Otrdiena, 28. janvāris Spodris, Kārlis

Bērna pirmais telefons. Kā to sagatavot drošai lietošanai?

Bērna pirmais telefons. Kā to sagatavot drošai lietošanai?
Foto: Ilustratīvs
20.09.2019 07:09

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Bieži vien, uzsākot skolas gaitas, bērns arī tiek pie sava pirmā mobilā telefona – saziņas līdzekļa, kas palīdz justies drošāk gan pašam, gan arī viņa vecākiem. Divu dēlu māmiņa Zane Kugrēna uzskata, ka telefons pirmklasniekam ir saziņas līdzeklis, nevis modes tendence, vecāku statusa simbols vai kas tamlīdzīgs. Tāpēc ilgi un izsvērti nemeklēs ko īpašu.

Kugrēnu ģimenē aug divi puikas, un vecākā no atvasēm Duglass septembrī uzsāka skolas gaitas 1.klasē Grobiņā. Zēnu mamma Zane stāsta, ka līdz pagājušā gada rudenim, kad vecākajam dēlam bijuši seši, bet jaunākajam – četri gadi, ne telefoni, ne planšetes, ne citi “gadžeti” bērniem neesot bijuši pieejami.

“Esmu ļoti priecīga, ka mēs ģimenē to tā bijām izlēmuši, jo, redzot, kādos tempos sešgadīgais nepilna gada laikā “atkoda” telefonu, ir skaidrs, ka neko nokavēt nevar,” novērojusi Zane, neslēpjot, ka ievērot izvirzītos noteikumus neesot bijis viegli.

“Bet tāda bija mana pārliecība: jo ilgāk man izdosies viņus atturēt, jo labāk. Šobrīd vēroju to, ka vecākajam dēlam “gadžeti” apnīk diezgan ātri, un par to tikai priecājos.”

Duglass ticis pie sava mobilā telefona jau sešu gadu vecumā, jo papildus hokeja treniņiem bija sācis apmeklēt arī sporta dejas.

“Tā kā arī otrs brālis mācās slidot, bet man pašai vakaros ir darbs, bieži sanāca, ka viņš Olimpiskajā centrā pavadīja ilgāku laiku, nekā to prasīja treniņi. Tad arī radās nepieciešamība pēc saziņas līdzekļa,” skaidro mamma.

Pirmais “aparāts” bijis opapa vecais podziņu telefons, pēc tam – omammas vecais samsungs. Tā kā šo abu telefonu iespējas bijušas ierobežotas, ar tiem notikusi tikai saziņa ar dēlu.

Šobrīd Duglasam ir tēta nelietotais telefons “Blackview”. “Manuprāt, tas ir ideāls bērnam, jo ir gandrīz neiznīcināms,” teic Zane.

“Neesmu no tiem vecākiem, kas ļoti ilgstoši meklē un izsver telefona izvēli bērnam.

Uzskatu, ka telefons pirmklasniekam ir saziņas līdzeklis, nevis modes tendence, vecāku statusa simbols vai kas tamlīdzīgs. Esmu nemoderna!”

Runājot par to, kas telefonā lejupielādēts, Z. Kugrēna teic, ka nekādu īpašu aplikāciju neesot. “Ir dažas spēles, kuras esmu akceptējusi, Spotify, un tas arī viss.”

Tā kā Zane dēla mobilajam telefonam ir atslēgusi iespēju izmantot mobilos datus un internets pieejams tikai Wi-Fi formā, ko arī viņš izmanto tikai ar mammas atļauju, par to, ka bērns varētu sadarīt ko lieku, sieviete pārāk neuztraucas.

“Protams, neesmu naiva, arī savos septiņos gados, kad viņš knapi prot lasīt, ir iespēja sadarīt muļķības internetā, ja tam ir brīva pieeja. Tāpēc priecājos, ka arī skolā telefona lietošana būs atļauta tikai pēc stundām. Tā kā ir hokejs, pēc tam pa taisno – uz treniņiem. Tas arī ir viens no priekšnoteikumiem, lai izbēgtu no “garlaikošanās” ierīcēs. Tā, manuprāt, ir bērna saprātīga nodarbināšana,” zēna mamma atklāj, kā turpmāk plānotas dēla “attiecības” ar telefonu.

“Kopumā uzskatu, ka pats galvenais ir ar bērnu sarunāties un sarunāties daudz, kā līdzīgs ar līdzīgu,” teic Zane un norāda, ka pamatus mazajiem cilvēkiem ieliekot mājās. Ar bērniem nenogurstoši tiekot runāts par to, ka “virtuālā vide ievelk, padara dumjāku, neveiklāku, slimāku”.

“Ir tikai vecāku ziņā, ko mēs saviem bērniem iedosim, – vai planšeti viena gada vecumā, vai tomēr savu uzmanību un mīlestību, pēc kuras viņi ilgojas daudz vairāk!”

8 padomi, kā sagatavot bērna pirmo telefonu drošai lietošanai

Lejupielādēt telefonā tās lietotnes, kas būs bērnam noderīgas sadzīvē un mācībās. Ir vērts ik pa laikam tās pārskatīt, lai pievienotu jaunas vai izdzēstu tās, kas tomēr netiek izmantotas.

Sagatavojot telefona pirmos uzstādījumus, ir vērts ar bērnu kopā izlemt, kādu no ekrāna bloķēšanas veidiem izvēlēties – PIN kodu, figūras zīmējumu, pirkstu nospieduma lasītāju vai citu iespēju.

SOS poga, kas iestrādāta “Samsung” viedtālruņos, var noderēt ārkārtas gadījumiem. Eksperti iesaka pievienot divus vai vairākus adresātus, piemēram, mammu un tēti, palielinot iespēju, ka vismaz viens no viņiem pamanīs ziņu un nepieciešamības gadījumā varēs reaģēt.

Viedtālruni iespējams savienot ar citām ierīcēm, tai skaitā ar vecāku telefonu, lai varētu sekot līdzi bērna atrašanās vietai.

Lai vecāki justos pilnīgi droši par sava bērna pavadīto laiku telefonā, ir pieejamas lietotnes, kas ļauj kontrolēt lietotņu lejupielādi, sekot līdzi atrašanās vietai, kādu saturu bērns telefonā redz un cik ilgu laiku pavada telefonā. Pieejamās lietotnes: “FamiSafe”, “Parental Control”, “Kaspersky SafeKids”, “MMGuardian Parental Control App For Parents Phone”.

Ir vērts iemācīties orientēties kādā no navigācijas lietotnēm – google.maps, maps.me vai citā. Vecāki varētu ielikt marķieri kartē bērnam svarīgās vietās – mājās, skolā, pulciņa norises adresē – un parādīt, kā no jebkuras vietas ar navigatora palīdzību turp nokļūt.

Ņemot vērā, ka bērniem patīk izzināt un pētīt, viena no biežāk izmantotajām iespējām būs tieši meklēšana, kur ir iespējams netīšām nokļūt nevēlamās vietnēs. Jāatceras, ka “Google” un “Play Store” piedāvā iespēju pielāgot meklējamo saturu – jādodas uz lietotnes iestatījumiem, jāizvēlas vecāku kontroles režīms un, ievadot PIN kodu, tas jāaktivizē.

Pirms bērns sāk lietot sociālos tīklus un citas interneta vietnes, ir svarīgi iemācīt, kā pareizi uzvesties virtuālajā vidē, un informēt par šīs vides riskiem.

Avots: “Samsung Electronics Baltics”

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)