Svētdiena, 19. janvāris Alnis, Andulis

Gaidīšanas laika atribūts – pašu rokām

Gaidīšanas laika atribūts – pašu rokām
Foto: no Elīnas Kuplēnas personīgā arhīva
24.11.2018 07:09

liepajniekiem.lv

Jau drīz teju ikvienā namā iemirdzēsies Adventa vainaga pirmā svecīte. Vēl tikai nedēļa, un pirmā Adventa svētdiena būs klāt. Šogad tā iekrīt 2.decembrī. 

Svecīšu aizdegšanas Adventa vainagā ir aizsākums maģiskajam Ziemassvētku gaidīšanas laikam. Četras svētdienas pirms svētkiem simboliski iededzam sveci pa svecei, līdz Ziemassvētkos vainagu rotā visas četras. 

Adventa vainagu, gaidot Ziemassvētkus, savās mājās ienes aizvien vairāk ģimeņu. Protams, mūsdienās to var iegādāties veikalos, pie privātajiem mājražotājiem vai īpašos svētku tirdziņos, taču tie, kuri vēl nav paguvuši tikt pie sava vainaga, iesakām slinkumu mest pie malas un radīt to savām rokām. 

Rokdarbniece Elīna Kuplēna vainagus izgatavo jau trešo gadu. “Pirmajā gadā pieprasījums bija vislielākais, jo tas bija kas jauns. Cilvēkus pārsteidzu ar lina vainadziņiem, jo tie nebija kā tradicionālie no skujām.” Elīna atzīst, ka otrajā gadā cilvēku ieinteresētība kritās un pieprasījums saglabājies pēc pērn veidotajiem. “Šogad sapratu, ka ir jārada kaut kas cits, lai nebūtu rutīna un vienveidīgums. Skuju vainadziņus var iegādāties teju visur, bet vai arī mākslīgo ziedu vainadziņus? Domāju, ka nē, ” pārdomās dalās talantīgā meitene.

Viņa stāsta, ka pašam pagatavot Adventa vainagu mājas apstākļos nav nemaz tik sarežģīti un laikietilpīgi kā varētu šķist. Vajag tikai nodrošināties ar pacietību un nepieciešamajiem materiāliem. 

Lai pagatavotu Adventa vainagu, vispirms ir nepieciešams sagatavot pamatni, uzlikt svecītes un beigās ar karsto līmi likt klāt visu, ko sirds kāro. Vidēji viena vainadziņa gatavošanas ilgums aizņem divas, trīs stundas, taču ja ir iegādāta gatavā pamatne un patīk minimālisms, tad noteikti varēs iekļauties pat 30 minūtēs. 

Pamatne – pašu veidota vai iegādāta

Adventa vainaga pamatā ir aplis, kas apzīmē mūžības ritējumu un vienotību. Gatavojot vainagu ar pašu rokām, to var izveidot no visdažādākajiem dabas materiāliem. Tradicionāli tie ir egļu, priežu vai kadiķu zari. 

“Zaļajam skuju vainagam būs nepieciešama stingra pamatne no salmiem vai zariem, skujas, stingrāks diegs vai stieple, sveču turētāji, svecītes un dažādi dekori pēc katra gaumes,” skaidro Elīna.

Galvenais ir ņemt zarus, kuri liecas un kurus var savīt aplī. Vēl viens dabas materiāls, no kā uzmeistarot apli, var būt salmi. Ņem rokās tik biezu saišķīti, cik nu vainags iecerēts, un ik pa gabalam stingri apvij ar resnāku diegu vai stiepli. “Savukārt, ja vēlaties ietaupīt laiku vai nav vēlēšanās skuju pamatni pīt pašam, veikalā to var iegādāties jau gatavu,” informē rokdarbniece. 

Rotājumiem der gan dabas materiāli, gan spīguļi

Adventa vainagu pieņemts izrotāt. Te nu iespējas ir ļoti plašas, tā ka katrs var likt lietā savu izdomu, pieejamos materiālus un gaumi.

“Ja vēlaties pēc iespējas dabīgāku vainagu, tad izmantojiet materiālus, kuri atrodami dārzā, parkā, mežā – skujas, čiekurus, kastaņus, ozolzīles, zīļu cepurītes, zariņus, pīlādžus, mazos ābolīšus un citus veltes. Savukārt, ja vēlamies ko krāšņāku, tad varam izmantot eglīšu rotājumus un bumbiņas, pērlītes, lentītes, dekoratīvos ziedus, koka dekorus,” turpina Elīna. Viņa gan brīdina, ja tiek veidots krāšņāks vainags, atrast vēlamos materiālus ar kuriem izrotāt vainagu var būt laikietilpīgs process. Tāpat jāapbruņojas ar pacietību, lai visu skaisti salīmētu.

Var kombinēt dabiskos materiālus ar pirktiem spožiem rotājumiem. Ir iespējams nopirkt mākslīgo sniegu, lai veidotu apsnigšanas efektu. Dažādas faktūras un krāsas materiāli izceļ cits citu – gludais šķautņaino, gaišais tumšo.

Rotājumus pie vainaga var pielīmēt ar līmes pistoli, taču jāuzmanās un jāsarga pirksti no karstās līmes, brīdina meistare. Viņa uzsver, ka galvenais ir nebaidīties izpausties, izmantot tādus materiālus, ko nekad nebūtu domājuši ieraudzīt uz sava vainadziņa. “Manuprāt, šobrīd tendence ir atšķirties no citiem, izmantot pēc iespējas dažādākus materiālus. Šobrīd aktuāli ir vainadziņi no sudrabegles, tā pat kompozīcijas ar svecēm dažādās kārbās vai koka veidnēs, uz ripiņām.”

Svecēm liela loma

Adventa vainagā ir četras sveces. Un katrā no svētdienām aizdedz klāt pa vienai gaismiņai.

Elīna pievērš uzmanību, tam, ka sveces jāiestiprina stabili, lai būtu droši. Arī sveču krāsai, formai un lielumam ir liela nozīme pārējo materiālu izvēlē un kopējā vainaga kompozīcijā.

Apjomīgos vainagos droši var likt lielākas sveces, savukārt mazā vainagā īsti neiederēsies garas sveces.

Liepājniece iesaka idejas smelties internetā un dažādos floristikas žurnālos. “Arī es reizēm iemetu aci interneta dzīlēs, paskatos, ko veidojuši citi. Bet kopumā man idejas atnāk pašas no sevis. Salieku sev apkārt visus pieejamos materiālus un tad līmēju klāt pēc intuīcijas. Beigās kāds varbūt sanāk labāks, cits vienkāršāks,” stāsta rokdarbniece.  

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)