Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uz skolu klātienē, bet ar piesardzību. Kā Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātos drošas skolas vides kritērijus ieviesīs praktiski?

Mācības visās izglītības iestādēs 1.septembrī sāksies un turpmāk notiks klātienē, ievērojot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātos drošas skolas vides kritērijus. Vakar ministrija informēja, kā skolās šos jauninājumus ieviesīs praktiski.

Uz skolu klātienē, bet ar piesardzību. Kā Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātos drošas skolas vides kritērijus ieviesīs praktiski?
Foto: LETA
19.08.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Sertifikāts vai tests – citu variantu nav!

Pirmsskolas izglītībā nekādas pārmaiņas nav gaidāmas, bet vispārizglītojošām skolām tuvākā pusotra nedēļa jāvelta sagatavošanās darbiem, tostarp no nākamās nedēļas sadarbībā ar laboratorijām jau jāveic siekalu testi, kas būs derīgi mācību gada uzsākšanai.

Viens ir skaidrs – skolās atrasties un mācīties, kā arī strādāt varēs tikai tie skolēni, skolotāji un pārējie darbinieki, kuri varēs uzrādīt derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, vai arī ar negatīvu testu, ko veiks uz vietas skolā. ”Citu variantu nav!” vakar uzsvēra izglītības ministre Anita Muižniece, vēlreiz aicinot vakcinēties visus, kam ir šāda iespēju. Viņa uzsvēra, ka ja visi būs vakcinēti, varam runāt par atgriešanos normālā dzīvē.

”Testus veiks par valsts budžeta līdzekļiem,” norāda ministre, skaidrojot, ka pirmsskolas izglītības iestādēs bērni netiks testēti un bērnudārzos nelietos arīsejas maskas. Tāpat pirmsskolas posmā maskas var nelietot arī  nodarbinātie ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Laboratorijas un skolas veido grafiku

No 23. līdz 30.augustam jau jāveic pirmie testi, kam tas nepieciešams. ”Katra skola sazināsies ar audzēkņu vecākiem e-pastā vai vietnē “E-klase”, informēs gan par mācību procesu, gan par testēšanu – kur un kā tas notiks. Tāpat aicinām sekot līdzi informācijai pārvaldes Facebook kontā,” stāsta Liepājas izglītības pārvaldes pārstāve Renāte Meļķe. Skolas un SIA ”Centrālā laboratorija” šonedēļ strādā pie testēšanas grafika izstrādes.

Pēc tam, mācību gada laikā, testus skolās organizēs atbilstoši epidemioloģiskajai situācijai, šobrīd Slimību profilakses un kontroles centrs noteicis, ka tie jāveic reizi nedēļā. ”Testēšanu organizēs izglītības iestādē, bet kurjers ieradīsies pēc paraugiem un nogādās tos uz laboratoriju. Rezultātus nosūtīs uz skolēna vai vecāka norādīto e-pastu un paroli – uz norādīto tālruņa numuru,” papildina R. Meļķe.

Ja dienā, kad notiek skolēnu testēšana, audzēknis kādu iemeslu dēļ nebūs ieradies skolā, viņam siekalu testu veiks nākamajā dienā pēc atgriešanās.

Kā drīkstēs svinēt Zinību dienu?

”Uz šo attiecas kopīgais regulējums par pulcēšanos. Labu laikapstākļu gadījumā ārtelpās drīkst pulcēties līdz 500 personām un nav arī prasības lietot masku. Klasēm gan pasākumos būtu jāstāv atsevišķi, tas ir jautājums, kas jārisina organizatoram un skolas vadībai, lai šo visu var savlaikus izplānot. Ir jādomā arī par variantu B, ja nav piemēroti laikapstākļi, un jāizmanto iekštelpas – lai nav tā, ka visi pēkšņi, sākoties lietum, dodas iekšā un nezina, kas un kā notiks. Skolu vadībai kontrolējot šo procesu, svinīgie pasākumi ir iespējami un tos var rīkot,” skaidroja IZM valsts sekretāra vietnieks Edgars Severs.

Katrā skolā būs atbildīgais

Ministrija skaidro, ka katrā izglītības iestādē ir jāizrauga atbildīgais, kas koordinēs un atbildēs par bērnu un nodarbināto testēšanu, kā arī skolēnu un citu apmeklētāju plūsmas organizēšanu un kontroli, vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un testēšanas rezultātu pārbaudi.

”Regulāri veicot testus, ja notiek saslimšana klasē, varēs ātri reaģēt. Iestādēm būs iespēja būt elastīgākām un tālākās rīcības scenārijus izstrādās skolu vadības,” norāda A. Muižniece.

Iespēju mācību procesu organizēt attālināti varēs tikai pamatojot ar epidemioloģiskajiem un veselības drošības apsvērumiem.

”Skolu vadītājiem ir tiesības un pienākums pārliecināties, vai skolēniem un darbiniekiem ir derīgs sertifikāts vai tests,” uzsver ministre.

Izglītības iestādei arī jānodrošina regulāra mācību telpu vēdināšana atbilstoši katras mācību telpu individuālajam vēdināšanas režīmam. Ar kārtību katrā skolā jāiepazīstina skolēnus, vecākus, nodarbinātos, kā arī pakalpojumu sniedzējus, tā jāpublicē arī iestādes vai pašvaldības mājaslapā.

Ja negrib testēties, jāpaliek mājās

Kas notiks gadījumā, ja audzēkņu vecāki vai pats audzēknis atteiksies veikt testu? ”Ja vecāki, kuriem ir skolēns līdz 14 gadu vecumam, atteiksies veikt testēšanu, izglītība skolēnam jānodrošina ģimenē un par to atbildīgi būs vecāki,” norāda A. Muižniece.

No 14 gadu vecuma skolēns pats pieņem lēmumu – līdzīgi kā ar vakcinēšanās iespēju.

Ja skolēnam nebūs Covid-19 sertifikāta vai laboratoriski apstiprināta negatīva testa rezultāta, par bērna izglītību atbildīga būs ģimene, jo viņš klātienes mācībās piedalīties nevarēs.

IZM pārstāve Inta Bērziņa norāda, ka vecākiem ir tiesības izvēlēties savam bērnam izglītību ģimenē, bet tā iespējama no 1.līdz 8.klasei. ”Vienlaikus svarīgi atcerēties, ka izglītība ģimenē nav attālinātās mācības – par mācību procesu un tā rezultātiem atbildību uzņemas paši vecāki, skolai sniedzot metodisko atbalstu un vienojoties par iegūto zināšanu pārbaudi,” viņa saka.

Sejas maskas nelietos tikai jaunākie

Skolu iekštelpās mutes un deguna aizsegu varēs nelietot bērni, kuri nav sasnieguši septiņu gadu vecumu un personas ar kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem. Sejas maskas drīkstēs nelietot arī sporta stundās fizisko aktivitāšu laikā, kā arī mūzikas instrumentu spēles, vokālās mākslas un dejas apguves laikā.

Mācību telpā sejas maskas nebūs jālieto arī 1.-3.klašu skolēniem, bet viņiem tās būs jāuzliek, atrodoties koplietošanas telpās, piemēram, skolas gaitenī. 

”Šo klašu skolēni vēl tikai mācās mācīties, tostarp apgūst lasītprasmi un attīsta komunikācijas prasmes,” atvieglojumu izskaidro ministre.

Taču skolas direktors, izvērtējot epidemioloģisko situāciju, nepieciešamības gadījumā kopā ar pašvaldību var lemt par masku lietošanu arī šajās klasēs.

Mutes un deguna aizsegus mācību telpā varēs nelietot arī skolēni, kuriem ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. ”Taču, ja skolēni vai viņa vecāki sajūt vajadzību būt droši un pasargāti vēl vairāk no saslimšanas, protams, sejas masku var valkāt ikviens, kurš to vēlas,” norāda A. Muižniece.

Pulciņos derēs tie paši testi

Skolēns, kuram nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, ar izglītības iestādē veikto testu tā derīguma laikā jeb vienu nedēļu varēs piedalīties klātienē arī interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmās, kā arī jaunatnes darba aktivitātēs citās izglītības iestādēs. Ja bērns vai jaunietis mācīsies mājmācībā, bet gribēs apmeklē interešu izglītības pulciņus, tad testēšana būs jāveic individuāli un par maksu.

Organizējot interešu izglītības, neformālās izglītības un pedagogu profesionālās pilnveides programmas, iekštelpās arī šoruden nevar būt vairāk kā 20 izglītojamo, katram ne mazāk kā 3 kvadrātmetriem no pieejamās platības. Ārpus telpām nodarbībā var piedalīties līdz 40 dalībniekiem. Nodarbībām jānotiek pēc iepriekšēja pieraksta, telpas regulāri jāvēdina.

Atļaus arī peldēšanas nodarbības

Vispārizglītojošās skolās sporta stundas gan ārtelpās, gan iekštelpās arī turpmāk varēs notikt visiem vienas klases audzēkņiem neatkarīgi no to skaita.

Arī sporta treniņi varēs notikt gan ārpus telpām, gan arī iekštelpās un maskas nav jālieto. Tomēr arī te būs regulāri jātestē audzēkņi un treneri. Audzēkņu testēšanu varēs neveikt, ja grupā būs mazāk par pieciem dalībniekiem, arī darbinieki ar derīgu sertifikātu, varēs netestēties.

Telpās vienā treniņgrupā vienlaikus drīkstēs pulcēties ne vairāk kā 20 audzēkņu, un vienai personai jānodrošina ne mazāk kā 25 kvadrātmetri no apmeklētājiem pieejamās sporta norises vietas telpu platības (publiskas lietošanas peldbaseinā – 15 kvadrātmetri no ūdens virsmas platības).

Piepildījums telpai, kurā notiek treniņprocess, nedrīkst pārsniegt 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita.

Ja tiks ievēroti noteiktie epidemioloģiskie drošības pasākumi, tai skaitā, sacensībās piedalās un to norises vietā atrodas tikai personas ar derīgu sertifikātu vai ar apliecinājumu par  negatīvu testa rezultātu, kā arī interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu audzēkņi, kuriem pēdējās nedēļas laikā veiktais tests ir negatīvs, tad šādas sporta sacensības turpmāk drīkstēs notikt arī iekštelpās.

Turklāt, ja sporta sacensībās piedalās un to norises vietā atrodas tikai personas ar derīgu sertifikātu, šādas sacensības drīkst notikt bez jebkādiem papildus ierobežojumiem.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz