Otrdiena, 19. marts Jāzeps, Juzefa
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jaunieši Liepājā vēlas būt aktīvi, bet viņiem vajadzīga platforma

Ar jauniešu izglītošanu Liepājā nodarbojas arī vairākas nevalstiskās organizācijas. Viena no tām ir jaunatnes un ģimenes centrs ”House of Hope”. Sākotnēji tas bija jauniešu centrs ”Karosta Kids”, kurā varēja pavadīt laiku un attīstīt savus talantus, stāsta tā vadītāja Tatjana Makovija.

Jaunieši Liepājā vēlas būt aktīvi, bet viņiem vajadzīga platforma
Ilustratīvs foto. (Foto: birgl from Pixabay)
03.10.2020 06:00

Atslēgvārdi

”Pēc tam mēs attīstījāmies un nu jau esam kļuvušu par jaunatnes un ģimenes centru, kas atrodas Rīgas ielā 67.” Pagaidām uz šo vietu var atnākt trīs reizes nedēļā, lai satiktu domubiedrus, izpildītu mājas darbus, vai arī iemācītos kaut ko jaunu, izietu tā saukto dzīves skolu, jo mēs visu darām paši, gatavojam ēst, uzturam kārtību un daudz ko citu. Pie mums jaunieši var paņemt rokās gan grābekli, gan slotu.”

Jaunatnes un ģimenes centra “House of Hope” vadītāja Tatjana Makovija, 12.klases skolniece Marija Valtere, žurnālists Konstantīns Fjodorovs un Jūrniecības koledžas otrā kursa students Dmitrijs Žovnarenko.

Katru dienu šo centru apmeklē līdz 50 cilvēkiem, kuriem katram ir savi mērķi un vērtības. Viena no regulārajām apmeklētājām ir 12.klases skolniece Marija Valtere, kura uzskata, ka Liepāja ir diezgan draudzīga pilsēta jauniešiem.

”Pie mums ir daudz vietu un pasākumu, kur var gan izklaidēties, gan izglītoties. Cita lieta, ka informācijas par to nav tik daudz, cik gribētos. Proti, ja cilvēks pats negrib, tad viņš arī neko neatradīs,” pārliecināta Marija.

Viņai piekrīt arī Jūrniecības koledžas otrā kursa students Dmitrijs Žovnarenko. Viņaprāt, Liepāja esot diezgan maza pilsēta, kurā visi cits citu pazīst, un te ir ar ko nodarboties. Arī Dmitrijs ir pārliecināts, ka viss ir atkarīgs tikai no paša cilvēka – ja gribēs, tad atradīs, ko darīt, bet ja negribēs – tad neatradīs.

”Ja jauniešiem ir, kur atnākt, un uz vietas ir cilvēki, kuri viņus var atbalstīt, palīdzēt vai vienkārši uzklausīt, tad viņiem ir, ar ko nodarboties, mūsu piemērs to apliecina,” saka T.Makovija, komentējot viedokli par to, ka mūsdienu jauniešiem nav iniciatīvas. ”Viņi vēlas mainīties, vēlas būt aktīvi, bet ir vajadzīga platforma.” Jaunatnes centra vadītāja pārliecināta, ka viena no tādām vietām ir ”House of Hope”. ”Mēs nodrošinām vietu, kur jaunieši var attīstīties, izvirzīt mērķus un sasniegt tos, nevis nodarboties ar kaut ko destruktīvu.”

Lai arī Liepājā ir daudz vietu, kur jaunieši var pavadīt brīvo laiku, pilsētai vajadzētu aizdomāties par to, lai izveidotu vairāk jauniešu centru, kuros būtu iespējams uzzināt kaut ko jaunu, lai skolēniem un studentiem būtu iespēja realizēt savus plānus un idejas. ”Domāju, ka šādi centri būtu noderīgi pilsētas lielākajos rajonos,” min M.Valtere.

Skolniece atkārtoti uzsver, ka pilsētā trūkst informācijas par jaunatnes centru darbību, kas ir viena no problēmām, ko vajadzētu uzlabot.

”Gribētos, lai arī skolas iesaistās un stāsta, ka tur un tur būs kaut kas interesants. Jo mums ir, piemēram, ”Jauniešu māja”, bet par viņiem bieži vien kaut kas dzirdams tikai tad, kad pasākums jau ir noticis.” Tajā pašā laikā viņa apzinās, ka visus ieinteresētos nebūtu iespējam izvietot nevienā no esošajiem jaunatnes centriem.

Tas arī ir viens no iemesliem, kādēļ pie ”House of Hope” žoga nav piestiprināta plāksnīte ar organizācijas aktivitātēm, min T.Makovija. ”Uz fasādes ir plāksnīte ar uzrakstu, kas tā ir par vietu, un tas viss. Mēs vienkārši nespēsim uzņemt visus viesus, jo mums nav tik daudz darbinieku,” skaidro centra vadītāja.

”Ezerkrastā un Laumas rajonā šādi centri noteikti noderētu, jo pie mums nāk arvien vairāk cilvēku, bet vietas ir tik, cik ir,” saka D.Žovnarenko. ”Vēl gribētos, lai pilsētā bieži notiek kaut kādas profesionāļu meistarklases, it īpaši sportistu. Lai tie, kuri ar sportu nenodarbojas profesionāli, varētu kaut ko iemācīties.”

Tāpat M.Valtere uzskata, ka skolām vajadzētu pievērst lielāku uzmanību skolēnu izglītošanai arī ārpus skolas programmas, kas varētu palīdzēt jauniešiem atrast kaut kādas iespējas, par kurām viņi paši dažādu iemeslu dēļ nezina.

Ik pa laikam uz jauniešu centriem tiek aicināti cilvēki, kuru pieredze varētu būt noderīga jaunākajai paaudzei. Jautāta par to, kādu cilvēku viņa uzaicinātu uz ”House of hope”, ja vien būtu tāda iespēja, T.Makovija min Ričardu Brensonu, kurš izveidojis vairākas kompānijas ASV. ”Man patīk ne viss, ko viņš dara, bet tajā pašā laikā man imponē viņa dzīves pieeja, proti, Brensons vienmēr mudina cilvēkus pamēģināt kaut ko izdarīt,” saka centra vadītāja.

Savukārt abi jauniešu uz Liepāju labprāt uzaicinātu kādu no jaukto cīņu (UFC) pārstāvjiem – Habibu Nurmagomedovu vai Konoru Makgregoru. Saruna ar šādiem cilvēkiem varētu kalpot par motivācijas devu visiem jauniešiem, it īpaši tiem, kuri apšauba savas spējas sasniegt augstākās virsotnes, pārliecināti M.Valtere un D.Žovnarenko.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz