Otrdiena, 7. jūlijs Maruta, Alda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Spiningotājs maija realitātē

Spiningotājs maija realitātē
29.04.2010 07:00

Laura Drēziņa

Priecīgās un adrenalīna pilnās spiningošanas sezonas atklāšanas gaidas Liepājas ezerā un cerības sajust zaļsvārces spēku makšķerauklas galā makšķerniekiem aizēno papildus izdodamie 13 lati.

Ar cerībām makšķernieki gaidīja, ka varbūt šogad tiks atcelta prasība par licenci maijam makšķerēšanai Liepājas ezerā. Tomēr tā nenotika.

Netaisnība pret makšķerniekiem?

Pirms diviem gadiem MK noteikumi paredzēja, ka spiningot no laivas var ar 1. jūniju, izņemot licencētās makšķerēšanas vietas, kur ar licenci tas ir atļauts jau maija mēnesī, kad līdakas ir īpaši ēdelīgas un iespējamība tās dabūt uz āķa ir lielāka. Pagājušajā gadā tika pieņemtas izmaiņas MK noteikumos, kas atļauj spiningot un makšķerēt no laivas visās publiskajās vietās, jau sākot ar maija mēnesi. Tomēr licencētā makšķerēšana maijā Liepājas ezerā netika atcelta. Nolikums par to ir spēkā līdz 2011. gada 15. martam. Vasarā sāksies darbs pie jaunā nolikuma, tad arī tiks lemts, vai arī nākotnē vajadzēs licenci. Biedrības ”Liepājas ezeri” izpilddirektors Ēvalds Urtāns stāsta, ka ”nolikums nerada pozitīvas emocijas, jo citur nav licencētā makšķerēšana, piemēram, Bārtas upē, bet, no otras puses, tajās ūdenstilpnēs, kurām nav apsaimniekotāja, zivju ir krietni mazāk”.

Makšķernieki uzskata, ka licences nepieciešamībai nav loģiska izskaidrojuma: ”Jau jāmaksā par gada licenci, makšķernieka karti! Saprotu, ka tad, kad maijā bija liegums makšķerēt no laivas un ja to gribēja darīt – lūdzu, maksā par  licenci un spiningo, bet tagad, kad tas ar likumu atļauts, vienalga jāmaksā? Lai vienkārši kāstu naudu?”, sašutis ir makšķernieks Ojārs.

Licences nepieciešamību Ē. Urtāns skaidro ar to, ka zivis šajā periodā labi ķeras un tā esot sava veida ekonomikas stratēģija – līdaku resursu sargāšana laikā, kad ezerā ierodas daudz vairāk zaļsvārču tīkotāju, kā arī ir nepieciešami līdzekļi ūdenstilpes apsaimniekošanai. ”Pašvaldībai ir jāmaina saistošie noteikumi, lai maijā licence nebūtu vajadzīga, bet šobrīd tas nav iespējams, jo darbojas vecais nolikums, nākamgad, iespējams, tas varētu mainīties. Ja būtu pārliecība, ka līdaku stāvoklis nepaliks sliktāks, malu zvejniecība tiks izskausta, tad noteikumi varētu mainīties. Neesmu tas, kas parakstīs noteikumus, bet es varu piedalīties ar viedokli. Tie, protams, ir ienākumi ezera apsaimniekotājiem, bet sliecos uz to, lai makšķernieks samaksā par gada licenci, un uz priekšu!”

Mūžīgais “kariņš”

”Var jau domāt par zivju resursu atjaunošanu, tad, lūdzu, iekasējiet no tīklotājiem un murdotājiem,” tāda ir makšķernieku pārliecība. ”Kapēc viņiem nav nepieciešama papildus licence maijam, bet makšķerniekiem ir? Viņi nopērk gada licenci un viss!” neizpratnē ir Ojārs. ”Pirms diviem gadiem tika izstrādāts Dabas aizsardzības plāns Liepājas ezeram. Tajā teikts, ka lielākais drauds ir makšķernieki. Tāpēc, ka makšķernieki apdraud murdotājus?” ironizē Ojārs. ”Vai apdraudam viņu biznesu? Viņi kāš tonnām zivis un tirgo, bet mēs tikai atpūšamies, bet jāmaksā par šo prieku vairāk!”

Ē.Urtāns stāsta, ka dienu dienā jādzird skarbi vārdi, zvejotāji tiek apsaukti zivju izlaupīšanā, izzagšanā. Citviet pasaulē šādus vārdus, raksturojot zvejniecību, pat mutē neņemot. Stāstītājs uzbur ainiņu kā Vācijā kādā ūdenskrātuvē pie baznīcas ar tīkliem zvejo zivis, pārstrādā un pārdod tirgū: “Tur zvejnieks ir cienījama profesija. Cik pie mums palikuši piekrastes zvejotāji? Liepājā tikai 2 organizācijas!”

Spiningotāji ir neizpratnē par to, ka murdotājiem zivju limitu nav, bet makšķerniekiem ir  – maijā mājās var nest 3 līdakas dienā. ”Kad izvelc zivi, tā ir sajūta, ko nevar apturēt, gribas atkal un atkal, bet, kad brauc ar laivu, kura ieķeras tīklos, kam piestiprināti vēl papildu tīkli un murdi, ar kuriem zivis tiek izķertas tonnām, nav jau žēl, bet es to neatbalstu. Ezeram vajadzētu būt atpūtai, nevis rūpnieciskai zvejai,” uzskata Andrejs Gržibovskis, makšķernieku veikala “Lielā Zivs” īpašnieks. Andrejs ir pārliecināts, ka ar tīkliem un murdiem izķer pārāk daudz zivju. ”Netaisnīgi šķiet, ka šī makšķerēšanas veida piekopējiem jāmaksā kapeikas, salīdzinot ar makšķerniekiem,” stāsta Andrejs.

“Zvejošanai ir citi MK noteikumi, zvejotāju pēc skaita ir mazāk nekā makšķernieku. Attiecīgi gadā Liepājas ezerā aptuveni 70 pret 2500. Galvaspilsētas zivju resursu pētnieku dati rāda, ka makšķernieku lomi Latvijā gadā ir līdz 1800 tonnām, bet zvejniekiem  – līdz 600, 700 tonnām. Zvejotāji maksā licenci par uzņēmējdarbību. Atpūta un profesija ir divas dažādas lietas”, stāsta Ē. Urtāns.

“Murdošana ir rūpnieciskā zveja, zivis drīkst tirgot, un ir jāmaksā nodoklis. Bez tam murdotāji vairāk ķer karpveidīgās zivis, nevis plēsīgās – līdakas, asarus. Kašķis rodas, ja cilvēks ierauga murdā zivis, bet viņam laivā nekā nav, rodas nelāgas emocijas, kas ir saprotams,” spriež E. Urtāns.

Noliks kātus

Daļa spiningotāju plāno maijā nelietot makšķerkārtu finansiālu apsvērumu dēļ.  Daļa dosies spiningot uz vietām, kur nav nepieciešama licence. Bet daļa tiksies Liepājas ezerā, ar cerībām, ka šī mēneša teorētiskais zivju ražīgums un izdotā nauda sevi attaisnos maktenā lomā!

Uzziņai

Makšķerēšanai liepājas ezerā, ja to vēlas darīt sistemātiski, nepieciešama – makšķernieka karte(10ls), gada licence(12 ls) + maija licence (vienai dienai – 3 ls, visam mēnesim 13 Ls)
Ja vēlas makšķerēt tikai maijā, nepieciešama makšķernieka karte un maija licence.|
Līdakai jābūt vismaz 50 cm garai, lai to drīkstētu paturēt.
Maijā paturēt var 3 zaļsvārces.
Plašāka informācija par makšķerēšanas noteikumiem  http://www.likumi.lv/doc.php?id=202643

Šāds loms rūgtumu par atdotajiem 13 latiem varētu kliedēt.

13 komentāri

2010-04-29 07:47

zx: šī tik veca ka zobi jau izkrituši! par ko tur 13 latus maksāt!

2010-04-29 07:52

lielā zive: nu pamēģini tādu izvilkt un izbaudīt ko tas nozīmē, tad sapratīsi

2010-04-29 07:59

xx: 13 latus nemaksā par līdaku, bet pa licenci, ja zx neiebrauc

2010-04-29 08:07

Laivinieks: Nu es tādu un ne tikai tādu esmu izvilcis, bet neesmu iebraucis , kapēc par vienu mēnesi ir jāmaksā vairāk nekā pa visu gadu kopumā ???

2010-04-29 08:11

ess......: ......Ja būtu pārliecība, ka līdaku stāvoklis nepaliks sliktāks, malu zvejniecība tiks izskausta, tad noteikumi varētu mainīties........KAS IR SHIS?Tas noziimee ja apsaimniekotaajs nevar izkjert malikjus,taapeec godiigam makshkjerniekam ir jaapeerk maija license?

2010-04-29 08:17

Barbekjū: Vajag oktobrī arī ieviest tādas licenzes, jo tad viņas arī labi ķerās :DDDD

2010-04-29 08:18

zivjulauva: Ja iekšējo ūdeņu zvejnieki maksātu adekvātus nodokļus, neviens makšķernieks neprotestētu. Un Urtāna k-gs jau ir plaši pazīstams demagogs- kas pašam par labu, to pasaka, bet pārējo noklusē, neesat domājis par kandidēšanu saeimā?

2010-04-29 08:20

kasis1: Man jau liekas, ka ezers vairāk ienestu naudu no makšķerniekiem nevis murdotājiem un zivju ar būtu daudz vairāk. Tagad jau nevar saprast kurš murds legāls kurš nelegāls un murdu ir ļoti ļoti daudz.

Urtāna kungs domā par sevi nevis par ezeru!!!

2010-04-29 09:28

@: Urtān!Kā izpaužas ezera apsaimniekošana?Ezers aizaudzis lidz nepazišanai,niedras neviens neplauj.iekasēto naudiņu savā starpā sadala,tā navapsaimniekošana,bet izsaimniekošana.KAUNS

2010-04-29 09:31

rapala: Izlasot so staastu skumiigi !!!,bet piekriitu ,ka katrs domaa par savu labumu arii sajaa jomaa!!

NU KO MAKSKERNIEKI,BRAUCIET VISI UZ PAPLAKAS UDENSKRATUVI."PRUSI"

2010-04-29 09:54

Vals: Varēja latus 30 uzlikt, vismaz nevajadzētu baidīties, ka netrāpa blakus laivā.

2010-04-29 12:44

Dusmīgais: Nez kāpēc mani nepamet doma, ka mūs čakarē ar tām licenzēm.

Palasiet Liepājas domes saistošo noteikumu Nr.6 no 13.04.2006. "Par licenzēto makšķerēšanu Liepājas ezerā Liepājas pilsētai piekrītošajā teritorijā" punktu 1.2

Tātad: 1.2. Licencētās makšķerēšanas vieta - Liepājas ezera daļa atbilstoši Liepājas pilsētas teritorijas robežām (1.pielikums).

Varbūt kāds jurists var paskaidrot kāpēc man vajadzīga licenze spiningojot aiz Pērkonītes Nīcas novada teritoriālajos ūdeņos?

2010-04-29 13:44

Dusmīgajam: Nedusmojies, tādi paši saistošie noteikumi ir arī Grobiņas un Nīcas pašvaldībām. Turklāt licenču iegādes nepieciešamību nosaka licencētās makšķerēšanas nolikums.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz