Pirmdiena, 26. oktobris Kaiva, Amanda, Amanta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājā pulciņu netrūkst, tikai jāatrod savējais

Liepājā pulciņu netrūkst, tikai jāatrod savējais
Foto: Ruslans Šuļga
21.09.2019 07:12

"Kurzemes Vārds"

Ir sācies jaunais mācību gads, un nereti, lai sevi pilnveidotu un attīstītu savas prasmes, bērni un jaunieši iesaistās dažādos ārpusskolas pulciņos, studijās u.c. veida mācību iestādēs. Liepājas Bērnu un jaunatnes centrs (BJC) vien piedāvā apmēram 60 dažādu pulciņu. Kā izdarīt savu izvēli?

Uz pirmo – vecākiem pie rokas

Aprunājoties ar pusaudžiem, noskaidrojām, ka katram ceļš līdz izvēlētajai pēcstundu nodarbei, bijis atšķirīgs. Cits sevi atrod ātrāk, cits vēlāk, citam ir būtiski vienkārši kaut kur sevi nodarbināt, lai iepazīstos ar saviem vienaudžiem un padarītu ikdienu interesantāku, cits meklē ko tādu, kas varētu patiesi noderēt nākotnes izvēlētajai profesijai.

“Ja Liepājā būtu interešu izglītība, kas mani interesē, piemēram, fizikas pulciņš, kas vairāk koncentrēts uz eksperimentālo daļu un sarežģītākām fizikas tēmām, piemēram, vispārīgā relativitāte vai standarta modulis, es, iespējams, tajā labprāt ietu, bet tā kā es neesmu īpaši sabiedrisks, tāpēc nekādos pulciņos tā pat vien neiesaistos”, saka Eduards, kuram šogad palika 17 gadu.

Dažreiz bērni izvēlas sev šķietami loģisko nodarbi: “Mana vecākā māsa un vecākais brālis tur mācījās”, stāsta 15 gadus vecais Raivo, kurš mācās Liepājas Mūzikas, Mākslas un dizaina skolā.

“Sapratu, ka arī gribu dziedāt, mamma veda mani uz popgrupu, bet tad nolēma, ka vērtīgāk ir mācīties mūzikas skolā, kur beigās ir arī diploms. Esmu par to priecīgs, jo man vēl joprojām tas patīk. Tur ir forši draugi un notikumi!” puisis saka.

Savukārt Raivo vienaudze Agnese stāsta: “Kad biju maziņa, ļoti gribēju mācīties mūziku, tāpēc palūdzu mammai mani aizvest uz mūzikas skolu.

Neko nenožēloju, jo man ļoti patīk dziedāt, es mīlu mūziku un ar draugiem arī kopā dziedam un spēlējam dažādus instrumentus. Man patīk mūzikas pasaule, neko citu es neizvēlētos!”

Bet 13 gadus vecā Krista nodarbojas ar vieglatlētiku Liepājas sporta skolā. “To ieteica mana krustmamma. Es trenējos tikai trīs gadus, taču man ļoti patīk, tāpēc par citām iespējām nemaz nedomāju, ” tā Krista.

Kā pedagogi atrod savu audzēkni?

BJC vokālās studijas “Skaņu karuselis” vadītāja Agita Dobele atklāj, ka informācija par pulciņu līdz potenciālajiem dalībniekiem nereti nonāk “no mutes mutē”: “Bērni stāsta saviem draugiem, kur dzied, ko dara, kā arī vecāki mani iesaka. Par to ļoti priecājos.”

Kad viņas studija sākusi darbu, protams, sevi reklamējusi dažādos veidos – gan apmeklēja skolas un runāja ar skolniekiem, gan sagatavoja reklāmas lapiņas, kuras izdalīja bērnudārzos.

“Katru mācību gadu mainās tie dziedošie jaunieši – kāds pienāk klāt, kādu vecāki tomēr izvēlas sūtīt sporta nodarbībās, ar kurām nereti grūti apvienot vēl dziedāšanas studiju. Daudzi bērni arī izvēlas pēc sagatavošanās dziedāšanā tālāk jau nopietnāk pievērsties mūzikai un iestājas mūzikas skolā. Vidēji mācību gadā ir līdz 15 bērniem vecumā no 3 līdz 12 gadiem, ar kuriem es strādāju,” ar studijas darbu iepazīstina A. Dobele.

“Milzīga atšķirība ir mācīt skolā kādu priekšmetu, kur nāk visi – gan tie, kurus interesē konkrētais priekšmets, gan tie, kurus tas nemaz neinteresē vai mācīt interešu izglītības jomā, kur bērni ir daudz vairāk ieinteresēti, jo viņi ir izvēlējušies apgūt ko jaunu,”

stāsta studijas “Māksla” vadītāja Guna Skabarniece.

“Bet manas sirds pietiek visiem,” turpina skolotāja. Savu studiju “Vaduguns” telpās viņa vada tikai trešo gadu, bet jau ir izveidojušās divas vecuma grupas – pirmsskolas un skolas vecuma bērniem.

Reklāmu par studiju G.Skabarniece publicē sociālajos tīklos un saka, ka viņai ar to pietiekot, “jo bērni ceļu līdz nodarbībām atrod”.

Sirdslietai naudas nav žēl

Ir aktīvāki vecāki, kas savus bērnus ved uz dažādiem pulciņiem, ir tādi, kas daudz neiejaucas bērna izvēlē, tomēr ikvienā ģimenē ir svarīgs izmaksu jautājums, cik jātērē naudas dažādām ārpusstundu aktivitātēm.

Liela daļa pulciņu Liepājā maksā no trīs līdz septiņiem eiro mēnesī, bet ir arī dārgākas nodarbes, piemēram, hokejs vai teniss. Paulas mamma Ilze stāsta: “Ikmēneša maksa par treniņiem, ir 21.34 eiro mēnesī, bet tās ir tikai grupu nodarbības. Par individuāliem treniņiem ir jāmaksā atsevišķi un viens treniņš izmaksā 38 eiro.

Sākumā jau nelikās tik dārgi – pirmo raketi nopirkām par 25 latiem, pirmo kostīmiņu treniņiem mums uzšuva radiniece, arī apavus pirkām bērnu nodaļā, tāpēc izdevumu nebija tik daudz. Šobrīd jau Paula ar tenisu nodarbojas 8 gadus, daudz nopietnākā līmenī.

Jāpērk sieviešu profesionālie sporta apavi, kas kalpo tikai kādu pusgadu, gan internetā pasūtīti speciālie kostīmi. Arī raketes bērnam pieaugot, mainoties sitiena spēkam, ir nepieciešamas profesionālās. Un nepietiek tikai ar vienu. Raketes pērkam uzreiz divas – ar visu stīgošanu mūsu ģimenei tas izmaksāja 430 eiro, turklāt aptuveni reizi trijos mēnešos tās ir jāpārstīgo – katra raketes pārstīgošana maksā vidēji 20 eiro. Piedalīšanās sacensībās tāpat, protams, ir pašu rokās – cik varam atļauties, tik braucam. Vidēji dalība sacensībās izmaksā 22 – 30 eiro, vēl nakšņošana un ēšana.

Pagaidām darām, ko varam, jo tās nav vienkārši meitas iegribas – tas ir ceļš, kuru viņa ir izvēlējusies, tāpēc saliekam kopā visus spēkus un turpinām viņu virzīt šajā nebūt ne vieglajā sporta ceļā.”

Bet kāpēc tieši teniss? “Kad Paula vēl apmeklēja bērnudārzu, viņas draudzenes mamma man pastāstīja, ka savu meitu sākusi vest uz tenisa treniņiem. Mani tas ieinteresēja, aizgājām, iepazināmies ar treniņu norisi, treneri un nolēmām izmēģināt. Tā viss arī aizgāja! Jau astoņus gadus astoņas reizes nedēļā Paula nodarbojas ar savu sirdslietu. Un mums ir prieks, ka meita ir atradusi savu ceļu!”

Galvenais – nepārspīlēt

Patrīcijai ir 14 gadi, viņa mācās gan Liepājas Mūzikas, Mākslas un dizaina skolā, gan Sporta skolā, vēl iet arī tautiskajās dejās. Meitene atzīst, ka īsti nevar noorientēties un palikt pie viena: “Vienmēr esmu bijusi aktīva, man tik daudz kas patīk, ka neesmu varējusi izvēlēties tikai vienu ceļu – man ļoti patīk mūzika, arī pārējo ar laiku pati izvēlējos klāt. Man mamma un tētis neko neieteica – tās ir manas izvēles. Vēl citām izvēlēm man laika neatliek. Esmu ļoti nodarbināta.”

Tas ir jautājums par kuru ģimenes mēdz satraukties, vai pulciņu izvēle un tajā ieguldītais laiks ietekmē bērna sekmes? Vai tas veicina domāšanu vai gluži pretēji – atrauj no galvenā?

“Dažreiz vecāki pārspīlē ar bērnu nodarbinātību. Ir bērni, kuri iet gan mūzikas skolā, gan sporta skolā, gan vēl kaut kādos pulciņos – viņi ir pārguruši.

Esmu novērojusi to pēdējo gadu laikā, kādreiz tik izteikti tas nebija vērojams”, tā skolotāja Ilona Lipska, kas bērniem māca angļu valodu Liepājas Centra sākumsskolā.

“Aizņemti bērni ne vienmēr var pienācīgi sagatavoties skolai, bieži nav laika pat izmācīties mājas darbus vai pārstāvēt skolu kādā olimpiādē. Skola tomēr ir galvenā prioritāte. Taču – ja viss ir līdzsvarā, plusu ir vairāk – pirmkārt, bērni, kuriem ir nodarbes ārpus skolas, noteikti iemācās režīmu un disciplīnu vairāk nekā tie bērni, kuriem nav jāplāno savs laiks, otrkārt, mazāk laika atliek virtuālajai pasaulei, tādējādi sevi attīstot gan garīgi, gan fiziski. Šīs iemaņas noteikti noderēs tālākajai dzīvei,” secina skolotāja.

UZZIŅAI

Daži neparasti pulciņi BJC struktūrvienībās

Nodarbības BJC filiālē ”Spārni”: Austrumu dejas, kā arī jogas nodarbības, papīra plastikas pulciņš, apģērba dizains, animācijas studija, bērnu klubiņš, galda spēļu pulciņš.

Nodarbības filiālē “Jauniešu māja”: Video skola, kaligrāfija, improvizāciju teātris, debates un publiskā runa.

Nodarbības filiālē ”Vaduguns”: Keramika, klubiņš ”Pasaulīte” bērniem un jauniešiem ar īpašām vajadzībām, apģērba dizains, tekstila dizains.

Nodarbības filiālē ”Laumiņa”: Citādu lietu darbnīca un kokapstrādes darbnīca, kuģu modeļu darbnīca, kokapstrādes darbnīca, aviomodelisms, raķešu-kosmiskais modelisms un radio elektronikas, jaunāko klašu tehniskais modelisms, Lego robotika, stikla mozaīka, fotopulciņš, pērļošanas studija, papīra un citu materiālu plastika, makšķerēšanas skola.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz