Vēstures līkloči “Kurzemes Vārdā”: Greznība grūtos laikos
1992. gada 4. februāris. Kā izdzīvot – skan ļoti piezemēti, ja runājam par tādu muzikālu vienību kā Liepājas simfoniskais orķestris. Ko lai dara – tāds laiks, kad esi neziņā ne tikai par šodienu, bet arī par rītdienu. Tādēļ jo lielāks prieks, ka mūsu pilsētas orķestris var atzīmēt savu pirmo apaļo jubileju – piecus pastāvēšanas gadus.

liepajniekiem.lv
Pirms 1987. gada 1. janvārī stājās spēkā lēmums par Liepājas profesionālā simfoniskā orķestra radīšanu, ap šo jautājumu risinājās ļoti smagas kolīzijas. Cīņu par šīs idejas īstenošanu uzsāka orķestra diriģents Laimonis Trūbs un Mūzikas vidusskolas direktors, komponists Agris Engelmanis.
Pretinieku tai toreiz, tāpat kā šodien, bija daudz. Un arī pretargumenti tie paši: kam mums tāda greznība, ja šodien risināmas daudz nopietnākas problēmas. (..) Taču lielākais gods un paldies pienākas Valdim Vikmanim, kurš vairākus gadu desmitus ir kopā vācis mūziķus, lolojis un audzinājis tos, veidojis par vienu veselumu. Viņš ir šī orķestra tēvs un simfonisko koncertu cikla ”Liepājas vasara” iedibinātājs.
Cenas cēlušās un celsies vēl
Nu, lūk, 1. februārī daudzi liepājnieki pārdzīvoja kārtējo šoku. Atkal bija cēlušās cenas visiem piena produktiem. Piektdien, 31. janvārī, Piena kombināts veikaliem paziņoja: saimniecības palielinājušas piena cenas. (..) Pircēji veikalos aktīvi apspriež kārtējo cenu celšanos. Diemžēl nez kāpēc te vaino pārdevējas. Viena sieviete tā arī sacīja: ”Pati pērc savas pankūkas!”
Pamatā – 1935. gads
Uzņēmuma ”Liepājas celtnieks” mehanizēto darbu ražotnes strādnieku neatkarīgā arodbiedrība pieņēma lēmumu par attiecīgo statūtu izstrādāšanu. Par pamatu izmantoja Liepājas strādnieku arodbiedrības statūtus, kuri saņemti no arhīva. Šos statūtus apstiprināja 1935. gada 7. jūnijā. Faktiski notiek vecās arodbiedrības atjaunošana.
Palīdziet! Slīkstam!
Šī avārija kanalizācijas sistēmā notika decembrī. Adrese – Nākotnes ielā 13. Šeit dzīvo Cukurfabrikas darbinieki. Ūdensvada un kanalizācijas saimniecības uzņēmums izraka šajā vietā trīsmetrīgu būvbedri, kuru aizpildīja netīrumi. Ar to darbi arī beidzās, jo iestājās grūti laiki sakarā ar degvielas trūkumu. Tiesa, Cukurfabrikas administrācija piedāvāja savu tehniku, bet nav jau tik viegli savā starpā vienoties dažādu nozaru uzņēmumiem!
Vieni zog, citi zagto pērk
– Kāds policijai bija aizvadītais gads? – jautājām pilsētas Policijas pārvaldes priekšniekam Ivanam Fedotovam. – Bez pārspīlējuma varu sacīt, ka grūts. 1991. gadā tika reģistrēti 994 noziegumi, un tas nozīmē, ka noziedzība palielinājās par 6,3 procentiem. Divarpus reižu vairāk bija slepkavību ar iepriekšēju nodomu, pavisam 13, trīsreiz vairāk – izvarošanas gadījumu, par 21,4 procentiem pieauga laupīšanas uzbrukumu skaits.
_____________
Arī turpmāk pārlūkosim arhīvu, lai pastāstītu, par ko vēsturiski nozīmīgajā 1992.gadā rakstīja mūsu laikraksts. Tas ir mūsu valstij izšķirīgi nozīmīgs un sarežģīts pārmaiņu laiks. Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma deklarāciju par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu, ”Kurzemes Vārds” savukārt atguva savu pirmās brīvvalsts nosaukumu.