Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ukraiņa skats no Liepājas: Karš arī kviešu laukos

Nesen pasaules lauksaimniecības nozares analītiķi ziņoja, ka pagājušajā 2022. gadā kukurūzas raža Ukrainā samazinājusies par 36%, kviešu – par 33%, saulespuķu – par 41%. Tas ir saistīts ar masīviem Krievijas uzbrukumiem Ukrainas degvielas un smērvielu bāzēm, klētīm, mēslošanas līdzekļiem un sēklām.

Ukraiņa skats no Liepājas: Karš arī kviešu laukos
Foto: no personīgā arhīva
02.05.2023 12:51

Oleksandrs Grinka, žurnālists

Šogad, pēc Ukrainas ekspertu aplēsēm, kukurūzas, kviešu un citu graudu apjomi samazināsies vēl par 10 – 15%, kas var izrādīties kritiski Āfrikas un Āzijas nabadzīgākajām valstīm, kurās cilvēki necieš badu, tikai pateicoties Ukrainas graudu piegādēm.

Viņi importē vairāk nekā 90% no visas pārtikas, un galvenais piegādātājs ir Ukraina.

Pasaules pārtikas programma lēš, ka 345 miljoniem cilvēku var draudēt masveida bads.

Un 43,3 miljoni no viņiem cieš badu tieši tagad – tikai viena gada un divu mēnešu laikā pēc kara sākšanās.

2019. – 2021. gadā Ukraina veidoja gandrīz 10% no pasaules kviešu eksporta, 15% no kukurūzas eksporta, 15% no miežu eksporta un gandrīz 50% no saulespuķu eļļas eksporta. Ukraina arī eksportēja daudz lopbarības. Un to būtiski sāk just arī citas valstis, uz kurām sarūk Ukrainas eksports.

Neefektīvākie ražotāji Tuvajos Austrumos, Ziemeļāfrikā un Āzijā ir sākuši samazināt ganāmpulku skaitu, tādējādi arī pati ražošana kļūst vēl nerentablāka. Tāpēc iespējams, ka tuvāko gadu laikā dažās valstīs gaļai būs kosmiskas cenas.

Var gadīties arī tā, ka Ukrainas graudi eksports pārtrūkst pavisam un graudi pūs elevatoros. Dažas Eiropas valstis ir paziņojušas par Ukrainas graudu eksporta un pat tranzīta aizliegumu, un Krievija arvien vairāk bloķē graudu koridorus caur Melno jūru.

Vēl viena liela problēma Ukrainā ir lauku apstrādes bīstamība. Tur tagad darbs rit pilnā sparā, un ciematos cilvēki gandrīz katru dienu uzsprāgst uz Krievijas mīnām.

Gandrīz puse no lauksaimniecības zemēm, kas robežojas ar frontes līniju vai kādreiz bija okupētas, tiek uzskatītas par “potenciāli mīnētām”,

uz tām ir bīstami sēt.

Vai tas nav vēl viens nopietns arguments, lai ASV un Eiropa tuvākajā laikā efektīvāk un ātrāk palīdzētu Ukrainai veikt tik nepieciešamo pretuzbrukumu?

Jā, bads Eiropu un ASV pagaidām īpaši nebiedē. Viņi ir pārliecināti, ka tikai pārtikas cenas var celties, jo ir milzīgi zemes un pārtikas krājumi un bads nekādā gadījumā nedraud. Taču Eiropai un ASV jābaidās no Krievijas militāro pozīciju nostiprināšanās saistībā ar pārtikas krīzi Ukrainā un pasaulē.

Krievijas mērķis ir apturēt globālās pārtikas piegādes, lai sētu paniku un vēl vairāk iedragātu pasaules vadošo valstu ietekmes sviras. Krievijai ir arī jāatgūst savas stipri satricinātās pozīcijas kā vienai no galvenajām pasaules politikas spēlētājām. Un tas ietver ne tikai militāro fronti.

Oleksandrs Grinka, žurnālists

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz