Svētdiena, 28. februāris Skaidrīte, Justs, Skaidra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Vilnītis sapņo par izglītības citadeli un grib mainīt nosacījumus Liepājai

Vilnītis sapņo par izglītības citadeli un grib mainīt nosacījumus Liepājai
Foto: Ieva Leiniša/LETA
22.11.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Šomēnes Liepāju pāršalca ziņas par iespējamām izmaiņām vairākās vispārizglītojošās skolās. Skolas statusa maiņa var draudēt 3.pamatskolai, J. Čakstes 10.vidusskolai, O. Kalpaka 15.vidusskolai un 7.vidusskolai.

Liepājas mērs domē uz pārrunām aicināja gan pieminēto, gan pārējo vispārizglītojošo skolu direktorus. Sarunā ar “Kurzemes Vārdu” Jānis Vilnītis minēja, ka pilsētas interesēs nav aizslēgt kādu mācību iestādi, bet Izglītības ministrijas norādījumi ir jāņem vērā.

Pagaidām, kā uzsvēra pilsētas galva, Izglītības ministrijas virzītajam skolēnu skaita standartam minētās skolas neatbilst, taču sapulcē kopā ar skolu direktoriem izvirzīti divi būtiski aspekti.

Pirmkārt, prasīt ministrijai, lai pārskata, kurā “grozā” ievietot Liepāju. “Es izvirzīšu šo jautājumu ministrijā. Mūsu piedāvājums ir pārlikt Liepāju otrajā reģionālajā blokā. Mūs nevar pielīdzināt Rīgai, bet drīzāk jau Ventspilij. Ja mūsu statuss tiks pārskatīts, tad šīm ministrijas izvirzītajām prasībām atbildīs gandrīz visas skolas,” skaidroja J. Vilnītis.

Ja Liepāja tiktu vērtēta pēc otrā reģionālā bloka principiem, tad pietiku ar mazāku skolēnu skaitu, lai saglabātu skolu. Tie būtu: no 1. līdz 6.klasei – 300 skolēnu; no 1. līdz 9.klasei – 360 skolēnu, bet vidusskolā – 120 skolēnu.

“Šādā situācijā mums zem strīpas paliek vienīgi 10.skola, bet arī šeit es redzu risinājumu,” turpināja J. Vilnītis.

“Mēs izvirzīsim prasību nerēķināt tikai matemātiski. Skolai ir lielāka vērtība par “plikiem” skaitļiem. Uzskatu, ka jāņem vērā arī kvalitātes vērtējums un eksāmenu rezultāti. Piemēram, 10.vidusskola pēdējos gados ir sevi parādījusi no labās puses, kā arī katru gadu tajā palielinās skolēnu skaits.”

Lai saprastu, cik Liepājas domes priekšsēdētāja izvirzītie risinājumi ir reāli, sazinājāmies ar izglītības ministri Ilgu Šuplinsku. Viņa “Kurzemes Vārdam” atbildēja: “Šobrīd nenotiek diskusijas par konkrētiem reģioniem, pagastiem, proti, vai kādam varētu mainīt kādus nosacījumus utt. Joprojām turpinās tikšanās ar pašvaldībām, ministrijā tiek apkopoti pašvaldību viedokļi, kas būs pamatā vēl precīzākiem nosacījumiem skolu tīkla sakārtošanai.”

Pat ja ministrija izskatīs citus kritērijus skolu reformas jautājumā, J. Čakstes 10.vidusskolai ir jādomā, kā saglabāt vidusskolas statusu.

Sarunā ar “Kurzemes Vārdu” skolas direktore Inta Freiberga pauda cerību, ka viss vēl nav zaudēts: “Pagaidām nevēlos plānus publiskot, jo vēl daudz kas jāizdara līdz veiksmīgai plāna īstenošanai, taču centīsimies piesaistīt vairāk bērnu tieši mūsu skolai.” Direktore arī atgādināja, ka šis likumprojekts par minimālo skolēnu skaitu vēl nav apstiprināts.

Kaut arī Liepājas 3.pamatskolā situācija ar bērnu skaitu ir krietni labāka par apdraudēto 10.vidusskolu, Liepājas mērs bija ieradies šajā izglītības iestādē uz sarunu ar pedagogiem un audzēkņu vecākiem.

Konstruktīvu risinājumu vietā viņš sanākušos iepazīstināja ar Liepājas izglītības stratēģiskajiem mērķiem.

Kā apgalvoja J. Vilnītis, šobrīd Liepājas skolu tīkls ir sakārtots un atrodas vislabākajā situācijā visā Kurzemes reģionā. Balstoties uz šiem faktiem, Vilnīša kungs ir pārliecināts, ka Liepāja var kļūt par Kurzemes izglītības citadeli.

Sapulcē mērs stāstīja, ka plānots Liepājā atvērt metodisko centru, kas kalpos visam reģionam.

Runājot par iespēju reorganizēt 3.pamatskolu, pilsētas galva atgādināja, ka likumprojekts par konkrētu skolēnu skaitu vēl nav apstiprināts ministrijā, kā arī to, ka viņš turpinās pastāvēt uz paša izvirzītajiem skolēnu skaita standartiem, kurus nevar pielīdzināt galvaspilsētai.

Lielu akcentu viņš lika uz jaunajām rūpnīcām, kuras plānots atvērt Karostā. “Līdz ar jaunām darba vietām tieši šajā rajonā iespējama jaunu audzēkņu piesaiste skolai,” pauda pilsētas mērs.

Jautājums par jaunu rūpnīcu atvēršanu gan pedagogus darīja bažīgus. “Vai mēs varam būt droši, ka skola šeit pastāvēs? Varbūt kaut kad nākotnē šeit būs tikai rūpnīcas?” vaicāja kāda skolotāja.

J. Vilnītis atbildēja, ka pagaidām tādu draudu neesot. Skolotāji varot būt droši, ka vismaz tuvāko 20 gadu laikā šādas izmaiņas Karostu neskaršot.

Vēl pilsētas mērs vērsa uzmanību uz to, ka rindas uz bērnudārziem ir lielas. Tas liecinot, ka drīzā nākotnē pēc pirmsskolas izglītības iegūšanas bērniem būs jāapmeklē vispārizglītojošās mācību iestādes. Tas esot vēl viens būtisks un vērā ņemams fakts.

“Es negribētu piedzīvot, ka kādu dienu šiem bērniem pēc bērnudārza nebūs skolu, kur mācīties, ja tagad tās ar vieglu roku būsim likvidējuši,” pauda J. Vilnītis.

Tomēr pie konkrētām atbildēm nedz audzēkņu vecāki, nedz pedagogi netika, jo Vilnīša kungs apgalvoja, ka “vēl nav pamata uztraukumam”. Uz skolotājas jautājumu, kāpēc tādā gadījumā šī problēma ir aktualizēta medijos, mērs atbildēja, ka tas esot jautājums žurnālistiem. Varēja noprast, ka, viņaprāt, problēmas izgudrojuši žurnālisti.

37 komentāri

2019-11-22 07:47

Interesanti!: Tukša mūldēšana.Sākumā ir jārunā ar ministriju un tikai pēc tam ar skolas direktoriem un žurnālistiem.

2019-11-22 07:58

Es: Nu ļoti interesanti! Pilsētu gribam pielīdzināt Rīgai, ar republikas pilsētas statusu, bet dzīvot un strādāt kā lauķi!!!

2019-11-22 08:13

Nesapratu: Tikko cinijas par pilsetas statusu- tad jalidzinas Rīgai, Jūrmalai, daugavpilij, bet tagad grib lidzinaties ar lauku pašvaldībām. Kaut kas jocīgs. Ko tad grib?

2019-11-22 08:21

Apsv.: Apsveicami, ka Vilnīša k-gs iet un runā ar tautu un skolotājiem. Skaidro. Iepriekšēji izglītības jomas pārstāvji bija ielīduši savos ierakumos un ārā nelīda.

2019-11-22 08:37

mūžu vecs liepājnieks: Kur lai ņem tos skolniekus ja visi jaunie brauc prom. Labi ja Liepājā palikuši kādi 45-50 tūkstoši iedzīvotāju un tie paši pensionāri vai tuvu tam kuriem bērni jau sen izmācījušies un aizbraukuši. Liepāja mirst.

2019-11-22 08:39

..!.!: Liepāja vēlejās būt neatkarīga ne no viena, ar pilsētas statusu!Nu labi, bet tagad jāizpilda nosacijumi!Kāpēc Liepajai būtu japiesķir kādas atkāpes?Netaisnigi!

2019-11-22 08:57

Sen bij laiks: Piekritīšu senajam laikam, jo tomēr kas tad iet pie Saeimas un protestē pret valsti kā tādu un vēl valsts valodu? Ne jau nu jaunie, bet gan babuškas

2019-11-22 09:04

Okupantu babuska: Nāve izvēlas gļēvulus, kuri visu mūžu baidījušies no vecmāmiņām. Un viņi neko nevar izdarīt savas valsts labā, izņemot smirdēt.

2019-11-22 09:07

suns: Tieši tas bija pirmais, kas ienāca prātā. Kad vajag reģionālās pilsētas statusu lai saglabātu amatus, tad esam lieli un jāpielīdzina Rīgai, kad jāizpilda kritēriji, tad esam mazi nabadziņi un jāpielīdzinās Ventspilij. Tad kā īsti ir ?

2019-11-22 09:18

Patriks: Pēdējais teikums vislabākais:)

2019-11-22 09:45

Oga: Liepāja kā izglītības citadele!!!! Tā no rīta ilgi neesmu smējusies. Vilnīt, papēti 9. klašu beidzēju exāmena rezultātus!!!!!! Jā, raksta tā, kā pirmspēdējais vārds teikumā. Ne rēķināt, ne rakstīt un kur nu vēl no vienas otras skolas runāt!!!

2019-11-22 09:46

Nila: Vilnīti! Pietiek sapņot! Sāc reiz strādāt! Liepāja grimst vēl straujāk, nekā Seska laikā! Varbūt Vilnītim nav laika? Jādzenas pēc naudas? Jāstrādā gan domē, gan SEZā? Sanāk, ka cilvēks strādā 2 maiņās? Domē līdz 17:00, tad dodas uz darbu SEZā? Varbūt tāpēc nav laika pilnvērtīgi pievērsties problēmām pilsētā?

2019-11-22 10:26

Gudrā pensionāre: Vilnītim pa ausīm spiežas ārā Lauksaimniecības akadēmija.

2019-11-22 10:31

cilvēks parastss: Ko jūs tur muldat-nekas nekur negrimst. Beidziet to pesimismu visur bāzt iekšā.

2019-11-22 10:38

Gudrai pensionārei Nilai: Tikpat labi uzvārda Vilnītis vietā varētu likt Sesks. Jums, kotlešniekiem neviens nekad nebūs labs. Sesku lamāja, atnāca Vilnītis - arī slikts. Laimes lācis laikam tikai labs. Tfu uz jums.

2019-11-22 10:49

labi: Beidzot viens prātīgs lēmums.Protams ka Liepāju nevar pielīdzināt Rīgai! Labi būtu ja taS IZDOTOS!.Nevajag uzreiz piekāpties visam ko no augšas diktē pašiem jācīnas par savām interesēm!

2019-11-22 11:02

bērnudārzniecei 10:38: Vilnītis - 1993. gads Latvijas Lauksaimniecības akadēmija Inženierzinātņu Bakalaura grāds, inženieris-mehāniķis.
Sesks- 1986. gads Latvijas Lauksaimniecības akadēmija Inženieris-mehāniķis

Ko tu gribi, ja pilsētu vadījuši 2 mehāniķi ar švaku izglītību? Tikai viena vietējā augstskoliņa, neviena ārvalstu augstskola.. neveicas Liepājai ar vadību.

2019-11-22 11:18

Ūsainā lauciniece: 4 partijas nomainījis, būtu musulmanis varētu ar visām 4 reizē dzīvot.

2019-11-22 12:03

Jana: Viņš ir foršs čalis!

2019-11-22 13:00

Trīne: Ir ir foršs čalis, es ar ģīpstu

2019-11-22 13:16

Sivns: Skaidrs, ka Vilnīša kungs negrib būt par mēru pēc nākamajām vēlēšanām.

2019-11-22 15:18

ccv 3: Skolotāji pret rūpnīcām....Tas man patīk. Tapēc jau nav to bērnu tām skolām, ka nav rūpnīcu !

2019-11-22 15:46

jons: pareizi saka kad sapņo, tālāk netiek, jo pienāk rīts.

2019-11-22 16:32

JĀ!: Ja šie kungi,muldoņas,būtu domājuši par bērniem,tad sen tāds jautājums kā bērnu dārzi būtu atrisināts.Bet viņus tas neinteresē.Lai māmiņas,kurām pēc dekrēta jāsāk strādāt,liek savus mazulus kur grib.Arī iedomāties to,ka ne visi ir pie tās siles,kur var smelt naudu riekšavām,lai varētu samaksāt privātajā dārziņā.

2019-11-22 17:28

Jaunliepāja: Pareizi jau Vilnītis saka:"Es negribētu piedzīvot, ka kādu dienu šiem bērniem pēc bērnudārza nebūs skolu, kur mācīties, ja tagad tās ar vieglu roku būsim likvidējuši," pauda J. Vilnītis. Bērnudārzus ta nopārdeva,ko nu? Nevajag braukt no viena grāvja, otrā. Te ir jāpapēta demogrāfija,kuros gados ir caurums dzimstībā. Ja runā par izglītību ,tad tas nav rādītājs. Būtu mērs fiziķis,vai literāts,atrastu atkal ieganstu. Gudri cilvēki ir teikuši: izglītība ir tā kas gudrajam atklāj viņa talantus un muļķim apslēpj tā nekompetenci! Nu kaut kā tā!

2019-11-22 18:28

Liepajniece: Nu nav ko bļaut, ka viss ir slikti.Riebjas klausīties. Šajā jautājumā piekritīšu Vilnītim.Ir jācīnās. Skolas nevar aiztaisīt, jo pii rindas lielas.Arī uz privātajām iestādēm rindas lielas.Tas nozīmē, ka šiem bērniem vajadzēs skolas. Par aizbraukšanu - daudzi aizbrauc, daudzi atgriežas. Daudzi brauc peļņā. Bērni paliek ar mammām, omēm.

2019-11-22 19:26

suslis: Sapņotājs>>:):)
Vai tev zināms ,ka Latvijā stipra izglītības sistēma bija tikai PSRS laikos??
Tagad ir tikai un vienīgi ""izglītības surogāts>>

2019-11-22 19:44

Liepājā vairs nav: žurnālistu! Palikuši ir tikai žurkālisti, vai kā viņus tur vēl sauca....

2019-11-22 20:56

sporta zāle: Kur palika Liepājas partijas solītā sporta zāle? Būtu skolai normāla sporta zāle, arī skolēnu būtu vairāk. Centrs tomēr. Labi, ka tagad tika pie otras ēkas - gadiem ieilgušās mocības ar sākumskolu beigušās. Citādi pašvaldībai štrunts, ka bērniem nav ērti, toties privātīpašniecei nauda nāk.

2019-11-22 22:06

Kamolītis: Vismaz kāds beidzot izrāda interesi un vēlmi sakārtot Liepājas pagrimušo izglītības nozari. Paldies Vilnīša kungam par darbu.

2019-11-22 22:17

Kantainais: kaut kur jau šis dzirdēts:: ""Jūs neskatieties manos darbos ,jūs klausieties manos vārdos??"
Liepājā katastrofāli nav zobu ārsti bērniem ,tāpat nav normālu ,krietnu ārstu.. liepājnieki brauc uz Kuldīgu.Bet te vēl muldēšana par izglītību..
Pk..lai šis tā saucamais "'mērs "" skaidri un gaiši publicē"" Liepājas izglītības attīstības plānu.""

2019-11-22 23:02

Valodniece: Labāk domājiet,kas skolās ar krievu valodu mācīs priekšmetus latviski,piemēram, 3.pamatskolā un skolā Liedaga, 7.vsk. Tur ir nepatīkama situācija. Vajadzētu kādam iepazīties.

2019-11-23 00:36

Use: Vilnītis maz zin, ka Liepājas Valsts tehnikuma direktors ir saņēmis Ministru Kabineta Atzinības rakstu? Kurš vēl direktors Liepājā to saņēmis? Valcis?

2019-11-23 06:56

ha ha: vaimanātājiem pēc ārzemju izglītības un nez kādiem tur magistru un doktora grādiem: Ko gan dod ārzemju diplomi un kaut vai 3 augstskolas ,-tikai apziņu,ka samaksāta liela nauda dēļ mācībām! Ir cilvēki,kuriem ir saimnieka prāts un izveicība tāpat un nevajag tērēt laiku un naudu dēļ kaut kāda papīra , ko var piespraust tualetē uz naglas! Cilvēks vai nu ir gudrs vai nav,--nekāda augstskola IQ līmeni nepaaugstinās.

2019-11-23 07:17

Sanita: Jā Jana un viss savās vietās čalim

2019-11-23 21:35

ome: Vilnītis varētu savest kārtībā izglītības pārvaldi.Izskatās pēc būceņa.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz