Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pēc skolas – brīvprātīgais darbs ārzemēs?

Pēc skolas – brīvprātīgais darbs ārzemēs?
12.05.2009 10:03

Līga Stālberga

Tūlīt, tūlīt jābeidz skola vai augstskola, taču nav īsti pārliecības, ko tālāk. Iespējas sevi pierādīt Latvijā kļūst mazāk, nemaz nerunājot par izvēli jauniešiem, kuri tikko no skolas sola.

Taču ir iespēja tieši jauniešiem, kuri vēlas gūt pieredzi un ir gatavi tam ziedot laiku – brīvprātīgais darbs ārzemēs. Vairāk par šo iespēji pastāstīja AEGEE-Rīga Eiropas brīvprātīgā darba koordinatore Anita Kalmane un brīvprātīgā Inga Varslavova, kura tieši šobrīd ar organizācijas “IMKA Latvija” palīdzību gatavojas doties uz kādu Francijas pilsētiņu, lai desmit mēnešus vietējā vidusskolā palīdzētu organizēt dažādus jauniešu projektus.

Brīvprātīgais darbs ārzemēs ir vilinoša iespēja, jo visi jaunieša izdevumi tiek apmaksāti: sagatavošanas izdevumi, ceļojuma biļete, apdrošināšana, dzīvesvieta, ēšana, kā arī tiek piešķirta kabatas nauda un nodrošināti valodu kursi, ja projekta laikā nepieciešams runāt uzņēmējvalsts valodā. Anita brīvprātīgo darba ārzemēs raksturo kā iespēju attīstīt savas prasmes un iemaņas, līdz pat vienam gadam veicot brīvprātīgo darbu ārzemēs visdažādākajās jomās un sfērās.

Inga arī pastāsta, ka līdz šim, piedaloties dažādos projektos ārvalstīs, guvusi daudz jaunu zināšanu par citām valstīm, kultūrām un cilvēkiem, ir iegūti draugi visā Eiropā, kas bija viens no galvenajiem faktoriem, kāpēc tika izlemts vienu gadu pavadīt kā brīvprātīgajai, piebilstot, ka šis brauciens ir īstajā laikā. “Pēc mēneša ceru pabeigt augstskolu un biju plānojusi turpināt studijas kādā citā valstī. Šis gads būs lieliska iespēja izlemt, ko gribu tālāk,” uzskata Inga.

Taču Anita uzsver, ka svarīgi ir saprast, ka tas nav atvaļinājums citā valstī – jaunietim būs savi pienākumi, kas tiks atalgoti ar valsts kultūras un dzīves iepazīšanu un pastāvīgās pieredzes bagāžu. “Tā ir iespēja izbaudīt starpkultūru atmosfēru, iemācīties dzīvot pastāvīgi un darboties komandā ne tikai ar savas nacionalitātes, bet gan citu nacionalitāšu pārstāvjiem, kā arī pārbaudīt un saprast, kādā sfērā jaunietis vēlas strādāt turpmāk profesionāli,” sacīja koordinatore.

Iespējams, daži nav gatavi uz gadu pamest mājas vai šobrīd tiek kalti noteikti plāni tuvākajai nākotnei. Brīvprātīgā darba ilgums atšķiras – tas ir no divām nedēļām līdz vienam gadam. Tādēļ piemērots gandrīz ikvienam. Anita piebilda, ka prasības ir ļoti minimālas: “Jābūt 18-30 gadus vecam un interesei veikt brīvprātīgo darbu un sapratnei, ka tas nav atvaļinājums gada garumā. Tas arī viss, jo visu pārējo var apgūt projekta laikā.” Arī sagatavošana projektam jaunietim tiek apmaksāta, ja ir nepieciešamas kādas īpašas prasmes vai projekta laikā nepieciešamas vietējās valodas zināšanas – tas jaunietim tiek nodrošināts.

Taču šīs priekšrocības ir jānopelna. “Kādu pusgadu ik dienas pārbaudīju oficiālo datu bāzi, rakstīju neskaitāmus e-pastus, motivācijas vēstules un nemitīgi meklēju tieši to projektu, kurā vēlētos doties. Kopumā izsūtīju kādus 50 CV uz organizācijām, kas man likās pievilcīgas,” pieredzē dalījās Inga. “Īstā projekta meklēšana var aizņemt diezgan daudz laika, bet labāk sagaidīt savu – tieši to, kuru vēlies, nekā iztērēt šo lielisko iespēju kādā viduvējā projektā. Es savējo gaidīju 8 mēnešus un šobrīd esmu pārliecināta- tā ir pareizā izvēle!” Taču Anita stāsta, ka jaunieši bieži aizbrauc pavisam uz citu valsti, kā sākotnēji plānots: “Vislielākā interese, protams, ir par dienvidu valstīm, piemēram, Spāniju un Itāliju, bet tur ir arī vislielākā konkurence nokļūt, tāpēc nereti jaunieši aizbrauc uz citām valstīm, nekā sākumā paši ir domājuši.”

Kad atrasts īstais projekts, ir jāsagatavo nepieciešamās formalitātes, par ko jau rūpējas nosūtītājorganizācija. “AEGEE-Rīga prakse ir tāda, ka jaunieši paši sameklē sev vispiemērotāko un interesantāko projektu, kas ir gatavs viņus uzņemt, un pēc tam AEGEE-Rīga kopā ar viņiem gatavo visus dokumentus un pārliecinās, ka viss no uzņēmējorganizācijas puses notiek godīgi,” sacīja Anita.

Atliek apbruņoties ar pacietību un apņēmību atrast sev piemērotāko projektu, lai gūtu iespēju izbaudīt Eiropas piedāvātas iespējas jauniešiem gūt pieredzi un iepazīt dažādas kultūras, iesaistoties interesējošos projektos.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz