Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vieta, kur laimīgajam kļūt vēl laimīgākam

Vieta, kur laimīgajam kļūt vēl laimīgākam
14.05.2008 19:12

0

Atslēgvārdi

Šajā Veselības mēnesī ikvienam liepājniekam ir iespēja noklausīties lekcijas par ceļu uz veselīgu un stipru ģimeni, par vecāku un pedagogu sadarbību, gatavot bērnu skolas gaitām, uzzināt, kā tikt galā ar stresu, izmantojot psihodrāmu, kā arī noskaidrot daudz ko citu, ko piedāvā radošais psiholoģijas centrs “Ģimenei”. Tiem, kas meklē savu psihologu vai psihoterapeitu, bet nav neko dzirdējuši par šo centru, piedāvājam nelielu neklātienes tikšanos ar trim no piecām šī centra speciālistēm: vadītāju Ivetu Gēbeli, psiholoģi Anitu Trumpiku un psiholoģi Andželiku Kāli.

Un psiholoģija ņēma virsroku

Kopā ar trim jau pieminētajām speciālistēm centrā strādā arī psihoterapeite Vineta Šplīta un smilšu spēļu speciāliste Guna Krīgere-Medne. Bet manas trīs sarunas biedrenes pašas līdz psiholoģijai nonākušas pa dažādiem ceļiem un nebūt nav jau dzimušas speciālistes. Ivetas Gēbeles pirmā profesija ir pavisam nesievišķīga – viņa ir inženiere hidrotehniķe, taču gandrīz desmit gadi nostrādāti policijā par izmeklētāju. “Tas arī bija laiks, kad redzēju tik daudzas dažādas dzīves nianses, arī daudz slikta un uzdevu sev jautājumu: kāpēc tā notiek?” viņa skaidro ceļu, kā nonāca līdz psiholoģijai. Iveta vairāk ir specializējusies ģimenes psiholoģijā, pasaku terapijā un traumu psiholoģijā.

Anita Trumpika pēc izglītības ir ekonomiste un ilgu laiku strādājusi uzņēmumā “Liepājas maiznieks” par pārdošanas daļas vadītāju. Interese par psiholoģiju viņai radās dažādu iemeslu dēļ. “Protams, man bija pašai savi personiski iemesli,” viņa skaidro, “bet zināju arī to, ka cilvēki, kam mājās un ģimenē viss ir kārtībā, strādā ar lielāku atdevi nekā tie, kam ir dažādas problēmas. Tāpēc mana pirmā doma, sākot mācīties psiholoģiju, bija savas zināšanas izmantot darbā, taču iznāca tā, ka šobrīd šis darbs ir ņēmis virsroku.” Taču nekur prom no darba kolektīviem Anita nav tikusi – viņa daudz strādā tieši ar organizācijām, kas pieaicina psiholoģijas speciālistu, lai tas palīdzētu atrisināt dažādas samilzušas situācijas un konfliktus kolektīvā.

Arī Andželika Kāle nav dzimusi psiholoģe. Pēc izglītības viņa ir feldšere, kas vēlāk ieguvusi logopēdes specialitāti un šajā profesijā nostrādājusi vairāk nekā desmit gadu. Andželikas saskare ar psiholoģiju sākās, kad savulaik tik populārā Ģimenes centra ārste Anita Plūme organizēja kursus veselības mācības skolotājiem no visas Latvijas. Trīs gadus tajos nomācījusies, Andželika turpināja iet šo ceļu, un patlaban viņa centrā “Ģimenei” ir tā speciāliste, kas visvairāk strādā tieši ar bērniem. Bet viņa uzsver – bieži ir tā, ka atnāk mamma un sāk stāstīt par problēmām bērnam, taču izrādās, ka problēma patiesībā ir vecākiem pašiem. Un atrisinot to, atrisinās visas pārējās problēmas.

Palīdzība, kad esi bedrē

Savu centru Iveta raksturo īsi: šī ir vieta, kur cilvēkam justies labi, kur veselajam kļūt vēl veselākam un laimīgajam vēl laimīgākam. “Taču skaidrs ir viens – pat vislaimīgākajam cilvēkam dzīvē ir gan pacēlumi, gan kritumi un bedres,” viņa turpina. “Un tad ir vajadzīga palīdzība, taču to iespējams saņemt tikai tad, kad cilvēks pats saprot, ka nu viņš ir bedrē.”

Anita uzsver: runa ir par cilvēku garīgo veselību un par veselīgām attiecībām ģimenē, kuras ne vienmēr varam pārņemt no saviem vecākiem, taču kuras veiksmīgi var veidot pats. Speciālistes neslēpj, ka, lai palīdzētu citiem, vispirms viņām pašām bija jāiziet visam cauri ar personisko pieredzi. “Jāsāk ir ar sevi un savas dzīves sakārtošanu, jo mēs nevaram cilvēkam pateikt: tu tagad dari tā un tad būs pareizi,” saka Anita. “Mums šī terapija vispirms ir jāizdzīvo pašām, jo tikai tad mēs zināsim, kā klients tās laikā jūtas.” Un Andželika piebilst, ka pēdējā laikā ir vērojama interesanta tendence – palīdzību dažādu problēmu, arī attiecību un ģimenes, meklē tieši vīrieši. Tas nozīmē, ka viņiem ir svarīga ģimene un tās vērtības, un tas ir ļoti, ļoti labi.

Andželika arī mēģina atbildēt uz jautājumu, kāpēc tieši tagad notiek tik daudz vardarbības pret bērniem, kad viņus piekauj vai kā citādi nodara pāri pašu ģimenes locekļi? “Es nedomāju, ka pašalik šādu gadījumu ir vairāk nekā agrāk, vienkārši mēs par tiem vairāk uzzinām,” viņa skaidro. Un tomēr atzīst, ka gan stress, gan daudzas citas ikdienas problēmas, kas nomāc cilvēkus, ļoti iespaido savstarpējās attiecības un arī attiecības ar bērniem.

Iveta, Anita un Andželika skaidro, ka katra no centra speciālistēm gan strādā ar saviem klientiem individuāli, gan arī vada grupu nodarbības.

Katram savu psihoterapeitu

Centram ir arī sadarbības partneri Rīgā un citviet Latvijas pilsētās. Un Anita uzsver: “Mēs ļoti daudz orientējamies tieši uz pedagogiem, jo viņi ir tie cilvēki, kam vecāki uz daudzām stundām atstāj savus bērnus. Taču arī viņiem dzīvē ir problēmas, bet mums ir svarīgi, lai viņi būtu zinoši un saprotoši.” Iveta saka: “Mēs daudz ko pārņemam savā dzīves stilā no amerikāņiem. Bet vai tajā jābūt tikai kokakolai, hamburgeriem un citām tamlīdzīgām lietām? Šai zemē ļoti populāri ir risināt savas problēmas ar psihologu un psihoterapeitu palīdzību. Kāpēc lai mēs savā dzīvē nepārņemtu šo labo piemēru?” Tas ir arī centra mērķis.

Tiesa gan, arī psiholoģēm ir nācies atbildēt uz jautājumu, kāpēc senākos laikos varēja iztikt bez psihologiem un tamlīdzīgiem speciālistiem. “Tāpēc, ka tad bija veļas dēlis, un tajā arī cilvēki, īpaši sievietes, izlika visas savas dusmas un citas emocijas,” it kā ar joku atbild Iveta. “Bet tas arī nenozīmē, ka tolaik cilvēki dzīvoja bez problēmām. Un tās ar katru paaudzi sakrājas un sakrājas. Taču mēs nevaram pārveidot pasauli, mēs nevaram iet uz ielas un saukt: jūs dzīvojat nepareizi! Tāpēc mēs strādājam ar katru cilvēku individuāli. Viņš pāries mājās, sakārtos attiecības savā ģimenē, darīs labu saviem bērniem, un viņi šo modeli tālāk pārņems savā dzīvē. Tas arī ir tas labais darbs, ko varam padarīt.”

Uzziņai:

– Informāciju par radošā psiholoģijas centra “Ģimenei” piedāvātajām iespējām var saņemt, ieskatoties mājaslapā www.gimenei.lv
– Centra speciālistes var sazvanīt pa tālruni 3425808.
– Centrs ”Ģimenei” atrodas E.Veidenbauma ielā 8, 2.stāvā.
– Šodien no pulksten 10 līdz 14 Veselības mēneša ietvaros centrā “Ģimenei” notiek Atvērto durvju diena.

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Iveta Gēbele (no labās) centrā ”Ģimenei” vada nodarbības par ģimenes vērtībām.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz