Telpās, kur izmanto gāzes aparātus, būs jāuzstāda detektori

liepajniekiem.lv
Ar šā gada septembri stāsies spēkā atsevišķas jaunas ugunsdrošības prasības, piemēram, telpās, kur tiks izmantoti gāzes aparāti, būs jāuzstāda detektori, portālam vēstīja biedrības ”Latvijas Ugunsdzēsības asociācija” valdes priekšsēdētājs Ilgvars Cēris.
Ar 2017.gada septembri stājas spēkā vairāki punkti no MK noteikumiem Nr.238 (”Ugunsdrošības noteikumi”), kas paredz būtiskas izmaiņas un atbildību saimnieciskas darbības un publiskos objektos, skaidro Ilgvars Cēris: ”Šīs izmaiņas ir saistošas dažādu publisko objektu atbildīgajām personām, apsaimniekotājiem un juridiskajām personām, kuras veic saimniecisko darbību objektos.”
Būtiskākā izmaiņa noteikumos paredz, ka telpās, kur izmantoti gāzes aparāti ar jaudu lielāku par 50kW, jāuzstāda detektori, kas signalizētu par gāzes noplūdi. Šis noteikums, neatkarīgi no ierīces jaudas, jāievēro arī tad, ja gāzes ierīce atrodas ēkas cokolstāvā vai pagrabā.
Gāzes noplūdes detektori var laicīgi identificēt gāzes noplūdi gan šķidrā, gan jau dabīgā agregāta stāvoklī, kad tā ir vieglāka par gaisu un uzkrājas pie telpas griestiem.
Tā kā propāna, metāna un butāna gāzu noplūdei ir augsta sprādzienbīstamība, šis noteikums palielina drošības līmeni publiskajos objektos.
”Izvēloties piemērotāko gāzes detektoru, atbildīgajai personai vajadzētu pievērst uzmanību, lai attiecīgā iekārta ir marķēta ar ”CE” atzīmi un fiksēt, kādas gāzes (propāna vai butāna) uztveršanai tā ir paredzēta,” piebilst Ilgvars Cēris: ”Ja rodas šaubas par to, vai izvēlētā iekārta ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām vai trūkst informācijas par to, kā pareizi uzstādīt detektoru, atbildīgajai personai vēlams konsultēties ar kvalificētu speciālistu.”
Tāpat no šā gada 1.septembra stāsies spēkā prasība vienlaicīgi ar elektroinstalācijas pretestības pārbaudēm veikt arī elektroinstalācijas kontaktu savienojumu pārbaudi, izmantojot termokameru. Mērījumi jāveic kopā ar elektroinstalācijas pārbaudēm un par rezultātiem jānoformē pārbaudes akts.
”2016.gadā pieņemtie ”Ugunsdrošības noteikumi” darbojas jau gandrīz gadu, taču jau pavisam drīz mums būs jārēķinās ar tām izmaiņām un papildus prasībām, kas atbilstoši jaunajiem noteikumiem būs spēkā no 2017.gada 1.septembra. Līdz ar šo normu stāšanos spēkā tiek palielināta drošība publiski pieejamos objektos un iestādēs,” uzsver Ilgvars Cēris.
Savukārt, kā portālam skaidro AS ”Inspecta Latvia” komunikācijas konsultante Aleksa Spriņģe, izstrādājot jaunās ugunsdrošības prasības, īpaša uzmanība pievērsta tieši publisko izklaides vietu ugunsdrošībai. Lielākoties noteikumi radīti, balstoties uz iepriekšējo traģisko pieredzi gan Latvijā, gan ārvalstīs, kad, piemēram, aizdegoties naktsklubam, to īpašnieku vai pasākumu organizatoru nevērības dēļ bojā gājuši desmitiem cilvēku.
Tāpat jauno ugunsdrošības prasību autori ņēmuši vērā faktu, ka liela daļa sabiedrisko ēku ir morāli novecojušas, neatbilst tajās izvietoto iestāžu darbības specifikai un nav piemērotas, lai tajās noritētu pasākumi ar lielu apmeklētāju skaitu.
Tādēļ jaunās ugunsdrošības prasības paredz, ka ēkās, kurās tiek organizēti publiskie pasākumi ar vairāk nekā 50 apmeklētājiem, jāveic virkne jaunu ugunsdrošības pasākumu, piemēram, pirms katra pasākuma jāizstrādā individuāla ugunsdrošības instrukcija.
Bet privātpersonām pēc 1.septembra būs jāatver plašāk savs maks, lai nodrošinātu ugunsdrošību savā mājvietā. Pēc jauno noteikumu stāšanās spēkā, ja daudzdzīvokļu mājā ir gāzes iekārta – plīts vai katls, dabīgās ventilācijas kanālam būs aizliegts pievienot virtuves tvaika nosūcējus, ja nav citas ventilācijas, kas nodrošina gaisa apmaiņu telpā.
Bet līdz 2020.gadam obligāti katrā mājoklī būs jāuzstāda dūmu detektori.
13 komentāri
rakaris :): un kā tad pārbaudīs tās mājsaimniecības un daudzīvokļu mājas , ja es iekšā bez ordera nevienu nelaižu un mans vilku suns vienmēr grib kādam iekost , gribu redzēt tos brīvprātīgos ??!!!
vorsi:): nepietika jau ar dekoderiem ka visiem vajadzeja uzstadit, kases aparatus ari obligati visam firmam bija jamaina un tagat izdomajusi dumu detaktorus,kas nakosais bus?
Kakari: Gāzētājiem - 50kW jaudu neviens savā dzīvoklītī neiepirž.
vēlēšanas tuvojas: neaizmirstiet, ka šos (un ari visus citus) likumus pieņem tie, par kuriem jūs balsojāt ;)
w: bildē ir propāna gāzes baloni- tas izplūstot sakrājas telpas apakšā nevis pie griestiem( kā dabas gāze- metāns)
lauķis: teica jau ka šitos lielos balonus kautkad aizliegs?, mums tādi vēl ir daudzīvokļu mājā manējā tagadējā balona krāns kaukā kārtīgi neaizgriežās labi ka gāzesplīte pajauna tad automātiski noslēdzas kad nodziest
pantelejs: zvani savam gazes piegadatajam ,lai apskataas un problema bus atrisinata.
Grizlijs: Rakarim Ugundzēsējiem orderi nevajag. un suns Tev šinī gadijumā neko nedos.
kkkk: Cilvéki gatavi riskét ar savu un tuvinieku dzívíbàm spítígi censhoties iegalvot, ka tà tikai naudas izmeshana. Bet, ja notiek nelaime, tad lūdzu, glàbiet, ziedojiet. Pàrdesmit eiro var izglàbt no milzígas nelaimes. Dzívoju màjà, kur visos dzívoklos un kàpñu telpàs ir gan dúmu gan tvana gàzes detektori, tas ir likums, ko neapstríd. Bet, diemzél, tas nav Latvijà. Liepàjà dazu gadu laikà vairàkas reizes nàcàs ar bérniem naktí skriet no dzívokla àrà, kad màja jau bija pilna dúmiem, jo dzéràji kàrtéjo reizi gultà ar cigareti bija aizmigushi.
Interesanti: Kur tad tādu gāzes detektoru var iegādāties, un cik maksā?
Līkpirkstaiņiem: https://220.lv/lv/majai-un-remontam/drosibas-sistemas/dabas-gazes-un-propana-gazes-sensors-orno?id=1129011
lauķis: tādā man atkal ielīdīs tarakāns...
pasūtiet no Anglijas: Es jau sen visu sev npirku Anglijā.
Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.
Uzmanību!Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.