Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Zudušās mantas meklējot. “Feisbukā”, avīzē, policijā

“Tā ir tikai manta,” mierinām cits citu, kad izklaidības dēļ esam nozaudējuši ko vērtīgu. Lai gan pakrūtē kņud dusmas par to, ka nauda vējā, nekas cits neatliek kā meklēt. Mūsdienās tā vairs nav problēma, pat atbildīgās instances ne reizi vien izmanto sociālās vietnes, lai atrasto piedāvātu meklētājiem, un otrādi.

Zudušās mantas meklējot. “Feisbukā”, avīzē, policijā
Pilsētvidē, īpaši parkos, ne reizi vien gadās redzēt kādu nozaudētu lietu. Zinot to, ka visdrīzāk īpašnieks, apjaušot notikušo, vēlreiz mēros to pašu ceļu meklējot, ir labi izcelt atrastās lietas redzamā vietā – acu augstumā. (Foto: Egons Zīverts)
Pilsētvidē, īpaši parkos, ne reizi vien gadās redzēt kādu nozaudētu lietu. Zinot to, ka visdrīzāk īpašnieks, apjaušot notikušo, vēlreiz mēros to pašu ceļu meklējot, ir labi izcelt atrastās lietas redzamā vietā – acu augstumā. (Foto: Egons Zīverts)
12.01.2024 06:00

Ilze Ozoliņa, Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Dažkārt stāsts beidzas veiksmīgi, bet gadās, ka lieta pazūd līdz ar galiem. Varbūt tā ir zīme, ka tai bija jāiet?

Tiesības maksā divus eiro

“Ik pa laikam kaut kas pazūd, protams,” Zane izklaidības nekautrējas.

“Interesantākais, ko biju pazaudējusi un pati nemaz to nezināju, ir autovadītāja apliecība. Mašīnas pašai nebija, bet tiesības kabatā jau no 18 gadiem. Visbiežāk tās izmantoju, kad veikalā vaicāja pēc dokumentiem. Tas bija studiju laiks.

Kādu dienu uzraksta draudzene un saka: “Klausies, “Kurzemes Vārdā” rakstīts, ka atrastas tiesības uz tava vārda!” Domāju, nu ko viņa stāsta, apliecība man makā. Skatos – protams, nav! Zvanu uz numuru, atbild kungs gados, sarunājam tikties centrā. Satiekoties vaicāju, kur viņš tās atradis. “Nopirku!” viņš atjoko.

Izrādās, apliecību atradis kāds bezpajumtnieks netālu no universitātes un tad nu centies tās garāmgājējiem par diviem eiro pārdot.

Labsirdīgais kungs tās iegādājies un uzmeklējis mani. Tik sirsnīgi. Kā studente lielu atlīdzību viņam piedāvāt nevarēju, bet vismaz to cenu, par kuru viņš to bija pārpircis, gan atdevu, lai gan neparko negribēja ņemt. Tāds, lūk, stāsts, kā es nopirku tiesības,” smejas Zane.

Savukārt Violeta lepojas, ka retu reizi gadījies pazaudēt cimdu pāri, bet neko vairāk. Lielākais mantu zaudētājs esot viņas vīrs.

“Vienmēr noliek kaut kur un nevar atrast. Pēdējais, smieklīgākais un arī dārgākais zaudējums bija pagaidu zobs. Stāvēja salvetītē uz kamīna malas un – nav! Visu māju kājām apgriezām – nu nav. Bet priekšējais, turklāt dārgs. Un ir Ziemassvētku laiks, radu sanākšanas.

Kad nomierinājāmies, sākām domāt – kur varētu būt? Tā kā bērni dažkārt mēdz izmest lietas, devāmies meklēt uz gružu konteineru.

Protams, ka zobs, ievīstīts salvetē, gozējās starp atkritumiem. Liels jau bija prieks par atradumu, bet nu ilgi mazgājām,”

viņa smejas.

Lai arī atrasto kapeiciņu stāsts apvīts mītiem – ka tā varot slimību vai nelaimi pacelt no ielas, liepājniecei Indrai gan ir cita pieredze.

“Mana vecmāmiņa atrastās monētiņas sauca par veiksmes kapeiciņām. Vienmēr, kad atrada, pacēla, ietina folijā un glabāja makā veiksmei. Nekā negatīva tajā nebija.”

Sporta maisiņš ceļo viens

Nākamā vieta, kur visbiežāk zaudējam lietas, ir sabiedriskā transporta kņada: steidzīgi lūkojot pēc pieturas, lecam ārā, un cimdi paliek uz krēsla, bērns pēc garas skolas dienas brauc mājās, skrullē viedierīci, un sporta maisiņš dodas ceļojumā tālāk viens pats. Katram tā vismaz reizi ir gadījies.

“Gandrīz katru pārdienu tramvajos kaut kas tiek atstāts,

taču jāsaka, ka pasažieri visbiežāk diezgan zibenīgi arī paši reaģē un meklē atstātās lietas.

Ņemot vērā, ka tramvaja līnijas tiešā tuvumā ir vairākas izglītības iestādes un tramvaju izmanto skolēni ikdienas gaitās, arī starp atstātajām mantām visbiežāk ir tādas lietas kā skolas somas, sporta tērpi, maisiņi ar maiņas apaviem utt.

Arī sezonalitāte ietekmē to, ko cilvēki atstāj tramvajā. Ziemas laikā ir vairāk cimdu, šaļļu un cepuru, savukārt vasarā – saulesbrilles, no šortu kabatām izkritušas atslēgas u.c.,” stāsta SIA “Liepājas tramvajs” pārstāvis Andrejs Rjabcevs.

Saskaņā ar “Liepājas tramvaja” iekšējo kārtību pēc katra reisa līnijas galapunktos Brīvības un M. Ķempes ielā vadītājs pārbauda salonu.

“Liepājniekus gan var nomierināt, jo, ja gadījies kaut ko aizmirst, nevajag meklēt tieši konkrēto tramvaja vagonu, ar kuru braukts noteiktajā laikā, bet var piezvanīt uz uzņēmuma “Liepājas tramvajs” dispečerpunktu pa tālruni 63407266 un apjautāties, jo par katru atrasto lietu tramvaja vadītājs nekavējoties ziņo dispečerdienestam un nogādā Rīgas ielā 54a, kur vēlāk īpašnieks var to savākt,” rīcības plānu iezīmē A. Rjabcevs.

No spilgtākajiem notikumiem uzņēmuma darbinieki atceras gadījumu, kas piedzīvots pirms diviem gadiem, kad tramvajā atrasta soma ar ļoti svarīgiem dokumentiem.

“Toreiz laimīgā kārtā izdevās operatīvi sazināties ar īpašnieku, kurš jau bija devies Rīgas virzienā, un atdot nozaudētās mapes. Bet ir arī ļoti emocionāli gadījumi, piemēram, vēl pavisam nesen, pirms aptuveni mēneša, tramvajā tika atrasta ļoti parasta bērna somiņa ar dažādām meiteņu mantām.

Kad mamma ieradās pakaļ somiņai, izrādījās, ka tā pieder kādai ukraiņu meitenītei, kas tagad dzīvo Liepājā. Šajā somiņā bija mīkstā mantiņa, kas vienīgā steigā paņemta līdzi no mājām Ukrainā, bēgot no kara, un tagad atgādina bērnam par viņa dzimteni.

Tā ka bieži vien atrasto mantu vērtība nav izmērāma naudā, bet gan nozīmīgumā, ar ko tā saistās cilvēkam,”

stāsta A. Rjabcevs.

Atrastās lietas “Liepājas tramvajā” uzglabā trīs mēnešus, un, ja šajā laikā īpašnieks nepiesakās, atkarībā no priekšmeta tās tiek utilizētas vai nodotas labdarības organizācijām, kā Sarkanais Krusts.

“Bieži vien arī tramvaja darbinieki paši proaktīvi meklē īpašniekus lietām, piemēram, uzmeklējot cilvēkus sociālajos tīklos, ja ir iespējams identificēt.

Nereti gadās, ka atrastās mēnešbiļetes vai skolēna apliecības, pēc kurām redzams, ka skolēns mācās, piemēram, Liepājas Draudzīgā aicinājuma vidusskolā (bijusī DALP 5. vidusskola), paši uzņēmuma darbinieki nogādā skolā un tad skola jau uzmeklē aizmāršīgo audzēkni.”

Savukārt, ja tiek atrasts personu apliecinošs dokuments, kā pase vai identitātes karte, par to “Liepājas tramvajs” ziņo policijai, un dokuments tiek nodots kārtības sargiem.

AS “Liepājas autobusu parks” (LAP) pirms dažiem gadiem feisbukā izveidojis lapu “Atrasts, pazaudēts”, kurā regulāri gan uzņēmums, gan arī iedzīvotāji ziņo par mantām un dokumentiem, kas aizmirsti, nozaudēti vai atrasti LAP autobusos ne tikai Liepājā un Dienvidkurzemes novadā, bet arī citviet Latvijā.

Spriežot pēc ierakstiem, visbiežāk autobusos pazaudē skolēnu apliecības, bankas kartes un citus dokumentus, tāpat atstātas somas, sporta maisiņi.

Internets – vieta, kur “rakt”

Aizvien biežāk par kādas mantas pazušanu vai atrašanu iedzīvotāji ziņo feisbukā.

Pirms astoņiem gadiem tur izveidota publiska grupa “Pazaudēts – atrasts Liepājā”, kur gandrīz katru dienu publicēts kāds paziņojums par mūsu pilsētā nozaudētām vai atrastām lietām, visbiežāk telefoniem, automašīnu vai mājokļu atslēgām, naudas makiem, rotaslietām, bezvadu austiņām.

Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas Biznesa attīstības un mārketinga daļas vadītāja vietnieks Guntis Beļskis spriež, ka šī grupa darbojas ļoti efektīvi.

Decembrī viņš tur publicējis ziņojumu, ka Lielajā ielā atrasta automašīnas atslēga, un to īpašnieks jau drīz vien atsaucies.

“Atslēgas uz tramvaja sliedēm gan neatradu es, bet mans čoms. Es tikai feisbukā ievietoju informāciju. Taču reiz man pašam gadījās nozaudēt mājokļa un automašīnas atslēgas – biju piebraucis pie mājas un, metot atkritumus miskastē, nepamanīju, ka tās izkrita. Ar feisbuka palīdzību atslēgas ātri atguvu.

Atradējs neprasīja atlīdzību, taču, protams, es viņam pateicību – naudiņu – iedevu,”

pastāsta SEZ pārstāvis.

Liepājnieks Normunds pirms mēneša nozaudēto mobilo telefonu “Samsung” diemžēl nav atguvis joprojām, lai gan atradējam piesolīta atlīdzība.

“Nezinu – vai nu neviens to nav atradis, vai arī negrib atdot. Grūti pateikt,” spriež vīrietis. Telefons bijis vien aptuveni mēnesi vecs, turklāt tas piederot uzņēmumam, kurā vīrietis strādā.

“Nebiju kabatai aizvilcis rāvējslēdzēju, un tas izkrita. Kur? To grūti pateikt. Pusotras stundas laikā biju kādās trijās vietās pilsētā.”

Telefona atrašanās vietu noteikt nevarot, jo, iespējams, šī funkcija nav bijusi aktivizēta. Pēc tālruņa nozaudēšanas Normunds bloķējis telefona IMEI kodu, kas nozīmē, ka šo saziņas ierīci neviens cits nevar lietot.

Vairāk nekā mēnesi pēc pazušanas maku nav izdevies atgūt arī kādam Liepājas jaunietim.

Viņa mamma Inga pastāsta, ka dēls maku ar nelielu naudas summu un bankas norēķinu karti pazaudējis ceļā uz veikalu O. Kalpaka ielas apkārtnē – tas izkritis, kad jaunietis no kabatas ņēmis ārā telefonu.

Lai gan tobrīd aiz viņa gājuši vēl vairāki cilvēki, kas izkritušo maku varējuši pamanīt, uz feisbukā publicēto aicinājumu atsaukties atradējs nav pieteicies.

Inga pauž, ka pirms dažiem gadiem pati pazaudējusi maku un par to paziņojusi vietnes draugiem.lv grupā “Tirgus placis”.

Toreiz gan godprātīgs atradējs ar viņu sazinājies un maku atdevis ar visu tā saturu, arī naudu.

Dokumentus policija neglabā

Valsts policijas (VP) Dienvidkurzemes iecirknī Liepājā savu saimnieku gaida Siļķu, Rīgas, Kuldīgas ielā un citviet atrasti velosipēdi, Grīzupes ielā netālu no degvielas uzpildes stacijas “Virši” atstāti bērnu ratiņi ar bērnu drēbītēm un mantām, mobilie telefoni, naudas maki u.c.

VP pārstāve Madara Šeršņova stāsta, ka atrastās mantas policijā visbiežāk nogādā vai informāciju par tām nodod iedzīvotāji.

Pēc publiskiem pasākumiem, piemēram, “Summer Sound”, tās lietas, kuras neviens apmeklētājs nav meklējis, policijai atdod festivāla rīkotāji.

Tāpat atsevišķas lietas pamana un nogādā iecirknī VP amatpersonas vai Pašvaldības policijas darbinieki.

“Ikdienā galvenokārt policijā tiek nogādāti pamesti velosipēdi, arī maki, bērnu ratiņi un mobilie telefoni. Jāpiebilst,

ja starp atrastajām mantām ir banku kartes, pases vai jebkādi citi personu apliecinoši dokumenti, Valsts policija tos glabāt nedrīkst,

tos saskaņā ar noteikumiem nodod izdevējiestādei, savukārt naudu, juvelierizstrādājumus, dārgakmeņus un citus vērtīgus priekšmetus nodod Valsts policijas Finanšu pārvaldei,” skaidro M. Šeršņova. 

Saskaņā ar Civillikumu, ja sešu mēnešu laikā no policijas sludinājuma dienas īpašnieks neierodas pēc mantas, tad tā pāriet atradēja īpašumā.

Šādos gadījumos tiek gatavota vēstule atradējam, kurš, pēc likuma, mēneša laikā var pieteikties.

Atsevišķos gadījumos atradēji šādi ir rīkojušies – kāds ticis pie velosipēda, cits – pie mobilā telefona. Savukārt citiem atradējiem atrastās mantas nav bijušas vajadzīgas.

Gadījumos, ja mēneša laikā atradējs mantai nepiesakās, tiek lemts par tās nodošanu Valsts ieņēmumu dienestam.

Atradumos nekā slikta nav

Voldis Prancāns, sertificēts dziednieks-ekstrasenss

Vai no zemes pacelta monētiņa var nest neveiksmi?

– Nevar gan. Protams, ekstrasenss, paņemot priekšmetu, var pieslēgties tā iepriekšējam saimniekam un nolasīt informāciju, bet tas nenozīmē, ka tas ietekmē cilvēkus.

Atslēga ir tajā, ka cilvēks sadomājas kaut ko sliktu un pats sevi programmē uz to, iestāsta sev, ka var atgadīties kas slikts.

Pats dzīves laikā esmu daudz kapeiciņu atradis, pacēlis un iztērējis – nekas slikts ar mani nav noticis.

Studiju laikā Sarkano strēlnieku laukumā skatos – mētājas kapeiciņas. Es, nabadziņš caurām zolēm, sapriecājos, gāju lasīt. Tālāk arī papīra nauda bija pabirusi, droši vien kāds reibumā trāpīja garām kabatai un izbira.

Nu kas man to tā varēja slikts notikt?

Ja kaut kas pazūd, varbūt tā ir zīme, ka mums to nemaz nevajag?

– Tā visaptveroši skatoties, jāteic – lietas, kas mums ir svarīgas, mēs ļoti uzmanām, tādēļ arī zaudējam retāk. Ja priekšmets nav tik būtisks, izturamies nevērīgāk.

Ezoterika māca – ja tevi apzaga, nevajag pārdzīvot, tātad kādam tā manta bija vairāk vajadzīga nekā tev.

Vai lietas uzglabā informāciju par savu īpašnieku?

– Caur priekšmetu mēs varam nolasīt informāciju, tomēr nav jāuztraucas, ka pats priekšmets varētu nest kādu enerģētisku lādiņu, kas varētu mums kaitēt vai tieši otrādi – ļoti palīdzēt.

Ja pētu cilvēku pēc fotogrāfijas, tā kalpo kā adrese man, lai es nonāktu līdz cilvēka dvēselei,

tieši tāpat ar priekšmetiem – tā ir adrese tam cilvēkam, kurš to turējis rokās.

Paturēt atrasto vai atdot?

– Atkarībā no iespējām. Ja ir zināms, kas to pazaudējis, ir jāatdod, citādi tam visam nāk klāt zagšanas elements. Likumdošanā jau arī tas noteikts.

Cik man zināms, ārzemēs pat var pretendēt uz atlīdzību, kas ir daļa no atrastās lietas vērtības.

Ja runājam par iekšējām izjūtām – atdodot īpašniekam atrasto mantu, cilvēks saņem gandarījumu. Mēs visi esam visuma sastāvdaļa, un tur ir savi likumi.

Nekur nav pazudis teiciens, ka labi darbi vienmēr atmaksājas. Savā ziņā varētu teikt, ka būt labam ir savtīgi.

Vai bieži pie jums vēršas liepājnieki ar lūgumu atrast pazudušo?

– Šad tad tas notiek, jā, lai gan tā nav mana specialitāte, mantas man īpaši neinteresē, vairāk koncentrējos uz cilvēka dvēseli un tās pieredzi šajā dzīvē.

Visbiežāk ļaudis meklē mašīnas vai dzīvokļa atslēgas, ja ir apzagti, vaicā paskatīties, kur nauda palikusi. Intereses vadīts, mēdzu paskatīties pazudušos cilvēkus.

Ne reizi vien izrādījies, ka viņi negrib būt atrasti, jo ir nevis pazuduši, bet apzināti aizgājuši no ikdienas, no līdzcilvēkiem.

Ar pazaudētām lietām gan ir grūtāk, tās nav dzīvas. Vienīgais, kā uz tām var paskatīties, ir caur to cilvēku, kas lietu zaudējis, tādējādi uzzinot apstākļus, kādos viņš mantu pazaudējis. Tur sekmes ir mazākas.

Savukārt ar dzīvniekiem ir vieglāk, tiem ir dvēsele, un ar viņiem var sasaistīties.

Vai pats esat pazaudējis ko vērtīgu?

– Pirms daudziem gadiem no sievas radiem biju aizņēmies naudu, lai nopirktu pirmo automašīnu. Biju solījis ik mēnesi maksāt vienu summu, līdz visu atdotu.

Pienāk pēdējais mēnesis, esmu saņēmis algu no visām trim darbavietām, maks biezs, bet kabata, kurā tas stāvēja, nebija droša. Steidzoties uz mašīnu, tas pa ceļam bija izkritis.

Lielākais zaudējums bija neērtā sajūta un lauztais solījums, bija vien jāiet radiem teikt – šomēnes samaksāt nevarēšu. Man šķiet, ka viņi nemaz nenoticēja, ka maks pazudis.

Kā ar atradumiem? Ir veicies?

– Pulksteņi parasti mani uzmeklē. Divpadsmit gadu vecumā mamma, kā pārliecināta katoliete, mudināja mani doties uz iesvētībām. Pa ceļam atradu rokaspulksteni un pie sevis nodomāju – tas man par to, ka paklausīju mammai un gāju uz iesvēti, lai gan pavisam neizpratu reliģiju.

Beigās izrādījās, ka tas bija sieviešu pulkstenis, atdevu to mammai, un viņa to līdz mūža galam nēsāja.

Tolaik ražoja kvalitatīvus pulksteņus.

Kā rīkoties, ja pazaudēju ko svarīgu?

– Katrs cilvēks ir ar ekstrasensorām spējām, vajag tikai ieklausīties sevī un trenēties, lai tās varētu pielietot savā un citu cilvēku labā.

Arī meklējot lietas – jānomierinās un domās jāpieslēdzas zudušajai mantai. Nevajag griezt māju kājām gaisā un trakot.

Reiz, mežā strādājot, pazaudēju bezvadu austiņu, bija žēl, tādēļ pieslēdzos austiņai domās un gāju meklēt. Atradu pie krūmiem garā zālē. To var visi. Pats galvenais – jāmeklē, sekojot intuīcijai.

Uzziņai

Lietu atrašana

>  Lieta uzskatāma par nozaudētu, kad tās nozaudētājs nezina, kur to meklēt vai no kā pieprasīt, vai kādā kārtā dabūt atpakaļ savās rokās.

> Nozaudētas lietas atradējam, ja viņam nozaudētājs zināms, jāatdod tā viņam, saņemot no viņa pienākošos atradēja algu.

>  Ja lietas atradējs nezina, kas to nozaudējis, tad viņam jāpaziņo par savu atradumu vietējai policijai nedēļas laikā no atrašanas dienas.

>  Ja atrastā lieta ir tāda, kas, ilgāk glabājot, var maitāties vai kļūt nevērtīgāka, tad policijai tā nekavējoties jāpārdod izsolē un ieņemtā nauda jāuzglabā, lai to izdotu nozaudētājam.

> Ja pēc policijas sludinājuma ierodas atrastās lietas īpašnieks vai tās nozaudētājs un pierāda savas tiesības uz to, tad pati lieta vai par to ieņemtā nauda izdodama viņam, iepriekš saņemot no viņa vai atvelkot viņam izdevumus par lietas uzturēšanu un sludināšanu, kā arī atradējam pienākošos atradēja algu.

> Ja atradējs, nododot lietu vai paziņojot par atradumu policijai, prasījis atradēja algu, tad tā noteicama pēc tiesas ieskata, bet ne augstāka par trešo daļu no atrastās lietas vērtības pēc izdevumu atvilkšanas, ja vien nozaudētājs nav atklāti izsolījis augstāku summu vai nav ar atradēju labprātīgi vienojies.

> Ja sešu mēnešu laikā no policijas sludinājuma dienas īpašnieks neierodas, tad atrastā lieta vai, to pārdodot, ieņemtā nauda pāriet atradēja īpašumā, uzliekot viņam tomēr lietas uzglabāšanas un citus izdevumus.

Avots: Civillikums

Es domāju tā: Vai esat pazaudējis vai atradis kaut ko vērtīgu?

Edgars Girgensons – pensionārs:

– Dzīvokļa atslēgas. Esmu aizmirsis arī maku, un tas pazuda. Man diezgan bieži sanāk atrast citu cilvēku mantas, piemēram, uz soliņa pie Gulbju dīķa atradu smuku, lielu mobilo tālruni. Paņēmu to un gaidīju, kad zvanīs saimnieks. Atbrauca sieviete ar lepnu automašīnu un kā atlīdzību man iedeva 100 eiro. Reiz atradu citu telefonu, kas piederēja skolniecei. Par to man atlīdzināja ar šokolādi. 

Gaida – pensionāre:

Atceros tikai vienu reizi, kad pazaudēju mājas atslēgas pirms daudziem gadiem. Kaut kā pati droši vien nejauši izvilku no kabatas, un tās nokrita. Tāds zaudējums ļoti nepatīkams, un kopš tās reizes ļoti uzmanos. Nav gadījies, ka es būtu atradusi kaut ko vērtīgu, ko cits pazaudējis.  

Kristīna Šķerbiņina – piecu bērnu mamma:

– Es laikam neko neesmu pazaudējusi, bet bērni gan bieži to dara. Viens no vērtīgākajiem bija meitas pazaudētais telefons. To atpakaļ nedabūjām. Zvanījām uz numuru, atradējs neatsaucās. Reiz es atradu mobilo telefonu, kas bija atstāts lielveikala plauktā. Cilvēks to saņēma atpakaļ un bija tik priecīgs, ka iedeva man piecus eiro. 

Baiba Cīrule – uzņēmēja:

– Pati neko neesmu zaudējusi, tikai reiz dzīvokli apzaga. Tomēr kļūdos. Reiz Cēsīs uz soliņa atstāju maku ar diezgan lielu naudas summu. Kad attapos, gāju atpakaļ un maku turpat atradu neskartu. Ļoti paveicās! Pati pirms daudziem gadiem atradu svešu fotoaparātu. Atstāju to Pedvāles administrācijā.

Gunta Skudra – pārdevēja:

– Pazaudēju telefonu. Nejauši atstāju parkā uz soliņa. Ar riteni aizbraucu, telefons palika. To atguvu, jo vīrs piezvanīja uz manu numuru. Atradējs bija godīgs, kas, manuprāt, retums. Atdeva telefonu un pretim saņēma 50 eiro. Es pati neesmu neko atradusi. Ja atrastu, tad droši vien nofotografētu un ieliktu feisbukā

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz