Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tētis nav tikai mednieks. Kāda ir tēva vieta ģimenē mūsdienās

Tētis nav tikai mednieks. Kāda ir tēva vieta ģimenē mūsdienās
Milleru ģimenē šogad Tēva diena ir īpaša, to svinēs pirmo reizi – Martins Millers pirms astoņiem mēnešiem kļuvis par Margrietas tēti. (Foto: No personīgā arhīva)
12.09.2020 06:00

Līva Hamonda

"Kurzemes Vārds"

Tēva diena ir reizi gadā, Latvijā to svin kopš 2009. gada. Taču noteikti nevajadzētu gaidīt līdz kādai īpašai dienai, lai vairāk laika pavadītu kopā ar tēti. Par to, kāda ir tēva vieta ģimenē mūsdienās, runājām ar mammām un tēviem no dažādām ģimenēm.

Kad sabiedrībā runā par bērniem, vislielākais uzsvars un uzmanība tiek pievērsta tieši mammām. Tēti tomēr ir atstāti otrajā plānā, un viņus vairāk uzskata par partneriem un palīgiem bērnu audzināšanā, bet mazāk par līdzvērtīgiem vecākiem.

Elīna Kļaviņa, biedrības “Tēvi” vadītāja, apstiprina faktu, ka mūsu sabiedrībai ir vēl tāls ceļš ejams, līdz abu vecāku lomas izlīdzināsies. “Diemžēl stereotips, ka tēvs iet uz mežu medīt, bet mamma ir mājās ar bērniem, vēl joprojām ir dzīvs. Taču tas jau ir sācis mainīties. Pētījums, ko veicām, parādīja, ka sabiedrība vairāk skatās uz ģimeni, kas ir sieviete ar bērniem, un tētis ir tāds labs pielikums.

Forši, ka viņš ir un palīdz, bet tikpat labi viņa varētu arī nebūt. Tā nav sieviešu vai vīriešu vaina, tā ir problēma sabiedrības nostādnē,” viņa saka. Un tomēr saskata cerību, ka paši tēti kļūs aizvien aktīvāki līdzdalībnieki bērnu audzināšanā un sabiedrības vairākuma uzskati mainīsies. “Tēva diena, tāpat kā jebkuri citi svētki, ir lielisks veids, kā atcerēties tieši tētus,” Elīna saka.

Un aizvien biežāk bērni – gan jaunāki, gan vecāki, cenšas atzīmēt Tēva dienu arī Latvijā. Divpadsmitgadīgā Anete Oliņa pastāsta par savu tēti, kurš, pēc viņas vārdiem, ir viens no labākajiem pasaulē. “Mans tētis vienmēr man taisa brokastis, un viņš arī kaut kādā veidā zina, kad es tās gribu un kad negribu. Man ļoti patīk pavadīt laiku kopā ar viņu. Kad mēs ejam pastaigās, tētis vienmēr mani ved uz jaunām vietām, kur neesmu vēl bijusi,” Anete atklāj un paskaidro, ka ģimene Tēva dienu atzīmēs arī šogad. “Tā kā tētis tieši svētdien atgriežas no ārzemēm, tad mums būs dubulti svētki. Svinēsim gan viņa atbraukšanu, gan arī Tēva dienu,” meitene saka.

Ko vispār nozīmē – būt par tēvu? Vai pietiek ar to, ka esi radījis jaunu dzīvību? Vai tomēr bioloģiskā saikne ar bērnu nemaz nav nepieciešama, lai sauktu sevi par tēti? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem Tēva dienā aizdomāties. Un tēti paši var atskatīties uz savu ieguldījumu ģimenē, kas ir ne tikai materiāls, bet arī emocionāls un uz fizisku klātbūtni balstīts. Alekss Laivenieks, piecgadīgās Emīlijas tētis, uzskata, ka vīrieti par labu tēti padara centība būt labākam katru dienu, gādīgums, atbalsts un humora izjūta.

“Tēta lomu vienmēr esmu uztvēris kā fantastisku notikumu dzīvē, kas tev liek saprast visas svarīgās lietiņas un nes jaunus dzīves mērķus ar atbildību, kā arī tu iegūsti sev jaunu draugu. Tikai pozitīvas sajūtas. Man tas nozīmē to, ka man ir dzīvē viens liels, spēcīgs iemesls censties būt ar katru dienu labākam un darīt visu, lai mans bērns ir laimīgs un izaug par gudru un patstāvīgu cilvēku.” Jautāts par to, kas būtu tās vērtības, ko Alekss vēlētos iemācīt savai meitai, viņš atbild pavisam noteikti un ilgi nedomājot: “Nepārprotami tas ir godīgums, cieņa pret citiem, laba humora izjūta, mīlestība, spēja pastāvēt par sevi un nenodurt galvu pat pašos sliktākos dzīves brīžos.”

Ģimeņu situācija un modeļi pasaulē ir dažādi. Diemžēl ne vienmēr visās ģimenēs tētis ir ikdienā klāt. Tās ir gan šķirtās ģimenes, gan arī tās, kur tēti ilgstoši strādā ārpus Latvijas. Liepājniekam Dainim dienu no dienas nesanāk būt kopā ar saviem bērniem, taču viņš dara visu iespējamo, lai laiks, ko viņi pavada kopā, ir kvalitatīvs.

“Būt par tēti man nozīmē atrast un ieplānot laiku, ko pavadīt kopā ar bērniem, pievēršot uzmanību tikai viņiem, pēc iespējas piepildīt viņu vēlmes un izrādīt rūpes. Tas, ko es vēlētos iemācīt saviem bērniem, laikam mūsu laikos vairs nav pārāk populāras vērtības, bet cerība ir, ka tomēr labestība un godīgums ir tas, kas nepazudīs cilvēcei pilnībā un kādreiz atkal būs augstā vērtē! Gribētu jau, protams, arī no savām kļūdām mācības dot, bet, kā mēs labi zinām, katram pašam uz saviem grābekļiem ir jāsakāpj!” saka Dainis.

ASV apsveikuma kartīšu uzņēmuma”Hallmark” pasūtītajā pētījumā noskaidrots, ka tikai 50% apsveikuma kartīšu Tēva dienā tiek dāvinātas tieši tētiem. Tās pasniedz gan vectētiņiem, gan arī vīriem. Lienes Milleresģimenē šogad Tēva dienu svinēs pirmo reizi. “Septembrī būs astoņi mēneši, kopš mans vīrs ir arī tētis. Domāju, kopš mums ir meita, viņa dzīve un īpaši skatījums uz to, ir ļoti mainījies – mainījusies gan ikdiena, dienas režīms, gan vērtību skala.

Galvenais, kas, manuprāt, viņā ir mainījies, ir sevis paša pozicionēšana attiecībā pret pasauli, visi iespējamie eksistenciālie jautājumi nostājušies otrajā plānā. Viņš ir kļuvis daudz pašpārliecinātāks, drosmīgāks. Iespējams, tāpēc, ka iekšēji apzinās – kādam mazam cilvēkam viņš ir droša patvēruma, atbalsta, mīlestības un laimes garants, visas pasaules sākums,” Liene padalās ar saviem novērojumiem. Un arī viņa piekrīt, ka nav jāgaida kāda īpaša diena, lai pateiktos savam tētim par to, ko viņš darījis, lai piezvanītu viņam vai nosūtītu vēstulīti, lai izbrīvētu laiku kopīgi pavadītam laikam.

Alekss Laivenieks par savām attiecībām ar meitu Emīliju saka: “Man dzīvē ir liels, spēcīgs iemesls censties būt ar katru dienu labākam un darīt visu, lai mans bērns ir laimīgs un izaug par gudru un patstāvīgu cilvēku.” (Foto no personīgā arhīva)

UZZIŅAI

Tēva diena pasaulē

  • Pirmo reizi tā tika svinēta ASV 1910. gada jūnija trešajā svētdienā.
  • Latvijā Tēva dienu atzīmē no 2009. gada septembra otrajā svētdienā.
  • Katoļticīgajā Eiropā Tēva dienu atzīmē 19. martā, kas ir arī Svētā Jāzepa diena.
  • Taizemē Tēva diena tiek atzīmēta bijušā karaļa Pūmipona Adunjadēta (Rama IX) dzimšanas dienā 5. decembrī.
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz