Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Atkal būvē unikālus ērmriteņus

Atkal būvē unikālus ērmriteņus
Foto: Ģirts Gertsons
12.05.2016 09:33

liepajniekiem.lv

Šonedēļ festivāla “Boltik Baik” laikā tiek izgatavoti unikāli velosipēdi – ērmriteņi. Liepājniekiem tas nav nekas jauns, jo “Boltik Baik” pilsētā norisinās jau ceturto reizi, taču, kā novērojuši ērmriteņu saimnieki, joprojām viņu braucamrīki cilvēkos izraisa smaidu un interesi. “Un tā jau ir festivāla būtība – popularizēt velobraukšanu un šai kustībai pievērst arvien vairāk cilvēku,” uzsver Gatis Kreicbergs, viens no Latvijas izcilākajiem velosipēdu meistariem, kurš šajās dienās piepalīdz ērmriteņu darbnīcas censoņiem Liepājā.

Priekam un īpašiem izbraucieniem

Biedrības “Radi vidi pats” pārstāvis Staņislavs Babins pastāsta, ka oficiāli ērmriteņu darbnīcām pieteikušies pieci dalībnieki. “Viņi šeit šobrīd arī strādā, bet ir vēl draugi, biedri, kas taisa, atjauno un salabo iepriekšējos gados uztaisītos riteņus.Tāpēc kopā, kas darbojamies, esam 10 cilvēki,” norāda S.Babins. Festivāls “Boltik Baik” norisinās jau ceturto gadu, un šajā laikā pavisam uzmeistaroti jau aptuveni 20 ērmriteņu. “Visi joprojām ir “dzīvi”, tikai jāatjauno, jāpielāgo šī gada tēmai, kas ir veltīta dzīvniekiem,” pastāsta Staņislavs, piebilstot, ka vecie braucamrīki un plus pieci jaunie būs redzami sestdien parādē.

Lai piedalītos ērmriteņu darbnīcā, nav bijis obligāti nākt ar savu braucamo, ko vairs neizmanto. “Mums ir saziedoti ļoti daudz vecu riteņu, tā kā ir liela bāze no kā taisīt,” skaidroja biedrības “Radi vidi pats” pārstāvis, piebilstot, ka varētu uzņemt līdz pat 20 interesentu. Viņš apstiprina, ka ar sešām dienām ir pietiekami, lai izgatavotu sev interesantu braucamrīku. “Ja ir ideja, pietiek arī ar vienu dienu, lai dabūtu riteni gatavu. Bet festivāls ilgs gandrīz nedēļu, jo tomēr pirmajās dienās visā darīšanā ir jāiebrauc. Īpaši, ja riteni taisi no nulles. Jāsaprot, kā tas darbojas, no kādām detaļām sastāv, kas radīšanas procesā būs vajadzīgs.”

Visi ērmriteņi būs aprīkoti ar bremzēm, gaismām, – līdz ar to droši satiksmei. “Pirms dosimies ielās, visu pārbaudīsim,” S.Babins noraida bažas par to, ka šādi braucamie varētu apdraudēt apkārtējos.

“Līdz šim man ir bijusi tikai pozitīva pieredze. Ātrums nav liels, nevar ieskrieties tā, ka kaut ko priekšā pamani par vēlu un vairs nevari noreaģēt. Tā kā ar šo riteni var kaut kas noiet greizi, tad jau no paša sākuma ar to brauc piesardzīgi, uzmanīgi. Ja pieturas pie noteikumiem, viss ir kārtībā.”

Staņislavs stāsta, ka, piemēram, ērmriteņu parādēs līdz šim nav bijuši nekādi negadījumi, ka dalībnieki būtu krituši un savainojušies. “Te ātrums ir mazs. Šāds ritenis ir vairāk priekam un baudai.” S.Babins teic, ka ikdienā visdrīzāk ar ērmiteni nepārvietotos. Ja būtu jāveic garāks gabals, tomēr izvēlētos normālu velosipēdu. “Izbrauciens ar ērmriteni ir drīzāk svētki,” S.Babins domā, – tādēļ, ka tie bieži nav manāmi pilsētas ielās, ērmriteņi cilvēkos raisa smaidu un pozitīvas emocijas. Un pie skata, ka garām pabrauc, piemēram,  divstāvīgs ērmritenis, joprojām nav pierasts, lai arī “Boltik Baik” Liepājā notiek jau ceturto gadu.

Piepalīdz profiņi

Izgatavot savu unikālo braucamrīku pieteikusies arī māksliniece Kristena Bruža, ko cītīgi strādājam trešdienas vēlā pēcpusdienā sastopam darbnīcā. Viņai rokās fleksis – instruments, ko līdz šim sieviete nekad nav turējusi rokā, bet tagad, no malas raugoties, šķiet, ka ar to viņa būtu pazīstama jau gadiem. Kristena atzīst, ka pa šīm dienām jau daudz ko paspējusi apgūt.

K.Bruža gala rezultātā vēlas uztaisīt interesantu riteni, kas būtu ērts un arī vizuāli neparasts. “Ar visu ko,” smaidot atbild Kristena, vaicāta, ar ko tas atšķirsies no pārējiem velosipēdiem. “Ar detaļām, proporcijām.” Ja gala variants patiks, tad viņa to vedīs arī uz mājām. “Kaut kas ragains būs, atbilstošs šā gada tēmai.” Kāpēc agrāk nav pieteikusies? “Esmu par to domājusi. Acīmredzot bija jāpienāk īstajam brīdim,” spriež māksliniece.

Kristena stāsta, ka velosipēds ir viņas mīļākais braucamrīks. “Iet garus gabalus ar kājām ir nogurdinoši. Ritenis dod brīvības sajūtu,” sajūsmināti teic keramiķe. Līdz šim ar velo stellēšanu liepājniece nebija saskārusies. “Vienīgais, ko mācēju, bija riteni ieeļļot, kaut ko nopucēt,” nekautrējas atzīt K.Bruža, priecājoties, ka festivālā “Boltik Baik” ir meistari, kas viņai un arī citiem dalībniekiem palīdz. “Tiešām īsti profiņi,” viņa paslavē. Kristena norāda, ka zelta rokas ir Gatim Keicbergam.

Kā izrādās, vienam no Latvijas izcilākajiem velosipēdu meistariem kontā ir jau vairāk nekā 300 ērmriteņu. “Es jau vairs neskaitu, cik esmu uztaisījis,” smaidot teic G.Kreicbergs. Viņa darinājumi esot visur: “Daļa nozagti, daļa draugiem, klientiem, kas pasūtījuši ko interesantu, daļa šeit, Liepājā.” Interese par frīkbaiku veidošanu viņam radusies pirms vairāk nekā 10 gadiem. “Lai iemācītos metināt, nopirku metināmo aparātu un sāku likt kopā riteņu rāmjus, vēl kaut kādas daļas, un process iepatikās,” atminas velomeistars.

Gatis “Boltik Baik” darbojas kopš paša sākuma, tādēļ festivāls bez viņa jau vairs nav iedomājams. Skaidrojot, kāpēc šurp brauc, vīrietis teic: “Es varu atpūsties no darba, no Rīgas. Tas, ko daru, man patīk. Līdz ar to visu šeit kopā apvienojot, jūtos lieliski.” Arī G.Kreicbergs šo dienu laikā būvēs jaunu ērmriteni, papildinot jau esošo biedrības “Radi vidi pats” veloparku.

Velosipēdu meistars atzīst, ka nav pamanījis, ka vēl kādā Latvijas pilsētā, izņemot Rīgu un Liepāju, notiktu tik plašs pasākums, kas veltīts ērmriteņiem un to būvniecībai. “Bet puiši jau skrūvē garāžās. To var redzēt internetā no saliktajām bildēm, arī uz ielas var sastapt. Tā kā būvēšanas kultūra Latvijā tomēr attīstās.”

Taujāts, kāpēc cilvēki vēlas sastellēt ko neparastāku, G.Kreicbergs spriež: “Viens ir tas, ka savām rokām vari to izdarīt, un otrs, ka vari īstenot tieši savu ideju.”

Puisis uzskata, ka šādi transportlīdzekļi ir vajadzīgi ielās. “Bieži vien tas ir pat labāks par parastu velosipēdu, jo aprīkots ar dažādām funkcijām. Turklāt sanāk, ka riteņi ir otrreizējās pārstrādes produkts.”

Jāpiebilst, ka sestdien liepājnieki un pilsētas viesi varēs vērot ērmriteņu parādi. Tā sāksies pulksten 14 no Vecās ostmalas 55, un maršruts vīsies cauri visai pilsētai: Vecā ostmala 55 – Celtnieku iela – Kūrmājas prospekts – Graudu iela – Liela iela – Peldu iela – Dzintara iela – Ventas iela – Tukuma iela – Dzērves iela – Lauku iela – Siena tirgus – Kungu iela – Bāriņu iela – Kārļa Zāles laukums –Jūras iela – Promenāde – Vecā Ostmala 54. Maršruta kopējais garums – 10 kilometri. Parādes noslēgumā plānota diplomu pasniegšana dalībniekiem un labāko ērmriteņu izvēle un apbalvošana.

Plānots, ka parādē piedalīsies ap 100 frīkbaiku. Pievienoties ar savu velosipēdu aicināts ikviens interesents, tikai vēlams pieskaņoties atbilstoši šī gada tēmai, kas veltīta dzīvniekiem, tādējādi savu braucamo atbilstoši izgreznojot. Savukārt pēc tam ikviens aicināts baudīt kultūru – dzejas slamu “Dzejas ērmu mutvārdis” un ansambļa “Manta” koncertu Muitas ēkas pagalmā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz