Otrdiena, 22. septembris Maigurs, Mārica, Māris
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Festivāla atklāšanas līksmības kronis

Festivāla atklāšanas līksmības kronis
10.09.2007 20:13

0

Sestdien Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē ar koncertu “Līksmības kronis Baham” atklāja VI Starptautisko ērģeļmūzikas festivālu. Savukārt Mārtiņa Lutera un Rucavas baznīcā gaiši izskanēja šo mūzikas svētku otrais koncerts “Mūžīgais Mocarts”. Atklāšanas koncertā klausītājus patīkami pārsteidza Dailes teātra gaismu mākslinieka Harija Zālīša krāšņā gaismu partitūra, kas bija spēcīgs, emocionāli iedarbīgs papildinājums katram spēlētajam skaņdarbam.

Divos lielos ekrānos arī vizuāli bija iespējams sekot mūziķu spēlei un dziedātājiem, tuvplānā pārliecināties, cik ērģelniekam intensīvi jāstrādā arī ar kājām. Skaņdarbu starplaikos video speciālists Aivis Neimanis koncerta apmeklētājiem uz ekrāniem ļāva iepazīties ar greznajām, pasaulē lielākajām nepārbūvētajām mehāniskajām Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles laika zoba skartajām ērģelēm un interjera detaļām, kārtējo reizi liekot domāt par nepieciešamību šo brīnišķo instrumentu restaurēt. 

Pirmie divi koncerti bija nodēvēti ļoti precīzi un izteiksmīgi. Patiesi, pirmajā valdīja varenais Johans Sebestians Bahs, bet otrajā – mūžam saulainais, dievišķais Volfgangs Amadejs Mocarts. Saturīgs, jaunu, vērtīgu atziņu piepildīts, ar Bahu kā vadmotīvu bija festivāla atklāšanas koncerts. Liela slodze šajā vakarā bija jāiztur festivāla mākslinieciskajam vadītājam ērģelniekam Lotaram Džeriņam ļoti dažādā un sarežģītā programmā. Labi, ka skatītāji (klausītāji) var redzēt televīzijas ekrānos ērģeļu spēles galdu – četrus manuālus un kāju klaviatūru. Tas ļāva pa īstam novērtēt L.Džeriņa virtuozo un eleganto kāju tehniku J.S.Baha “Tokātā”. Amerikāņu komponista, minimālista Filipa Glāsa operas “Satyagraha” fināls uzskatāmi atklāja šīs mūzikas stila principu – būvēt visu attīstību uz viena motīva daudzveidīga atkārtojuma. Īsts atklājums klausītājiem bija igauņu ērģeļu meistara, komponista Andresa Uibo mūzika. Gan viņa skaņdarbs “Bahs spogulī”, kurā varējām baudīt čellista Ērika Kiršfelda lielisko atraisīto spēli, bet jo īpaši “Apokalipses simfonijas” 1.daļu. Tās pamatā ir Jāņa atklāsmes grāmatas 21.nodaļas 1.pants: “Es redzēju jaunu debesi un jaunu zemi, jo pirmā debess un pirmā zeme bija zudusi un jūras vairs nav.”

Un atkal klausītājiem jauns atklājums – ērģeļu spēles tehnikas paņēmiens – ar koka tapiņām nospriegot dažus taustiņus tā, lai tie skanētu nepārtraukti. Tā, protams, ir tikai tehniska detaļa, daudz svarīgāks bija šīs mūzikas emocionālais un dvēseliskais tonuss, kas uzrunāja publiku.

Visa koncerta dramaturģija bija veidota tā, lai kulminācija būtu beigās. Un tas bija speciāli šim festivālam komponista Čārlza Grifina rakstītā skaņdarba “Līksmības kronis Baham” pirmatskaņojums. Šajā mūzikā ar interesanti izvēlētu sastāvu – ērģeles, timpāni un koris – atkal bija klāt Baha gars. Gan ar tokātas faktūru, gan kantātes citātu, tiesa, apvienotu ar Č.Grifina harmonijas krāsām. Ērģeļu partija bija tik ļoti sarežģīta, ka klausītāji to tā pa īstam nezināja novērtēt. Ērģeļu dramatisms ar efektīgiem timpānu solo, kora maigais dziedājums un apoteoze noslēgumā deva to pacēlumu, kas vajadzīgs, festivālu uzsākot. Autors Č.Grifins saņēma lielas publikas simpātijas un varbūt arī iedvesmu turpmākajiem opusiem. Jāuzslavē gan perkusionista Normunda Everta perfektā timpānu spēle, gan kora “INTIS” izjustais dziedājums (diriģente Ilze Valce).

Daudz intīmākas noskaņas valdīja svētdienas vakara koncertā Mārtiņa Lutera baznīcā. Svarīgs bija arī tas, ka pirmo reizi plašākai publikai bija iespēja novērtēt jaunās zviedru firmas “Äkerman un Lund” ērģeles. Kā zināms, līdz šim Lutera baznīcā ērģeļu nebija. Tās būvētas 1968.gadā un īpaši piemērotas renesanses un agrīnā baroka repertuāram. Šis instruments tika uzstādīts pavasarī un nāca kā negaidīts, skaists ērģeļbūves meistara un restauratora Jāņa Kalniņa dāvinājums.

Ērģelnieks Roberts Hansons, profesora Talivalda Dekšņa ērģeļklases absolvents, ir aktīvi koncertējošs mākslinieks, bet mūsu festivālā viņu dzirdējām pirmoreiz. Jaunās ērģeles V.A.Mocarta mūzikai likās nedaudz paasas, bet visumā instruments bija bagāts un pilnskanīgs. Mocartisku gaisotni koncertā radīja divu manuālu klavesīns, un R.Hansona brīvi improvizējošā manierē spēlētā “fantāzija Re minorā” atraisīja arī klausītāju iztēli.

V.A.Mocarta opermūzika, viņa koncertārijas prasa no dziedātāja augstu vokālo meistarību, balss tehniku un muzikalitāti. to pilnā mērā klausītājiem sniedza viena no pašlaik spožākajām mūsu operdziedātājām Kristīne Gailīte. Balss vieglums, dzidrās augšas valdzināja klausītājus. Ne velti viena no dziedones izcilākajām lomām ir Nakts karaliene operā “Burvju flauta”. Dziedones priekšnesumā jūtams arī  aktieriskais nervs, vēlēšanās konkretizēt teksta tēlus. Žilbinošas pasāžas, trilleri, moteles “Exultate, jubilate” (“Gavilējiet, līksmojiet”) piepildīja visu dievnamu, ceļoties augšup vakara saules staros. 

Pēc īsas atelpas rīt Kuldīgas Sv.Katrīnas baznīcā, bet ceturtdien Liepājas Sv.Trīsvienības katedrālē būs iespēja dzirdēt igauņu mūziķu spēli programmā “Koncerts ērģelēm un saksofonam”, kurā skanēs F.Lista, K.Sensānsa, D.Elingtona u.c. mūzika. Pianists un ērģelnieks Āre Pauls Latiks savas studijas papildinājis arī vairāku franču izcilu ērģelnieku vadībā Parīzē, ir starptautisku konkursu laureāts. Viņš ir Igaunijas Ērģelnieku apvienības priekšsēdētājs, Zviedrijas Sv.Miķeļa baznīcas u.c. ērģelnieks. Arī saksofonists Villu Veski ir papildinājies Francijā un citās valstīs, bet viņa repertuārā ir gan klasika, gan arī džeza mūzika. Tallinas saksofonistu kvarteta sastāvā viņš koncertējis daudzās pasaules valstīs. 

Indra Imbovica,
Aija Engelmane,
“Kurzemes Vārds”

Harija Zālīša gaismas partitūra.

Vai, klausoties ērģeļmūzikas varenajās skaņās, maz var iedomāties, kāda slodze jāiztur mūziķa rokām?

Čellista Ērika Kiršfelda emocionālā spēle.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz