Otrdiena, 31. marts Gvido, Atvars

Tīrība svētdienā nav neiespējamā misija

Tīrība svētdienā nav neiespējamā misija
Foto: Pauls Kaufmanis
15.06.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Vasaras nedēļu nogalēs pēc izklaižu naktīm Liepājas centra ielas kļūst nepatīkami netīras. Lielajā ielā pie Jūras ielas krustojuma vējš tad mēdz svaidīt šurpu turpu tukšus uzkodu iepakojumus, arī Zivju iela piesvaidīta atkritumiem, Rožu laukumā kāds izvēmies. Ko darīt, lai centrs būtu tīkams arī svētdienā?

Katrā konkrētajā vietā situācija ir citāda. Katras mājas īpašnieki vai pārvaldnieki ar saviem sētniekiem vienojušies par konkrētu darbu un darbdienām. Svētdienas parasti ir brīvdienas arī viņiem. Pie mājas Lielajā ielā 2 lielu teritoriju uzkopj šī nama sētnieks Toms Kleins. Ietve ir plata, ko darīt – daudz. Vai sētniekam šeit vajadzētu strādāt arī svētdienā? Garāmgājējam, ap kuru danco saldējuma papīri un citi tukši iesaiņojumi, var šķist, ka vajadzētu gan! Bet SIA “Liepājas namu apsaimniekotājs” pārstāve Ieva Puka ir citās domās. Viņa aizrāda: tie ir publiski atkritumi, kāpēc lai šīs mājas iedzīvotāji maksātu par gružiem, kurus uz platā trotuāra atstāj garāmgājēji, citi pilsētnieki un tūristi? Vai taisnīgi, ka mājas iedzīvotājiem tie jāvāc un jāizved par savu naudu pat svētdienās? Atkritumu apsaimniekošana nav lēta. Tādās lielās publiskās vietās atkritumu daudzums ir problēma. Varbūt par maz ir publisko atkritumu urnu? Te pašvaldībai būtu jāiesaistās, spriež I. Puka. “Pašvaldības policijai būtu jākontrolē ielu tīrība arī svētdienu rītos,” viņa spriež.

“Sētniekiem ir savs grafiks, man gribas viņus aizstāvēt. Varbūt noteiktās teritorijās uzkopšanai tomēr ir vajadzīgi papildspēki.

Šis darbs ir viens no grūtākajiem un nepateicīgākajiem. Esi savu platību uzkopis, bet pēc pusstundas kāds tur kaut ko ir nometis un viss tavs darbs ir zudis! Nebūtu godīgi visu problēmu atstāt uz sētnieka pleciem vien. Varbūt šādā vietā būtu nepieciešami pat divi sētnieki, bet vai par tādas lielas vietas tīrīšanu jāmaksā tikai šīs blakusmājas iedzīvotājiem?” retoriski jautā I. Puka. 

Otra raksturīga vieta, kas svētdienu sagaida piegružota, ir Zivju iela, kvartālā pie Mūziķu slavas alejas, kas ir tūristu iecienīts apskates objekts. Šeit par ielas un ietvju uzkopšanu atbild ēku īpašnieki, viņiem katram no savas puses jāgādā, lai iela ir tīra līdz vidum – skaidro Komunālās pārvaldes Komunālās nozares vadītājs Juris Muskats. Piegružošanas problēmu atzīst Monta Magone, “Tiamo Grupas” valdes locekle. Uzņēmums nesen bijušajā rokkafejnīcā atvēra bāru “Cukurfabrik'” un picēriju, turpat sācis darboties arī ātrās ēdināšanas restorāns “Hesburger”. “Vējš arī dara savu, salvetes nes pa gaisu,” teic M. Magone, “neesam lūguši saviem viesmīļiem papīrus uzlasīt biežāk kā reizi stundā.” Viņa arī atzīst, ka atkritumu piederību droši vien arī nevar noteikt – ja iepakojumi un citi gruži tiek nesti no ielas vienas puses uz citu vai atpakaļ. M. Magonei šķiet, ka vieglāk Zivju ielas sakoptību varētu atrisināt, ja to šeit tomēr uzņemtos viens – pašvaldība, bet namu īpašnieki par to varētu maksāt. Kur atbild daudzi, tur kārtību nodrošināt ir grūtāk, viņa uzskata. “Mūsu pusē sētnieks tīra trīsreiz nedēļā, ikdienā pieskata “Čili Picas” direktors ar viesmīļiem,” M. Magone vēlāk atraksta īsziņā.

Pie “Cukurfabrik'” ir vairākas atkritumu tvertnes, bet bez tām Zivju ielas otrā pusē ir vēl tikai viena. “Mūsu sabiedrībai vēl ir kur augt,” viņa spriež.

Vietās, kur uz trotuāra ir veloceļš, par ietves sakopšanu atbild Komunālā pārvalde. Publisku sarīkojumu laikā un pēc tiem, arī brīvdienās sakopšanu organizē Komunālā pārvalde, kuras uzdevumā to dara SIA “Tranzīts L”. Pārvaldes vadītāja vietnieks Ģirts Reinbergs atzīst, ka problēmu šajā jomā ir gana.

“Ļoti liela problēma ir dabūt sētnieku vispār. Galvenokārt tie ir pirmspensijas vecuma cilvēki. Bieži vien jaunatnācēji ilgāk par pirmo algu nenoturas.

Ja liktu sētniekiem strādāt katru svētdienu, tās viņiem būtu pārstrādātas stundas, par to jāmaksā dubulti, tāpat kā dubulti maksā par sakopšanu pēc publiskiem sarīkojumiem nedēļu nogalēs.”

Ģ. Reinbergs arī ir skeptisks, ka pašvaldība varētu uzņemties kopšanu pie kādas atsevišķas mājas teritorijas, pat ja šis nams ir tādā vietā, kur pa plašu trotuāru pastāvīgi staigā daudz cilvēku, arī ir liela satiksme pirms vai pēc dažādiem sarīkojumiem. “Tad tas būs precedents, un to pašu gribēs arī citi ēku īpašnieki,” viņš aizrāda.

Tomēr viena laba ziņa viņam ir gan. Komunālā pārvalde ir pasūtījusi simt jaunu atkritumu urnu ar aizveramu vāku. Augustā tās varēs izvietot Vecliepājā – pilsētas centrā, promenādē, Jūrmalas parkā, un tās būšot pietiekami dziļas, lai atkritumiem pietiktu vietas un lai ne putni, ne kaķi, ne žurkas tos nevilktu laukā. “Ja būs labas, nākamgad varēsim prasīt finansējumu vēl tādām,” viņš saka.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 13.jūnija numurā.

#kvards-20190613-04#

18 komentāri

2019-06-15 07:56

X3: Lai taa Monta iet uz poda. Atradusies gudriniece. Lai pati vaac savus suudus aiz seviim. Vinja ar to nopelna naudu, un lai pati vac savus suudus!! Domaju reti kursh nepiekristu tam

2019-06-15 08:09

Jāmācās: Jāmācās no Palangas un Ventspils, nevis gudri un tukši jā spriedelē!!! Katru gadu viens un tas pats, bet Liepāja ir Slavena ar Tualešu neesamību!! Cilvēki nokārtojas kur pagadās!!! Pludmalē arī netīrs un lielā teritorijā Nav neviena tualete!!! Fui un kauns!!!

2019-06-15 08:14

Lola: Pagājušo svētdien tieši gāju pa zivju ielu un biju tiešām šokā par tiem atkritumu kalniem. Galīgi nav smuki. Pilna iela ar tūristiem, kuri lavierē starp gružiem :(

2019-06-15 08:40

derētu: sakopt brīvdienās arī gājēju ielu.....nepatīkami netīrs tieši brīvdienās!

2019-06-15 08:43

Kartupelskis: Nu bet tas ir KomunālAnālās pārvaldes pienākums! Kapēc vispār tiek pieminēts LNA? Rakstnieķelis lohs?
Pilsētā nav pietiekošā skaitā un pareizās vietās gružkastes! Tas tā jau ir 20 gadus!

2019-06-15 09:44

Tikai paaugstināt cenu: Nīcinieki ved uz veco pabliķi gružus. Kas tur dīvains. Par gružiem kā hesburgeram un citām vasaras kafeinīcām jāliek lielāki gružu izvešanas tarifi. Naudu saņem no kresā biznesa par ēdināšanu, bet par gružiem neliekas zinis. 10 reiz augstāku gružu cenu kafejuškām

2019-06-15 11:41

hi: Šo ielu jau gadiem netīra.....

2019-06-15 11:47

He: Tīrs ir ne vis tur kur tīra, bet tur kur negružo.

2019-06-15 13:20

Ddd: Cik man zināms tad citās valstīs kus ir liela cilvēku plusma ir stata darbinieks kas no rīra lidz vakaram pārstaiga teritoriju un uzlasa papīrus. pats vairak kā 10 gadus atpakalj londona par tādu strādāju. atceros ka man bija nuja ar sakērēju galā un pat pieliekties nevajadzēja lai gruzus varetu paceltu. te tā joprojām mums ir nesasniedzama tehnalogija ielu tiiritajiem. joprojām staigā ar slotu un to divaino dzelzi rokā, joprojam neviena maisina un nevienu speciali piemeroru ratinu kur instrumentus un pilnos maisus glabat.

2019-06-15 16:24

Lekss: nu un kur policija//Tās vnk nav..tie slapstās pa vaŗtrūmēm un leili varoņi pret bomžiem un tamlīdzīgi..ja kādi huloigāni ko mētā ,tad poliči tiem iet ar līkumu..

2019-06-15 17:15

Stils: No maija mēneša Zivju iela tīrības ziņā kļuvusi par "cūku kūti"....no rītiem ap plkst.8 un brīvdienu rītos iela izskatās kā nenormāli, salvešu kalni, papīra turzas utt., bet galu galā ir taču kāds atbildīgs par šo visu! Katrs uzņēmums atbild 100% par savu teritoriju! Varbūt pilsētas vadībai jārīko deźūras uz Zivju ielas?

2019-06-15 18:42

ko tā mONTA: iedomājas.Centrā un pie TĀDAS iestādes nevar sētnieks tur parādīties 3 X nedēļā.Tur jātīra katru dienu.Darbs policijai.Un viesmīļiem likt iet lasīt gružus darbs darba inspekcijai.Viesmīļi savākuši gružus iet un apkalpo klientus.Murgs.Nu neej mONTIŅ no rītiem nūjot,bet paņem slotu un būsi apvienojusi patīkamo(izkustējusies) ar lietderīgo( sakopusi savu teritoriju.Jeb ar sētnieku sadaliet amatu uz pusēm.Vai viesmīļiem darba līgumā ir tāds punkts-sētnieka darbs uz pusslodzi?

2019-06-16 06:55

Dolārs: Visā eiropā jau gadus 30 sētniekiem ir brīvdienas. Ja pilsētā dzīvo cūkas, tad neko darīt, tā diemžēl ir Oslo, Stokholmā, Helsinkos, Prāgā. Parasti, pirms darba dienas sākuma, PIRMDIEN, viss ir sakopts. Nav ko svētdienās vazāties no rītiem, labāk ar ģimeni pankūkas cept !

2019-06-16 09:09

Kartupelskim: Paldies ka izdzēsāt iepriekšējo komentu. Jūs joprojām esat garā vàjš.

2019-06-16 11:37

Darbinieki: Tieši tā, vai tad darbiniekiem ir jāpiestrādā par sētniekiem? Ja jau tik daudz tie gruži no tavas iestādes nāk, tad nolīgsti sētnieku uz sezonu, kas pa dienu uzkops gružus, kuri nāk no tavas iestādes. Nevis sūta cilvēkus, kuri gatavo ēst vākt ielas. Absurds.

2019-06-16 15:41

ārprāts: cik bezspēcīgi tie ģirti, montas un muskati..., bet algas droši ka saņem labas!

2019-06-16 20:41

xt: Ja sētniekiem maksātu normālu algu, būtu kas strādā arī svētdienās, bet maksāt neko negrib tad ir tāds tas rezultāts.....

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli