Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Darbs studiju laikā: slogs vai papildinājums mācībām?

Darbs studiju laikā: slogs vai papildinājums mācībām?
15.12.2008 07:04

Atslēgvārdi

Katru gadu aizvien vairāk ir tādu studentu, kuri paralēli studijām sāk pelnīt. Pašlaik strādā jau gandrīz puse pirmā kursa studentu. Katram no viņiem iemesls darba uzsākšanai ir cits. Daudzi spiesti strādāt, lai varētu samaksāt par studijām, izdzīvot, citi tādējādi papildina savas zināšanas vai arī laikus sāk nolūkot nākamo darbavietu.

Pati esmu liepājniece, sākot ar šo mācību gadu, esmu biznesa augstskolas “Turība” 1.kursa studente, studēju sabiedriskās attiecības. Pati tagad saskaros ar jautājumu: strādāt vai nestrādāt? Esmu aktīvi iesaistījusies studentu pašpārvaldes darbībā, darbojos NVO, “AIESEC”, un tam visam klāt vēl nāk arī studijas. Tātad maksimāli izbaudu studentu dzīvi un jauniešiem domāto organizāciju un aktivitāšu iespējas. Taču, ja uzsāktu strādāt, visam pārējam, izņemot mācības, man laika vairs nepietiktu. Tas ir nozīmīgs lēmums. Rīga ir pilsēta ar iespējām, taču tikpat daudz tā prasa ieguldīt sevī finansiālo resursu ziņā. Kas man kā studentam, protams, ir ierobežoti. Raugoties uz situāciju valstī, ir jādomā daudzus soļus uz priekšu, jāizplāno, kas notiks, kad beigsi mācības un gribēsi uzsākt karjeru. Vai tad jau nebūs pa vēlu bez nekādas iepriekšējas darba pieredzes sākt veiksmīgi būvēt karjeru?

Vērsos pie liepājniekiem, kas studē Rīgā un arī strādā, lai noskaidrotu, kā viņi tiek galā ar šo slodzi.

Ieva Melbārde: “Pēc 12.klases beigšanas iestājos “Turībā” studēt sabiedriskās attiecības. Pirmā kursa beigās bija jāizvēlas prakses vieta, kurā bija jāstrādā veselu mēnesi. Nejauši nonācu “Turības” Attīstības daļā, kur nodarbojas ar mārketingu. Pēc veiksmīgi aizvadītās prakses man piedāvāja patstāvīgu darba vietu ar pilnu slodzi. Sākumā nedaudz šaubījos, bet piekritu. Tagad jau pusotru gadu apvienoju dienas laika studijas ar pilnu darba slodzi. Izdevīgi ir tas, ka darbavieta atrodas turpat, kur mācos, līdz ar to man nav jāmēro garš ceļš.

Manuprāt, labi ir tas, ka pēc bakalaura grāda iegūšanas esmu ieguvusi arī reālu darba pieredzi, kam lielu uzmanību pievērš darba devēji. Tas, ko iemācies skolas solā, nereti krasi atšķiras no reālās dzīves un situācijas, tāpēc ir būtiski saprast, kā praktiski rīkoties dažādās situācijās. Protams, svarīga ir arī nopelnītā nauda.”

Maija Sudara: “Esmu Latvijas Universitātes Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātes 1.kursa studente. Strādāt Rīgā sāku jau vasarā, pirms studijām. Jo gribēju nedaudz nopelnīt naudu dzīvošanai, kā arī justies neatkarīgāka. Darbu atradu ar māsas palīdzību. Izdevās iekārtoties par pārdevēju lielveikalā “Galerija Centrs”. Ne reizi neesmu iedomājusies, ka varētu pamest mācības, lai varētu tikai strādāt, taču atzīšu, ka ir grūti mācīties un strādāt.”

Līga Zemžāne: “Studēju Rīgā, RTU Būvniecības fakultātes programmas “Ģeodēzija un kartogrāfija” trešajā kursā. Sāku strādāt uzreiz pēc pirmā kursa. Meklēju darbu mērniecības firmās. Nesūtīju savu CV uz firmu e-kastītēm, bet gan izprintēju, ieslidināju papīra aploksnē un gāju vērt biroja durvis. Biju nospraudusi mērķi – atrast darbu mērniecības firmā. Atradu. Nepilnu gadu nostrādāju par mērnieka palīdzi, tad mani paaugstināja par firmas projekta vadītāju. Šajā vasarā nomainīju darbu. Tagad strādāju Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Nodrošinājumu pārvaldes Nekustamā īpašuma dienestā par vecāko speciālisti.

Man nav problēmu mācīties un strādāt. Skolā iegūtās zināšanas varu ieguldīt darbā, ceļot darba kvalitāti. Darbā jūtu, ko man vajag pilnveidot, un skolā cenšos tam pievērst lielāku uzmanību. Vēl papildu zināšanas gūstu semināros un konferencēs. Nevaru iedomāties, ka varētu nestrādāt, jo man tiešām tas patīk. Strādāju, lai pilnveidotu sevi un attīstītu dotības. Mācoties un strādājot, es iepazīstu sevi vēl labāk.

Un, atbildot uz tavu jautājumu, kāpēc nolēmu strādāt, atbilde ir vienkārša: lai nodrošinātu sevi, lai nebūtu ne no viena atkarīga. Pati maksāju par dzīvošanu Rīgā. Man ir augsti mērķi, un kurš cits, ja ne es pati, tos īstenošu.”

Situācijas ir dažādas, citam ir vieglāk, citam grūtāk mācīties un strādāt. Tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Vai izdevies tikt amatā, kurā var sevi pilnveidot un papildināt zināšanas un pieredzi. Izvēle – strādāt vai ne – iespējams, ir grūta, taču nekad nevajag baidīties no ambicioziem mērķiem. Jo augstāk latiņu uzstādīsi, jo tālāk tiksi. Galvenais ir zināt, ko gribi. Tad arī to sasniegsi. Un nekas nav par grūtu. Kā redzi, mācības ar darbu ir veiksmīgi apvienojamas. Tātad tas ir izdarāms, un izdzīvošana Rīgā ir atkarīga tikai no katra paša.”

Zane Goldmane,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz