Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Trešdiena, 11. decembris

Vārdadiena: Valdemārs, Valdis, Voldemārs

Kārtīgs beržamais un mājas trīsvienība  (6)

Atslēgvārdi zaļā istaba | ekoloģija

Sadzīves ķīmija, kas it kā atvieglo mājas soli un mājokli it kā padara spodrāku ar mazāku piepūli, atstāj smagas pēdas vidē un cilvēka organismā.
Foto: Egons Zīverts

Tas, kas ir ķīmisks, nav veselībai labs, īsi rezumē veselības veicināšanas biedrības "Ābolīt's" vadītāja Zigrīda Sproģe, vaicāta, kā viņa izvēlas tīrīšanas līdzekļus mājas uzkopšanai. Izrādās, bez veikalos nopērkamās sadzīves ķīmijas var iztikt gluži labi, to lielā mērā var aizstāt arī ar mājas trīsvienību – sodu, etiķi un citronu.

Labi ietekmē veselību

Par alternatīviem tīrīšanas līdzekļiem ir jārunā un tie ir jāreklamē, uzskata Zigrīda Sproģe. Viņa pati pārliecinājusies, ka to lietošana labi ietekmē veselību, jo savulaik cietusi no bronhiālās astmas, kas tagad gājusi mazumā, arī roku āda tagad daudz labāka. "Un tagad tik daudzi bērni ir alerģiski..."

Zigrīda pēdējā laikā iecienījusi "Greenwalk" produkciju, šī firma darbojas līdzīgi jau plaši zināmajam "Amway" un arī pozicionē sevi kā videi draudzīgu preču izplatītāju. Cenas esot aptuveni līdzīgas, saka liepājniece, kas izmēģinājusi abu firmu produkciju – tīrīšanas līdzekļu un kosmētikas piedāvājums arī ir līdzīgs. "Pa zaļo pusi iet," viņa pārliecināta, ka šīm firmām var uzticēties. Viņa iepazinusies arī ar ekoveikala tīrīšanas produkcijas klāstu un atzinusi to par labu esam.

Vai ekoloģiski līdzekļi tiešām ir tik dārgi? "Bet tos jau ļoti maz vajag!" Zigrīda uzsver, ka daudzi neievēro noteikto līdzekļa daudzumu un pārspīlē ar to. Tādēļ, piemēram, izdalot vienas pudeles cenu ar izmazgājamās veļas kilogramu skaitu, rezultāts izskatās iepriecinošs, salīdzinot ar lielveikala pulverpakas izmaksām. 

Meklē puķīti uz etiķetes

"Tīrīšanas līdzekļus lietoju stipri minimāli," saka Kurzemes plānošanas reģiona darbiniece un zaļi domājošs cilvēks Ligita Laipeniece. Viņasprāt, daudz var izdarīt, vienkārši kārtīgāk paberžot. "Neuzskatu, ka grīdas vai flīzes būtu jātīra ar kādiem īpašiem mazgāšanas līdzekļiem. Arī ar garaiņu nosūcēju virtuvē var tikt galā tāpat, ja papūlas." Bet plīts virsmu, ja tā piedegusi, var nokasīt ar skrāpīti un tad noglaust ar lupatu. Ligita labprāt lieto mikrošķiedras lupatiņas, kas vairs nav ekskluzīva lieta, kā tas bija pirms vairākiem gadiem – tagad tās nopērkamas katrā veikalā.

Ja nu kāds speciāls tīrīšanas līdzeklis jāpērk, viņa izpēta etiķetes, meklējot ekomarķējumu, kas apliecinātu, ka tas ir draudzīgs videi un nav alerģisks. Tāds ir, piemēram, ES atzītā "Ekopuķīte" ("EU Ecolabel"). "Jo ir lietas, ko tomēr tāpat notīrīt nevar, piemēram, apkaļķojums vannasistabā."

No Latvijā ražotajiem produktiem puķīte pirmajiem piešķirta "Spodrības" produktu līnijas "Eco Seal for Nature" ražojumiem.

Ja gribas, lai mājas smaržo, Ligita ūdenim pievieno mazliet ēteriskās eļļas.

"Amway" produkciju viņa pati nelieto, bet to visai daudz lietojot draugu lokā, kur ir arī cilvēki, kas pārzina vides aizsardzības jautājumus. Viņi atzinuši to par videi draudzīgu esam. 

Jūra paldies nesaka

Kāpēc vispār būtu jāsatraucas par sadzīves ķīmijas lietošanu mājoklī? Tāpēc, ka veļas mazgājamie līdzekļi bieži satur fosfātus un citas vielas, kas piesārņo ūdeni un pārējo vidi, informē sabiedriskā vides aizsardzības organizācija "Zaļā brīvība". Un jūra, kur tas viss nonāk, par to paldies nesaka. Tā aizaug ar zilaļģēm un pamazām mirst kopā ar visiem tās iemītniekiem. Cauruļu, plīts un tualetes tīrīšanas līdzekļi mēdz saturēt ļoti bīstamas un kodīgas vielas. Trauku mazgāšanas līdzekļos līdztekus visam citam var būt arī antibakteriālas vielas, kas izjauc dabisko līdzsvaru vidē un cilvēka organismā. Savukārt koka virsmu pulētāji satur ugunsnedrošus toksīnus, piemēram, nitrobenzolu. Un, ikdienā to visu lietojot, palielinās alerģiju risks, kas jau tā mūsdienu pasaulē ir ļoti augsts. Sadzīves ķīmija ir arī viens no galvenajiem iekštelpu gaisa piesārņojuma avotiem.

Un šo gaisa piesārņojumu nevar novērst ar kādu no daudzajiem veikalā nopērkamajiem gaisa atsvaidzinātājiem un aromatizētājiem. Tie gandrīz pilnīgi radīti laboratorijā, daudzi – no naftas produktiem, skaidro tie, kas šo jomu pārzina. Bet pietiekamas informācijas pircējam uz etiķetes nav. Šādas vielas var izraisīt pat vēzi, kā arī centrālās nervu sistēmas traucējumus un citas trakas lietas.

Zaļas mazgāšanas un tīrīšanas idejas

/ Virtuvē tauku traipus pārkaisa ar sodu un pēc pusstundas notīra. Koka dēlīšus noberž ar puscitrona sulas un vienas tējkarotes sāls maisījumu. Stiklu, flīzes, tējas nosēdumus notīra ar galda etiķi. Katlu, pannu, ledusskapja iekšpusei: pasta no 4 ēdamkarotēm sodas un tikpat daudz ūdens. Traukus var mazgāt ar sinepju pulveri. Vai vienkārši ar tik karstu ūdeni, cik rokas var izturēt. Vai ar sodas un sāls maisījumu. Nerūsējoša tērauda virtuves piederumus iztīra ar sodu, tad nospodrina ar pārtikas eļļu, uzpilinātu uz papīra salvetes. Galda etiķis, uz pusi mazāk ūdens, mazliet eikaliptu eļļas – šāds maisījums tīra traukus, netīrumus no izlietnēm, trauku žāvētājiem, flīzēm u. c. Virsmas pēc tam nav jāskalo.
/ Vannas istabas izlietni var tīrīt ar sālsūdeni, bet vannai der citronskābes un sodas maisījums. Ziepju nogulsnes veļas mašīnā likvidēs glāze galda etiķa skalošanas nodalījumā. Veļas mīkstinātāja vietā var lietot sodu – pusi vai ceturtdaļu glāzes (1 glāze ir 240 ml). Ar sodu var aizvietot pusi veļas pulvera. Mīkstinātāja atvilktnē var iepilināt mazliet lavandas vai kādas citas eļļas, un varēs iztikt bez sintētiskiem smaržinātājiem. Izlietnes, vannas un tualetes podus var tīrīt ar mitru sūkli, kas apkaisīts ar sodu. Ja netīrumi ir stipri ieēdušies, tad sodai pievieno nedaudz citrona sulas vai citronskābi. Vārāmās sodas, sāls un karsta ūdens pasta ir lielisks plīts tīrīšanas līdzeklis.
/ Katru nedēļu izlietnē un caurulēs ieliet verdošu ūdeni, lai izvairītos no aizsērējumiem. Notekcaurulēs ieber sodu, uzlej etiķi, aiztaisa aizbāzni un pēc pusstundas noskalo ar lielu daudzumu karsta ūdens. Var notekcaurulē iebērt ceturtdaļglāzi sodas un uzliet pusglāzi etiķa, aiztaisīt korķi un pēc pusstundas to visu noskalot ar lielu daudzumu verdoša ūdens.
/ Koka mēbelēm – 2 ēdamkarotes citrona sulas sajauc ar 10 pilieniem īstas citronu eļļas un dažiem pilieniem jojobas eļļas; 3 daļas olīveļļas un vienu daļu etiķi; 2 daļas olīveļļas ar vienu daļu citronu sulas.
/ Degvīns (vai spirta šķīdums) labi notīra plastmasas virsmas.
/ Sāls ir arī viegli abrazīvs un dezinficējošs tīrīšanas līdzeklis. Arī citronu sula ir antibakteriāla.
/ Universālai virsmu kopšanai – krūze etiķa uz spaini ūdens.
/ Lai notīrītu pelējumu, var lietot citronu sulas vai baltā etiķa un sāls maisījumu. Derēs arī ziepjūdens. Lavandas, krustnagliņu un tējas koka ēteriskās eļļas ir ļoti antiseptiskas.

Avots: dažādi mājsaimnieču forumi internetā

Tīrība tualetē

Tualeti uzturēt tīru ir prātīgi, taču simtprocentīgas sterilitāte nav vajadzīga. Lielākā daļa nopērkamo tualetes podu tīrīšanas līdzekļu satur ļoti aktīvas ķīmiskās vielas, kas piesārņo apkārtējo vidi un apdraud veselību, – hloru, paradihlorbenzolu, hlorinētos fenolus, kodīgas skābes u. c. Sintētiskie tualetes atsvaidzinātāji un smaržinātāji arī ilgtermiņā var izraisīt veselības problēmas.

Alternatīva – tīrīšanas līdzekļi uz etiķa vai citronskābes bāzes, piemēram, "Frosh". Vai mājas līdzekļi – soda ar etiķi. Etiķis arī novērsīs nepatīkamas smakas un nosēdumus. Smaku novēršanai var arī puķu smidzināmajā iepildīt ūdeni un iepilināt 10 pilienus tējas koka eļļas un regulāri iesmidzināt podā.

Avots: www.zb-zeme.lv u.c.

Kā tikt pie svaiga un smaržīga gaisa?
/ Telpu vēdināšana!
/ Prātīgi lietotas ēteriskās eļļas.
/ Zāļu tēju spilventiņi.
/ Ir istabas augi, kas īpaši labi attīra gaisu, piemēram, līdakastes un mirtes.
/ Istabā žāvētas zāļu tējas, pirtsslotas.
/ Smakas absorbēs lēzens trauks ar etiķi vai arī sodu.
/ Iepildīt pudelē ar smidzinātāju ūdeni, pievienot dažus pilienus ēteriskās eļļas, kārtīgi sakratīt un izsmidzināt. 

  • Komentāri (6)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Novadi zaļo

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!