Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Trešdiena, 11. decembris

Vārdadiena: Valdemārs, Valdis, Voldemārs

Ezers kā prece; kā pievilināt atpūtniekus?  (6)

Atslēgvārdi atpūtas vietas | ūdeņi

Pirtij uz laipas ezerā ir pavisam cits šarms nekā krastā.
Foto: Rolands Vilcāns

Viesu māja, kempings vai citādi iekārtota atpūtas vieta pie ezera – no malas tas izskatās tik romantiski. "Laimīgie!" – tā par šo vietu īpašniekiem domā daudzi. Kā ir īstenībā: cik daudz līdzekļu, izdomas, klātbūtnes un rūpju tas prasa? Jo ezers šajā gadījumā ir prece, kas jāpārdod. Kā to iesaiņot? Par to savā pieredzē dalās kempinga "Usmas Meķi" saimnieks GAITIS GRASMANIS. Viņa īpašums atrodas pie Usmas ezera.

Labāk ūdens nekā pļava

"Ūdens tuvums pie atpūtas vietas vienmēr būs pluss!" tam Gaitis piekrīt nepārprotami. "Jo siltā laikā visi grib atpūsties pie ūdens: gribi sauļojies, gribi – peldies. Ir izvēle! Atpūtas vieta, kas ir ūdens tuvumā, vienmēr būs pieprasītāka nekā mežā vai pļavas vidū." Taču tālāk vairs nav tādas skaidrības – to, cik veiksmīgi spēsi pārdot savas atpūtas vietas labumus, arī to daļiņu ezera, kas ir līdzās tavam īpašumam, ir atkarīgs no daudziem apstākļiem. Lielākais mīnuss ir šī biznesa sezonalitāte – veiksmīgais laiks ir tikai aptuveni divus mēnešus gadā. 

"Usmas Meķi" atrodas Usmas ezera krastā 32 kilometrus no Kuldīgas, aptuveni 10 kilometru no Rendas. No Rīgas iznāks ap 125 kilometriem. Šai vietā jau padomju laikos bijusi atpūtas bāze jeb tā sauktā telšu pilsētiņa, kas, pēc Gaita domām, ir pluss, jo vieta zināma. Mīnuss ir attālums no lielajiem ceļiem. Usmas ezerā ir tik vilinošā Moricsala, uz kuras gan apmeklētājiem aizliegts spert kāju. Kopā ar Gaiti vērtējam tos garnējumus, ar ko ezeram pievilināt apmeklētājus.

Priekšroka populāram ezeram

Kad teikts jā par labu atpūtai pie ezera, nākamais ir jautājums: kuru ezeru izvēlēties? Gaitis ir pārliecināts: lai cik skaists būs kaut kur nezināmā vietā paslēpies mežezeriņš, tas noteikti būs daudz mazāk populārs nekā Latvijas lielie ezeri ar savu skaļo vārdu. Protams, viņš nenoliedz, ka mazajam ezeriņam noteikti ir gan šarms, gan visāda veida pievilcība, taču, lai cilvēki uz turieni brauktu, atpūtas vietas īpašniekiem nāksies pielikt lielas pūles, lai vietu padarītu zināmu. Usmas ezers šai ziņā ir Latvijas ezeru topa augšgalā.

Dodamies ķert zivis!

Makšķerēšana noteikti ir viens no galvenajiem magnētiem, kāpēc apmesties pie ezera – tam Gaitis piekrīt pilnībā. Taču, lai piedāvājums būtu pievilcīgs, nepietiek ar tīru, skaidru ūdens klajumu vien. "Atpūtniekiem ir jāpiedāvā arī inventārs: laivas, makšķerēšanas rīki, glābšanas vestes un cits, kas saistīts ar šo nodarbi," saka Gaitis. "Tas, protams, nav obligāti, bet ieteicami, ja domā par biznesu ilgtermiņā, jo reklāma no mutes mutē izplatās ātri. Un es mierīgāk gulēšu, ja zināšu, ka ar maniem cilvēkiem viss ir kārtībā." Svarīgi gan zināt, vai attiecīgajā ezerā nav nepieciešama vietēja makšķerēšanas atļauja – Usmas ezerā tādas vajag. Tad saimniekam jāparūpējas, lai tās turpat uz vietas būtu iegādājamas. Tāpat kā saimniekam jāinformē viesi par aizliegumiem, ja tādi ezerā ir. Visai informācijai jābūt pieejamai gan teritorijā, gan mājiņās.

Turklāt "Usmas Meķu" saimnieks uzsver, ka vienlīdz svarīgi kā rūpēties par makšķernieku ērtībām, ir arī padomāt, ko pie ezera darīs viņa ģimenes locekļi. Tāpēc svarīgi ir gan sauļošanās vieta, gan ūdens atrakcijas, gan arī sporta laukumi, lai interesanti būtu visiem atbraucējiem. "Tad nebūs tā, ka ģimenes galva makšķerē, bet citi līdzbraucēji – sieva, bērni, vecāki vai citi – garlaikojas un nākamreiz labāk izvēlas nebraukt, lai nebūtu jānīkst bezdarbībā," saka Gaitis. Tāpēc viņš bez laivām ir iegādājies vēl citus ūdens transportlīdzekļus, piemēram, ūdens velosipēdus un arī kuteri. Ar to saimnieks pats labprāt izvizina viesus.

Bet makšķerēšanai ziemā savā kempingā viņš pagaidām saka nē. "Citiem tas varbūt der, bet ne man, jo "Usmas Meķi" ir pārāk tālu no lielajiem ceļiem, lai zemledus makšķernieki te brauktu lielā skaitā. Turklāt Usmas ezerā ziemā nav tādas zivju bagātības un dažādības, lai cilvēki uz turieni plūstu no attālām vietām," skaidro saimnieks. Tāpēc ziemā šī vieta ir slēgta.

Latvieši teltīs vairs nenakšņo

Naktsmītnes ir svarīgas, ja plānota vairāku dienu ilga atpūta. Te Gaitim ir savs pēdējo gadu vērojums: "Latvieši teltīs vairs nenakšņo, viņi izvēlas kempinga mājiņas. Toties teltis joprojām kā ekonomisks un populārs pārnakšņošanas variants ir atpūtniekiem no citām valstīm, piemēram, no Lietuvas, Vācijas un citām."

Plānojot naktsmītņu mājiņas, ir svarīgi ņemt vērā dažādas vēlmes un vajadzības: ir cilvēki, kas gatavi maksāt augstāku cenu, bet lai būtu visas ērtības – divvietīgs namiņš ar tualeti, dušu un nelielu virtuves stūrīti. Bet ir tādi, kam vajag ekonomisko variantu – tikai guļvietu, bet pārējais var būt koplietošanā. Turklāt obligāti nepieciešama vismaz viena mājiņa palielākai kompānijai.

Svinības pie ezera: romantiski un praktiski

Kāzas, sporta svētki un citas svinības vasarā pie ezera ir ļoti iecienītas. Un te ir svarīgi, lai būtu gan kur palikt ne tikai saulainā, bet arī lietainā laikā, tāpēc ir vajadzīgas arī telpas zem jumta. Un šāda viesību māja Gaita īpašumā ir pēdējais lielais projekts. Labi arī tas, ja atpūtas vietas saimniekam ir sadarbība ar dažādiem pasākumu rīkotājiem, piemēram, sporta spēļu organizatoriem, tāpat ēdināšanas uzņēmumiem u. tml. Un ezeram šais gadījumos ir nozīmīga loma – gan romantikai, gan arī pavisam praktiski, lai atveldzētos.

Vajag, kur izcept zivis

Ēdināšana atpūtas vietā, kam ir sezonāls raksturs, nav izdevīga – tā Gaitis secinājis jau pašā sākumā. "Mēs esam sapratuši, ka piedāvāt pilnu ēdināšanas servisu ikdienā nav ne izdevīgi, ne arī pēc tā ir pieprasījums. Jo vairums atpūtnieku tomēr izvēlas ekonomisko variantu, kas nozīmē produktus ņemt līdzi," Gaitis stāsta. "Taču dažādi atspirdzinoši un vēsi dzērieni, kā arī uz vietas nopērkamas uzkodas gan ir svarīgi, tāpēc nelielai iepirkšanās vietai tomēr jābūt."

Un, tā kā izvēlētā atpūta notiek pie ezera, skaidrs, ka ir jārēķinās, lai būt, kur pagatavot ezerā noķerto lomu. Tas nozīmē, ka obligāti jāparedz cepšanai un grilēšanai piemērotas vietas, kā arī vajadzīgais inventārs – lai uz vietas būtu iznomājams grils, kā arī nopērkamas ogles un cits nepieciešanai. "Jo skaidrs ir viens: ja cilvēks zivis ir noķēris, viņš gribēs tās tūlīt arī izcept, un, ja nebūsim par tādu iespēju padomājuši, sāksies pašdarbība, kas nozīmē gan uguns nedrošību, gan arī papildu netīrību," Gaitis skaidro.

No lāviņas tūlīt ezerā iekšā!

Pirts ir viens no neiztrūkstošiem servisa pakalpojumiem pie ūdens. Taču Gaitim ir savi vērojumi. Biežāk ir tā, , interesējoties par šo vietu, cilvēki saka: vajag, vajag, bet, kad atbrauc, nekā vairs nevajag! Pietiek visa cita ko darīt. Lai tomēr šo patīkamo prieku saviem viesiem piedāvātu vēl patīkamāku, "Usmas Meķos" veco pirtiņu, kas atradās nostāk no ezera, ir nomainījusi pirtiņa uz laipas iekšā ezerā. "Tā ir pavisam cita darīšana!" Gaitis priecājas. "Iznāc no pirts, tūlīt meties ezerā, bet pēc tam turpat uz laipas apsēdies pie galdiņa un iemalko kādu spirdzinošu dzērienu – tā tik ir atpūta!" Tā ka ir ļoti vajadzīgs radošums un izdoma, ko atkal jaunu piedāvāt saviem atpūtniekiem,.

Izsmēķi vairs zālē nemētājas

Tīrība ir viena no atpūtnieku prasībām, kas svarīga gan uz ūdens, gan arī krastā. Pēdējo gadu vērojums Gaiti iepriecina, jo cilvēki ir kļuvuši kulturālāki: "Ja agrāk no ūdens cēlām ārā maisiem vien plastmasas pudeļu, dzēriena bundžu un citu atkritumu un tie mētājās arī pa visu teritoriju, ja agrāk pēc Jāņu svinībām teritoriju posām divas dienas, tad pēdējos gados atliek vairs tikai apstaigāt un savākt pavisam nedaudz atkritumu. Ja ir pietiekami daudz urnu, kur izmest atkritumus, cilvēkiem pat izsmēķi vairs negribas nomest zālē."

Arī tīrība, viņaprāt, ir viens no priekšnoteikumiem, lai cilvēki gribētu atpūsties tieši šai vietā un tieši pie šī ezera.

Gaita pieredze:

Pievienotā vērtība atpūtas vietai pie ezera:

· ezera popularitāte;

· laivas, makšķerēšanas rīki, ūdens velosipēdi, šļūcamkalniņi un cits inventārs;

· inventārs, lai pagatavotu noķerto lomu, un tam piemērota vieta;

· uz vietas iegādājami auksti dzērieni un uzkodas;

· sporta laukumi un sporta inventārs;

· svinību telpas zem jumta;,

· sakopta vide un sadzīviskas ērtības.

Notikums: Kas nozaga laivu?

Moricsala, kas ir dabas rezervāts un liegums (parastajam mirstīgajam tur aizliegts kāju spert, to drīkst darīt tikai un vienīgi zinātnieki), tomēr ir liels vilinājums atpūtniekiem, tāpēc pieredzēti dažādi kuriozi. Reiz arī Gaitis saņēmis palīgā saucienu no cilvēkiem, kas atpūtās "Usmas Meķos". Viņi bija devušies izbraukumā ar laivu, pieīrušies pie Moricsalas krastiem, nezinājuši vai negribējuši zināt, ka izkāpšana tās krastā liegta, un devušies apgaitā pa salu. Pēc tās apskates atgriezušies krastā, lai dotos atpakaļbraucienā, bet no laivas... ne vēsts. Pazudusi, un viss! Nolēmuši, ka tā nozagta, un saukuši palīgā savas atpūtas vietas saimnieku.

Gaitis spriež: visticamāk, laivu nobēdzinājuši vietējie iedzīvotāji, kas ir lieli palīgi Dabas aizsardzības pārvaldei Moricsalas sargāšanā. Visticamāk, viņi tādā veidā gribējuši pārmācīt salas nelūgtos viesu. Lai būtu kā būdams, par pazudušo laivu viņiem saimniekam jāatlīdzina. Sarunājuši, lai neprasa naudu – atvedīšot vietā līdzvērtīgu laivu. Gaitis tagad gaida. 

  • Komentāri (6)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Novadi zaļo

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!