Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tukšu pašvaldības dzīvokļu daudz, tomēr rinda stiepjas gara

Pieejamu mājokļu trūkums Liepājā ir ieilgusi liga, jo daudzām ģimenēm pa kabatai nav ne kredītmaksājumi jaunajos projektos, ne augstās īres cenas pilsētā vispār. Ir arī mitekļu kategorija, kurā piedāvājuma netrūkst, – pašvaldības dzīvokļi. Taču tie nepienākas visiem. Un tiem, kuriem pienākas, gājis dažādi.

Tukšu pašvaldības dzīvokļu daudz, tomēr rinda stiepjas gara
Ilustratīvs (Foto: Egons Zīverts)
Ilustratīvs (Foto: Egons Zīverts)
14.06.2023 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Visi sūdi nākuši ārā

Ineses mamma dzīvoja nelielā četru dzīvokļu mājā, kuru pirms padsmit gadiem atdeva īpašniekiem.

No pašvaldības piedāvātajiem dzīvokļiem viņa reizes trīs atteikusies pēc to apskatīšanas. ”Tie bija ļoti slikti – ar krāsns apkuri, daži bez ērtībām. Mamma arī gribēja palikt dzīvot Vecliepājā,” viņa atklāj.

Bērniem šis process apnicis, teikuši, ka galvenais esot atrašanās vieta un lai būtu ar ērtībām, neesot ko skatīties uz dzīvokļa stāvokli, jo var taču izremontēt un iekārtot.

”Tad viņai piedāvāja vienistabas dzīvokli ar visām ērtībām. Teikšu tā, kā bija, –

tas bija pirmais stāvs, pēc avārijas sistēmā kanalizācija bija nostopējusies un visi sūdi nākuši ārā tajā dzīvoklī. Tas bija ”krāšņi”.

Mēs pat mammai to dzīvokli nerādījām, līdz bijām remontu uztaisījuši. Remontējot uzreiz ielikām pretvārstu, lai nekad vairs tāda avārija nevarētu būt. Cik atceros, nekādu rēķinu pašvaldībai nepiestādījām,” stāsta Inese.

Pašvaldībai piederošie dzīvokļi ir visai atšķirīgā stāvoklī un katrs prasa kaut ko ieguldīt uzlabošanā. Attēlā dzīvoklis mājā Ģenerāļa Baloža ielā. Foto: Liepājas Nekustamo īpašumu pārvalde

Dzīvoklī palikuši vecie apkures radiatori, kurus viņa sauc – kastes ar restītēm, apkure esot diezgan švaka.

Tā kā mamma saņēmusi mājokļa pabalstu, diezgan brīvi papildus sildījusies ar elektrību. ”Domājam, ka vajadzētu likt jaunos radiatorus, un nu gan gribam noskaidrot, kā vienoties ar pašvaldību, kādus un par kādu summu uzlikt,” saka Inese.

Bērni vēloties šo problēmu nokārtot, jo mammai pašai, kā jau daudziem veciem cilvēkiem, esot uzskats: ”es jau tāpat drīz nomiršu un man neko nevajag”.

Vīrietim spēka gados – bez bēdu

Elmārs pašlaik ”ejot tam cauri”, lai apmestos uz dzīvi pašvaldības piedāvātajā mājoklī, ”Neko sliktu nevaru teikt. Tukšs dzīvoklis, kuram jāpieliek roka, lai veiktu kosmētisko remontu,” viņš atklāj.

Bijusi iespēja izvēlēties no vairākiem, vīrietis izraudzījies centrā tuvāk darbavietai un tādu, kurā nav jāiegulda daudz līdzekļu.

Attēlā dzīvoklis mājā Pāvilostas ielā. Foto: Liepājas Nekustamo īpašumu pārvalde

”Salīdzinoši ātra, vienkārša un loģiska procedūra,” viņš vērtē dzīvokļa saņemšanu.

”Kaimiņu un mājas stāvokļa ziņā, protams, nav īpašas izvēles, bet jaunam profesionālim ir pašvaldības pretimnākšana pirmā mitekļa iegūšanai.”

Aivai pašai nav bijusi nepieciešamība lūgt mājokli pašvaldībai, taču dažiem viņas kolēģiem gan, kuri tikuši pie dzīvokļa kā Liepājai nepieciešami speciālisti.

Dzīvojot līdzi viņu priekiem un bēdām, sieviete secinājusi, ka katra cilvēka skatījumu uz šo procesu veido ne tikai procedūra pašvaldības institūcijās un dzīvokļa stāvoklis, bet arī situācija katra personīgajā dzīvē.

”Ja esi racionāls vīrietis spēka gados, bez ģimenes, tad esi daudz optimistiskāks par vientuļo māti ar trim bērniem ar savā nozarē joprojām viszemāko algu Liepājā. Un tad, ja zemā atalgojuma dēļ izlem mainīt darbu, tad paliec pavisam bez dzīvesvietas – arī izmaksu ziņā līdzvērtīgi lētas dzīvesvietas,” pauž Aiva.

Attēlā dzīvoklis mājā Turaidas ielā. Foto: Liepājas Nekustamo īpašumu pārvalde

Liepāja patlaban ir ekskluzīva

Intervija ar Liepājas domes Nekustamo īpašumu pārvaldes vadītāju Māri Egmani.

Brīvu dzīvokļu ir diezgan daudz, taču rindā stāvētāju skaits arī liels. Kāpēc tā?

– Lielākā problēma, kāda mums ir, – trūkst lielo dzīvokļu. Ģimenēm, kam pienākas divistabu un trīsistabu dzīvokļi, ir jāgaida, uzreiz nodrošināt nevaram. Šobrīd brīvs ir tikai viens trīsistabu dzīvoklis.

Kad notika privatizācija, vienistabas dzīvokļus privatizēja mazāk, tāpat tie atbrīvojas biežāk.

Lielie dzīvokļi vairāk atbrīvojas krīžu laikā, jo cilvēki saprot, ka nevar atļauties lielu platību,

arī sociālais pabalsts nenosedz izmaksas. Tad mēs varam dzīvokļus samainīt un piedāvāt rindai.

Pašvaldības mērķis ir maksimāli ātri no tukšajiem dzīvokļiem atbrīvoties – mums par tiem ir jāmaksā apsaimniekošanas maksa, siltuma rēķini.

Otra lieta – rindā gaidošais cilvēks skatās uz vietu, kur gribētu dzīvot. Tā nu Liepājā ir gadījies, ka privatizācija sliktāk gāja Tosmarē un Karostā, pēc tam – Zaļā birze un ”Laumas” rajons.

Visvairāk dzīvokļu pašvaldībai ir šajos mikrorajonos. Cilvēki apskatās un neizvēlas. Nav jau tā, ka mēs par varu liekam.

Atgādiniet, kas var pieteikties uz pašvaldības dzīvokli?

– Likums nosaka, kuriem ir obligāti jāpalīdz, – bāreņi, invalīdi, maznodrošinātie, no ieslodzījuma vietām iznākušie, ja nav, kur dzīvot, un viņi bijuši no Liepājas.

Mēs esam paplašinājuši šo rindu ar ģimenēm, kur vienā dzīvoklī dzīvo trīs paaudzes, ir atbilstoši statusi un nav cita īpašuma. Tās ir arī personas, kas ar maziem bērniem atgriežas no ārvalstīm.

Atsevišķa likumā noteikta rinda ir speciālistiem uz darba attiecību laiku.

Māris Egmanis. Foto: Egons Zīverts

Kā Liepājas pašvaldība iepriekš ieguvusi un arī tagad tiek pie dzīvojamām platībām?

– Pilsētā ir mazliet vairāk par 32 tūkstošiem dzīvokļu īpašumu. Kad izveidoja atjaunoto Latvijas valsti, dzīvokļus piedāvāja privatizācijai. Ja tā brīža īrnieki privatizāciju neizvēlējās, dzīvokļi palika pašvaldības īpašumā.

Mums šobrīd ir aptuveni četrarpus tūkstoši dzīvokļu.

Skaits ir mainīgs tāpēc, ka ap diviem tūkstošiem vēsturisko īrnieku vēl ir tiesības izpirkt dzīvokļus par naudu. Tie ir cilvēki, kuriem bija tiesības to izdarīt par sertifikātiem, taču tagad ir ekskluzīvas iespējas īpašumu izpirkt par tirgus vērtību.

To kāds arī dara? Īpašumu cenas pašlaik nav tās zemākās.

– Jā, arī jūnijā Finanšu komitejā skatīti un iet uz domes sēdi divi lēmumi, kuros apstiprināta cena, par kuru īrniekam ir tiesības izpirkt dzīvokli. Katru mēnesi ir divi trīs šādi lēmumi.

Cenu nosaka sertificēti vērtētāji. Ja īrnieks atsakās izpirkt par noteikto cenu, tad viņš var turpināt īrēt.

Tad vēl ir situācija ar bezmantinieka mantu, un pēc likuma tad, ja nav kreditoru, valsts piedāvā dzīvokļus pārņemt pašvaldībai. Ja tie ir pietiekami labā stāvoklī, tad pārņemam, lai savu fondu papildinātu. Tā pašlaik ir pārņemta māja Lēņu ielā 5, kurai izstrādā projektu.

Ja vēsturiskie īrnieki mājokļus izpērk, jums kaut kas jāmeklē vietā.

– Liepāja patlaban ir ekskluzīva, jo mums dzīvokļu pietiek. Piemēram, Cēsīs, Valmierā un citās pilsētās pašvaldības dzīvojamais fonds ir mazs, viņiem nepietiek.

Mēs spējam nodrošināt likumā noteikto dzīvojamo platību un dodam mazliet vairāk, jo varam to atļauties.

Arī dzīvokļu pārdošana pašvaldībai ir labs papildu ieņēmumu avots?

– Jā, protams. Sliktā tehniskā stāvoklī esošus dzīvokļus, kurus mums nav lietderīgi remontēt vai arī tādus nevar piedāvāt, jo tur nav ūdens, kanalizācijas, laižam izsolē.

Arī tie papildu līdzekļi, turklāt uzreiz samazinās pašvaldības izdevumi, jo nav vairs jāmaksā komunālie maksājumi.

Pēc kādiem kritērijiem izvēlaties, vai dzīvokli sakārtos un piedāvās rindai vai arī pašvaldība centīsies no tā tikt vaļā?

– Ja dzīvoklī ir ūdens, kanalizācija un apkure, kā ir padomju laika daudzdzīvokļu mājās, tad viennozīmīgi remontējam. Pārdodam pārsvarā nelikvīdus – dzīvokļus, kuros nav komunikāciju.

Lai tās ievilktu, domei ir jāpasūta projekts, tad vēl jābūt dzīvokļu īpašnieku kopsapulces lēmumam par kopīpašuma daļu. Tas visu ļoti sadārdzina un apgrūtina.

Ja, piemēram, atbrīvojas trīsistabu dzīvoklis ar malkas apkuri un rindā stāv ģimene, kurai tas nepieciešams, tad mēs tur veicam remontu.

Taču skatāmies pēc budžeta iespējām. Remontējam vidēji 20 dzīvokļus gadā.

Cik apjomīgs ir šis remonts?

– Pamats, ko darām, – logi, durvis, elektrība un sanitārais mezgls. Ja ir nepieciešams, nomainām apkures radiatorus. Kosmētiskais remonts jāveic pašam īrniekam.

Vai tas ir pienākums? Varbūt ne visiem ir līdzekļi.

– Mēs to neuzspiežam, ir brīva izvēle labiekārtot savu mitekli. Kāds OSB plāksnes nokrāso ar grīdas krāsu, un nav ne vainas, tā ir grīda un nemaz nav nesmuka. Cits klāj laminātu iekšā.

Vai ir noteikts, kādā stāvoklī jābūt dzīvoklim, kad īrnieks to atstāj?

– Protams, noteikumi ir, taču izkontrolēt reizēm ir ļoti grūti. Cilvēks atstāj atslēgas un aizbrauc uz ārzemēm, pametot dzīvokli tā, kā ir, un uzskata, ka te nekad vairs neatgriezīsies.

Bieži vien šīs platības atbrīvo ar tiesu izpildītāju, kuram ieejot dzīvoklī, konstatē, ka ir izrauti vadi, demontēti podi. Ir bijis viens tiesas gadījums, kad šie zaudējumi bija jākompensē.

Kamēr tiesu izpildītāji nav pabeiguši darbu, dzīvoklī nevar ielaist citu īrnieku, iepriekšējam krājas parāds.

Tomēr cenšamies visu darīt miermīlīgā ceļā. Sadarbojamies ar pašvaldības aģentūru ”Nodarbinātības projekti”, kuras darbinieki iztīra dzīvokļus no iepriekšējo īrnieku mantām un sakopj.

Liela daļa dzīvokļu atbrīvojas tiesas procesā par nemaksāšanu. Ir apvainojums uz pašvaldību, uz apsaimniekotāju par izlikšanu no dzīvokļa. Tad tā ir atriebība – visu, ko varam, paņemam līdzi.

Tagad pieņemšanas – nodošanas aktus fiksējam ar fotogrāfijām, taču vēsturisko īrnieku gadījumos nav pierādījumu, kā bijis iepriekš. Ir cilvēki, kas atstāj kārtīgi izremontētus dzīvokļus ar iebūvētām mēbelēm un sadzīves tehniku, un ir tādi, kas atstāj izdemolētus.

Iespējams, kādam ir priekšstats, ka pašvaldības dzīvoklis būs par brīvu, taču tā nav. Pastāstiet, par ko ir jāmaksā?

– Jāmaksā pilnīgi par visu. Jau otro gadu likums nosaka maksāt arī peļņas daļu, jo pašvaldība nedrīkst nodot dzīvokli lietošanā par velti, tas ir pusotrs procents no kadastrālās vērtības gadā.

Jāmaksā mājas apsaimniekošanas maksa, jānorēķinās par apkuri, ūdeni, gružu izvešanu kā visiem. Tikai sociālajā mājā ir samazinātie tarifi.

Kurā brīdī īrnieku sāk uzskatīt par nemaksātāju?

– Īres rēķinus iekasē ”Liepājas namu apsaimniekotājs” (LNA). Ja divus pilnus mēnešus nav samaksāts, tad ir brīdinājums. Tikai pēc tam var iesniegt tiesā, seko process vai nu par piedziņu, vai par izlikšanu.

Pēc sprieduma tiesu izpildītājs vēl dod laiku labprātīgi atbrīvot mitekli. Ja ne, tad ver durvis vaļā un atbrīvo. Process ilgst no pusgada līdz gadam.

Kas tālāk notiek ar šiem cilvēkiem, kuri var arī nebūt maksātspējīgi? Nevienu taču nedrīkst pamest uz ielas.

– Ja tā ir maznodrošināta persona, ģimene ar bērniem, tad tiesa uzdod par pienākumu uzreiz ierādīt citu pašvaldības dzīvokli. Pensionārs vai invalīds var pretendēt uz sociālo māju rindā.

Ja īrnieks ir darbspējīga persona bez invaliditātes, nav bērnu, tad principā ir pašam jādomā, kur turpmāk dzīvos.

Kā notiek pašvaldības dzīvokļu piedāvāšana – vai iespējams apskatīt un brāķēt kaut simtu?

– Ir cilvēki, kuri stāv rindā no 2003. gada un vēl nav izvēlējušies dzīvokli. Neviens neapmierina.

Cits dusmojas par to, ka dzīvoklī nav veikts eiroremonts.

Likumā ir noteikts, ka var izslēgt no rindas vai nolikt tās beigās, ja bijuši trīs oficiāli piedāvājumi. Taču, ja statuss atbilst, cilvēks stājas par jaunu rindā un process ir bezgalīgs.

Pretendenti sākotnēji izvēlas pēc fotogrāfijām. Ja kāds iepatīkas, tad tālāk tiek sarunāts laiks apskatei uz vietas.

Cik bieži īrnieki grib samainīt dzīvojamo platību?

– Bieži tā nav, katru gadu samaina no pieciem līdz desmit dzīvokļiem. Ir gadījumi, kad cilvēki iegūst invaliditāti, ir gados veci un nevar uzkāpt uz dzīvokli piektajā stāvā, jāmaina uz pirmo.

Vienam no ģimenes aizejot viņsaulē, otrs vairs nevar samaksāt un vajag mazāku dzīvokli.

Cik dzirdēts, apsaimniekotājus nepriecē liels pašvaldības dzīvokļu īpatsvars mājā, jo īrnieki nav ieinteresēti – nepiedalās sapulcēs, daudzviet pat nevīžojot kāpņu telpu uzslaucīt.

– Negribētu tam piekrist. Apsaimniekotājs ir laimīgāks tajā mājā, kur vairāk pašvaldības dzīvokļu, jo kopš īres maksas peļņas daļas ieviešanas pašvaldība simtprocentīgi nomaksā visus īrnieku rēķinus un, ja viņš nemaksā, piedziņu veic LNA.

Apsaimniekotājs saņem visu naudu, viņam nav jāiet uz tiesu. Pārvaldes darbinieki iet uz kopsapulcēm, balso par renovācijām, iekšpagalmu labiekārtošanu un citiem jautājumiem. Ja mūsu īrnieki gatavi par to maksāt, atbalstām arī darbus, kuri nešķiet tik svarīgi, piemēram, kāpņu telpu uzkopšanu kā ārpakalpojumu.

Vienīgais, par ko varētu sūdzēties, bieži saka, ka mūsu ”publika” neesot tik laba.

Uzziņai

Dzīvokļu rinda Liepājā

Pašvaldības palīdzības saņemšanai dzīvokļa jautājuma risināšanā reģistrētas 155 personas (ģimenes):

  • pirmās kārtas uzskaitē – 44;
  • vispārējā kārtā – 42;
  • īrētās telpas apmaiņas uzskaitē (uz zemāku stāvu, mazāku platību, mazākiem maksājumiem) – 15;
  • kvalificēti speciālisti – 15;
  • sociālā dzīvokļa īrei – 39.

Reģistrēti brīvi dzīvokļi

Ar ērtībām (98):

  • vienistabas – 43;
  • divistabu – 54;
  • trīsistabu – 1.

Ar daļējām ērtībām (12):

  • vienistabas – 3;
  • divistabu – 7;
  • trīsistabu – 2.

No tiem nepieciešams kapitālais remonts – 32.

Avots: Liepājas pašvaldība, 2. jūnija dati

Es domāju tā: Vai kādreiz bijusi doma pašvaldībai prasīt dzīvokli?

Ēriks Zeps – mūziķis:

– Nē, neesmu par to domājis. Esmu dzīvojis dažādās vietās, tajā skaitā mājokli īrēju Rīgā. Man vienmēr bijusi doma, ka par dzīvesvietu jāparūpējas pašam. Nesen nopirku dzīvokli Liepājā un maksāšu kredītu. Žēl, ka tam būs vajadzīgi 25 gadi. Būsim godīgi – ”Altum” programmas īpaši nestrādā.

Vineta Cimere – strādājoša māmiņa:

– Bija un prasīju, bet rezultāti nekādi. Man ir četri bērni. Kad zvanīju uz domi, man atbildēja: ”Vai tiešām domājat, ka jums kaut kas pienākas, ja 7 gadus jau dzīvojat Liepājā?” Šis jautājums atsita vēlmi turpināt. Tagad man īsti vairs negribas interesēties, kārtot. Varbūt kaut kad nākotnē atkal mēģināšu.

Valentīna Okuķina – pensionāre:

– Nē. Man ir, kur dzīvot, jo dzīvokli nopirku. Pašvaldībai neko neesmu prasījusi, jo tas ir bezjēdzīgi. Cik zinu, tur briesmīgas rindas uz pašvaldību dzīvokļiem un tie visai drūmā stāvoklī. Vienas vienīgas šausmas.

Gunta Vite – kordiriģente:

– Nē. Šobrīd dzīvoju privātmājā. Reizēm uznāk domas, ka dzīvoklī tomēr būtu vieglāk. Runājot par pašvaldības dzīvokļiem, droši vien uz tiem ir daudz gribētāju. Es būšu tā lepnā, kas dzīvos un darīs, kā var un prot, un pati par sevi rūpēšos.

Juris Zviedrāns – strādā:

– Neesmu neko prasījis, jo uzskatu, ka cilvēkam ir jāstrādā, pašam par sevi jārūpējas un jātiek galā. Tiem, kuriem patiešām nopietnas, objektīvas problēmas, nevis tikai slinkums, pašvaldībai būtu jāpalīdz. Tā notiek visur pasaulē. Manuprāt, daudzu galvās prasīšana un ”man pienākas” vēl ir saglabājusies no padomju laikiem.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz