Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mākslas skolā gads bijis labs

Mākslas skolā gads bijis labs
20.12.2012 07:04

Liepājas Bērnu mākslas skolā beigušās pirmā pusgada skates. “Kopumā līmenis ar katru gadu paliek aizvien augstāks, jo bērni nāk aizvien motivētāki, un skolotāji izstrādā spēcīgāku metodiku,” pārliecināti saka skolas vadītāja Ilze Elizabete Rasa.

Skates Bērnu mākslas skolā, tāpat kā mākslas vidusskolā, notiek divreiz gadā. Skolēnu darbus vērtē visu priekšmetu skolotāji kopīgi. “Ir konkrēti vērtēšanas kritēriji – vispārējie un tad katram uzdevumam izvirzītais mērķis, uzdevuma formulējums, piemēram, precizitāte, krāsu jaukšanas principu ievērošana, radošās lietas. Bet konkrētā priekšmeta skolotājs ir noteicošais, jo viņš ar bērnu strādā, viņu zina, var novērtēt darbus kopumā – kā viņš ir centies, kā ir sanācis, ja personīgā izaugsme ir, tad arī vērtējumā tas atspoguļojas,” stāsta I. E. Rasa. Uz jautājumu, vai bērniem skatēs saņemtās atzīmes ir svarīgas, viņa atbild: kā nu kuram. “Tas ir tāpat kā pamatskolā – citam ir ļoti svarīgas, bet citam ir vienalga.”

“Man atzīmes ir ļoti svarīgas, negribas tādu zemu,” saka Mākslas skolas 4. klases skolniece Izabella Džeriņa. Un viņai piekrīt arī klasesbiedrene Ramona Einštāle. Lai gan daļa darbu tapusi pēdējā brīdī un pēdējās dienās nav sanācis gulēt pārāk daudz, pagājušajā naktī vien dažas stundas, smaidot atklāj meitenes. “Bet uztraukums pa gadiem tomēr mazinās,” stāsta Izabella. Mācoties pirmajās klasēs, skates sagādājušas lielāku spriedzi.

Slodze, kas bērniem jāiztur, mācoties vienlaikus divās skolās, protams, ir liela, atzīst pedagoģe. Tomēr vairums audzēkņu, kas mācības uzsākuši, tās arī pabeidz. “Lielākoties atbirst sākumā. Bet beigās jau tomēr maz atkrīt, jo tad sunim jau ir pārkāpts, palikusi tikai astīte,” stāsta I. E. Rasa.

Ir svarīga saikne

Mācības Mākslas skolā dalās vairākos posmos. Pirmajās divās klasēs – “mēs viņus saucam par mazajiem” – bērni apgūst pašus pamatus, mācās mākslas valodu un darbu materiālā. No trešās līdz piektajai klasei apgūst dažādus mācību priekšmetus, zīmēšanu, gleznošanu, kompozīciju un citus. Bet vecākajās klasēs jau strādā ar konkrētiem materiāliem – stiklu, koku, audumu. “Tāpat kā mākslas vidusskolā,” paskaidro skolas vadītāja. Svarīgi arī tas, lai veidotos starppriekšmetu saikne, lai vienā priekšmetā iegūtās zināšanas bērns saprastu un spētu pielietot arī citos, stāsta I. E. Rasa. “Uzdevumi paliek aizvien sarežģītāki,” piebilst skolotāja Solvita Bruža.

“Viņi strādā pēc programmas, kas ir izveidota, sākot no trešās klases, lai būtu izaugsme. Sākumā mācās līniju, tad ir melnbaltais, ceturtajā klasē jau sāk ar krāsu strādāt. Un mēs sasaistām kopā krāsu mācību ar gleznošanu, lai viņi ne tikai mācītos jaukt toņus, bet tālāk to arī turpina. Jo bērniem aizmirstas, un viņi nemāk tik viegli sasaistīt,” stāsta kompozīcijas pasniedzēja, izrādot ceturtās klases audzēkņu darbus. Bet, vaicāta, kā viņa kopumā vērtē savu skolēnu paveikto, pedagoģe atbild: “Ir tiešām tā, kā saka – viens gads ir baigi labais, bet pēc tam ir sliktais.” Šogad esot labs gads.

Katrs savā vietā

Lai mācības bērniem padarītu interesantākas, nemitīgi tiek meklētas jaunas pieejas un papildinājumi jau esošajiem uzdevumiem. “Atrodam dažādus materiālus, lai bērniem būtu interesantāk. Tāpat mācību darbs tiek sasaistīts arī ar citām norisēm – piemēram, bērni gatavoja lukturīši valsts svētkiem.”

Šajā ziņā skates ir kā atskaites punkts, iespēja izvērtēt ne vien audzēkņu sniegumu, bet arī mācību metodes, to efektivitāti. “Pārdomājam, kurus uzdevumus ir vērts turpināt arī nākamajā gadā, jo nereti ir tā, ka uzdevums, kas vienu gadu ir bijis veiksmīgs, neattaisnojas arī nākamajā, jo bērni ir citādāki,” stāsta skolas vadītāja.

Šogad Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centra dotā virstēma mākslas skolai ir gaidāmie Dziesmu un deju svētki. Interesanti ir tas, ka bērniem jācenšas mākslā attēlot mūziku un deju. Līdzīgs uzdevums būs arī pavasarī, kad skolā notiks Jāzepa Vītola jubilejai veltīts mākslas skolu audzēkņu konkurss, stāsta I. E. Rasa.

“Principā esmu apmierināta gan ar savu skolēnu, gan skolotāju darbu. Ir, protams, bērni, kas ir jāpabiksta. Bet mums ir sava komanda, kas krietni strādā, ļoti draudzīgs kolektīvs. Katrs speciālists ir savā vietā,” saka Bērnu mākslas skolas vadītāja.

Marija Leščinska,
“Kurzemes Vārds”

Egona Zīverta foto

Klasesbiedrenes Izabella (no kreisās) un Ramona stāsta, ka atzīmes, protams, skatē griboties saņemt labas.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz