Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzņēmēji par darbinieku piesaistīšanu domā arvien vairāk

Uzņēmēji par darbinieku piesaistīšanu domā arvien vairāk
26.02.2007 19:14

0

Atslēgvārdi

Pie šāda secinājuma  nonākusi komisija, kas projekta “Drošs un atbildīgs uzņēmums” gaitā pārbaudījusi pirmos uzņēmumus. Kā jau ziņots, šo projektu kopīgi uzsākusi Latvijas Tirdzniecības kameras Liepājas nodaļa, sabiedrisko attiecību aģentūra “Ivetas Balodes komunikāciju konsultācijas” un laikraksts “Kurzemes Vārds”, to atbalsta SIA “Snickers Production Latvia”. Pirmajā tūrē pārbaudīti gandrīz desmit uzņēmumu, šonedēļ komisija darbu turpinās un ielūkosies vēl tikpat daudz ražotnēs.

LTRK Liepājas nodaļas vadītājs Ģirts Kronbergs uzsver, ka darbs galvenokārt notiek ar kameras biedriem, taču komisija labprāt ielūkojas arī uzņēmumos, kas nav LTRK dalībnieki, bet paši vēlas parādīt un dalīties pieredzē, kā darba devēji var rūpēties un piesaistīt strādājošos. “Ja ir uzņēmumi, kas vēlas pieteikties, tad laipni lūdzam, šonedēļ to vēl var izdarīt. Vajag tikai sazināties ar LTRK Liepājas nodaļu, un mēs ieradīsimies arī šajos uzņēmumos,” aicina Ģ.Kronbergs.

“Kurzemes Vārds” jau rakstīja, ka projekta “Drošs un atbildīgs uzņēmums” mērķis ir apzināt un parādīt uzņēmumus, kuri, nodrošinot nepieciešamos darba apstākļus, vidi un individuālos darba aizsardzības līdzekļus, veido lepnumu un pašapziņu savos darbiniekos. Projekta īstenotāji ir pārliecināti, ka darbinieku lojalitāte uzņēmumam veidojas no darba devēja attieksmes pret darbiniekiem visdažādākajās izpausmēs, sākot no laipnības un ieinteresētības savstarpējās attiecībās, beidzot ar tīri praktiskām rūpēm par strādājošajiem, veidojot drošu un patīkamu darba vidi, izveidojot ģērbtuves, dušas, virtuvi, rūpējoties par darbinieku veselību, izglītību, karjeras iespējām utt. Tas ir arī viens no priekšnoteikumiem, kā atturēt darbiniekus no došanās peļņā uz ārzemēm.

 “Darbinieks, kurš jūtas novērtēts, strādā ar lielāku atdevi, rezultātā ieguvējs ir darba devējs, darbinieks, strādājot produktīvi, nes peļņu uzņēmumam, bet uzņēmējs var nodrošināt lielāku atalgojumu, kas ir darbinieka novērtējums no darba devēju puses. Ieguvēji ir abi,” pārliecināts ir Ģ.Kronbergs.

Projekta autori uzskata (un to pierāda arī pati dzīve), ka alga nebūt nav vienīgais, kas motivē strādājošo palikt uzņēmumā un strādāt ar atdevi. Apmeklējot projektā pieteikušos uzņēmumus, bija redzams, ka tie ir šo mācību ņēmuši vērā. Visos tiek stingri ievērotas likuma prasības gan attiecībā uz darba likumdošanu, gan darba vides drošību, taču ar to vēl ir par maz, lai noturētu cilvēkus.

Lielākajā daļā uzņēmumu tiek īpaši domāts par darbiniekiem, kas strādā ilgāk, izrādījuši iniciatīvu, spējas, viņiem tiek rīkotas mācības un piedāvātas karjeras izaugsmes iespējas. Uzņēmumi galvenokārt paši ir izaudzinājuši savus speciālistus, jo saskārušies ar problēmu, ka īstus speciālistus Latvijas izglītības sistēma nenodrošina.

“Katrs cīnās, kā var,” vērtē Ģ.Kronbergs. “Uzņēmēji saprot, ka cerēt uz citiem nav nekāda pamata, viņi var paļauties tikai paši uz sevi un saviem spēkiem risināt kadru problēmas.” Viņš uzslavēja to, ka uzņēmēji cenšas ievērot arī ētikas normas, tas ir, nepārvilināt darbiniekus no tās pašas nozares uzņēmumiem, piedāvājot viņiem dažus desmitus latu lielāku atalgojumu.

Visos apmeklētajos uzņēmumos vadītāji demonstrēja vēlmi būt kopā ar saviem darbiniekiem gan priekos, gan bēdās. Notiek sveikšana dzimšanas dienās, valsts svētku kopīga atzīmēšana, obligāta esot strādājošo dāmu sveikšana 8.martā utt. Protams, kolektīvā ir nepieciešami kopīgi svētki un atpūta, taču vēl jo vairāk svarīgi, ja uzņēmums nepamet darbinieku grūtā brīdi. Strādājošie jūtas pateicīgi, kad uzņēmuma vadība atvēl līdzekļus, ja vajadzīgs organizēt bēres, palīdz ar veselības apdrošināšanu, ārstu apmeklējumiem u.c. Daļa uzņēmumu seko līdzi, kā cilvēkiem veicas sadzīviskās situācijās, palīdz kārtot attiecības ar banku, kārtot aizņēmumus un pat atbalsta, ja cilvēkam jāvēršas tiesā. Tā, piemēram, zivju ražotājas – SIA “Kolumbija” juristi kārto ne tikai uzņēmuma lietas, bet palīdzējuši risināt problēmas darbiniekiem, kad pirms pāris gadiem sākās ažiotāža ar lielajiem apkures parādiem.

Savukārt SIA “V.O.V.A.” vadība labi apzinājusi perspektīvu un izstrādājusi stingru sistēmu, kā darbiniekus motivēt. Nesen speciāli darbiniekiem noorganizēta modes skate, kur demonstrēti uzņēmumā šūtie veļas izstrādājumi, jo cilvēkiem ir jāredz, kas viņu ražotnē notiek. Kā uzskata uzņēmumā, arī reklāmas nepieciešamas ne tikai klientiem, bet arī uzņēmumā strādājošajiem, lai viņi redz, ko ražotnē visi kopā var sasniegt, un var lepoties ar savu darbavietu.

Bet ostas kompānijā “Duna”, pēc komisijas vērtējuma, ļoti stingri tiek ievēroti visi darba drošības pasākumi, notiek arī darbinieku apmācība.

“Kopējā aina šajā ziņā veidojas pozitīva,” pēc pirmo uzņēmumu apmeklējuma atzina LTRK Liepājas nodaļas vadītājs Ģirts Kronbergs. “Ir manāms, ka uzņēmēji arvien vairāk domā, kā piesaistīt darbiniekus, kādus bonusus viņiem sniegt. Vēl jo vairāk tagad, kad pilsētā izjūtams kvalificētu strādājošo trūkums. Neviens vairs neriskē ar saviem darbiniekiem, jo nekādā gadījumā nevar paziņot: “Negribi, nestrādā! Aiz vārtiem stāv rinda strādātgribētāju.” Tie laiki ir pagājuši.”

Arī LTRK Liepājas nodaļas eksperte Kristīne Zabe atzīst, ka vērotais uzņēmumos apliecina – vairāk vai mazāk, bet darba devēji savu iespēju robežās cenšas atbalstīt darbiniekus. “Lielākā sāpe, ka uzņēmumos trūkst speciālistu. Tāpēc tiek organizētas mācības, cilvēki iegūst zināšanas, taču ne visi pēc tam paliek uzņēmumā. Dažiem tas ir noteikts līgumā, citur tikai vienojušies mutiski, bet daļai uzņēmumu, kas darbiniekus sagatavo, tie pēc tam aiziet,” teica K.Zabe. Turklāt viņa novērojusi, ka dažviet darbinieki sāk izmantot darba devēja bezizejas situāciju pieaugošā darbaspēka trūkuma apstākļos. “Apetīte rodas ēdot. Šobrīd daudziem uzņēmumiem liels apgrūtinājums ir tas, ka sākusies hroniskā slimošana. Nē, runa nav par gripu, jo tas ir saprotams, ka šobrīd slimo vairāk. Taču ir pat vesels kontingents darbinieku, kuri regulāri ņem slimības lapas konkrētos periodos, un darba devējs jau zina, ka cilvēks atkal nebūs darbā tādā un tādā mēnesī. Vietām redzams, ka darbinieks jau gandrīz diktē noteikumus,” vērojumos dalās K.Zabe. Viņasprāt, uzņēmējiem ir jārūpējas par darbiniekiem, taču arī strādājošie nedrīkst būt tikai ņēmēji.

Pēc visu projektā iesaistīto uzņēmumu pārbaudes komisija tos izvērtēs pēc vienotiem kritērijiem un noteiks trīs labākos uzņēmumus, katrā kategorijā pa vienam, kas atbilst projekta nosaukumam. Nobeigumā paredzēts saviesīgs pasākums, kurā tiks pasniegtas balvas uzvarētājiem un pateicības raksti pārējiem uzņēmumiem par atsaucību un piedalīšanos projektā. Profesionālo darba apģērbu kompānija “Snickers Original” uzvarētajiem pasniegs balvas – profesionāla darba apģērba komplektus.

Sarmīte Pelcmane,
“Kurzemes Vārds”

Uzņēmuma “Tonus Elast” darbinieki var priecāties, jo darba devēji rūpējas par viņu labsajūtu – ierīkotas dušas, ģērbtuves, virtuvīte, atpūtas telpa.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz