Otrdiena, 14. jūlijs Ritvars, Oskars, Anvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Stiprina valriekstu

Stiprina valriekstu
Foto: Egons Zīverts
24.11.2017 07:15

"Kurzemes Vārds"

Lielais valrieksts Rožu laukumā varēs justies stabilāks, jo arboristi tā vainagu nostiprinājuši ar speciālām atsaitēm.

“Valrieksts aug plaši, un zari ir tādos leņķos, ka gan no sniega, gan no paša lapu masas tie var sākt lūzt,” skaidro arborists Vaironds Bitenieks, kurš ar padomu palīdz uzņēmuma “Tranzīts L” kokkopjiem Eduardam Cēsiniekam, Albertam Balodim un Gintam Graudam. Izmantojot īpašas atbalsta saites, kas Vācijā ražotas tieši šādiem nolūkiem, lielais svars no apakšējiem zariem vairāk pārlikts uz augšu, uz vertikālajiem zariem. Saitējums ļauj tiem brīvi kustēties. Plaisās, kas rodas zaru lūšanas vietās, var ieviesties trupe, kas koku var sagraut, bet šāda kopšana ļaus to novērst.

Blīvos apstādījumos, kur citi koki piesedz no vējiem, valrieksta mūžs var būt ilgs. Bet Rožu laukumā tas aug diezgan atklātā vietā, un, ja tiktu izzāģēti koki blakus esošajā laukumā, tas būtu vēl vairāk apdraudēts, skaidro V. Bitenieks. Turklāt ar katru gadu rudeņos vēji kļūstot spēcīgāki, apdraudot ne tikai valriekstu, bet arī citus stādījumus.

Tiesa, Liepājā vājie koki lielākoties jau esot izzāģēti, “pilsēta vairāk vai mazāk tiek uzturēta kārtībā”. Arī, ja vainags tiek kopts, koks ir stabilāks. Iespējams, arī tādēļ šī rudens vētrā te esot bijis mazāk kritušu koku nekā Ventspilī, saka arborists. “Koks audzē zaļo masu, cik vien var, kur saulīte iespīd, tur viņš laiž zaļo zaru. Bet ne vienmēr viņš aprēķina stumbra nestspēju. Bieži vien novecojot, dzīvojot pēdējos gadu desmitus, koks cenšas atražoties, rada lielāku zaļo masu, nekā stumbrs spēj noturēt.” Dabā zarus aplauž vējš. “Pilsētā mēs cenšamies, lai koks ir ainavisks, lai nav aizlūzušu zaru.”

25 komentāri

2017-11-24 08:30

Mani rieksti: Vai varat nostiprināt arī manus riekstus?
Baigi velk uz leju..Bails ka kājas neizturēs :D

2017-11-24 08:31

????: Valrieksts??? Valrieksts ir auglis - koks ir valriekstkoks!!!

2017-11-24 08:53

edisonfords: Karostā Ģenerāļa dankera ielā ari ir unikāls vāriekstu koks kura zari noliekušies lidz zemei . Otra tāda vairs Liepajā nav.

2017-11-24 09:05

Njaa: Virsraksts ar humoru

2017-11-24 10:20

saimnieksa: Ku tur rožu laukumā tāds koks, nēsmu redzējis.

2017-11-24 10:23

ivonna: Paldies! Koks ir brīnišķīgs.Īsta rota pilsētas centrā.

2017-11-24 10:57

to Mani rieksti: Paldies par garastāvokļa uzlabošanu! Smejos līdz asarām. Bieži lasu komentus, jo tautas folklora un humora sajūta sit augstumos!

2017-11-24 11:48

To mani rieksti: Nevajag nostiprinā, vajag atvieglot. Kājas sīkums, iedomājies kas būs ja uzsprāgs.

2017-11-24 12:03

valrieksts: Ja nopietni, tad to sauc par Mandžūrijas riekstkoku, kas aug Rožu laukumā.

2017-11-24 12:15

to valrieksts: vis paNav reizi - pačeko rieksta čaulu formu un rievojumu - Rožu laukumā augošais ir Z-Amerikas suga Juglans cinerea - jeb pelēkais valrieksts. Ir daudzas valriekstu sugas, kuras nosakāmas tik pēc riestu čaulas. Bet ja gribi būt 100% aizšauj uz Liepājas domi, tur ir Liepājas apstdījumu inveterizācijas akti, ko veicis ir Salaspils jeb Nacionālais Botniskais dārzs.

2017-11-24 12:20

flores: to valrieksts - Nav pareizi - pačeko rieksta čaulu formu un rievojumu - Rožu laukumā augošais ir Z-Amerikas suga Juglans cinerea - jeb pelēkais valrieksts. Ir daudzas valriekstu sugas, kuras nosakāmas tik pēc riestu čaulas. Bet ja gribi būt drošs paksaties domē apstādījumu inventerizācijas aktus ko veicis Salapils jeb Nacionālais botāniskais dārzs. Kaut gan daudzos gadījumos nekāds eksperta statuss nenodrošina hibridogēnu sugu identifikāciju.

2017-11-24 12:31

to ???: Jā jā, umņik...pareizi ir arī plūmkoks, bumbierkoks, ķirškoks utt... :)))

2017-11-24 13:49

edisonfords: Jā,jā, gumijskoks nav puķe .....

2017-11-24 17:28

nja: Kurmis nav tārps.

2017-11-24 17:30

valrieksts: Nezinu gan gudriniek, kur Tev tāda informācija. Skaties te : http://ozols.daba.gov.lv/pub/ Stāv rakstīts Juglans mandshurica. Galvenā atšķirība ir riekstu skaits ķekarā. Neesmu pats pētījis, bet pelēkajam ķekarā 2-3 rieksti, Mandžūrijas līdz 20.

2017-11-24 17:55

Jopjops: Jūs strīdaties ap praulu un ignorējat izķērnāto naudu!

2017-11-24 17:58

anonims: Bumbieru koks...ābolu koks, varētu būt arī zīļu koks.

2017-11-24 18:21

Lasītāja: Izlasīju virsrakstu, kārtīgi izsmējos. Cik maksā šis valrieksts kilogramā?

2017-11-24 18:45

to jopjops: Ne vienmēr viss ir naudā mērāms. ŠIS ir PV pilsētai. Karostas priedi jau nomušīja. Prieks, ka šo sakopj un pieskata.

2017-11-24 18:45

to jopjops: Ne vienmēr viss ir naudā mērāms. ŠIS ir PV pilsētai. Karostas priedi jau nomušīja. Prieks, ka šo sakopj un pieskata.

2017-11-24 19:20

hmm: Koks brīnišķīgs, īsta rota pilsētai! Bet varētu drusku noīsināt zarus, kas aug uz Lielās ielas pusi - drīz tur vairs garām nevarēs paiet.

2017-11-25 01:06

to valrieksts: Mīļo stundiņ, varbūt būsi dzirdējis par vikariēošām sugām? Sugas kuras aug dažādos kontinentos, taču pēc izskata praktiski neatšķiramas? Varbūt rudenī apciemo šo valriekstu un paskaiti tur tos riekstus ķekarā.
Un netici, kas rakstīts ozols.daba.gov.lv. Viskaut ko jau raksta arī uz žogiem, taču vai visam tam var ticēt un tas ir aktuāli....

2017-11-25 05:16

k,,,: MAN IR KOKS KURS RAZO KEKARA PAT LIDZ PIECI RIEKSTI,UN IR ARI VIENINIEKS.

2017-11-25 22:14

valrieksts: Ko tad Tu gribi teikt, ka Liepājas domē ir gudrāki kungi par A. Maisiņu, kurš izveidojis šo karti? Zinu labi ''speciālistus'' - narkomānus no BD :)

2017-12-01 22:21

Edgars N.: Tiem garākajiem un zemākajiem skeletzariem es būtu apdomājis arī stutes uzlikšanu, jo koks ir ļoti zems pret savu vareno platumu. Vispār viens no skaistākajiem Latvijas kokiem! Prieks, ka kāds viņu pieskata.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz