Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzglūn mazais kukainītis – ērce!

Uzglūn mazais kukainītis – ērce!
12.04.2011 07:00

Atslēgvārdi

Jau pirms vairākām nedēļām no Latvijas Infektoloģijas centra pienāca ziņa, ka ārstniecības iestādē palīdzību meklējis cilvēks, kuram šogad jau piesūkusies ērce. To aktivitātes sezona pamazām sākas, tāpēc mediķi brīdina, ka pienācis pēdējais laiks vakcinēties pret ērču encefalītu.

Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos laika apstākļos tā var būt ievērojami ilgāka. Ērces kļūst aktīvas, ja gaisa temperatūra pārsniedz +3 grādus. Liepājas Reģionālās slimnīcas Traumpunktā pēc palīdzības noņemt piesūkušos ērci šogad pagaidām vēl neviens cilvēks nav vērsies. Pēc Latvijas Infektoloģijas centra ziņām pērn salīdzinājumā ar gadu iepriekš Latvijā kopumā saslimstība ar ērču encefalītu palielinājusies par 50,9 procentiem, bet pēdējo piecu gadu griezumā – par 147 procentiem.

Speciālisti skaidro, ka pati par sevi ērce nekādu ļaunumu cilvēkam nodarīt nespēj, taču var inficēt ar ērču encefalīta vīrusu un boreliozi jeb Laima slimību.

Sarunā ar “Kurzemes Vārdu” mūsu pilsētas ārstniecības iestāžu vakcinācijas kabinetos strādājošie sacīja, ka līdz ar pavasara atnākšanu cilvēki vakcinējas pret ērcēm, tomēr tas nenotiek tik aktīvi kā iepriekšējos gados. Atgādināsim, ka, inficējoties ar ērču encefalītu, pirmie simptomi parādās pēc aptuveni nedēļas, taču var arī vēlāk, un tie ir līdzīgi gripas simptomiem. Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta, jo neārstēta šī slimība var radīt invaliditāti vai pat būt par iemeslu cilvēka nāvei.

Pret Laima slimību pagaidām vakcīna nav izstrādāta. Tās izplatītākais simptoms ir ādas apsārtums, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1 – 4 nedēļām, izplatās 3 – 4 centimetru diametrā un pēc kāda laika pazūd. Retāk parādās simptomi, kas liecina, ka skarta nervu sistēma, locītavas un atsevišķos gadījumos arī sirds. Nervu sistēmas traucējumu simptomi var parādīties pāris nedēļas vai mēnesi pēc ērces piesūkšanās.

Tiem cilvēkiem, kas šogad pirmo reizi uzsāks vakcinēšanos pret ērču encefalītu, būs nepieciešamas vispirms divas vakcīnas ar mēneša starplaiku, bet pēc pusgada, gada – trešā vakcīnas devas. Revakcinācija jāveic ik pēc pieciem gadiem.

Uzziņai:
Ērču vakcīnas cenas (latos)  pieaugušajiem             bērniem

Vecliepājas PVAC                    22,50                              16,50
Jaunliepājas PVAC                   būs pieejamas nākamnedēļ
Metalurgu poliklīnikā                 23                                      20
L. Atiķes doktorātā                   25                                      25
I. Stomas doktorātā                   20                                      20

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz