Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tiesībsargs: Izglītības iestāde nedrīkst pieprasīt konkrētas vecāku iemaksas tā saucamajā “skolas fondā”

Izglītības iestāde ir tiesīga saņemt papildu finanšu līdzekļu ziedojumu un dāvinājumu veidā, taču nedrīkst pieprasīt konkrētas vecāku iemaksas tā saucamajā “skolas fondā”, atgādināja tiesībsargs Juris Jansons. 

Tiesībsargs: Izglītības iestāde nedrīkst pieprasīt konkrētas vecāku iemaksas tā saucamajā “skolas fondā”
Foto: Evija Trifanova/ LETA
29.06.2023 18:08

LETA

Atslēgvārdi

Tiesībsargs aģentūrai LETA norādīja, ka tā ir vecāku pašu izvēle, ja ir nepieciešami nelieli maksājumi. Tomēr

tos nedrīkstot vākt saimnieciskiem izdevumiem, piemēram, telpas remontam vai dzeramā ūdens iegādei,

jo to ir pienākums finansēt izglītības iestādes dibinātājam. 

Var būt gadījumi, kad vecāki paši vienojas maksāt fonda naudu un par tā līdzekļiem iegādāties attiecīgās klases vai grupiņas bērnu vajadzībām nepieciešamo, piemēram, mazu dāvanu iegādei bērnu apsveikšanai dzimšanas dienā, kopīgai ekskursijai, koncerta apmeklējumam ārpus mācību obligātā satura apguves. 

Vienlaikus tādos gadījumos šī lieta vai pakalpojums ir jānopērk visiem attiecīgās klases vai grupiņas bērniem neatkarīgi no tā, vai bērna vecāks ir vai nav veicis iemaksas fondā, uzsvēra Jansons.

Ja vecāki atsakās veikt naudas iemaksas, izglītības iestādē nav pieļaujama atšķirīga attieksme pret skolēnu vai viņa vecākiem. 

Vecāku maksājuma vai cita materiāla ieguldījuma pieprasīšana ir kvalificējama kā pārkāpums, un par to izglītības iestādes atbildīgā amatpersona var tikt saukta pie administratīvās atbildības.

Vecāki šādos gadījumos var vērsties Izglītības kvalitātes valsts dienestā ar lūgumu izvērtēt konkrētās izglītības rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) no 2020. līdz 2023. gadam kopumā saņēmis 13 iesniegumus par iespējami nepamatotu pirmsskolu un vispārējās izglītības iestāžu prasību vecākiem nodrošināt mācību līdzekļus, tai skaitā individuālos mācību piederumus, aģentūrai LETA atklāja IKVD vecākā eksperte Jana Veinberga.

2020. gadā IKVD saņēma trīs iesniegumus par iespējami nepamatotu skolas prasību vecākiem nodrošināt mācību līdzekļus. No tiem divos gadījumos sniegtā informācija neapstiprinājās, bet vienā gadījumā tika sniegts skaidrojums.

Savukārt 2021. gadā tika saņemti četri iesniegumi, no kuriem sniegtā informācija apstiprinājās tikai vienā gadījumā, divos gadījumos neapstiprinājās, bet vienā gadījumā sniegts skaidrojums.

Visvairāk iesniegumus par iespējami nepamatotu skolas prasību vecākiem nodrošināt mācību līdzekļus Izglītības kvalitātes valsts dienests saņēmis pērn – piecus iesniegumus.

Divos no minētajiem gadījumiem tika sniegts skaidrojums, vēl divos sniegtā informācija apstiprinājās, bet vienā gadījumā informācija neapstiprinājās.

Šogad līdz šim saņemts viens iesniegums, uz ko sniegts skaidrojums.

Vecāku pienākums ir savu materiālo iespēju robežās nodrošināt sava bērna izglītošanai nepieciešamos individuālos mācību piederumus – kancelejas piederumus un krāsojamo grāmatu brīvam brīdim. Ja vecāks uzskata par nepieciešamu, bērnam var iegādāties arī darba burtnīcu brīviem brīžiem.

Savukārt, lai nodrošinātu bērna higiēnu, vecākiem jāiegādājas zobu suka, mitrās salvetes, papīra kabatlakatiņi, neplīstoša glāzīte, autiņbiksītes, vienreizējie paladziņi, ķemme, pidžama, auduma maisiņi apaviem, drēbes, treniņtērps, apavi sportam un dejām, tērps ritmikas nodarbībām, maiņas apavi, baseina piederumi, svētku drēbes, lacīte ēšanai, kā arī priekšauts un cepure. Ja ir nepieciešams, bērnam jāiegādājas individuālā ūdens pudele.

Prakse iekļaut mācību piederumu sarakstā tādus mācību līdzekļus, kas jānodrošina skolai, neatbilst labas pārvaldības principiem un nav pieļaujama,

šādu nostāju aģentūrai LETA pauda tiesībsargs.

Vecākiem, kas saņēmuši pedagoga izsniegtus sarakstus sākotnēji būtu jāvēršas pie iestādes vadītāja un jālūdz pārskatīt saraksts.

Ja neizdodas situāciju atrisināt, iestādes vadītāja rīcība ir apstrīdama dibinātājam, savukārt dibinātāja rīcība – administratīvajā rajona tiesā. Vecāki ir tiesīgi vērsties arī IKVD un pie tiesībsarga.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz