Ceturtdiena, 24. septembris Agris, Agrita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Svētki pilsētā

Svētki pilsētā
17.11.2006 07:58

0

Atslēgvārdi

Dzimšanas dienu gaidām katrs. Gribam to sev atklāti atzīt vai ne, jo tā ir diena, kurā tiekam sumināti, ievēroti, saņemam daudz uzmanības apliecinājumu. Rīt dzimšanas diena ir Latvijai. Valstij, kuras proklamēšanas diena ir 1918.gada 18.novembris. Kā dzīvo Liepāja šo svētku priekšvakarā?


Skatlogi? Vāji, vāji…

Šodien konkursa “Liepāja pucējas” žūrija dosies vērtēt pilsētā sapostākos uzņēmumu un iestāžu skatlogus, gaidot  Latvijas valsts svētkus. Tā būs jau ceturtā skatlogu konkursa vērtēšanas kārta šogad. Konkurss vēl turpināsies ar skatlogu vērtēšanu Ziemassvētkos gada nogalē. Vērtējamos skatlogus žūrija nosaka gan pēc pašu vērojumiem, gan uzņēmēju aicinājumiem, liepājnieku vai pilsētas viesu ieteikumiem. Kad vakar un aizvakar “Kurzemes Vārds” izstaigāja pilsētas centru, secinājām, ka par kādu interesantu, valsts dzimšanas dienai raksturīgu akcentu skatlogā padomājis tikai retais veikalnieks. Noteikti nevar teikt, ka vairums veikalu, kafejnīcu, uzņēmumu skatlogu priecē ar jaukām kompozīcijām un dekoriem. Ir protams izņēmumi, piemēram, veikals “Palass”, “Elste”, “Liziāna”, “Grāmatas” u.c.

Pilsētas galvenā māksliniece Agita Ansule: “Manuprāt, šogad nav vairāk nekā citus gadus to veikalu, kas īpaši saposuši skatlogus valsts svētkiem. Šķiet, to dara tikai atsevišķās tirdzniecības vietās, kas tradīciju saglabā katru gadu. Jāņem vērā, ka, salīdzinot ar Ziemassvētkiem vai Lieldienām, 18.novembra atzīmēšana tomēr uzliek zināmus rāmjus – tie ir oficiāli, svinīgi svētki. Parasti dekorēšanai izvēlas toņus valsts karoga krāsās, noteiktu simboliku. Greznojot skatlogus Latvijas dzimšanas dienai, radoši izpausties nav viegli, bet ir arī skaisti izņēmumi. Ja tajos vai citos svētkos pilsēta tiek īpaši saposta, izvēlēti interesanti akcenti, tas pilsētas tēlu padara pievilcīgu. Tādēļ apsveicams katrs mēģinājums. Svētkus un to izjūtu radām mēs paši.”

 

Bez ārēja spožuma

Turpinot pētījumus pilsētas ielās un laukumos, secinājām, ka arī šeit oriģinalitāti velti meklēt, tomēr atrodami pāris akcentu, kas vismaz tradicionālā veidā vēsta par valsts svētkiem, kas, jādomā, ir svarīgs un priecīgs notikums visiem Latvijas iedzīvotājiem, arī liepājniekiem. Karogu mastos, kas rindojas vairākās vietās pilsētā, plīvo valsts karogi, karodziņu improvizācija rotā arī laternu stabus, bet visrespektablāk izskatās Pedagoģijas akadēmijas galvenā fasāde, kuru no mācību iestādes jumta līdz pat pakājei klāj transparenti sarkanbaltsarkanās krāsās.

Statīvi pilsētas ielās vēsta svarīgā notikuma tuvošanos un uzrunā garāmgājējus ar priecīgu svētku vēlējumu, bet pavisam mīļi izskatās tie daži maršruta taksometri un tramvaja vagoni, kas, acīmredzot pēc to vadītāju iniciatīvas, izrotāti ar nelieliem valsts karodziņiem.

Tas arī viss – nav interesantu objektu, nav spožuma, nav pārsteiguma, kas vairotu pilsētnieku svētku izjūtu, ienesot krāsainību novembra rudenīgi pelēkajās ielās. Bet varbūt tas viss nemaz nav vajadzīgs? Skaidrs, ka rotājumi pilsētai tomēr prasītu zināmu summu no budžeta, tāpēc šķiet, ka vispārējās taupības režīmā pilsētas saimnieki labāk atlicina naudiņu drīzajiem Ziemassvētkiem. Bet valsts dzimšanas dienā svētki acīmredzot jārod pašiem savās sirdīs, jo tas neko nemaksā, vajadzīga tikai vēlme.

Skolēniem par to, kā vakardiena uzrunā šodienu

Patriotisma pamatus nenoliedzami ieliek ģimenē, taču nenovērtējama ir skolas nozīme, kurā bērni rod skaidrību par tiem procesiem, kas veidoja neatkarīgo Latviju. Katra izglītības  iestāde, sākot jau no bērnudārziem, ir pievērsusies 18.novembra svētku atzīmēšanai, un notiek svētku koncerti, tematiskie konkursi, svinīgās līnijas.

Tagad, Latvijas Republikas proklamēšanas dienas priekšvakarā, skolas ir rotātas ar valsts simboliku, arī tematiskiem pašu audzēkņu zīmējumiem. Tā tas ir, piemēram, 7.vidusskolā, kurā iekārtota vizuālās mākslas izstāde skate “Latvija – mūsu dzimtene”. Skolās notiek svinīgi pasākumi un konkursi par Latviju.

7.vidusskolā 10.klašu skolēni savu izpratni par valsti, kurā viņi dzīvo, rādīja viktorīnā “Latvija – šodien, vakar, rīt”. Tieši valsts svētki šajā skolā ir reize, kad sumina tos skolēnus, kuri ne tikai gūst sekmes  mācībās, bet arī aktīvi piedalās ārpusskolas dzīvē – dzied, spēlē teātri vai darbojas līdzpārvaldē. Pirms tam vēl visi uzklausīs direktores vietnieces audzināšanas darbā Alīdas Aldagas kopā ar skolēnu līdzpārvaldi ir sagatavoto stāstījumu par 18.novembri.

Arī J.Čakstes 10.vidusskolā šodien notiek svinīgā līnija, kurā kopā ar stāstījumu par valsti un skolas vadītāju apsveikumiem notiek labāko skolēnu apbalvošana. Vidusskolas klašu grupās valsts svētki sasaucas ar skolas jubilejas atzīmēšanu un to devīze ir “Vakardiena uzrunā šodienu”. Tā kā skola atrodas pie Jāņa Čakstes laukuma, tradicionāli 18.novembra svinību laikā skolas logos tiek iedegtas gaismiņas un uz pilsētas mēroga sarīkojumu ierodas kā skolēni, tā pedagogi.

Arī 8.vidusskola ir tematiski noformēta,  skolēni sagatavojuši priekšnesumus. Bet skolas filiāles pedagogi savus audzēkņus aizveda ekskursijā uz kuģi “Virsaitis”, kā arī vēstures skolotāja kopā ar klašu audzinātājiem sagatavojusi viktorīnu “Kā tu pazīsti Latviju”.

Skolām veidot jaunajā paaudzē izpratni par Latvijas valsti palīdz arī citas ar izglītības darbu saistītas iestādes. Liepājas muzeja muzejpedagoģijas speciālisti aicina kā mūsu pilsētas, tā rajona un citus skolēnus uz nodarbībām. Vidusskolēniem ir sagatavots teatralizēts uzvedums par to, kā noritēja Latvijas valsts neatkarības proklamēšana, bet mazie bērni var piedalītos nodarbībā par Latvijas valsts ģerboni, karogu, himnu. Nodarbības notiek zālē, kurā iekārtota Lāčplēša dienai veltīta izstāde, kas sniedz ieskatu Latvijas vēstures procesos. Bērnu un jauniešu centrs sarīkoja visa vecuma skolēniem iespēju savu izpratni par valsti paust vizuālā veidā – piedalīties kartīšu konkursā “Mana Latvija”, kas ieguva lielu atsaucību. Bet Latviešu biedrības nama kamerzālē notika Bērnu un jauniešu centra rīkots erudītu konkurss “Muzikālā Latvija”, kurā piedalījās vienpadsmit astoto un devīto klašu skolēnu komandas no desmit pilsētas skolām – kā ar latviešu, tā krievu mācībvalodu.

Bērni raksta par labajiem cilvēkiem

Vakar “Kurzemes Vārds”ciemojās 11.vidusskolā. Šīs skolas bērni – 4., 5., 6., 9., 10. un 12. klašu skolēni, savu skolotāju mudināti, čakli bija rakstījuši vēstules redakcijas organizētajai akcijai “Labais vārds no azotes”. Saņēmām vairāk nekā astoņdesmit vēstuļu, kurās bērni stāsta ne tikai par saviem skolotājiem, bet arī par vecākiem, brāļiem, māsām, citiem tuviniekiem. Īpaši izcelti skolotāji V.Vlasovs, G.Ļebeģeva, J.Gordina, S.Kuprjašova. Kā atzina viens no vēstuļu autoriem, labos vārdus teikt neesot nemaz tik viegli, bet patīkami gan.
Vēstules akcijai “Labais vārds no azotes” redakcija pieņēma līdz 16.novembrim. Vēstules turpināsim publicēt. Ceram, ka esam sagādājuši prieku kā tiem, kuriem tika veltīti labie vārdi un izteikta atzinība, tā pašiem rakstītājiem. 


Ko jums nozīmē Latvijas dzimšanas diena?

Advokāte Gundega Kreice: – Tā ir manas valsts svētku diena. Jā, arī brīvdiena. Laiks, kad vairāk iznāk padomāt par zemi, kurā dzīvojam, par to, kā notika valstiskuma atzīšana. Ārējie faktori ir tie, kas gribi vai negribi ietekmē patriotisma jūtas: dekori sabiedriskajās vietās, veikalos, visur karogi, sveces. Domāju, šī diena Latvijas iedzīvotājos tomēr aizskar kādu būtisku patriotisma stīgu.

Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla: – Tas ir svarīgs fakts – Latvijas valsts izveidošana, sava valstiskuma iegūšana, neatkarība. Pirms pāris gadiem 18.novembrī Liepājā biju kādā svinīgā sarīkojumā, un notiekošais tiešām raisīja nacionāli patriotiskas jūtas. Domāju, ka bez šīs izjūtas tomēr grūti dzīvot, lai arī ikdienā par to nedomājam. Jābūt svētku sarīkojumiem, kuros šīs savas jūtas varam kopt un uzturēt.

Komponists Imants Kalniņš: – Šī diena man saistās ar vārdos neizsakāmu, pacilājošu sajūtu, kad gribas iedegt sarkanbaltsarkanas sveces, uz galda uzklāt baltu galdautu un svētku pusdienas. Tā – bez ārišķībām, bet svētkus savās mājās. 18.novembrī atšķirībā no citām dienām vairāk ģimenē klausāmies radio tematiskās un muzikālās pārraides tieši svētku noskaņas dēļ. Vakarā uguņošanu noskatāmies pa atvērto logu.

Daiga Borska, Daina Meistere, Sarmīte Pelcmane
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz