Ceturtdiena, 27. februāris Līva, Līvija, Andra

Zem karoga un vienotības zīmē atceras 1991.gada barikādes

Zem karoga un vienotības zīmē atceras 1991.gada barikādes
Foto: Egons Zīverts
20.01.2020 19:53

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Pirms 29 gadiem janvāra barikādēs tauta nosargāja jaunās Latvijas valsts neatkarību. 1991. gada barikāžu aizstāvju piemiņas dienā vakar Liepājas muzeja filiāles “Liepāja okupāciju režīmos” pagalmā uz vienotības un karogu dienu tradicionāli pulcējās vairāku paaudžu liepājnieki. Atceres pasākums sākās ar Imanta Kalniņa komponēto Latvijas Tautas frontes himnu, kuras vārdu autors – liepājnieks Olafs Gūtmanis.

Dzejnieks, kurš tolaik vadīja Tautas frontes Liepājas nodaļu, atmiņās rakstījis, ka barikāžu dienas bijis spilgtākais patriotisma apliecinājuma laiks. Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla uzrunā teica, ka barikāžu atceres diena uzskatāma par neatkarības atgūšanas simbolu: “Tauta spēja vienoties vienā domā un domāt par to, lai tiktu nosargāta Latvijas valsts.” Viņa atgādināja, ka 1991. gada 12. janvārī Viļņā notika militārs uzbrukums televīzijas tornim, tajā gāja bojā 13 cilvēki. Jau nākamajā dienā 700 tūkstoši cilvēku Rīgā izgāja manifestācijā un sākās barikāžu būvniecība.

“Atceres pasākums notiek zem karoga un vienotības zīmes,” klātesošos uzrunāja Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis. “Šis patriotisma un kopā būšanas simbols bija svarīgs barikāžu laikā, bija svarīgs pirms simt gadiem un ir svarīgs šobrīd.” Kā pēc Latvijas valsts nodibināšanas sekoja Brīvības cīņas 1919. gadā, tā 1990. gadā pieņemtajai Latvijas Neatkarības deklarācijai sekoja barikāžu laiks. “Brīvās Latvijas katra pēda ir pirkta mūsu tautas asinīm, ir ļoti svarīgi to atcerēties un nodot no paaudzes paaudzē,” norādīja J. Vilnītis.

Zemessardzes 44. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Vilmārs Vecvagaris, kurš pieņēma jauno zemessargu svinīgo zvērestu, atzīmēja, ka latviešu tauta izcīnīja neatkarību nevardarbīgas pretošanās ceļā, taču “barikādes pēc būtības nav miermīlīgas pretestības veids un noteikti bija vērts izrādīt pretestību”.

Liepājas garnizona karogu ierindā atgriezies 1919. gada Pirmā Liepājas kājnieku pulka atjaunotais vēsturiskais karogs. Nacionālpatriotisko organizāciju koordinators Juris Raķis pastāstīja, ka 1919. gadā ienaidniekam pretī stājās Rīgā saformētā vienība – instruktoru rezerve. Par kaujas varonību to pārdēvēja par Neatkarības rotu, no kuras izauga Pirmais Liepājas kājnieku pulks. “Liepājas pilsēta nosprieda, ka saviem karavīriem ir jāpasniedz savs karogs. 1922. gada 28. martā tepat pie Annas baznīcas, piedaloties Valsts prezidentam Jānim Čakstem, karogu pasniedza pulkam,” atklāja J. Raķis. Karogā ierakstīta devīze “Tēvu zemes mīlestību mēs ar darbiem rādīsim”. Tas diemžēl pazuda padomju okupācijas laikā, taču tagad vēsturiskā relikvija ir atjaunota, to palīdzēja paveikt Liepāja, Grobiņa un Skrunda.

Foto galerija

29 komentāri

2020-01-20 22:33

Venija: A kur tad Juris?

2020-01-21 00:04

Kursis: Prieks par Mūsu jauniešiem , Latvijas nākotni.

2020-01-21 02:09

Aldis: mums vis specigaka armija pasaule !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2020-01-21 03:25

Fakti:: Pirms 29 gadiem janvāra barikādēs tauta nosargāja jaunās Latvijas valsts neatkarību. Pēc tam 29 gadu laikā no Latvijas aizbrauca 480 000 cilvēku un turpina aizbraukt. Gandrīz no katras ģimenes Latvijā kāds ir devies prom un dzīvo ārzemēs.

2020-01-21 09:45

Ha_ha: Aizbraukuši jau ir 700000 un diez vai atgriezīsies !!

2020-01-21 09:59

Smieklīgi.: Vīzās ar pliku pakaļu,bet brīvi.

2020-01-21 10:22

Toļļiem sabats: Šodien kremļa troļļiem aktuālais temats: #viss ir slikti. Uzkurinam, uzkurinam, kuš piesola vairāk:)

2020-01-21 11:13

lapsis: >Fakti: un Ha_ha Varbūt der padomāt par to, ka pirms 29 gadiem jūs gribēdami nekur nevarētu aizbraukt. Un publiska izrunāšanās varēja beigties ar to, ka jūs arī nekur nevarētu aiziet :)

2020-01-21 11:14

Makaveli: Ha ha... Nabadziņam Kremlis visur rādās :D
Tas nekas, arī tevi kādreiz izārstēs

2020-01-21 11:25

Patiesība...: Latvija ir NABAGMĀJA.
Latvijā ir zemākās algas Eiropas savienībā.

2020-01-21 11:32

Arnis: Nabags, bet sāvā valstī. Kas Tev liek ievēlēt tādus politiķus, kas domā par sevi un dzen tautu nabadzībā, kas Tev traucē uzsākt savu biznesu.

2020-01-21 11:43

ģerevņām un vatēm: Šodien katram ir izvēles iespējas aizbraukt vai palikt. Cilvēks ar smadzenēm labu darbu atradīs arī šeit.
Okupācijas laikā izsūtīšana notika piespiedu kārtā, to piedzīvoja gandrīz katra latviešu ģimene. Ja to nedarīji, veci nošāva un sievu ar bērniem krievu zaldāti izvaroja. Diez vai šādas okupantu zvērības kāds gribētu piedzīvot šodiem.
Piekrītu gan, ka jāmaina būtu sākot ar prezidentu un Saeimā iesēdinātiem liekēžiem un beidzot ar daudzu pašvaldību vadītājiem.
Bet, valsts ir brīva, valstī ir viena valoda un ir mūsu, latviešu valsts, nevis okupantu karogs! Tā kā slavināt okupāciju un pārmest , ka valsts ir brīva var tikai pilnīgs deblis vai pumpains tīnis, kurš neko nejēdz.

2020-01-21 12:18

Rullis: ar Zuti arī kā dzīvi

2020-01-21 12:25

Drullis: Jā kur ta Juris,viš tač kur priekšnieciba,tur Juris

2020-01-21 12:38

Auseklītis: Latvija ir sapņu zeme.
Latvijā ir ļoti attīstīta ekonomika - rūpniecība un lauksaimniecība, īpaši tās lielākā bagātība - meži, kas tiek apsaimniekoti ļoti pārdomāti un saudzīgi. Latvija izceļas citu Eiropas valstu vidū ar augsto dzīves līmeni. Latvijā ir ļoti labi dzīvot. Latvijas iedzīvotāji lepojas ar savu valsti.
Latvija 28 neatkarības gados ir nodrošinājusies ar lieliem uzkrājumiem un finansu rezervēm, tāpēc Latvijai nav ārējo parādu. Latvijā ir ļoti zemas cenas un augsta preču un pakalpojumu kvalitāte. Latvijā ir labākie autoceļi Eiropā. Latvijas lielākās bagātības ir tās valoda, kultūra, vēsture un cilvēki, kas dzīvo Latvijā. Latvijas valsts par viņiem ļoti rūpējas.
Latvijas iedzīvotāji ļoti mīl savas valsts prezidentu, valdību un Saeimu. Latvijas valdība cītīgi strādā savas tautas labā. Tā ir ļoti godīga un gudra. Latvijas politiķi un amatpersonas nekad nemelo. Latvijā praktiski nav emigrācijas. No Latvijas aizbrauc tikai tie nedaudzie cilvēki, kuri nejūtas piederīgi Latvijas valstij. Tādu ir ļoti, ļoti maz. Latvijā nav bezdarba, jo katram cilvēkam tiek piedāvāts darbs un atalgojums, kurš ir ievērojami lielāks kā citās Eiropas savienības valstīs. Sevišķi pieprasīti darba tirgū ir kvalificēti speciālisti un cilvēki ar augstāko izglītību.
Latvijā ir ļoti attīstīta demokrātija, sociālās garantijas un medicīniskā aprūpe, ir augsta dzimstība, zema mirstība un ļoti zems noziedzības līmenis, kā arī nav prostitūcijas un pašnāvību. Latvijā nav korupcijas. Latvijā ar likumu noteiktā minimālā darba alga un pensija ir vislielākā Eiropā. Latvijā nekad nav bankrotējusi neviena banka. Latvijā nav trūcīgu cilvēku. Latvijā dzīvo ļoti laimīgi cilvēki.

2020-01-21 12:53

To auseklitis: 🤣🤣🤣😁😁😁 AR pliku pakalu bet brivi 😂😂😂😂

2020-01-21 16:30

Toļļiem sabats: Troļļi jaunu plati uzlikuš, šoreiz: # LV neizdevusies valsts. Cik jūs esiet garlaicīgi un paredzami. Kur citi temati? Kurinam, kurinam:)

2020-01-21 17:37

Inguna: Kursis: Prieks par Mūsu jauniešiem , Latvijas nākotni.
Kur te ir Latvija ? Viss privats paliek...

2020-01-21 17:38

Inguna: ģerevņām un vatēm: Šodien katram ir izvēles iespējas aizbraukt vai palikt. Cilvēks ar smadzenēm labu darbu atradīs arī šeit.
Okupācijas laikā izsūtīšana notika piespiedu kārtā, to piedzīvoja gandrīz katra latviešu ģimene. Ja to nedarīji, veci nošāva un sievu ar bērniem krievu zaldāti izvaroja. Diez vai šādas okupantu zvērības kāds gribētu piedzīvot šodiem.
Piekrītu gan, ka jāmaina būtu sākot ar prezidentu un Saeimā iesēdinātiem liekēžiem un beidzot ar daudzu pašvaldību vadītājiem.
Bet, valsts ir brīva, valstī ir viena valoda un ir mūsu, latviešu valsts, nevis okupantu karogs! Tā kā slavināt okupāciju un pārmest , ka valsts ir brīva var tikai pilnīgs deblis vai pumpains tīnis, kurš neko nejēdz.


----------

Kas par pasakas ?

2020-01-21 22:12

Cik var: Okupantu smerdeļiem tipiski aizbraukušo skaitam pieskaitīt okupantu armiju. :D Slikti Latvijā ir tikai tas, ka te ir tik daudz svešķermeņu, kam nav nekādu morālu tiesību te atrasties un maitāt gaisu. Dievs, svētī Latviju!!!

2020-01-21 23:03

Smieklīgi: Iespraužat dir... savu patriotismu! Vissliktākie apstākļi no visas eiropas! Lai kur cilvēks aizbrauc kā viesstrādnieks, dzīvo labāk kā savā dzimtenē! Un viss tikai tāpēc ka mums valdības vietā ir izveidojusies brandža kam po par valsti, bet tikai savas intreses! Un nekādas vēlēšanas, balsojiet vai ne neizmainīs tur pastāvošo sistēmu, tas ir saknē ielaista problēma! Es vel kaut kā velku galus, bet daudzi ir kam tas nesanāk! Un diezgan man sanāk pabraukt apkārt, visur šķiet cilvēki jau sen mūsu dzīves līmenim soļo pa priekšu! Neiet runa par veiksmīgiem biznesmeņiem, bet pamattauta liekas mums dzīvo vissliktāk!

2020-01-21 23:20

Makaveli: To Cik var:
Škic pagultē... Latvijas atkritum!
Tādas atraugas, apkauna Latviju un latviesus..

2020-01-22 00:51

Kantainais: Latvija ir neatkarīga!??)))
No kā tā ir neatkarīga,ja tagad Latvija atrodas pilnīgā Vašingtonas kontrolē.!?? Lūk ,un tā rodas kropla vēsture.Un izkropļotas vēstures iespaidā Latvijas tautai nevar būt nacionālā ideja ,kura rodas paaudžu paaudzēs.
Starp citu ,Graube --bijušais kaut kāds tur komandieris-:):)kaut kur paspīdēja ziņa ,ka esot bijis iejaukts ""barikāžu laika "" apšaudē pret
tiem ,kas tur kaut ko esot sargājuši.
Un kādas vērtības mums ir šodien--kaut kāds it kā prezidents ar divu valstu pasēm,ārlietu ministrs --dzimumizvirtulis ,kurš pats par to ir starā..pilna valdība ar LV valsts nodevējiem--Venstpils ostas prihvatizēšana izmantojot ASV un pretlikumisko Magnitska sarakstu)) u.t.t. par tad šodien --Prozit/00DDD Ir jābūt totāli stulbiem ,lai neredzētu ,kas notiek patiesībā!!!

2020-01-22 06:07

Patriots69: Daļa kas neredz un daļa kam parāda patiesību pat atsakās pieņemt un turpina ignorēt realitāti. ES Latvija = PSRS Latvija. Nav savas bankas, nav savas naudas un likumus nosaka Briselē, tikai izpilda guberņas iebalsotie. Vai neviens nav pamanījis ka visi sākuši pārlieku daudz pievērst uzmanību karam? Filmas, tv ziņas un raidijumi to tik vien dzen galvās - esi patriots ej armijā gatavojies karam. Ar ko karot? Kapēc? Kā vārdā? Kurš un kapēc tā ir nolēmis? Ja kaut cik zini vēsturi tad kari notiek tikai naudas dēļ. Tikai trumuļi tic ka karo pret īsto ienaidnieku. Kas tur ko nesarīdīt dažas idiotu grupiņas vienu pret otru un tad aizņemties lai iznīcinātu "pretinieku". Beigās uzvar tikai bankas. Mans lūgums lai cilvēki kam tik ļoti patīk karš, nu vismaz paši ievāciet ziņas kas tas karš ir un kā vārdā patiesībā ejiet nāvē vai gatavi nogalināt kādu tikai tādēļ ka jums kāds teica kas tas ir pareizi.

2020-01-22 07:03

pirksti gaisā: Skatos Latvija no ISIS iemācijās žestu.

2020-01-22 07:27

Patriots69: pirksti gaisā: Skatos Latvija no ISIS iemācijās žestu.

Ko tad?

2020-01-22 12:47

Jautātājs: Cik saprotams no komentētājiem, problēma ir ne tajā ka mums "viss ir slikti", bet problēma ir tajā ka citiem ir labāk. Es personīgi neredzu problēmas te dzīvot. Strādāju pelnu un mācos. Parasti čikst tie, kas gaida, ka viņiem par neko nemācēšanu un nedarīšanu maksātu vairāk. Ja jums nepatīk cik maksā, prasiet savam darba devējam lai palielina algu. Kad tas jādara tad visiem raustās čuriņa - sēž klusu.

2020-01-25 15:41

latlat: Man kaauns ,ka barikāžu nozīmes iedeva dzērājiem ,kuri paši pirms gadiem lielījās ,ka brauca uz Rīgas barikādēm un ta sadzērās ,ka atmiņas no tiem laikiem pazudušas.Galvenais ,ka fotogrāfijās ir un nu cer uz atvieglojumiem.Viss tas ir pretīgi un vēlreiz pretīgi.Vismaz būtu tik kauns un pēc nozīmītes nebūtu gājuši.Pāvilostas -Sakas "varoņi"

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli