Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Zāļu trūkuma krīzi pārvar, pirms pacients sāk to izjust

”Meitai pirms dažām nedēļām vajadzēja antibiotikas, bija briesmīgs klepus. Izbraukāju visas Liepājas aptieku ķēdes, bet nesekmīgi – vajadzīgo zāļu nav! Aptiekāres cita pēc citas teica, ka šādas zāles nav pieejamas, jo vienkārši izpirktas un nav pat noliktavās!” pieredzēto ”Kurzemes Vārdam” pastāsta liepājniece Vendija Pikše-Kučma.

Zāļu trūkuma krīzi pārvar, pirms pacients sāk to izjust
Aptiekās strādājošajiem atelpas šajā laikā nav ne mirkli, jo jāapkalpo klienti un jāmeklē risinājumi trūkstošo, bet pacientiem vajadzīgo medikamentu aizstāšanai. Ne vien ražošana un loģistikas pārrāvumi ir vainojami kādu zāļu iztrūkumā, bet arī tas, ka šogad cilvēki slimo vairāk un jūtamas Covid-19 sekas, novērojuši farmaceiti gan Latvijā, gan arī kaimiņvalstī Lietuvā. (Foto: Egons Zīverts)
Aptiekās strādājošajiem atelpas šajā laikā nav ne mirkli, jo jāapkalpo klienti un jāmeklē risinājumi trūkstošo, bet pacientiem vajadzīgo medikamentu aizstāšanai. Ne vien ražošana un loģistikas pārrāvumi ir vainojami kādu zāļu iztrūkumā, bet arī tas, ka šogad cilvēki slimo vairāk un jūtamas Covid-19 sekas, novērojuši farmaceiti gan Latvijā, gan arī kaimiņvalstī Lietuvā. (Foto: Egons Zīverts)
08.01.2023 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Šī ir viena no ļoti daudzām situācijām, kad pērnā gada izskaņā pietrūkuši un aptiekās nav bijuši pieejami kādi ļoti svarīgi medikamenti. Vai šādas situācijas ir pieļaujamas, ”Kurzemes Vārds” lūdza skaidrot atbildīgajām valsts iestādēm un pieredzē lūdza dalīties aptieku pārstāvjus.

Lūdz palīdzību pat sociālajos tīklos

””Centra aptiekā” Liepājā, kas manā maršrutā bija pēdējā, kur jau ierados ar ”mazliet” izmisušu skatu, aptiekāre piezvanīja uz “Manas aptiekas” filiāli, kas atrodas veikalā ”Cukuriņš”, un tur, kā izrādās, bija palikusi pēdējā pudelīte!

Lieki teikt, ka lidoju palēkdamās, lai pagūtu nopirkt!” šādi veiksmīgi noslēdzās V. Pikšes-Kučmas stāsts, meklējot vajadzīgās zāles.

Liepājnieki un Dienvidkurzemes novada iedzīvotāji saskārušies ar dažādiem izaicinājumiem, lai dabūtu zāles kādas saslimšanas laikā. Piemēram, šī gada sākumā vairākas ģimenes ar sociālo tīklu palīdzību meklēja izpalīdzīgus cilvēkus, lai varētu dabūt kaut pāris ampuliņas inhalācijām ”Pulmicord”.

Vienlaikus bija ģimenes, kas vēstīja, ka šo pašu medikamentu nav dabūjuši vienā aptieku tīklā, bet citās gan bijis. ”Un tādēļ nepažēlojām naudu un nopirkām vairāk, ja nu gadījumā nevar dabūt, bet vajag,” pieredzē dalās māmiņa Sintija.

Taču šāda situācija bijusi arī aizpērn, uz ko norāda Egita Paulauska: ”Trūka ”Ventolin” šķīdums, ko lieto inhalāciju veikšanai. Biju gatava aizdot cilvēkam. Daudzi lūdza palīdzību arī sociālajos tīklos.”

Liepājas un apkārtnes iedzīvotāji ”Kurzemes Vārdam” vēl padalās informācijā par savu pieredzi ar zāļu saņemšanu. Piemēram, durbeniece Aija Kapele uzsver, ir gadījies, ka

nav tieši tās firmas zāļu, bet piedāvā citas ar tādu pašu aktīvo vielu.

”Cik zinu, ir kaut kādas izmaiņas likumos, ka klientam jāpiedāvā lētākais variants. Un tad sākas! Citas zāles nepanes, ir blakusefekti un tamlīdzīgi. Nekas cits neatliek, kā pirkt jau pierastās par dārgāku cenu, jo tās nekompensē.

Man, piemēram, no mūsu ražotajām zālēm sāp galva, bet no vācu ražojuma ne. Un līdzīgi ir daudziem. Vecākiem cilvēkiem vispār apjukums – kaudze ar zālēm, nosaukums atšķiras no ārsta izrakstītā, jo iedotas lētākas ar pavisam citu nosaukumu,” viņa zina stāstīt.

Savukārt rīdziniecei Santai Skutelei vienmēr ir izdevies atrast, kur iegādāties vajadzīgos līdzekļus cīņā ar slimībām. ”Tā ir gadījies vairākkārt, ka nav. Zvanu aptiekai un prasu, vai ir kādā citā,” viņa pastāsta savu rīcību.

Par to, ka trūkst medikamentu, kuri tiek plaši izmantoti, novembra vidū ziņoja mediji Lietuvā. Kaimiņvalstī izveidojās ārkārtēja situācija, aptiekās nebija nopērkami daļa bērnu medikamentu, tostarp bieži ārstniecībā pielietojamas antibiotikas suspensijas veidā.

Tas nozīmē, lai vecāki palīdzētu bērniem cīnīties ar dažādām bakteriālām infekcijām vai iekaisumiem vai samazināt temperatūru, medikamentu trūkuma dēļ tas ir diezgan liels izaicinājums. Piemēram, kaimiņvalstī atklājies, ka no oktobra beigām netika piegādātas tādas antibiotikas kā amoksicilīns suspensijas veidā (pudelē ir pulveris, kas jāatšķaida ar ūdeni, un bērniem to dod ar karotīti vai dozatoršļirci), kas ir vienas no vienkāršākajām antibiotikām, ko plaši izmanto dažādu slimību ārstēšanā.

Lai arī pieejamas bija šīs pašas pieaugušo antibiotikas tablešu vai kapsulu veidā, tomēr šādi varianti ne vienmēr der –

mazam bērnam šķaidīt ripas un dot samaltā pulverī nederēs, kaut vai tādēļ, ka bērns pretosies, būs nepatīkami, un ārstēšana līdz ar to būs neefektīva.

Lietuvas zāļu ražotāju asociācijas direktore Rasa Bričkiene sacīja, ka zāļu pazušana no plauktiem ir sistēmiska problēma, ar to saskaras visa Eiropa, īpaši Austrumeiropas un Centrāleiropas valstis.

Viņasprāt, medikamentu pazušanai bija divi iemesli: pirmkārt, Lietuvā ir stingrs kompensējamo medikamentu regulējums, un tirgus zaudē savu pievilcību. Otrkārt, pie vainas ir Covid-19 sekas un karš Ukrainā, kas radījis haosu piegādes ķēdē.

Arī ”Kurzemes Vārds” saņēmis vairākus signālus par to, ka trūkst kādu medikamentu.

Īslaicīgi pārtraukumi – visu laiku

Iedzīvotāju pieredzētās situācijas un uzdotos jautājumus par zāļu pieejamību ”Kurzemes Vārds” sākotnēji uzdeva Veselības ministrijai, kura tālāk jautājumus nosūtīja Zāļu valsts aģentūrai (ZVA).

”Īslaicīgi kādu zāļu piegādes pārtraukumi gadās nepārtraukti. Tie rodas dažādu iemeslu dēļ, bet lielākoties zāļu ražotāji norāda, ka tie ir saskārušies ar ražošanas sarežģījumiem,” saka ZVA sabiedrisko attiecību speciāliste Dita Okmane.

Viņa norāda, ka to, vai zāles ir vai nav pieejamas Latvijas aptiekās un kad būs piegādes, var apskatīties Zāļu reģistrā un vietnē ”Zāļu piegādes pārtraukumu pārvaldība”. ”Sarkans ķeksītis nozīmē, ka zāles nav pieejamas, bet zaļš ķeksītis – ka ir.”

Saskaņā ar Latvijā spēkā esošiem normatīviem aktiem par zāļu virzību tirgū, tai skaitā par pieejamības nodrošināšanu Latvijā, ir atbildīgs zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieks jeb ražotājpārstāvis.

Viņam arī ir pienākums sniegt ZVA paziņojumu par reģistrētām zālēm, ja tās pastāvīgi vai tikai uz laiku netiek laistas Latvijas tirgū.

”Ražotājam ir jānorāda zāļu pieejamības pārtraukuma iemesls un datums,

kad konkrēto zāļu, kurām ir pieejamības pārtraukums, piegādi ir paredzēts atjaunot.

Tāpat reģistrācijas apliecības īpašniekiem, ziņojot par savu zāļu piegādes pārtraukumu, ir prasība minēt potenciālos alternatīvos medikamentus – zāles ar citu iepakojuma lielumu, stiprumu, zāļu formu, citus medikamentus ar to pašu aktīvo vielu un Latvijā reģistrētus medikamentus no vienas klases ar tām pašām indikācijām, kuri tiek izplatīti Latvijā,” skaidro aģentūras pārstāve.

Vienlaikus D. Okmane uzsver, ja zāles ir kompensējamie medikamenti, “tad aptiekām ir pienākums tos sagādāt 24 stundu laikā, savukārt ražotājam, kurš noslēdzis līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par kompensējamo zāļu piegādēm, ir pienākums reaģēt un risināt situāciju nekavējoties vai tik ātri, lai pacients neizjustu kādu konkrētu zāļu trūkumu!” pauž D. Okmane.

Pirms diviem gadiem ZVA izveidoja lieltirgotavu atlikušo zāļu krājumu iegūšanas un apkopošanas sistēmu, kas nosaka zāļu lieltirgotavām pienākumu katru dienu sniegt aģentūrai datus par atlikušajiem visu zāļu krājumiem.

Informāciju par atlikušo zāļu krājumu daudzumu un konkrētām lieltirgotavām, kurās zāles ir pieejamas, aģentūra automātiski atspoguļo Zāļu reģistrā. Līdz ar to visa informācija par Latvijā reģistrētām un pieejamām zālēm ir attēlota Zāļu reģistrā, kuru izmanto farmaceiti visā Latvijā, lai pārliecinātos par zāļu pieejamību visās valsts aptiekās.

Zāļu pieejamības nodrošināšana ir Eiropas zāļu aģentūras un visu Eiropas valstu zāļu aģentūru prioritāte, jo medikamentu nepieejamība ir liela problēma visās valstīs.

Diemžēl pat lielākās Eiropas valstis nepārtraukti saskaras ar zāļu pieejamības problēmām un zāļu piegāžu pārtraukumiem. 

Šo problēmu risināšanā piedalās arī Eiropas Komisija, visu Eiropas valstu atbildīgās institūcijas un citas starptautiskas institūcijas, izstrādājot mehānismus zāļu pieejamības nodrošināšanai. 

Zāļu valsts aģentūra sadarbojas ar Eiropas institūcijām, lai jau preventīvi novērstu zāļu piegādes pārtraukumus un nekavējoties mazinātu to ietekmi.

”Aģentūra arī izmanto visas tiesiskās metodes, lai no savas puses mazinātu administratīvās barjeras zāļu pieejamībai. Piemēram, nepieciešamības gadījumā nekavējoties reaģē uz ražotājpārstāvju lūgumiem atļaut izplatīt zāles citu valstu tirgiem paredzētajos iepakojumos, ja nav citu iespēju nodrošināt pacientu vajadzības.

Tomēr aģentūra nevar ietekmēt zāļu ražošanas procesus vai arī novērst tehniskas zāļu piegādes problēmas, par ko ziņojuši zāļu reģistrācijas īpašnieki, kas ir atbildīgi par zāļu virzību tirgū,” pauž D. Okmane.

Galvenais risinājums – saziņa ar ārstiem

”Runājot par plaši nepieciešamā amoksicilīna pieejamību, tā trūkums bija visās Eiropas valstīs. Taču vēlāk palēnām sāka atjaunoties piegādes,” uzsver ZVA pārstāve.

Liepājā aptaujātie ģimenes ārsti novembrī arī apliecināja, ka šīs zāles atkal kļuva pieejamas. Atsevišķus medikamentus, tostarp arī bērnu antibiotikas, specializētās aptiekās var arī uz vietas uztaisīt un sagatavot, teic ZVA pārstāve.

Taču SIA ”Retējs” (”Centra aptieka” Liepājā) farmaceite Inese Vīriņa gan norāda, ka tomēr šādi risināt zāļu pieejamības problēmu nav galvenais, jo katrai antibiotikas suspensijai pamatsīrups ir citāds, īpaši tas attiecas uz bērniem domātām zālēm.

”Mums svarīgākais bija saziņa ar ārstiem. Sazvanījāmies – ja nebija, tad piedāvājām citas, kas bija mums uz vietas. Tā šo krīzi pārvarējām,” teic pieredzējusī farmaceite I. Vīriņa.

Farmaceite Inese Vīriņa norāda, ka medikamentu piegāžu pārtraukumi ir visu laiku, bet šā brīža sastrēgumu izdevies atrisināt, komunicējot ar klientu ārstiem. Foto – Egons Zīverts.

Liepājniece Vita Vilistere norāda, ka viņai, pērkot zāles, vienmēr tiek piedāvāts alternatīvs medikaments – ar to pašu ķīmisko sastāvu, bet cita ražotāja. ”Ir gadījies, ka nav, bet tad paskaidro, kurā aptiekā varētu būt. Bija reize, kad zāles nav noliktavā, zvanīju ārstam, un viņš palūdza iedot telefonu farmaceitam, un ātri izvēlējāmies alternatīvu variantu. Līdz šim man bijusi tikai pozitīva pieredze,” pauž Vita.

”Mums aptiekā piedāvāja pasūtīt acu pilienus, jo tieši tāda veida pilienus vispār aptiekās nepārdodot. Jāgaida apmēram viena nedēļa. Aptiekā teica, ja nevaram gaidīt, lai zvanām ārstam un prasām, lai izraksta citus,” stāsta Arnita Leimante.

Arī Jelgavā dzīvojošajai durbeniecei Veltai Jēkabsonei gadījies, ka konkrētu zāļu nav, bet tad ārstējošais ārsts izraksta citas atbilstošas.

”Vistrakāk ir, kad pasaka, ka tādus medikamentus neražo vai nav un ilgi nebūs noliktavā, un ārstu sazvanīt neizdodas, un tad ir panika, jo manā gadījumā izlaist zāles nevar ne dienu!”

”Problēmas ar zāļu pieejamību ir bijušas visos laikos – kaut kas pazūd, kaut kas parādās. Vienmēr bijis kāds deficīts medikaments, taču ļoti svarīgi, lai ir pieejamas tieši bērnu zāles!” pauž I. Vīriņa.

Regulāri laiku pa laikam trūkst kādu asinsspiediena regulēšanai domāto zāļu.

Viņa norāda, ka vienmēr kaut kā izdevies situāciju līdzsvarot. Agrākos laikos zālēm piegādes bijušas divas reizes mēnesī, tagad ir katru dienu, turklāt medikamenti ir daudz reižu plašākā klāstā.

SIA ”Retējs” ir aptiekas arī Nīcā, Bārtā, Sikšņos. Laukos ir mazāk cilvēku, tur situācija vienkāršāka – ar iepirktajiem krājumiem pietiekot.

”Uzskatu, ka pērn un iepriekš, kad bija kovids, visi cilvēki staigāja maskās un beidzot iemācījās mazgāt un dezinficēt rokas, – tādēļ saaukstēšanās slimību praktiski nebija! Tagad saslimšanu ir vairāk. Taču medikamentus pasūtīja pēc iepriekšējiem izmantotajiem un pārdotajiem zāļu apjomiem, tādēļ radās sastrēgums un iztrūkums,” secinājusi I. Vīriņa.

S. Zaņģe norāda, ka iztrūkums zāļu plauktos saistīts ar loģistiku vai ražošanu, taču par šiem apstākļiem vienmēr aptiekām tiek laikus paziņots. Ja kādu ražotni uz laiku slēdz, tad gan sākas grūtāki laiki, taču aptiekas pārstāve piekrīt, ka

vislabākais risinājums ir sadarbība ar ārstiem.

”Mūsu pluss ir tāds, ka mūsu aptiekas ir daudzviet Latvijā ārpus lielākām pilsētām, kur ārstu ir mazāk. Pie ārsta aiziet pacients, kuram mediķis izraksta zāles, bet cilvēks pēc tam nāk pie mums pirkt. Ja mēs laikus visus ārstus informējam, dakteris uzreiz zina, ka mums kaut kādu zāļu nav, un var atrast aizstājēju,” skaidro aptieku tīkla pārstāve.

No situācijas izdevies arī iziet, gatavojot zāles uz vietas aptiekā, taču viņa atzīst, ka arī atsevišķām zāļu izejvielām bijis īslaicīgs pieejamības pārrāvums.

Vai šajā aptieku tīklā kādas zāles ir regulārs deficīts? S. Zaņģe norāda, ka ir viens medikaments, kuram ir pretkrampju iedarbība. Uz Latviju konkrēto medikamentu atvedot aptuveni 800 vienības, taču S. Zaņģe piebilst, ka tas ir tik, cik aptuveni Latvijā pavisam aptieku.

”Ja kādā mūsu aptiekā kaut kā pietrūkst, bet citā nav izpirkts, tad sūtām no citas uz citu,” saka aptiekas pārstāve.

Lai ir arī nopērkamas

Aptaujājot iedzīvotājus, ”Kurzemes Vārds” uzzina par vēl vienu interesantu tendenci – zāļu iegādi kaimiņvalstī Lietuvā.

Rucavniece Līga Jaunzeme norāda, ka Lietuvā zāles pērk regulāri.

”Cena ievērojami zemāka, dažas zāles pat trīsreiz lētākas nekā Latvijā! Lietuvas aptiekās arī konsultē un vairāk iesaistās, lai palīdzētu cilvēkam,” uzsver Līga.

Savukārt priekulniece Indra šo stāstu papildina ar vēl vienu interesantu faktu: ”Vairākām zālēm, ko Latvijā var nopirkt ar recepti, Lietuvā tās nav nepieciešamas. Piemēram, kādreiz Latvijā stiprākas pretsāpju zāles ”Analgīns” bija bez receptes, tagad tās var iegādāties tikai ar recepti, Lietuvā to nevajag. Nesaprotu, kāds labums no tā, ja šīs zāles palīdz tik daudziem un ir kā pirmā nepieciešamība avārijas gadījumiem?”

Indra teic, ka daudzi pieejamie bezrecepšu medikamenti nemaz tā nelīdz kā ”vecās, labās un pārbaudītās zāles”. Savukārt viņas kolēģe Melita Lietuvā pērk asinsspiediena zāles un citus medikamentus, galvenokārt tāpēc, ka lielāks ietaupījums.

”Es arī joprojām nesaprotu, kādēļ daudzas zāles neiesaka lietot. Piemēram, man ”zaļais aspirīns” (tablešu plāksnītei otrā pusē ir zaļš folijas papīrs – aut.) ir pirmās zāles, kas palīdz, ja esmu saaukstējusies. Ja par to uzzinātu mans ģimenes ārsts, droši vien saķertu galvu! Taču bieži aptiekās man iesaka šo,” atzīst Leonora.

Gan I. Vīriņa, gan S. Zaņģe piekrīt, ka vēl viens aktuāls jautājums par zāļu pieejamību ir ne vien to esamība aptieku plauktos, bet arī cilvēku iespējas to nopirkt.

”Uzskatu, ja tirgus ir mūsu Baltijas valstīm, kāpēc nevarētu būt vienāds zāļu piedāvājums un cenas, lai nav tik lielas atšķirības?” teic I. Vīriņa, norādot, ka Latvijā zālēm PVN ir 12%, bet medicīnas iekārtām 21%.

S. Zaņģe padalās pieredzē, ka arī šī zāļu pieejamības faktora dēļ aptieku tīkls senioriem rīko akcijas, kur var saņemt 20% atlaidi zāļu pirkumiem. ”Kad nosaucam vairākas lietas, ko ārsts izrakstījis, cilvēks bieži pasaka, ka no tā visa varēs atļauties tikai vienu!” norāda aptieku tīkla pārstāve.

Zāļu cenu veido uzcenojumi un PVN

Inese Kaupere, Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore

Jebkurām zālēm piemīt noteikta farmakoloģiska iedarbība un ir iespējamas blakusparādības, un tās lietojamas atbildīgi un racionāli.

Recepšu zāļu statuss ir viens no rīkiem, kas palīdz veicināt zāļu drošu, atbildīgu un racionālu lietošanu.

Recepšu/bezrecepšu statusu zālēm izvērtē nacionālā līmenī. Latvijā to nosaka atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem ”Zāļu klasifikācijas kārtība” izstrādātajiem kritērijiem.

Ekspertīzē, izvērtējot katrām konkrētām zālēm nosakāmo izsniegšanas kārtību, Zāļu valsts aģentūra rīkojas sabiedrības veselības labākajās interesēs un saskaņā ar šiem noteikumiem.

Piemēram, par recepšu zālēm nosaka tādas zāles, kuras, pat lietojot pareizi, var radīt tiešus vai netiešus draudus cilvēka veselībai. Viens no piemēriem – antibiotikas un mikroorganismu rezistences veidošanās problēma, kā dēļ noteikti ir nepieciešama ārstniecības personas uzraudzība.

Zāļu cena veidojas, ražotāja cenai piemērojot vairumtirgotāja, aptiekas uzcenojumu un pievienotās vērtības nodokli (PVN).

PVN zālēm Latvijā ir 12%, Igaunijā zāļu cenu veido 9% PVN nodoklis, savukārt Lietuvā – kompensējamām zālēm nodoklis ir 5%, bet pārējām zālēm 21%.

Savukārt ir arī noteikti maksimāli pieļaujamie uzcenojumi kompensējamām un nekompensējamām zālēm. Latvijā to nosaka Ministru kabineta noteikumi.

Zāļu ražotājs deklarē cenu Zāļu valsts aģentūrā, kuras mājaslapā publicētajā Latvijas Zāļu reģistrā iedzīvotājiem ir iespēja uzzināt maksimāli pieļaujamo zāļu cenu aptiekās.

Kompensējamām zālēm ir noteikts, ka ražotāja cena Latvijā nedrīkst būt augstāka par to cenu Lietuvā un Igaunijā.

Atšķirīga normatīvā regulējuma dēļ valstīs atšķiras uzcenojumu robežas un PVN. Respektīvi, pat ja ražotājs divās valstīs deklarē vienu un to pašu cenu, normatīvā regulējuma atšķirību dēļ zāļu produktu cenas atšķirsies.

Zāļu valsts aģentūrā zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieki sniedz informāciju par zāļu ražotāja cenām bez PVN, no kurām atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem par zāļu cenu veidošanas principiem tiek definēta maksimāli pieļaujamā aptiekas cena ar PVN.

Aptiekām ir pienākums zāļu produktus izplatīt par cenu, kas nepārsniedz maksimāli pieļaujamo aptiekas cenu ar PVN, kas nozīmē, ka aptiekām ir tiesības izplatīt zāles lētāk.

Es domāju tā: Cik bieži ejat uz aptieku?

Iveta Upleja – strādā:

– Reti, jo es rūpējos, lai man būtu laba veselība. Kārtīgi izguļos, daudz laika pavadu svaigā gaisā, staigāju kājām. Kad parādās saaukstēšanās pazīmes, pirmais līdzeklis ir pašas lasītās zāļu tējas ar medu. Ja aptiekā kaut ko vajag, tad tikai kādu nopietnāku līdzekli pret saaukstēšanos. Vitamīnus bez vajadzības nepērku. Tikai tad, ja ārsts iesaka.

Nadežda – pensionāre:

– Es esmu invalīde un uz aptieku eju bieži. Redzu tikai to, ka cenas visam aug un aug… Daļu medikamentu man apmaksā valsts. Saņemu pensiju, eju uz aptieku, par 20 eiro jau kaut ko grūti nopirkt, lai gan ņemu tikai to lētāko.

Baiba Bērziņa – strādā:

– Priecājos, ka man un tuviniekiem aptieku vajag ļoti reti. Aptieku klientu kartes man nav. Dzīvojam ārpus pilsētas, daļu pārtikas vecāki izaudzē paši, ēdam veselīgi. Nepērkam un mājās neturam zāļu kastes, medikamentiem derīguma termiņus nepārskatām. Ja vajag, tad tikai pērkam. Vitamīnus pērkam tikai pavasarī.

Iveta Veinberga – uzņēmēja:

– Praktiski nekad. Varbūt ļoti reti ieeju pēc kādiem vitamīniem, leikoplasta. Es neslimoju, pie ārsta neeju. Uztura bagātinātājus neatbalstu, jo ēdu veselīgu biopārtiku jau gadus desmit. Pēdējo reizi slimoju kaut kad bērnībā. Toreiz uz lapiņas uzrakstīju: ”Es nekad neslimošu!” Un tas darbojas.

Daina Pūstniece – pensionāre:

– Vismaz divas reizes mēnesī. Pērku kompensējamās zāles un citas. Man ir viena aptieka, uz kuru eju un sakrāju vairākas vajadzības, jo par trīs pirkumiem var dabūt atlaidi, kas man svarīgi. Zāles tomēr ļoti dārgas, un visu laiku cenas tikai paaugstinās.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild SIA “Kurzemes Vārds”.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz