Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ukraiņa skats no Liepājas: Pat raganas pretojas Krievijas ļaunumam

Noteikti daudzi Latvijas iedzīvotāji atceras 90. gados populāro seriālu “Visas sievietes ir raganas” un noslēpumaino māju, kurā dzīvoja galvenie varoņi.

Ukraiņa skats no Liepājas: Pat raganas pretojas Krievijas ļaunumam
Foto: no personīgā arhīva
14.06.2023 15:37

Oleksandrs Grinka, žurnālists

Māja, kas kļuva par filmēšanas vietu, atrodas Losandželosas vēsturiskajā rajonā. Mūsdienās tas ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem šajā pilsētā.

Katru dienu šeit ierodas simtiem tūristu. Bet pie šīs mājas jau gadu izkārts Ukrainas karogs. Kāpēc? Elementārs atbalsts ukraiņu tautai karā pret Krievijas agresiju?

Mājas īpašnieki – dzīvesbiedri Planarija un Murijs sacīja, ka šodien arī cita pasaule ir apvienojusies pret Putinu.

“Ja mēs spēsim atrast tritona aci un vardes pirkstu, mēs varēsim pagatavot dziru, lai atbrīvotos no Krievijas valdnieka,”

smaidot sacīja Planarija. – Ja runājam nopietnāk, karoga ideja bija pievērst amerikāņu uzmanību Ukrainai, lai amerikāņi atnāktu, ieraudzītu karogu un sajustu sāpes, ar kurām pastāvīgi saskaras ukraiņi. Arī tāpēc, lai kaimiņi un tūristi zinātu par mūsu vērtībām.”

Planarija un viņas vīrs ne reizi vien pirms kara apmeklēja Odesu kā tūristi. Sievietei ir ebreju saknes, viņa zina Otrā pasaules kara vēsturi, tāpēc Krievijas uzbrukums Ukrainai viņai jau ir personīga traģēdija.

Mājas saimniece stāstīja, ka kopā ar vīru nosūtījuši daudz naudas brīvprātīgo un labdarības organizācijām, kas palīdz Ukrainai, kā arī ziedojuši vienkāršiem cilvēkiem no Ukrainas.

Šajā kontekstā es atcerējos Konotopas pilsētu savā Sumi reģionā un pavisam citu stāstu. Tieši šajā pilsētā saskaņā ar senajām leģendām dzīvo slavenās Konotopas raganas.

Pazīstamais ukraiņu klasiķis Hrihorijs Kvitka-Osnovjaņenko tālajā 1833. gadā uzrakstīja stāstu “Konotopas ragana”, kas vēlāk kļuva ļoti slavens un populārs.

Un vietējo sieviešu burvju spēka slava izplatījās tālu pat ārpus pašas Konotopas un Ukrainas robežām.

Šodien cilvēki dažādi reaģē uz stāstiem par Konotopas raganām. Kāds smejas, bet cits ir piesardzīgs un baidās konfliktēt ar vietējām mājsaimniecēm, lai nekristu par upuri viņu dusmām.

Kad sākās pilna mēroga karš, daudzas Krievijas tehnikas kolonnas ar militārpersonām caur Konotopu devās dziļāk Ukrainā. Un uz viena no ceļiem Konotopas nomalē krievu karavīrus sagaidīja vietējās sievietes.

Viņas nelūgtajiem viesiem stāstīja, ka tie šeit nav gaidīti un, ja darīs pāri vietējiem iedzīvotājiem, konotopietes parūpēsies par to un darīs tā, lai puiši nekad vairs nevarētu “mīlēt” savas sievas, līgavas un mīļākās.

Vai nu krievi nobijās no Konotopas raganu lāstiem par vīrišķā lepnuma dzīvotspēju, vai arī kaut kas cits viņus ietekmēja, bet pēc tam šajā apvidū Krievijas armija vairs nespēra ne soli.

Oleksandrs Grinka, žurnālists

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz