Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Ģitāristu sesija” – jauno mūziķu tikšanās vieta

“Ģitāristu sesija” – jauno mūziķu tikšanās vieta
29.04.2009 13:30

Ligita Kupčus

Mēneša sākumā, no 5. līdz 10.aprīlim, Madonā jau divpadsmito reizi norisinājās “Ģitāristu sesija” – ģitāristu, bundzinieku un vokālistu apmācības. Tajās piedalījās arī vairāki Liepājas puses jaunieši, t.s., Vaiņodes grupas “Diena bez pārtraukuma” dalībnieki – Artis Balodis, Edgars Mamis, Matīss Trofimovs un Toms Bokums. Viņi, kopā ar citiem sesijas dalībniekiem, piedalījās dažādās meistarklasēs pie Latvijā pazīstamiem un atzītiem profesionāļiem, kā arī ārvalstu viesiem.

Apgūst tik daudz, cik pats vēlas

Sarunā ar portālu Artis pastāstīja, ka sesijā piedalījies otro gadu, tāpēc nojautis, ko gaidīt un kas varētu notikt, taču kopumā iespaidi joprojām saglabājušies ļoti labi. “Daudz strādājām – līdz tulznām un sāpošiem pirkstiem, guvām pozitīvas emocijas un jaunus draugus, un pats galvenais – papildināju savu muzikālo pieredzes bagāžu,” uzsvēra jaunietis. Ģitāristu sesijā viņš smēlies idejas, kā mācīties un pilnveidot sevi tālāk, jo ģitārspēli sācis apgūt tikai pirms diviem gadiem, tādējādi flautu, ko viņš aktīvi spēlējis līdz tam, šobrīd iemainījis pret šo stīgu instrumentu.

Meistarklasēs Artis darbojies pie tādiem profesionāļiem, kā Pauls Grīnhofs (basa pavadījums, stilistika, basģitāras solo) un Murovejs (bass). “Biju arī pie citiem pasniedzējiem, tāpēc dienā sanāca spēlēt līdz pat deviņām stundām,” atminējās Artis. Meistarklasēs jaunietis apguvis, piemēram, jaunas groove lietas jeb kačkas, kas nozīmē skaņdarbu nospēlēt ne tikai pareizi pēc notīm, bet – ar emocijām.

Jautāts, kas paliks atmiņā no 2009.gada ģitāristu sesijas, Artis atbild, ka dzīve pēc lekcijām – dalībnieku kopā pasēdēšana un pamuzicēšana, kā arī sacensība savā starpā un konkursi, kuros pilnīgi sveši cilvēki sanākuši kopā un radījuši jaunus muzikālus projektus. Visvairāk viņam paticis tas, ka nekas nav bijis obligāts. Varējis apmeklēt tās nodarbības, kas šķita saistošākas, tādējādi no pasākuma kopējā piedāvājuma ikviens dalībnieks apguva un paņēma tik daudz, cik pats vēlējās.

Artis apstiprina, ka ģitāristu sesiju vairāk iecienījuši jaunieši, jo, pēc viņa novērojumiem, vidējais dalībnieku vecums bijis ap 18.

Jāpiebilst, ka Arta grupa “Diena bez pārtraukuma” (angliskā versija “A Day Without Break”) spēlē ballītēs, koncertos un piedalās dažādos konkursos. Grupas mūzikas stilu viņš raksturo kā roku/poproku/alternatīvais roks.

33 meistarklases pie profesionāļiem

“”Ģitāristu sesija” 12 gadu laikā ir izaugusi par jauno mūziķu pieredzes uzkrāšanas avotu, par iepazīšanās un jaunu projektu, jaunas informācijas un ideju ģenerēšanas vietu,” vēsta mājas lapa http://www.madona.lv/gitses.  Sākot ar 1998.gadu, tajā ir piedalījušies 723 cilvēki no Rīgas un visiem Latvijas novadiem. Mācībspēks sesijā ir starptautisks, bet sniegt meistarklases ir aicināti Latvijas labākie, stilistiski pamatotākie un arī populāri mūziķi.

Šogad sesijā meistarklases sniedza šādi Latvijas mūziķi un ārzemju viesi: Andris Jeziks, Juris Reinholds, Francis Dove (Jaunzēlande), Andy Baker (Londona), Kaspars Ansons, Māris Plūme, Valdis Rēbuks, Aigars Māls, Matīss Čudars, Pauls Themole, Laimis Rācenājs, Ruslans Kazlovskis, Anete Zālīte, Murovejs, Pēteris Liepiņš, Paulis Grīnhofs, Toms Poišs, Livars Jankovskis un Elīna Kuple.

“Mācībspēks tiek izraudzīts pēc vairākiem kritērijiem. Ir svarīgi, lai viņš spētu ne tikai profesionāli visu parādīt, bet arī sarežģītas lietas vienkārši pastāstīt un iemācīt. Tāpat viņam ir jābūt sabiedrībā pazīstamam, lai sesijas dalībniekiem nerastos lieki jautājumi un viņi zinātu, ko gaidīt un uz kurieni doties,” pārliecināts ģitāras sesijas organizators Imants Pulkstenis. Sarunā ar portālu viņš atzīmēja, ka nereti pasniedzēji paši agrāk ir piedalījušies sesijā kā dalībnieki. Kopumā piecās dienās tika piedāvātas 33 meistarklases latviešu, krievu un angļu valodās. Dalībnieki apvienojās interešu grupās, kur notika padziļināta informācijas apmaiņa, praktiskas nodarbības un mēģinājumi noslēguma koncertam.

“Lai tusiņš būtu izdevies!”

“Katru gadu sesijas programma kļūst bagātāka, arvien nāk klāt daudzas interesantas un lietderīgas lietas, piemēram, šogad notika arī tehnoloģiju seminārs “Skaņa, gaisma 2″ kultūras darbiniekiem un tehniķiem,” pastāstīja I.Pulkstenis. Tāpat vakaros tika organizēti konkursi ar vērtīgām balvām. Ieviesusies tradīcija vakarā doties ekskursijā pie dabas, piemēram, šogad tika iepazīta teritorija Gaiziņkalna pusē, aplūkojot interesantus vides objektus, atpūšoties pie ugunskura utt.

Ģitāristu sesijas laikā jaunajām grupām par nelielu summu tika piedāvāta arī kvalitatīva demo materiāla izveidošana, kas tika filmēta daudzkameru režīmā, ar labām gaismām un profesionāliem skaņu operatoriem. “Tādējādi jaunajiem mūziķiem bija iespēja braukt mājās ar samontētu dzīvā koncertu vai dziesmas DVD ierakstu,” atzīmēja I.Pulkstenis. Šī iecere īstenota, pateicoties skaņu kompānijai “3S”. Šogad to izmantoja astoņas grupas.

“Organizējot pasākumu, domājām ne tikai par to, lai dalībniekiem būtu mājīgi un interesanti, bet arī, lai viņi būtu paēduši, izgulējušies un lai tusiņš būtu izdevies,” sacīja I.Pulkstenis, piekrītot, ka ģitāristu sesiju vairāk iecienījuši vidusskolas vecuma jaunieši, jo tā parasti iekrīt skolēnu pavasara brīvdienās.

Šogad, neskatoties uz šodienas ekonomisko situāciju valstī, “Ģitāristu sesijas” dalības maksa bija saglabāta iepriekšējo gadu līmenī. Tiem, kam nebija nepieciešama apmešanās vieta un ēdināšanas pakalpojumi, pasākums izmaksāja – Ls 40 (cena par meistarklasēm), savukārt tiem, kam iepriekš nosauktas bija nepieciešams, dalības summa bija divreiz lielāka – Ls 80.

Ģitāristu sesiju” organizē u.i. “Sinepes un Medus” sadarbībā ar Madonas pilsētas domi un Madonas kultūras namu. Visbiežāk tā ir notikusi Madonas kinoteātrī “Vidzeme”, 2002.gadā Cesvaines pilī, taču jau otro gadu tā norisinājās nesen rekonstruētajā Madonas kultūras namā.

“Ģitāristu sesijas” organizatoru foto

Kaspars Ansons un Pauls Grīnhofs sesijā ir sākuši kā dalībnieki, bet tagad pārtapuši par mesitariem. Šogad viņi publiku pārsteidza ar ģitāru skaņu integrāciju house un tehno deju ritmu un skaņu pasaulē.

Sesijas gala koncertā – “Riga Groove Elektra”.

Toms Bokums no grupas “Diena bez pārtraukuma”.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz