Otrdiena, 28. janvāris Spodris, Kārlis

Vēlētāji varēs parakstīties par izmaiņām likumos

Vēlētāji varēs parakstīties par izmaiņām likumos
Foto: ilustratīvs
13.01.2020 07:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Liepājas dome ir noteikusi piecas parakstu vākšanas vietas, lai dotu iespēju vēlētājiem, ja viņi to gribēs, ierosināt tautas nobalsošanu par grozījumiem divos likumos. Šo likumu grozījumus pašlaik ir apturējis Valsts prezidents Egils Levits. Parakstu vākšana sāksies 16. janvārī un noslēgsies 14. februārī.

Decembrī Saeima steidzamības kārtā pieņēma likumu “Grozījums likumā “Par pašvaldībām”” un likumu “Grozījums “Republikas pilsētas domes un novada vēlēšanu likumā””. Likuma “Par pašvaldībām” grozījums paredzēja, ka šis likums vairs neregulēs domes un pagaidu administrācijas pilnvaru termiņus, bet to noteiks “Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likums”.

Savukārt otrs grozītais likums paredz – gadījumos, kad dome tiek atlaista, mainās jaunievēlētās domes pilnvaru termiņi. Ja atlaiž domi un līdz kārtējām vēlēšanām palikuši vairāk nekā divi gadi, rīko jaunas vēlēšanas un jauno domi ievēlē uz atlaistās domes atlikušo pilnvaru termiņu. Turpretī, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši 9 līdz 24 mēneši, jauno domi ievēlē uz ilgāku laiku: uz atlaistās domes atlikušo pilnvaru termiņu un vēl uz četru gadu pilnvaru termiņu.

Trešā daļa Saeimas deputātu lūdza Valsts prezidentu apturēt grozīto likumu izsludināšanu, un 23. decembrī E. Levits apturēja šo likumu publicēšanu uz diviem mēnešiem. Tagad vāks vēlētāju parakstus, lai noskaidrotu, vai sabiedrība vēlas, lai grozītos likumus nodod tautas nobalsošanai jeb referendumam. Ja viena desmitā daļa Latvijas vēlētāju parakstīsies par to, tad rīkos referendumu. Ja viena desmitā daļa vēlētāju nebūs parakstījusies par likumu nodošanu tautas nobalsošanai, tad apturētie likumi stāsies spēkā, “Kurzemes Vārdam” skaidroja Liepājas pašvaldības Juridiskās daļas vadītāja Dace Arāja.

Tā kā pašvaldībām ir pienākums izveidot vienu parakstu vākšanas vietu uz 10 tūkstošiem vēlētāju, Liepājā būs piecas šādas vietas. Pilsētā ir 45 834 vēlētāji, pēc pilsētas domes informācijas. Tā kā parakstu vietas bija jāizveido steidzami, Liepājas dome par to lēma ārkārtas sēdē pagājušajā nedēļā. Tas bija šīs sēdes vienīgais darba kārtības punkts.

Vienlaikus Saeimā izskatīšanā ir likumprojekts par Rīgas domes atlaišanu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) izteicies aģentūrai LETA, ka tikai pēc tam, kad būs beigusies iedzīvotāju parakstu vākšana par likumu grozījumiem, Saeimas deputāti varētu lemt par Rīgas domes atlaišanu. LETA ziņojusi, ka valdības koalīcijas partijas izvairoties konkrēti atbildēt, vai likumu grozījumi virzīti ar nolūku, lai ārkārtas vēlēšanās jauno Rīgas domi varētu ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

Uzziņai

Parakstu vākšanas vietas Liepājā:

  • Sociālā dzīvojamā māja Ģenerāļa Baloža ielā 1;
  • Liepājas 7. vidusskola Celmu ielā 6;
  • Liepājas Latviešu biedrības nams Rožu laukumā 5/6;
  • Liepājas 8. vidusskola Dunikas ielā 9/11;
  • Liepājas Liedaga vidusskola Liedaga ielā 5.
Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)