Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Viens pats mājās. Jau atkal.

Viens pats mājās. Jau atkal.
Foto: Egons Zīverts
26.12.2018 07:12

"Kurzemes Vārds"

Zīdainis dzīvoklī atstāts viens, divus gadus vecs bērns pavada nakti mežā, skolēns no sabiedriskā transporta izsēdināts šosejas malā – tādas ziņas ik pa laikam satricina mūsu ikdienu. Vistraģiskākais notikums Liepājā, kas lika pārdomāt jautājumu par bērnu drošību, bija gadījums ar mazo Ivanu Berladinu, kas liekus paskaidrojumus neprasa, tomēr par nožēlu nākas secināt, ka vecāki no kļūdām nemācās un turpina vieglprātīgi izturēties pret bērniem un pārkāpt viņu tiesības uz dzīvību un veselības aizsardzību.

Liepājas pilsētas Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciālists Kaspars Vārpiņš laikrakstam stāsta, ka izsaukumi par mazgadīgu bērnu atstāšanu bez uzraudzības Liepājas pilsētas Pašvaldības policijā tiek saņemti vidēji divas reizes mēnesī, kas nebūt nav maz: “Visbiežāk nākas saskarties ar to, ka mazgadīgie bērni, kuri atstāti dzīvesvietā bez uzraudzības, ir devušies ārpus mājām, uz ielas, lai paši sameklētu pieaugušos.”

Bāriņtiesas pārstāve Kristīne Antmane apstiprina, ka arī bāriņtiesa nereti saskaras ar šādiem gadījumiem. Lai arī neesot precīzas statistikas par šādiem gadījumiem, novērots, ka visbiežāk šādi gadījumi aktualizējas vasaras mēnešos, kad nedarbojas izglītības iestādes. Tam piekrīt arī Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktores vietniece Baiba Skrabāne. Viņa piebilst, ka galvenokārt informāciju sniedz tieši iedzīvotāji no malas, kas pamana notiekošo, – kaimiņi, attālāki radinieki.

Parasti vecāki aizbildinās ar to, ka bērns mājās atstāts uz īsu brīdi, kamēr vecāki dodas uz veikalu. Vēl ir gadījumi, kad vecāki ir iereibuši, viņiem gribas “ballīti”, un bērni taču guļ, tāpēc viņi nolemj uz īsu brīdi iziet, taču alkohola reibumā laika izjūta zūd un var gadīties uzkavēties daudz ilgāk, nekā plānots,”

policistu fiksētos gadījumus atstāsta K. Vārpiņš un piebilst, ka visbiežāk vecāki zina, ka ir šāds likums, kas nosaka, ka bērnu līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst atstāt vienu, taču attaisnošanās parasti esot “bērns jau ir patstāvīgs” vai arī – “es jau tik uz īsu brīdi”.

Bāriņtiesa gan esot saskārusies ar vecāku nezināšanu par to, ka ir šāds likums, kas reglamentē viņu pienākumu un atbildību bērna uzraudzības nodrošināšanā. Vecāki uzskatot, ka, tā kā iepriekš nekas ļauns nav noticis, tad arī turpmāk nevar notikt, paļaujas un argumentē, ka bērns nekādu apdraudējumu ne sev, ne citiem neradīs. “Kā argumentu nākas dzirdēt – “es jau pa logu visu redzu” vai “kad es augu, mani neviens nepieskatīja”. Tāpat vecāki norāda, ka nav citas alternatīvas bērna uzraudzības nodrošināšanai, jo pašiem jāstrādā, nepietiek līdzekļu aukles pakalpojuma apmaksai,” tā bāriņtiesas pārstāve Līga Taurēna.

Bāriņtiesa secinājusi, ka diemžēl vecākiem bieži vien nav izpratnes par bērna vajadzībām, vecumposmu attīstības īpatnībām, augstajiem riskiem un sekām uzraudzības nenodrošināšanā.

“Pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 172.4. panta –

par bērna atstāšanu bez uzraudzības vecākiem tiek izteikts brīdinājums vai uzlikts naudas sods līdz 70 eiro

(atkarīgs no situācijas un apstākļiem),” soda sankcijas atreferē K. Vārpiņš, paskaidrojot, ka tālāk informācija tiek nodota bāriņtiesai, kura rīkojas atbilstoši savām vadlīnijām. 

K. Antmane stāsta, ka bāriņtiesas rīcība un situācijas turpmākais risinājums, saņemot šādu informāciju, atkarīgs no katra individuālā gadījuma. Ir situācijas, kad bāriņtiesa aicina vecākus uz sarunu, izskaidro un iepazīstina viņus ar normatīvajos aktos noteikto pienākumu bērna uzraudzības nodrošināšanā (bāriņtiesa izstrādājusi informatīvu veidlapu “Bērna uzraudzība”, kur ietverta informācija par būtiskākajiem nosacījumiem bērnu uzraudzībā) un par noskaidroto situāciju informē Liepājas pilsētas domes Sociālo dienestu sociālā darba veikšanai ar ģimeni. 

Savukārt gadījumos, ja policija šķīrusi bērnu no ģimenes, konstatējot, ka viņš atstāts bez atbilstošas uzraudzības un tas radījis apdraudējumu bērna dzīvībai, veselībai vai attīstībai, tad bāriņtiesa ir kompetenta lemt, vai vecākiem ir pārtraucamas aizgādības tiesības par bērnu. 

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 17. decembra numurā.

#kvards-20181217-04#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz