Otrdiena, 24. novembris Velta, Velda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kur Alpi kļūst pieauguši

Kur Alpi kļūst pieauguši
30.08.2008 07:01

Atslēgvārdi

Vietā, kur Austrijas kalni izskatās kā omulīgi milži, pār kuru noliektajām mugurām biezi saauguši egļu meži, atrodas Karintijas reģions. Tālāk uz dienvidrietumiem, kur Karintija robežojas ar Tiroli un Itāliju, Alpi kļūst aizvien stāvāki, klinšaināki, virsotnes iesniedzas arvien augstāk debesīs. Tomēr Karintijai ar tās noapaļotajiem pauguriem, lēzenajām nogāzēm un ielejām piemīt mājīgums un miers.

Idilliski lauku ciematiņi

Nav taisnība, ka uz Alpiem jābrauc tikai ziemā, lai slēpotu. Dabas baudīšanai ideāla ir arī vasara, jo tad kalnu ielejās uz koši zaļu lauku fona izceļas mazi ciematiņi, kuros ikkatra māja apjumta ar sarkanu dakstiņu jumtu. It visur paceļas apaļīgi baznīcu tornīši, bet pļavās ganās gaiši brūnas govis ar zvaniņiem kaklā.

Viens no tādiem ciematiem, kur ap miniatūru tirgus laukumu saspiedušies tikai pāris veikalu un neliela baznīca, ir Metnica. Uz ielas pieņemts sveicināt katru pretimnācēju, kuri ciemā gan nav sastopami pārāk bieži. Rosība tirgus laukumā lielākoties jūtama no rīta, kad pulksten sešos nozvanījis baznīcas zvans.

Tūristus šeit varētu interesēt daudzās pārgājienu takas, kas ved krustām šķērsām cauri kalniem, mežiem un zemnieku sētām. Tā brīnišķīgi iespējams baudīt Metnicas ielejas ainavu, tikai jāseko īpaši uzstādītiem numuriņiem, kas norāda virzienu. Metnicā arī tiek uzvesta “Mirušo deja”, kuras tradīcija sakņojas viduslaikos un kura saglabājusies arī fresku veidolā, simbolizējot cilvēku vienlīdzību nāves priekšā.

Skaisti sakopta ir arī mazpilsēta Sanktfeite, kuras rātslaukumā acis žilbina ziedu kalni, un Gurka, kuru apvij sevišķa aura cēlā Gurkas Doma dēļ. Ļoti daudzās mazajās pilsētiņās atrodas viduslaiku cietokšņi vai pilsdrupas. Ir vērts apmeklēt Štrāsburgas skaisto pili, kas atrodas pašā kalna galā un var kļūt par lielisku aktīvas pastaigas galamērķi.

Karintijas galvaspilsēta

Pie zili zaļā Verterezera novietojusies Klāgenfurte, kas ir šā Austrijas reģiona galvaspilsēta un vēl nesen bija viena no tām pilsētām, kurās norisinājās Eiropas čempionāts futbolā. Līdz Klāgenfurtei ved teicami dzelzceļi un ātrgaitas šosejas, no kurām paveras fantastiski skati uz Alpu virsotnēm. Kalni pavada skatienu, arī staigājot pa pilsētas centru, nereti tie, ietinušies dūmakā, redzami ielas galā.

Pilsētas simbols ir pūķis, par kuru minēts arī Klāgenfurtes dibināšanas teikā. Tā vēsta, ka pūķis dzīvojis vietā, kur tagad atrodas pilsētas parks, un barojies ar apkārtnes jaunavām, līdz drosminieki to nobeiguši. Teiksmu attēlo aka ar statujām rātslaukumā, kas mazu kociņu ielenkumā kalpo par strūklaku.

Verterezers ir lielākais visā Karintijā. Kalnu ieskauts, tas noder gan kā mūziklu uzvešanas, gan burāšanas un atpūtas vieta. Blakusesošo Eiropas parku vago mazi kanāliņi, kas garām restorāniem un maksas pludmales ieejai vedina līdz ezeram, kurā var doties izbraukumā ar kuģīti. Austrijai nav izejas pie jūras, tādēļ pie ezera ļaužu ka biezs: autostāvvietas pārpildītas ne tikai ar vieglajiem auto, bet arī dzīvojamajiem vagoniņiem ar velosipēdiem uz jumta.

Vecākā Karintijas pilsēta ir Frīzaha. Šeit saglabājies arī viduslaiku nocietinājumu komplekss, pie kura pieder plašs aizsarggrāvis un augsts mūris, ko dažviet pārtrauc koka tiltiņi. Frīzahā mēdz notikt iespaidīgi, viduslaiku stilā ieturēti svētku pasākumi, bruņinieku cīņas, tirdziņi, teātri. Pilsētas viesi var piedalīties arī īpašās bruņinieku pusdienās, kur galdabiedri būs bruņās tērpti aktieri un ēsti tiks viduslaiku ēdieni.

Serpentīns ar varžu pāreju

Ceļošana pa Karintiju ar auto šoferim var izrādīties īsts pārbaudījums, jo ceļi šeit met astoņnieku cienīgus līkumus, vijas gar klintīm un mazo ciematiņu tuvumā mēdz būt diezgan šauri. Vietām šajos līkločos manāma zaļa brīdinājuma zīmīte, uz kuras uzzīmēta varde un rakstīts – “Varžu migrācijas ceļš”. Ciematos ielas ir šauras un stāvas, jo katrs ciems ir būvēts pakāpienveidā, piekļaujoties kalniem. Vietējie iedzīvotāji te iepraktizējušies braukt kā 1.formulas sacīkstēs. Bet lielāko izbrīnu izraisa lauksaimniecības tehnika, kas spēj braukt gandrīz vertikālās nogāzēs.

Kalnu klimats ir visnotaļ nepastāvīgs. Tas jāiegaumē, dodoties pārgājienos, jo šeit ātri uzrodas tumšas mākoņu gubas, kas var itin strauji pārtapt negaisā. Pērkons Alpos ir baismi spēcīgs, un tā laikā nav prāta darbs atrasties augstu virs jūras līmeņa. Tāpat jāatceras, ka vienmēr aiz sevis jāaizver ganāmpulku norobežojošie vārtiņi, kādi var gadīties ceļā. Savukārt nakšņot mežā drīkst tikai ar tā saimnieka atļauju, bet sēņot savām vajadzībām – pēc sirds patikas. Liela daļa ciematiņu iedzīvotāju nodarbojas ar mežsaimniecību, tādēļ dažas takas uz laiku var būt slēgtas koku vešanas dēļ. Iespējams arī mežā sastapt kādu baļķu vedēju, kas labprāt paskaidros ceļu, ja vien klausītājs spēs saprast vācu valodu karintiešu dialektā.

Anete Zīraka,
“Kurzemes Vārds”

Autores foto

Verterezera promenāde, pa kuru pastaigājas ne tikai tūristi, bet arī no ūdens izkāpušās pīles.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz