Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ukraiņa skats no Liepājas: Laime. Paradoksu un pārsteigumu pilna

Šodien, dārgie lasītāji, es vēlos ar jums runāt nevis par karu un ciešanām, bet par… laimi. Jā. Turklāt ir pamats – pavisam nesen ANO struktūras zinātnieku grupa prezentēja kārtējo, 11. ikgadējo ziņojumu par laimi pasaulē.

Ukraiņa skats no Liepājas: Laime. Paradoksu un pārsteigumu pilna
Foto: no personīgā arhīva
22.03.2023 14:03

Oleksandrs Grinka, žurnālists

Somija jau sesto gadu pēc kārtas (!) ir laimīgākā valsts pasaulē. Laimīgāko valstu reitingā Ukraina ierindojas 92. vietā, bet Latvija – 41.vietā.

ANO ziņojums ir balstīts uz datiem, kas iegūti globālā aptaujā, kurā piedalījās cilvēki no vairāk nekā 150 valstīm.

Valstis sarindotas laimes reitingā, pamatojoties uz vērtējumu par iepriekšējiem trim gadiem – šī gada pārskats attiecas uz laika posmu no 2020. līdz 2022. gadam.

Skandināvijas valstis (Somija, Dānija, Islande, Zviedrija un Norvēģija) ieguva ļoti augstus rezultātus visās jomās. Izraēla pēdējā gada laikā pakāpusies no devītās uz ceturto vietu.

Parasti labāko divdesmitniekā gadu no gada parādās vienas un tās pašas valstis,

taču šī gada reitingā ir jaunpienācējs – mūsu kaimiņvalsts Lietuva.

Pēdējo sešu gadu laikā šī Baltijas valsts ir stabili pakāpusies no 52. vietas 2017. gadā uz 20. vietu 2023. gadā. Arī Igaunija un Latvija uzlabojušas savas pozīcijas reitingā.

Pētījuma autoriem ir seši galvenie faktori, kas veido “laimes” stāvokli: ienākumi vai materiālā labklājība, sociālais atbalsts vai atbalsts grūtos brīžos, veselība, izvēles brīvība dažādās dzīves situācijās, augstsirdība jeb nesavtība, korupcijas uztvere.

Ja runājam par augstsirdību, tad šajā aspektā tieši Krievijas karš pret Ukrainu parādīja ukraiņu sirsnību un cēlumu. Gandrīz visi lielākā vai mazākā mērā palīdzēja un palīdz frontei, nepazīstamiem ļaudīm, trūkumā nonākušiem cilvēkiem, jo ​​ukrainis ukrainim ir brālis. Šī ir viena no spēcīgākajām Ukrainas cīņasspara un spēka komponentēm, ar ko stāties pretī Krievijas agresoram.

Tāpēc nav pārsteidzoši, ka ziņojuma autori secinājuši – 2022. gadā cilvēku labsirdība krasi pieauga Ukrainā, bet kritās Krievijā.

Kopumā pēc pētnieku domām “vispārējā labsirdība” pasaulē ir pieaugusi par aptuveni 25%, salīdzinot ar periodu pirms pandēmijas, un “globālā laime” nav cietusi trīs Covid-19 gados.

Starp citu, 2022. gada septembrī saskaņā ar socioloģisko aptauju 60% ukraiņu paradoksālā kārtā uzskatīja sevi par laimīgiem. Cita aptauja parādīja, ka lielākā daļa Ukrainas pilsoņu (75%) lepojas ar valsti un nākotnē vēlas to redzēt brīvu.

Un Ukrainas Kijevu, kuru Krievija vēlējās ieņemt trīs dienu laikā, starptautiskā aģentūra ”Resonance” 2023. gada sākumā atzina par labāko pilsētu pasaulē. Reitinga sastādītāji šo galvaspilsētu nodēvēja par drosmes un izturības bāku kara laikā.

Tāda ir laime… paradoksu un pārsteigumu pilna.

Oleksandrs Grinka, žurnālists

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz