Otrdiena, 7. jūlijs Maruta, Alda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vai Vieglatlētikas manēža top uz apbedījumiem?

Vai Vieglatlētikas manēža top uz apbedījumiem?
Foto: Ruslans Šuļga
24.04.2017 07:15

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Portālā vērsās kāds liepājnieks, kurš pauda bažas par to, ka jaunā Vieglatlētikas manēža, iespējams, top uz kapavietām.

”Bērnībā dzīvojām netālu no vietas, kur blakus 5.vidusskolai patlaban top jaunā Vieglatlētikas manēža – Brīvības un Dzelzceļnieku ielas stūrī,” stāsta vīrietis: ”Biju vēl mazs puika, taču atceros, ka vecaistēvs stāstīja, ka vietā, kur nu top manēža, veikti apbedījumi.”

”Kāds, protams, smīkņās, ka esmu māņticīgs,” turpina liepājnieks: ”Bet kurš nesīs atbildību, ja virs cilvēka kauliem uzslietajā būvē sportotāji lauzīs kaulus un gūs citas traumas?”

Ka šajā rajonā savulaik veikti apbedījumi, portālam stāstīja arī kāds vīrietis, kurš šobrīd dzīvo Brīvības ielā. Viņš zināja teikt, ka bijušajā Vakarskolas ēkā Dzelzceļnieku ielā 1 savulaik bijis ierīkots hospitālis. Mirušos tālu nav veduši, apbedījuši turpat blakus. Taču pēc Brīvības ielas iedzīvotāja teiktā apbedījumi neatrodas gluži zem manēžas būvlaukuma: ”Ja tā būtu, tad, pamatus rokot, kauli būtu uzieti.”

Portāls, lai mēģinātu uzzināt, cik daudz patiesības varētu būt vīrieša vectēva stāstītajā, vērsās pie vēsturniekiem un vēstures pētniekiem.

Vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš apstiprina, ka šajā rajonā savulaik apbedīti cilvēki:

”5.vidusskolas sporta laukumā, kur daļēji bija dārzs, tika apbedīti vācu zaldāti, kas mira hospitālī, kas savulaik bija ierīkots bijušajā skolas ēkā.”

”Protams, es simtprocentīgi nevaru apgalvot, ka apbedījumi palika zem būves,” uzsver vēsturnieks: ”Bet izrakti un pārapbedīti šie karavīri iepriekš nav. Organizācijas, kas organizēja pārapbedīšanas darbus Kurzemē, pārstāvji gan bija ieradušies, jo viņiem bija konkrētākas ziņas, ka apbedījumi ir teritorijas ziemeļu stūrī, kur tagad uzliets betons. Apsolīja atsūtīt ekskavatoriņu, lai veiktu kontrolrakumus.” Bet tas netika izdarīts.

Uzņēmuma ”UPB” atbildīgā par komunikāciju Ilze Rosicka, jautāta, vai būvdarbu laikā, sagatavojot laukumu un veicot darbu pie pamatiem, strādnieki nav uzgājuši kaulus, portālam skaidroja, ka nekas tamlīdzīgs nav atrasts. Tāpat nekas neesot liecinājis, ka būvdarbu vietā varētu būt apbedījumi.

G.Silakaktiņš norāda, ka topošās manēžas būvlaukums nav vienīgā vieta, kur savulaik veikti apbedījumi: ”Veci dokumenti liecina, ka Zemgales ielā, uzņēmuma ”Cemex” teritorijā, ir kara jūrnieku apbedījumi.”

Vēl viena vieta, kur ir apbedījumi, bet iecerēti vērienīgi būvdarbi, ir Zvejnieku aleja, kur iecerēts SPA komplekss. Tagadējā suņu laukuma, kura vēsturiskais nosaukums bijis Jaunlaulāto parks, vietā apbedīti krievu karavīri.

G.Silakaktiņš stāsta:

”Starp pieminekli jūrniekiem un zvejniekiem, tagadējā suņu pastaigu laukuma dienvidu stūrī, vajadzētu būt sešu krievu armijas artilērijas zaldātu apbedījumam. 1914.gada augustā, kad vācu flote apšaudīja Liepāju, zaldātiņi gāja bojā granātas sprādzienā. Tur viņi arī tika apbedīti.”

”20.gadu beigās viņus mēģināja izrakt,” viņš turpina: ”Taču, konstatēja, ka pārapbedīšana nav iespējama, jo līķi vēl nebija sadalījušies. Tādēļ zemi atkal aizlīdzināja ciet.”

Zvejnieku alejā, mazliet tuvāk Tirdzniecības kanālam un ostai, vēl kādā vietā pēc G.Silakaktiņa rīcībā esošās informācijas ir apbedījumi: ”Tā ir vieta Zvejnieku alejas pašā galā, dzīvojamo māju pagalmā. Tur jau uzrakti kauli. Iespējams, šajā vietā apbedīti čekas pagrabos nogalinātie upuri. Iespējams, arī ebreji, ko nogalināja 1941.gadā jūlija beigās. Runā pat, ka šajās mājās un pagalmā spokojas.”

Pēc viņa teiktā iepriekš gan bieži nav izskanējusi informācija, ka veicot būvdarbus, būtu uzieti apbedījumi, kā tas bija pirms vairākiem gadiem 14.novembra bulvārī, kad karavīru kauli tika uzieti, veidojot uzbrauktuvi dzīvnieku patversmei.

Viens no iemesliem varētu būt tas, ka būvniecības steigā kauli, ja vien tas nav masu kaps, netiek pamanīti. Taču vēsturnieks arī pieļauj, ka atsevišķos gadījumos par atradumu varētu tikt noklusēts: ”Tas ir laika un naudas jautājums. Ja tiek uzieti apbedījumi, būvniecība uz laiku jāaptur.”

Vēsturnieks uzskata, ka jaunos būvobjektos būtu nepieciešama arheologu uzraudzība: ”Kad tiek īstenoti lieli projekti, nauda nebūtu vējā nomesta, ja arheologs procesu pieskatītu.” Viņš nedomā, ka projektus nevajadzētu realizēt, bet pirms ko sākt, analīzi veikt un pārapbedīšanu solīdi veikt gan, viņaprāt, vajadzētu.

____________________

Iesaki tēmu vai ziņo par notiekošo arī Tu! To var izdarīt ikviens portāla lasītājs, izmantojot sākumlapā esošo formu “Piedalies satura veidošanā!”. Turpat iespējams iesūtīt arī dažādus fotostāstus, piemēram, no kāda pilsētā notikuša pasākuma.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz