Pirmdiena, 26. oktobris Kaiva, Amanda, Amanta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Svētku sajūtu rada skuju smarža

Svētku sajūtu rada skuju smarža
18.12.2018 07:12

liepajniekiem.lv

Liepājnieki izvēlas dabīgu eglīti vai vismaz tās zaru, jo skuju smarža raisa svētku sajūtu, portāls noskaidroja, uzrunājot cilvēkus pilsētas ielās. ”Dabīgo! Un jo lielāka, jo labāk,” apskatot eglīšu piedāvājumu Liepājas Pētertirgū, pārliecinoši teic liepājnieks Aigars: ”Jo es tieši Ziemassvētkos esmu dzimis.” Viņš stāsta, ka visu mūžu Ziemassvētkos nes mājās dabīgu egli: ”Tādu, kas līdz griestiem. Dabīgu tāpēc, lai smaržo.”

Un ar smaidu piebilst, ka rotāšana gan viņa mājās samērā sarežģīta: ”Jārotā tā, lai kaķis netiek klāt. Tāpēc sīkākos rotājumus parasti liekam apakšējos zaros. Un piesienam stingrāk.” Tiesa, sliktas pieredzes viņam vēl nav – minka apgāzt prāvo egli vēl ne reizi nav pamanījies: ”Ir stabila paštaisīta egles kāja.”

Arī Mārtiņš meklē prāvu egli: ”Līdz grieztiem, bērniem tāda vislabāk patīk. Dabīga egle nepieciešama īstajai Ziemassvētku noskaņai. Skujas sabirs? Tas taču nekas, skuvu savākšanai ir putekļu sūcējs!”

Kāds sirms kungs ar spieķi meklē egles zaru: ”Kamēr dzīvoju kopā ar bērniem, ik Ziemassvētkus mājās nesām un pušķojām egli. Tā kā nu esmu viens pats, vairāk par zaru man nevajag. Galvenais jau svētku sajūta, ko dod skuju smarža. Vēl iedegšu kādas trīs svecītes.”

Liepājniece Imanta Vasiļjeva eglīšu pārdevējiem taujā pēc vismazākās eglītes: ”Lielāku man, vienai dzīvojot, nevajag. Lai saudzētu dabu, man vienistabas dzīvoklītī pietiek ar pavisam mazu eglīti.”

Taču dabīgo viņai noteikti vajag: ”Obligāti! Tas man laikam no bērnības, jo kopš atceros sevi, atceros eglīti. Tā smarža! Un rotāšanas prieks.”

”Atceros no bērnības, kad dzīvoju laukos, eglīti rotājām ar āboliem – sīpoliņiem, kā arī ar omes ceptajām piparkūkām,” Imantas kundze gremdējas atmiņās: ”Arī konfektītes bija. Tagad izmantošu rotiņas, ko lietoju jau gadiem. Jaunas nepērku. Pirmkārt, tie ir izdevumi. Otrkārt, katrai manai rotiņai savs stāsts, ar tām saistās atmiņas. Tā ir nostaļģija. Katrai mantiņai pievienotā vērtība, rotājot eglīti, atceros notikumus.”

Viņa nav mākslīgo eglīšu pretiniece, taču sev tādu nevēlas: ”Var jau būt, ka mākslīgajām eglītēm ir savi plusi. Piemēram, nebirst skujas, var lietot ilgus gadus. Un pēc svētkiem nerodas problēmas ar to, kur tad eglīti likt.”

Imantas kundzei gan šādas problēmas nekad nerodoties: ”Tā kā esmu nodarbojusies ar floristiku, neko zudībā nelaižu. Eglīti pēc skuju nobiršanas izmantoju, lai veidotu Lieldienām dekorus – ligzdiņas. Un atkrīt problēma, kur likt eglīti. Izmantoju visu līdz pēdējam.”

Viņa arī dāsni dalās pieredzē, kā eglīti ilgāk saglabāt svaigu, lai tā priecētu pēc iespējas garāku laika posmu, nenobērtu skujas: ”Man ir speciāli piegatavots plastmasas podiņš, kurā jau laikus esmu iepildījusi parupju granti. Eglīti vārda vistiešākajā nozīmē tur iestādu un apleju. Un raugos, lai mitrums nepietrūktu. Līdz Zvaigznes dienai noteikti eglīte nesāk bērt skujas.”

Eglīšu pārdevēji stāsta, ka liepājnieki izvēlas dažādu lielumu eglītes. Eglīšu pārdevēja Iveta, kura pircējiem piedāvā no Nīcas mežiem atvestās eglītes stāsta: ”Tie, kuriem mājās bērni, biežāk izvēlas prāvas Ziemassvētku skaistules. Mazākas un pēc iespējas lētākas vai pat zaru meklē vecāka gada gājuma ļaudis.”

Jāpiebilst, ka eglīti var nopirkt, sākot no pāris eiro. Bet prāvs kociņš maksās 20 un vairāk eiro.

Eglīšu tirgotāji piedāvā ne vien dažādu lielumu kociņus, bet arī jau izgreznotas kompozīcijas miniatūru Ziemassvētku eglīšu formā. Tiesa, mazie kociņi nemaksā pāris eiro, to cena ir, sākot no 10 eiro. Taču kompozīcijas ir jau izrotātas un pat lampiņām izgreznotas un tik kompaktas, ka tām vieta atradīsies ikvienā, pat vismazākajā, mājoklī.

Tāpat jāņem vērā, ka šādas kompozīcijas izveidošanai vajag vairāk laika un iemaņu, nekā miniatūras eglītes nociršanai. Pārdevēja Astrīda stāsta, ka vienai kompozīcijai nepieciešama vismaz stunda. Un darbs visbiežāk tiek veikts naktīs.

Vairāki uzrunātie liepājnieki atzina, ka, kaut arī vēlas dabīgu Ziemassvētku rotu, labprātāk iegādātos nevis nocirstu kociņu, bet gan eglīti podiņā.

”Ik gada nogalē teju vai kāru aci noskatos uz kolēģiem, kuri iegādājas eglīti podiņā,” tā jaunā māmiņa Zanda: ”Mēs arī tā gribētu, lai nav jāposta daba. Bet mums diemžēl nav sava dārziņa. Pat dobītes ne, kur eglīti pavasarī iestādīt. Tāpēc nekas cits neatliek, kā pirkt nocirstu kociņu.”

Savukārt Reinis atzīst: ”Pēdējos gados pērku eglītes podiņos. Tiesa, drīz jau vasaras namiņa apkaimē vairs nebūs, kur kociņus izstādīt. Dzirdēju, ka arī Latvijā ienācis jauns pakalpojums – iespēja Ziemassvētku eglīti iznomāt.”

Atgādināsim, ka nav atcelta iespēja, katrai mājsaimniecībai savām vajadzībām vienu eglīti nocirst Latvijas valsts mežu teritorijā. Tikai jāatceras, ka to nedrīkst darīt jaunaudzēs. Iedzīvotāji eglītes var cirst grāvmalās un zem elektrolīnijām.

Un te jāpiebilst, ka Liepājas pilsētas administratīvajā teritorijā esošajos mežos nav vērts tērēt laiku, eglītes meklējot. Tad jādodas attālāk, jo Liepājas teritorijas mežos eglītes neaug. Bet apstādījumos augošās aiztikt nedrīkst.

Foto galerija

1 komentāri

2018-12-18 19:36

tirgotājiem: pa 10 eur, iebāz to eglīti sev vienā vietā....

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz