Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tvaiku nosūcēju izvadi būs jāpārbūvē dzīvokļos, kur ir gāzes pavardi

Tvaiku nosūcēju izvadi būs jāpārbūvē dzīvokļos, kur ir gāzes pavardi
Foto: Publicitātes
17.09.2016 07:00

liepajniekiem.lv

Portālā vērsās liepājnieks Māris, kurš ir neizpratnē: ”Pirms pāris dienām, noskatījies televīzijā ziņu raidījumu, paliku nesaprašanā. Tur tika teikts, ka jaunie Ugunsdrošības noteikumi paredz, ka dzīvokļu īpašniekiem divu gadu laikā jālikvidē ventilācijas šahtās ievadītie virtuves tvaiku nosūcēji. Šāda prasība esot ieviesta pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta iniciatīvas.”

Portāls pārliecinājās, ka jaunie Ugunsdrošības noteikumi jau izraisījuši plašu sabiedrības rezonansi. Iedzīvotāji sociālajos tīklos pauž nevēlēšanos atteikties no tvaiku nosūcējiem. Dažs teic, ka gatavs kalt virtuves ārsienā caurumu, lai tajā ievadītu tvaiku nosūcēja izvadu.

Sienā kalt caurumu patvaļīgi nevar!

Būvvaldē norāda, ka tā nu gan darīt nevar – šādas darbības tiks klasificētas kā patvaļīga būvniecība.

Kā portālam skaidroja Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, procesos, kas skar kopīpašuma daļu (šajā gadījumā tāda ir ēkas ārsiena), nepieciešams izstrādāt projektu, ar to vērsties Būvvaldē un saņemt saskaņojumu: ”Jāsaskaņo vienkāršotā projekta dokumentācija.”

”Ja Ugunsdzēsības un glābšanas dienests saka, ka nevar tvaiku nosūcēja izvadu ievadīt ēkas ventilācijas sistēmā, tad nevar.

Bet tāpat nevar ņemt āmuru un kaltu un sist ēkas sienā caurumu, lai tur ievadītu tvaiku nosūcēja izvadu. Tam nepieciešams Būvvaldes saskaņojums,” tā Būvvaldes pārstāvis.

Viņš skaidro, ka pirmais solis likumpaklausīgiem pilsoņiem ir ar jautājumu par to, kā rīkoties, vērsties pie savas mājas apsaimniekotāja: ”Apsaimniekotājam ir speciālists, kurš varēs konsultēt ne tikai par ūdensvadu un apkures sistēmu, bet arī ventilācijas sistēmu. Jo ēkas ventilācijas sistēma, tāpat kā kāpņu telpa utt., ir mājas kopīpašuma daļa un visas darbības ir jāsaskaņo ar apsaimniekotāju.”

”Apsaimniekotājs paskaidros, kā katrā konkrētā gadījumā rīkoties tālāk – vai, piemēram, nepieciešams saskaņojums ar pārējiem mājas iedzīvotājiem, vai nepieciešams izstrādāt projektu un to saskaņot ar Būvvaldi,” viņš turpina un norāda, ka ēkas ventilācijas sistēma, tāpat kā siltumtrase vai ūdensvads, var pārstāt kvalitatīvi funkcionēt, ja kādā no mājas dzīvokļiem būs veikta patvaļīga būvniecība.

Taujāts, vai tad reāli iznāk, ka visi dzīvokļu īpašnieki un īrnieki, kas savas virtuves aprīkojuši ar tvaiku nosūcējiem un to izvadus ievadījuši ventilācijas šahtā, veikuši patvaļīgu būvniecību un pārkāpuši noteikumus, A.Štāls to ne apstiprināja, ne noliedza. Viņš vien uzsvēra, ka šajā gadījumā, kad stājušies spēkā jauni Ugunsdrošības noteikumi, iedzīvotājiem ar to prasībām jārēķinās. Un piebilda, ka trauksmi celt vēl patiesībā pāragri, jo normatīvo aktu izpildei ir dots pārejas laiks.

Vēl A.Štāls piebilda, ka, protams, nav izslēgta iespēja virtuvē ierīkot otru ventilācijas izvadu, taču tam gan būs nepieciešams Būvvaldes saskaņojums.

Savukārt prasību izbūvēt divas ventilācijas šahtas – vienu dabiskajai, otru piespiedu ventilācijai – Būvvaldes ieskatā var attiecināt tikai uz jaunām būvniecības iecerēm.

Atlaides – mājsaimniecībām ar elektriskajiem pavardiem

Ugunsdzēsības un glābšanas dienests ziņo, ka no 2019.gada tiks sodīti tie dzīvokļu īpašnieki, kuri nebūs nodrošinājuši noteikumu izpildi.

Ar jautājumu: ko tad šajā situācijā, esot starp diviem dzirnakmeņiem, darīt iedzīvotājiem, portāls vērsās VUGD Kurzemes reģiona brigādē. VUGD Kurzemes reģiona brigādes Liepājas 1.daļas inspektore Agnese Sprūde, mazliet nomierināja, norādot, ka velns nav tik melns, kā to mālē.

Proti, jaunie noteikumi attiecas uz tām mājsaimniecībām, kur ir gāzes plītis. Ja virtuve aprīkota ar elektrisko plīti, jaunās prasības nav saistošas. ”Tiks noteikti ierobežojumi mehānisko ventilācijas iekārtu izmantošanā dzīvojamo māju virtuvēs, kurās atrodas gāzes plītis,” uzsver A.Sprūde.

Viņa skaidro, ka prasība, lai būtu ierīkota dabīgā ventilācijas sistēma, ir tādēļ, lai gāzes noplūdes gadījumā gāze izplūstu caur ventilācijas kanālu un telpā nerastos bīstama gāzes koncentrācija: ”Tomēr nereti iedzīvotāji pie šī dabīgā ventilācijas kanāla ir pievienojuši mehāniskas ventilācijas iekārtas, piemēram, tvaika nosūcējus, kas kavē dabīgo ventilāciju un gāzes noplūdes gadījumā var izveidoties sprādzienbīstama gāzes koncentrācija, notikt sprādziens un izcelties ugunsgrēks.”

Iedzīvotājiem, lai veiktu pārkārtojumus, pārejas laikam atvēlēts vairāk nekā gads laika: ”Līdz 2017.gada 31.decembrim dzīvokļu īpašniekiem jānovērš tas, ka pie dabīgās ventilācijas kanāliem ir pievienoti tvaika nosūcēji, atjaunojot un nodrošinot dabīgo ventilāciju. To nosaka Ugunsdrošības noteikumu 89.10.apakšpunkts.”

Dūmu detektorus jaunajā ēkās – nekavējoties

Tāpat ļaudis pauž arī neizpratni par to, kādas telpas pēc jaunajiem noteikumiem obligāti jāaprīko ar dūmu detektoriem – pilnīgi visas, vai arī tikai no jauna uzbūvētās ēkās.

A.Sprūde skaidro, ka dzīvojamā sektorā un publiskajā objektā, kur paredzēts izmitināt gulēšanai līdz 10 cilvēkiem – nepieciešams detektors. Šīs telpas ar dūmu detektoriem jāaprīko līdz 2020.gada 1.janvārim: ”Dzīvoklī pietiek ar vienu dūmu detektoru, bet ja tas ir divstāvu dzīvoklis, katrā stāvā nepieciešams pa vienam dūmu detektoram.”

Tas pats attiecas uz privātmājām. Proti, ja ēka neliela un tajā tikai viens stāvs, pietiek ar vienu dūmu detektoru. Bet vairākstāvu ēkās katrā stāvā nepieciešams pa vienam dūmu detektoram.

Savukārt jaunuzcelti un renovēti objekti ar dūmu detektoriem jāaprīko uzreiz, norāda A.Sprūde: ”To nosaka Ugunsdrošības noteikumu 119.punkts.”

UZZIŅAI:

  • Ministru kabineta 2016.gada 19.aprīļa noteikumi ”Ugunsdrošības noteikumi” nosaka jaunas ugunsdrošības prasības fiziskajām un juridiskajām personām, lai novērstu un sekmīgi dzēstu ugunsgrēkus, kā arī mazinātu to sekas.
  • Jaunie noteikumi stājās spēkā ar šā gada 1.septembri.
  • Jaunie noteikumi paredz, ka nodrošinājumam ar ugunsdzēsības aparātiem tiks ņemta vērā nevis ugunsdzēsības aparātu tilpums, bet to dzēstspēja.  
  • Visiem pazemes hidrantu aku vākiem, no kuriem ugunsdzēsēji glābēji ņem ūdeni, jābūt krāsotiem sarkanā krāsā.
  • Ar dūmu detektoriem jābūt aprīkotam ne tikai publiskajam, bet arī dzīvojamajam sektoram. No 2020.gada obligāti dūmu detektoriem jābūt uzstādītiem arī privātmājās un dzīvokļos.

________________

Iesaki tēmu vai ziņo par notiekošo arī Tu! To var izdarīt ikviens portāla lasītājs, izmantojot sākumlapā esošo formu “Piedalies satura veidošanā!”. Turpat iespējams iesūtīt arī dažādus fotostāstus, piemēram, no kāda pilsētā notikuša pasākuma.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz