Piektdiena, 23. jūlijs Magda, Magone, Mērija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Dzīve forumā

Dzīve forumā
01.02.2011 08:00

Ligita Kupčus

Atslēgvārdi

Dažkārt kārtīga vārdiska izvillošanās vērojama starp portāla liepajniekiem.lv aktīvākajiem reģistrētajiem lietotājiem foruma sadaļā. Taču par spīti tam daži ir labi paziņas reālajā dzīvē un ir notikušas arī draudzīgas tikšanās. Jautāsiet – kas viņi ir?

Atbildi mēģināsim sniegt raksta turpinājumā. Jāpiebilst, ka ar portāla krievu versijas forumistiem viņi nečomojas. Tas ir atkal cits stāsts.

Vētra pirms publikācijas

Oi, cik viņi ir dažādi! Ir gan stiprā dzimuma pārstāvji, gan daiļā dzimuma pārstāves. Ir sākot no divdesmit gadu vecumu un beidzot ar četrdesmit. Aktīvi ir aptuveni 15 līdz 20 lietotāji. Lūk, daži no viņiem (un burtiem – vai tie ir lielie, vai mazie – ir nozīme!): PartySan, Murmulis, stegalla, mjanis, rakaris, propper, macbeton, miilumins, nestabilaa, armandss, Eskimo, taicis, million, neatvairaamais u.c.

Sazinoties ar viņiem, vairākiem bija spuras gaisā, par to portālā norisinājās asas diskusijas. ”Ļoti, ļoti aizdomīgi… Kaut kāda mistiska ligita vāc privātu informāciju par lietotājiem un vēl piedevām, mudina stučīt pārējos nevēlamos komentētājus. Kam, ja ne specdienestiem, ir noderīga šī informācija?” jautā Svastika. ”Padomju dīves skola mācīja – “Ņe boltaj!” (ne par sevi, ne par citiem), jo viss tevis teiktais, agri vai vēlu tiks izmantots pret tevi.”

Pretēji Svastikai, Murmulis un Eskimo bija gatavi tikties aci pret aci, jo, kā apgalvoja viņi paši, neslēpjoties un atbildot par saviem vārdiem: ”Neesam anonīmi komentētāji! Atšķirībā no tām personām, kuras met komentārus zem rakstiem.” Turklāt Eskimo pārliecināta, ka labākās publikācijas izdodas, ja intervijas notikušas klātienē, bet, ja caur, piemēram, e-pastiem, skaipu, sanāk parodijas ar sagrābstītu informāciju, ne raksti.

Vēl daži uztraucās par to, ka varētu tikt sniegta aplama informācija par kādu no lietotājiem, piemēram, miilumins. Viņš pārmet, ka iepriekš forumā nav izveidots topiks ar iespēju izteikties par to visiem, bet pa kluso bezkaunīgi mēģināts ievākt informāciju, jautājumus nosūtot dažiem uz e-pastu.

Internetā vairāk atraisās

Forums portālā liepajniekiem.lv ir bijis kopš tā izveidošanas 2002.gadā. Viena no senākajām tā dalībniecēm ir Eskimo. ”Esmu tā saucamā foruma mēbele,” viņa saka, un neslēpj to no pārējiem, pozicionējot, ka būtu pat pelnījusi par sevi atsevišķu rakstu. Eskimo ir liepājniece vecumā pēc 25. Viņa pastāsta vairākas interesantas lietas, piemēram, to, ka ar aktīvākajiem viņa ir pazīstama un tiekas, lai padzertu kafiju pie kāda dzīvoklī vai kādā kafejnīcā. Agrāk tas noticis biežāk, tagad – reti, jo daudzi paklīduši, citi ārzemēs, citiem ģimenes dzīve. ”Bija te tāda Moe, bija Ramzess,” atceras forumiste. Abi šobrīd nozuduši. Taču šā brīža vienu no aktīvajiem dalībniekiem PartySan viņa nosauc par princi, jo esot par lepnu, lai tiktos.

Pats PartySan to skaidro šādi: ”Esmu kā “grāmatu fanāts”. Izlasot grāmatu, par to rodas noteikts iespaids. Vēlāk, noskatoties ekranizējumu, parasti nākas vilties, jo tas neatbilst tevis izveidotajam tēlam. Negribas vilties!” Vilties nevēlas arī rakaris, un uzskata, ka ”satikšanās virtuālajām personām reālajā dzīvē nav nemaz vajadzīga”. Turklāt tā cilvēki vairāk atraisoties. PartySan pirmsākumos izčekots, un pēcāk bijis nepatīkami, ka atsevišķas personas diskusijās izmantoja no profiliem iegūto informāciju, lai aizskartu. To novērojusi arī stegalla: ”Cik zinu, tad lielākā daļa portāla lietotāju jau dzīvē ir satikušies. Tagad viņi viens otru var apgānīt ar personiska rakstura apvainojumiem, kas, manuprāt, ir absurdi.”

Kādas ir jūsu – forumistu – attiecības? ”Pret oponentiem cenšos būt objektīvs, pat, ja mans viedoklis nesakrīt ar viņējo. Mani pašu pamatā visi “apliek”, jo lielākā daļa nespēj iedomāties, ka reāli pastāv cilvēki, kuri tiešām sava mūža laikā ir izgājuši cauri daudzām pieredzēm un uzkrājuši lielu informatīvo bagāžu”, atklāj PartySan, kurš ir vīrietis labākajos gados. Viņš saka, ka ir cilvēki, kuru viedokli un nostāju atsevišķos jautājumos ciena, bet ir arī attiecīgi “dabiskais fons”, kuru lasīt vispār nav vērts. ”Man nepatīk trulums, seklums, muļķība, nevēlēšanās pašam pakustināt kaut pirkstu, neciešu neobjektivitāti, nevēlēšanos argumentēt savu viedokli vai, pareizāk sakot, argumentācijas aizstāšana ar kaut kādiem stereotipiskiem, aizgūtiem tekstiem,” uzskaita portāla lietotājs.

Reālajā dzīvē PartySan ir uzņēmējs, stegalla audzina bērniņu, bet  rakaris dara viskautko un reizē strādā stabilā darbavietā.

Par savstarpējo rīvēšanos

Pavērojot diskusijas, šķiet, ka kopumā forumā starp dalībniekiem valda saticība, protams, dažkārt sanāk skarbāka viedokļu apmaiņa, un tad apzīmējumi, arī žultaināki, viens otram netiek žēloti. Jautājot viņiem pašiem, iegūt kopējo ainu ir grūti. It kā kāds nosauc atmosfēras gandētāju, cits atkal saka, ka viss ir kārtībā, kā, piemēram, Murmulis, kurš ikdienā strādā autoservisā: ”Pastāvīgie lietotāji ir cilvēki ar savu viedokli, un tie mēdz atšķirties, kā dēļ veidojas diskusijas.” Rakaris piebilst, ka forumā visi ir jautri un atraktīvi ļautiņi, katrs ar saviem plusiem un mīnusiem.

”Ienāk miilumins un visiem klūp virsū par neko,” pasūdzas Eskimo, lai gan nenoliedz, ka arī pašai patīk kaitināt citus. Miilumins norāda, ka rupji sanāk tikai pret Eskimo, un viņa to panāk ar savu attieksmi, turklāt tandēmā ar stegallu. ”Nesaku, ka esmu tur baigi pareizais, bet tikai to dažu personu dēļ nevaru novaldīties,” viņš saka. Sanāk tāda nepārtraukta rīvēšanās, jo arī šīs personas dod pretī. Eskimo min, ka pie vainas varētu būt apstāklis, ka interneta vietnē nevar just intonāciju ar kādu teikums uzrakstīts. Un rodas pārpratumi.

Nosacīti melnajā sarakstā ir macbeton, kurš ar saviem izteikumiem nonācis arī portāla redakcijas uzmanības lokā. Atgādinām, ka saistībā ar neatļautām darbībām interneta vidē, veicot patvaļīgas izmaiņas vairākos interneta vides resursos, viņu aizturēja policija, taču pats apsūdzētais paziņoja, ka viņam piedēvētie noziegumi ir daļēji izfantazēti. ”Dzīve ir rupja, es esmu reāls. Savādāk? Kā? Vai tiešām divpadsmit gados internetā nebūtu pamanījis, ja varētu savādāk? Ir mēģināts. Cilvēki kategoriski atsakās domāt un darīt pareizi. Taču, ja kāds saprot, ko es ar to “rupeklību” gribu pateikt, tad parasti tiek iegūts jauns draugs un domubiedrs,” – tā macbeton. Kāds no forumistiem saka, ka betoniņš ir neitrāls un netraucē: ”Tā jau miermīlīgs, tik tā valodiņa… Kad ar viņu divatā caur e-pastiem sazināmies, pilnīgi cits cilvēks.”

Vēl šis tas interesants

Tos, kas nekomentē un diskusijās nepiedalās, tikai lasa forumistu sarunas, sauc par lūriķiem. ”Tādi pēdējā laikā daudz uzpeld. Piereģistrējas, lai pateiktu, ka besījam un ka mūsu sarunas viņus tracina. Bet ir taču izvēle nelasīt mūsu zoss dzīšanu!” par notiekošo pasmaida Eskimo, kas atzīst, ka šādi – ākstoties – reizēm var labi noņemt stresu.

”Nedomāju gan, ka būtu problēmas pievienoties jauniem cilvēkiem,” aizdomas noraida rakaris, lai gan tie var sastapties ar visai neiecietīgu attieksmi. ”Uzrauj skrobi, ja par kādu elementāru jautājumu, uz kuru atbildi var labāk noskaidrot pie māmuļas gūgles, nekā forumistiem, izveido topiku. Un viņiem jau daudzreiz gribas tikai kādu pavilkt uz zoba. Taču nevajag tūlīt par to abižoties. Tam jau forums ir domāts, lai izteiktu savu viedokli. Man šķiet, jo vairāk būs čatotāju, jo interesantāks būs forums.” Arī macbeton aicina sākt rakstīt, smaidot piebilstot, ka vecie spameri jau apnikuši. Runājot par aprietajiem, macbeton nav viņu pusē: ”Lai mācās meklēt! Un pareizāk būtu, ka tādus – īsā laikā atkārtotus postus – administratori dzēstu.” Eskimo novērojusi, ka forumu izmanto arī mārketinga speciālisti, piemēram, piereģistrējot divus nikus – ar vienu, lai uzdotu jautājumu, otru – atbildētu. “Esmu pieķērusi, ka paši sapinas savos nikos,” nosmej Eskimo, piebilstot, ka forums nav tā vieta, kur jautāt, piemēram, autoostas telefona numuru.

”Patīk diskutēt. Sniedzu un saņemu sev interesējošo informāciju. Kad ir garlaicīgi, dzenu muļķi. Interneta pasaulē vari būt jebkas, uzburt savu vienas dienas stāstu un izdzīvot to. Jautri,” pastāsta stegalla, kāpēc viņai patīk virtuālas sarunas. Jāpiebilst, ka abas – Eskimo un stegalla – arī dzīvē ir draudzenes, kas par tādām kļuvušas iepazīstoties šeit, liepajniekiem.lv forumā. Stegalla atceras, ka dzīvē satikusi Eskimo un arī nestabilo, kad abas atsaukušās sludinājumam par istabas augiem. Tagad stegallas īpašumā ir abu dāvāts vīteņaugs un kaktuss.

Par kopīga tusiņa noorganizēšanu domas dalās. Stegalla svārstās, jo starp dalībniekiem, kā viņa izteicās, ir nevēlamas personas. Savukārt Eskimo patīk šī doma, arī Murmulim. Macbeton atminas, ka reiz jau bija mēģinājums savākt aktīvākos un kopā padzert alu, pacept gaļu, bet beigās dalībnieku bijis uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi, tādēļ pasākums atcelts. Viņš šaubās, vai kādreiz izdosies visiem sanākt kopā.

Jāpiebilst, ka vairums aptaujāto sacīja, ka forumu vajag, taču nepieciešams izskaust tos, kas to piemēslo nevajadzīgiem tuftiem, spamiem.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz