Sestdiena, 15. augusts Dzelde, Zenta, Zelda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Valodas līdzsvars – individuāli gadījumi

Valodas līdzsvars – individuāli gadījumi
Foto: Egons Zīverts
24.10.2017 07:15

"Kurzemes Vārds"

Izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska priekšlikums par vispārizglītojošo mācību priekšmetu apguvi visās vidusskolās tikai latviešu valodā raisījis viedokļu apmaiņu sabiedrībā un politiķu diskusijās. 

“Skolās, kurās mācības apgūst pēc mazākumtautību izglītības programmām, strādā pēc Ministru kabineta noteikumiem “Par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu”. Tajos noteikta mācību satura apguve mazākumtautību skolās, proti, mazākumtautību valodā var nodrošināt mācības līdz 40 procentiem, bet pārējās, tas ir, 60 procenti, jānodrošina valsts valodā. Pieci mācību priekšmeti vidusskolā jāmācās valsts valodā. Liepājā šī attiecība tiek nodrošināta. Vēl vairāk, piemēram, A. Puškina 2. vidusskolā tikai trīs priekšmetus – fiziku, ķīmiju un matemātiku – māca krievu valodā,” situāciju iezīmēja Liepājas Izglītības pārvaldes izglītības metodiķe Inta Budriķe. Viņa vērsa uzmanību uz to, ka, kārtojot eksāmenu valsts valodā, uzdevumi ir identiski kā skolās ar latviešu, tā krievu mācībvalodu.

Taču skolās, kur mācās pēc mazākumtautību programmām, valsts valodas lietošanas praksē problēmu netrūkst. “Sāksim jau ar to, ka ir par vienu latviešu valodas mācību stundu mazāk. Tāpat valodas apguvē un pārejā uz mācībām tikai latviešu valodā ir vēl viens aspekts, proti, pašu skolotāju valodas prasme. Cik mazākumtautību skolās ir tādu pedagogu, kuri var vienlīdz prasmīgi mācīt gan savu priekšmetu augstā līmenī, gan to darīt labā valsts valodā? “Katrā skolā domā par to, kā panākt, lai skolotājs spētu profesionāli mācīt pareizā latviešu valodā. Jāatzīst, ka valodas prasmes ir dažādas. Skolās kolēģiem valodu palīdz uzlabot latviešu valodas skolotāji, notiek kursi,” neslēpa Izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lathere. “Ja skolotājs ikdienā nelieto latviešu valodu, tā nebūs labā līmenī,” turpināja K. Niedre-Lathere, akcentējot, ka problēma nav bērnos. Ģimenē un arī sabiedrībā jāveicina nepieciešamība lietot latviešu valodu saziņā un visu veidu kontaktos. 

Liepājas Jūrniecības koledžā audzēkņi apgūst ar jūrniecību saistītas profesijas gan jūrskolas posmā, gan koledžā, kur mācās pēc vidusskolas. Tāpat starp tiem, kas apzināti iet uz savu mērķi, ir gan latviešu, gan mazākumtautību skolu absolventi. Jūrniecības koledžas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase paskaidroja, ka visi koledžas mācībspēki ir beiguši kursus un visi var mācīt savu priekšmetu latviešu valodā. Liepājas Valsts tehnikumā tāpat uzņem audzēkņus gan ar pamatskolas, gan vidusskolas diplomu. Mācības visās specialitātēs notiek valsts valodā. “Pie mums mācās jaunieši, kas beiguši skolu ne tikai pēc latviešu, bet arī mazākumtautību izglītības programmas. Arī valsts valodas prasmes viņiem ļoti atšķirīgas. Ir jaunieši, kuriem pēc izrunas un vārdu krājuma nepateiksi, ka beiguši mazākumtautību skolu, un ir tādi, kuriem grūtības pat saziņā,” sacīja tehnikuma karjeras konsultante Ligita Reimane.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 24. oktobra numurā.

#kvards-20171024-04#

22 komentāri

2017-10-24 11:54

mutre: Vajag m''ācīt skolā kārtīgi Latv.valodu.Jo pašlaik izskatās ka tas notiek tikai formāli.Vai tiešām 9 gadus mācoties skolā Latv. valodu to nevar apgūt augstā līmenī? nesaprotu un nekad nesapratīšu to. Pēc 9 gad apgūtu latv.val.nevajadzētu būt nekādu problēmu viduskolā mācīties latviski.

2017-10-24 12:17

juzefina: ja nepieciešams krievu skolās jābūt stundai 5 x nedēļā ,jāizmet daudzi muļķīgi nevajadzīgi priekšmeti .Tad nebūs jākurn ka nemāk latviski!

2017-10-24 12:34

juzei: nuja - izmetiisim matemaatiku, fiziku, kjiimiju un maaciisim tikai un vieniigi latvieshu valodu, lai aug debiila paaudze

2017-10-24 12:37

Ciska: Nabadziņi... pilnīgi žēl palika, ka valsts valoda arī pedagogiem būs beidzot jāapgūst :( Nez kāpēc pakistānieši runā latviski daudz labāk nekā daudzi šeit iedzimtie

2017-10-24 13:36

paduse: latvieshiem nevajag inzhenierus, tiem vajag latviski runaajoshos

2017-10-24 13:49

inženieris Vaņka: Kādi vēl individuāli gadījumi? Ja bērns ir nespējīgs mācīties valsts valodā, tad lai ar vecākiem un pārējām ķoķām un ģaģām laiž atpakaļ uz maķ Roģinu!

2017-10-24 15:02

juzei un padusei: nevajag pārspīlēt! Te nebija domāta fizika,matemātika,ķīmija ! tikai tāda auna piere tā varēja padomāt,nav brīnums ka nevarai latviski iemācīties .Runa ir par daudz citiem niekiem ko māca .un var arī pagarināt st skaitu ,bet tiem kas grib no dzimšanas saņemt pilsonību no dzimšanas arī jāmācās Latviski runāt,lai ko tas no viņiem prasītu! Vienkārši un skaidri jāiemācās Latviešu valoda!!1

2017-10-24 15:12

juzefina: nevajag dzest komentarus.

2017-10-24 15:23

Riddick: Lai arī valpdas prasme uzlabojas - joprojām, pajautājot ko latviski jaunietim Karostā/Tosmarē , atbildē saņemsi "че? не понял. По русски..." 60% mācību latviešu valodā.......

2017-10-24 16:40

Klauni: Tak cikvar āktīties ar tiem krieviem. Ar kāju pa dē un pa dū arrā. Latvijai nevajag divkopienu valsti, bet saliedētu un vienā valodā runājošu tautu.

2017-10-24 19:58

to klauni: Ok, daļa ir izdzīta, pārējie visi runā latviski. sapnis piepildījies.super. tikai viens jautājums - kads ieguvums , tai skaitā tev ipersonīgi, ir no tā visa??? var būt pēkšņi labāk atalgots darbs? bet varbūt agstāks dzīves līmenis? vai super vecumdienas ??? padomā par to pirms gulētiešanas !

2017-10-24 20:18

to Klauni: Davaj iedo man pa de un pa du

2017-10-24 20:32

to to Klauni: Tādam kā tev iebāzt mietu pak.... un uz austrumiem

2017-10-24 21:51

to klauni: 100% piekrītu. Kāpēc gan tos, kuri vēl nīd par briesmīgo dzīvi svešā valstī, mēs nevarētu nosūtīt uz russijas sādžām? Tur ir daudz vietu, kur tādiem pajoļiem dzīvot un neūdzēties par briesmīgo dzīvi svešā valstī!:D Latvieūs krieveļu okupanti tak izsūtīja? Tik daudz izpostīja ģimenes, atņēma īpašumus. Par ko??? Vācieties projām, nožēlojamās atliekas!

2017-10-24 22:45

Starp citu: krievi Latvijā labāk dzīvo, jo nenēsā sevī naidu.
Latviešiem ikdienā vajadzētu būt tik aktīviem, kā anonīmajos interneta komentāros, savādāk sanāk tā, ka tur, kur trīs latvieši un viens krievs, visi gļēvi pāriet uz krievu valodu.

2017-10-24 23:44

Hahahahaaaa: Tā Grase pati tiešām tic, ka jūrniecības koledžā viss notiek latviski? Smieklīgi, bet vispār traģiski.

2017-10-24 23:45

Hahahahaaaa: Krievi nenēsā sevī naidu?! Ā ok, atcerēšos, kad nākamreiz kāds teiks zdrasķe vai čevo.

2017-10-25 05:17

padoms: Tad ,cienījamie latviskie komentētāji,kas neredz tālāk par savu degungalu, sauciet mājās savus ārzemju brāļus ,māsas, bērnus un mazbērnus,kas arī jau ļoti lielā skaitā ir ''okupējuši'' vairāku Eiropas savienības valstu teritorijas,piemēram Īrijas, jo ja pēc jūsu (līdakas) pavēles tiešām krievvalodīgie aizbrauks,kuriem līdz aizbrauks arī jūsu radi,latvieši (jauktās ģimenes), te Latvijā tad vējš svilpos kā tuksnesī! Paši meklējam,ka tikai varētu atrast labu robu ārzemēs un laisties prom un nemaz nenāk prātā padomāt - varbūt mūs arī neviens negaida un neieredz!!! Nu nē- mums uz to ir visas tiesības!Kas zin,pēc daudziem gadiem,notiekot paaudžu maiņai,arī kaut kur palūgs - latvieši brauciet mājās!

2017-10-25 05:40

kas saimniekos?: Nu kāda jēga no šī latviešu valodas pasākuma,ja valstī ir tik daudz darba vietu,kur krievu valoda ir vēl vairāk nepieciešama kā latviešu un angļu! Piemēram Latvijas ostās būtu vairāk kā stulbi prasīt lai visi darbinieki runā tikai latviski! Visi vairāk vai mazāk ''ceram'' uz metalurgu,bet naivi būtu cerēt,ka tur nevajadzēs krievu valodu! Es domāju,ka galvenais ir izglītot cilvēkus vienalga kādā valodā,bet lai viņi paliek un saimnieko Latvijā!! Bet ,ja latvieši aizbrauc,lai saimnieko krievi!

2017-10-25 06:10

Riddick to padoms: 70% "īrijās" izbraukušie ir krievvalodīgie.......

2017-10-25 10:52

Kaut kas nesapas: Ja jau krievi valodu nemāk, kā tad viņi var iegūt pilsonību un aizbraukt? Nepilsoņi tak nevar strādāt ārzemēs.

2017-10-25 22:01

to Klauni: nu tad kur un kad to man iedos?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz