Ceturtdiena, 25. februāris Alma, Annemarija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Vieni pacienti grib veikt Covid-19 analīzes, citi – neparko!

Ir pacienti, kuri vēlas veikt Covid-19 analīzes, ja sajūt pat vismazākās saaukstēšanās pazīmes, un ir tādi, kas pārliecināti, ka jaunais vīruss viņus neskars. Tik dažādus un reizēm pat pretrunīgus viedokļus ikdienā uzklausa daudzi ģimenes ārsti, vienlaikus veicot nemitīgu izskaidrošanas darbu.

Vieni pacienti grib veikt Covid-19 analīzes, citi – neparko!
Ģimenes ārste Dace Cābele savā praksē saskārusies arī ar pacientiem, kas inficējušies ar Covid-19. Viņus gan daktere konsultē pa telefonu. Viņa iesaka izturēties vērīgi pret savu veselību un, ja nepieciešams, veikt testu. "Ja cilvēks nestrādā, dzīvo viens, varbūt nav lielas nepieciešamības pēc testa, bet pārējos gadījumos es tomēr ieteiktu pārbaudīties," iesaka D. Cābele. (Foto: Egons Zīverts)
27.01.2021 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

“Man taču nav klepus, kāpēc man jānodod Covid-19 analīzes?” ­– šādu jautājumu Grobiņas novadā praktizējošai ģimenes ārstei Amandai Ozoliņai uzdevis kāds pacients.

Viņa skaidro, ka klepus nav vienīgā pazīme, kas var norādīt uz inficēšanos. Simptomu, kas liek dakterei izšķirties par pacientu nosūtīšanu uz analīzēm, ir daudz.

Tie ir gan nogurums, gan paaugstināta ķermeņa temperatūra, gan garšas vai ožas zudums, arī galvassāpes, klepus un aizlikts deguns.

“Sūtu uz Covid-19 analīzēm pat pie mazākajām aizdomām. Pagaidām, kamēr cilvēki ar simptomiem var taisīt testu bez ārsta nosūtījuma, dažreiz uzzinu par saslimšanu tikai tad, kad cilvēks jau analīzes nodevis. Tad pacienti paši piesakās, ka ir inficēti,” pastāsta A. Ozoliņa.

“Viņus tad konsultēju tikai pa tālruni. Cilvēki vieglus simptomus ne vienmēr uztver nopietni, bet, parunājot, uzdodot jautājumus par pašsajūtu, noskaidrojas, ka analīžu veikšana tomēr ir pamatota,” viņa stāsta.

Vienīgi ar bērniem esot citādi – tos uz analīzēm parasti nenorīko. “Vispirms nosūtu uz pārbaudēm pieaugušos ģimenes locekļus, ja bērnam ir aizdomīgi slimības simptomi,” A. Ozoliņa paskaidro.

“Mums ir pieejams arī pulsa oksimetrs. Ja rodas šaubas par veselības stāvokli, izsniedzam to pacientam, lai var operatīvi noteikt skābekļa līmeni asinīs mājas apstākļos,” vēl piebilst A. Ozoliņa.

Arī Liepājas ģimenes ārste Dace Cābele saka: “Pēc noteiktajām vadlīnijām, pirmsskolas vecuma bērni uz analīzēm nav jāsūta. Ja ģimenē kādam ir Covid-19, tad jau visi pārējie atrodas mājas karantīnā, jo viņi ir kontaktpersonas.”

Pieaugušos uz testēšanu daktere Cābele sūta ar vismazākajām slimības pazīmēm.

“Liela daļa cilvēku sākumā nemaz negrib nodot analīzes, jo ir pārliecināti, ka viņiem kovida nav.

No pieredzes varu teikt, ka tie, kas ir tik ļoti pārliecināti, ka viņus šī slimība neskars, visbiežāk tomēr izrādās inficēti ar Covid-19. Nupat kāda sieviete domāja, ka viņai vajadzīgs nosūtījums tikai uz plaušu rentgenu, bet, kad veica testēšanu, izrādījās, ka tomēr ir Covid-19 pozitīva,” ģimenes ārste pastāsta.

Arī D. Cābele skaidro, ka ar saslimušajiem regulāri sazinās, viņu veselības stāvokli kontrolē attālināti. Ja pasliktinās pašsajūta, sūta uz slimnīcu. Šādi gadījumi esot bijuši.

UZZIŅAI

  • Lai veiktu Covid-19 analīzes bez maksas, cilvēkam ir jābūt ar slimības simptomiem, tad ģimenes ārsta norīkojums nemaz nav nepieciešams.
  • Bezmaksas testēšana ir pieejama arī tiem, kas bijuši kontaktā ar Covid-19 inficēto, pārbaudīties var arī tie, kam nepieciešams veikt medicīniskas manipulācijas, izmeklējumus gan ambulatori, gan stacionāri.
  • Ja tests nepieciešams braukšanai ārpus valsts, testēšana ir maksas pakalpojums. Par maksu var testu veikt arī citos gadījumos.

26 komentāri

2021-01-27 06:31

Johans: Nu un kas no tā mainās kad uztaisa tās analīzes?

2021-01-27 07:18

tp: Galveinais, lai būtu statistikai un jūtīgākos cilvēkus tracināt, jo ir daudzi tādi, kas svēti tic valsts ierēdņiem, neatkarīgi vai tie ir meli, vai patiesība.

2021-01-27 07:25

Oi oi oi: Ko neteiksi, kovid un kovid! Ja cienījamās ģimenes ārstes būtu tikpat rūpīgi sūtījušas cilvēkus uz analīzēm un izmeklējumiem kā te grib par kovidu, tad mums nebūtu tik daudz ielaistu vēža slimnieku, kurus atklāj pēdējā stadijā! It sevišķi jau Grobiņā. Tā ka izvērtējiet savas runas, jo cilvēki nebūt nav muļķi!

2021-01-27 08:00

...: Analīzes maina to, kā cilvēks pēc tam dzīvo tuvāko laiku, jo, ja ir pozitīvs 1. ievēro karantīnu pat no ģimenes locekļiem; 2. veic pastiprinātu veselības uzraudzību, jo šis vīruss var strauji novest līdz bēdīgam stāvoklim. Nav kā ar citiem - paslimo un izslimo, bet no viegla stāvokļa var strauji pāriet sliktā vai sliktā nonākt kad jau domā, ka vesels esi. Analīzes tomēr pasargā gan sevi, gan citus. Jo daudzi ar viegliem simptomiem turpina klejot - tas pats nogurums, galvassāpes, vēdera problēmas - neviens nesaista to ar lipīgu vīrusu, bet klīst apkārt.
To oi oi oi: daudzas slimības nemaz tik viegli nevar konstatēt + nemaz tie cilvēki tā neraujas pie ārstiem un uz izmeklēšanām, vairums ielaisto slimnieku ir tādi savas vainas dēļ. Redz, pat kovid testus negrib taisīt, jo grib arī slimi turpināt staigāt apkārt, iet uz darbu. Kaut KATRAS saslimšanas gadījumā veselīgi ir atpūsties un izgulēties, nevis tusēt apkārt

2021-01-27 08:41

Johans: Pilnīgi bezjēdzīgs pasākums tas tests. Ja nu vienīgi statistikai...

2021-01-27 08:45

braucējs: Njā. No vienas puses sūdzamies, ka ielaistas slimības, no otras - pat Covid testu negribam taisīt. Nevainosim ārstus, kur vainīgi ir paši cilvēki, jo redz kāds paziņa teica vai internetā bija rakstīts un ārsts, kas gadiem mācījies ir muļķis.

Un atteikšanās no testa ir stulbums augstākajā pakāpē, jo tie kas netic Covid eksistencei/lipīgumam, tie jau arī neievēro vienas mājsaimniecības principu un staigā pie draugiem apkārt, nemaz nenojaušot, ka iespējams dala vīrusu....

2021-01-27 09:04

nesaprotu: kāpēc tad Latvijā tik daudz ielaistu slimību, kad prasi norīkojumu, tad atsaka ,ka ārsts labāk zina, un pēc gada tev atklājas vēzis 4 stadijā, tagad tik aktīvi sūta uz covid, kādi brīnumi

2021-01-27 09:13

Nu nu: Diez tie skribenti un knipsētāji regulāri taisa covid testus?Kur tik šie neklīst .. Gribētos reiz arī ko jēdzīgu izlasīt ,bet laikam par daudz prasīts.

2021-01-27 09:38

X3 ---> oi oi: Te pilniga taisniba. Gjimenes arsty prakse ir bizness, un jo mazak cilveku nosuta uz analiizem un izmeklejumiem, jo lielaks pikjis paliek gjimenes arstam. Pensionari un slimi cilveki gjim.arstiem ir neizdevigi, jo apped lielako peljnjas dalju. A jaunie reti kad iet

2021-01-27 10:25

Klafony: Kovids beigsies tad kad visi tie kas divreiz nošķaudās beigs panikā skriet uz testu,bet savu saaukstēšanos izārstēs mājās,tāpat kā to ir darījuši visu mūžu.

2021-01-27 12:08

...: Klafony - ja tā visi rīkosies, zini kādas būs sekas? Medicīnas vispār apstāsies. Apmirs ne tikai covid slimie, bet arī citi, jo nebūs kas ārstē. Un jā, varbūt pēc tam pierims covid. LABI, ja visiem tās būtu tikai iesnas. BET - slimo pietiekami daudz, lai medicīna netiktu galā un no covid vairumam ir daudz lielākas sekas nekā no iesnām. Pat pašiem to nezinot, izslimojot viegli, cilvēks var iegūt piemēram, plaušu bojājumus, kas pēc tam izpaudīsies pie nākamās saslimšanas. Covid nav pliks vīruss, tas vairāk darbojas kā AIDS, saēdot cilvēku no iekšas. Kāds uzreiz nonāk slimnīcā vai nomirst, citam tas izpaudīsies vēlāk. Jo bojājumus ko tas rada, vairs nesadziedēt. Bet pēc tava principa ja dzīvotu, uzreiz varētu atvadīties no tuviniekiem un pat no bērniem, samierinoties, ka jebkurš vairs drīzumā nebūs starp mums. Un tad jau var, ja visi piekrīt, ka nāve ir welcome. Bet tad atkal bļautu, ka valdība pī, jo neko nedara, ārsti pī. Muļķim jau viss vienmēr nepareizi un slikti

2021-01-27 12:11

Xxx: Nav testa ,nav covida ,nav eiropas nauda -jāpaceļ nodokļi. Scenārijs jau zināms.

2021-01-27 12:34

...: Pilnīgi bezjēdzīgs pasākums...
Ja man ir simptomi tāpat sēdēšu mājās un ārstēšos vai tas covid vai visparastākā saaukstēšanās, bet ,ja simptomu nav es nevienu nevaru aplaist pat ,ja esmu covid pozitīvs...
Tas jau sen pierādīts, tikai mūsu valdība izliekas par muļķiem un liek visiem staigāt bezjēdzīgās maskās, kas tikai izplata saslimšanas veselu cilvēku vidū...

2021-01-27 12:51

...: Un zāļu ,jau tā pat nav pret covidu...

2021-01-27 13:05

Haris: Vai Agnese Kuplēna spēj noskaidrot,cik dienas paiet līdz testa atbildes saņemšanai? Tas ir-sākot ar pieteikumu pie ģimenes ārsta,apmeklējumu,norīkojumu uz testu,piekļuvi testam....

2021-01-27 13:10

meitene42: Viss ir panikas sēšanai un baiļu vairošanai. Vakcinācija taču jāpanāk par katru cenu...

2021-01-27 14:23

Bmw homoseksuāļu biedriba: Ir pat tadi cilveki kas man ir centušies iestastit kad covid ir lidzigs hiv un kad labak vezis nekā covids.

2021-01-27 15:36

Z.B.: Kurš te minēja ka labāk ja saaukstējies jāsēd mājā,bet uz šo priekšniece šķībi skatās un vienmēr seko piebilde a kurš tad strādās.Punktiń komentētāja/s grib izlikties gudra/s,bet tā īsti arī neko lietderīgu nepateici,tik vispārzināmus savārstījumus.

2021-01-27 15:53

braucējs: to ...:

Nu muļķības nevajag rakstīt - bezsimptomu Covid 19 saslimušie arī spēj padod vīrusu tālāk un pavisam neslikti to arī dara.

Lielākā problēma ir cilvēkos, kas iedomājās ka internetā salasīta informācija no šaubīgiem avotiem. ir pareizāka par to, ko saka reāli mediķi, kas ikdienā ar Covid sastopas...

2021-01-27 17:10

Liepājnieks: >>2021-01-27 09:04
nesaprotu: kāpēc tad Latvijā tik daudz ielaistu slimību,
------------------------------------------------------------------------------------
Šādos un līdzīgos gadījumos,,rekomendēju par jebkura ārsta nolaidību iesniegt pret to prasību tiesā apejot ārstu aizstāvēšanas
ētikas komisiju.
Lieta tāda ,ka it sevišķi latviešiem raksturīgais :;ko tad es ?/es jau neko ..,mīļā miera labad u..t.t.
Uz šādas vienaldzības pamata ārsti nekur nevienu nesūtīs uz bezmaksas --it sevišķi uz bezmaksas pārbaudēm.

2021-01-27 17:35

Finišs: Haris: Vai Agnese Kuplēna spēj noskaidrot,cik dienas paiet līdz testa atbildes saņemšanai? Tas ir-sākot ar pieteikumu pie ģimenes ārsta,apmeklējumu,norīkojumu uz testu,piekļuvi testam....
- sestdien piezvanīju ģimenes ārstam, pēc ārsta ieteikuma piezvanīju 8330 pieteikt analīzi, svētdien nodevu analīzi, pirmdien e-veselībā saņēmu atbildi- serviss 10+ no 10 ballēm.

2021-01-27 18:49

andris polozs: Katrs atbild par savu ķermeni un nevienam nav tiesību kaut ko uzspiest pret paša gribu!

2021-01-27 20:48

Es domāju: Nevajag naski sūtīt uz kovidu, bet uz pilnu asins ainu gan! Vēzis cilvēkus apēd pusgada laikā! Mirst daudz cilvēku 45-60 gadus jauni tieši ar ielaistu vēzi. Ģimenes ārsti ļoti nelabprāt nosūta uz izmeklējumiem. Ir tādi ģimenes ārsti kurus pat negribas vispār par ārstiem nosaukt. Ja katram ārstam būtu jāatskaitās un jāmaksā sods par katru ielaistu vēža slimnieku, tad daudzi pensionētie dakterisi sen būtu prom no darba.

2021-01-27 21:03

Pareizais.: Pacienti mirst no vēža, tpc ka ārsti nosūta un nekorektām analīzēm un neko neredz. Ir zināmi konkrēti gadijumi. A šeit naski sūta pēc katra šķaudiena. Uun neko no tā nedabū, vai ne ?

2021-01-30 18:28

Alvīna: Dr. Dace Cābele ir brīnišķīgs ārsts! Cilvēks, kam var uzticēties!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz