Ceturtdiena, 17. jūnijs Artis, Artūrs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Piedzīvojums meža vidū

Piedzīvojums meža vidū
28.06.2009 07:03

Atslēgvārdi

“Apceļo Kurzemi” – tā sauc akciju, kuru otro gadu organizē Kurzemes Tūrisma asociācija, piedāvājot ceļot gribētājiem iepazīties ar interesantām un jaunām vietām katrā rajonā.

Liepājas rajonā līdztekus jau zināmajam Apriķu muzejam, kurā apskatāma rūķu kolekcija, un Kalvenes zoodārzam “Cīruļi” iekļauta arī piedzīvojumu taka “Ziemeļi” Bārtas pagastā. Tas ir jaunums mūspusē, tāpēc braucām raudzīt, ko tur īsti var sagaidīt.

Kaut vai visa diena brīvā dabā

Bērnu mājiņa, lauka boulings, meža labirints, dambrete uz liela koka kluča un dažāda cita izklaide un veiklības pārbaudes – to visu un vēl daudz ko citu var izstaigāt un izbaudīt “Ziemeļos”. Ne velti šo vietu iecienījuši vecāki ar bērniem, lai saviem mīluļiem svinētu dzimšanas dienu vai citus svētkus. Un arī skolēnu ekskursijas vairs nav nekāds retums. Tagad gaida “Kurzemes apceļotājus”.

“Mums pašiem šī vieta ir patīkams pārsteigums,” par “Ziemeļiem” saka Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja vadītāja Monta Krafte. Un priecīgi piebilst: “Beidzot pie mums ir kaut kas tāds, ko sen jau bijām gaidījuši – piedzīvojumu taka un vienlaikus iespēja brīvā dabā pavadīt kaut vai visu dienu. Tas ir tas, par ko sen esmu teikusi, ka vajadzīgi jauni un atraktīvi piedāvājumi.”

“Pie Grobiņas griezieties uz Bārtas pusi un tad brauciet līdz ceļa stabiņam, kas norāda 19. kilometru. Tad pabrauciet nedaudz uz priekšu un kreisajā pusē redzēsit norādi,” mums skaidro šās vietas saimniece Anita Dobele, kad jautājam, kā viņu atrast. Tā braucot, nonākam precīzi “Ziemeļos”, kur mūs sagaida Anita. Viņa mūs iepazīstinās ar savu un vīra Agra lolojumu – šo vietu, kuru viņi gan tā īsti par tūrisma objektu nesauc, jo te viss ir veidots pašu un mazbērnu priekam. Šogad viņiem piedāvāja to parādīt arī citiem. Un ģimene piekrita. Pagaidām.

Atgūtais ģimenes īpašums

“Sākumā bija gateris,” stāsta Anita. Patiesībā tas ir joprojām, un tieši gateris ir iztikas gādātājs ģimenei. Pirms desmit gadiem liepājnieku Dobeļu ģimene šajā vietā atguva īpašumu – 38 hektārus meža. Vietā, kur gadu gaitā pakāpeniski mežam un krūmiem atkarota skaistā atpūtas un dzīves vieta, savulaik Agra vecvecākiem bijusi māja un saimniecība. Un par to arī mērots ceļš uz Sibīriju. No vecās mājas nojaušami vairs tikai pamati, bet jauna – liela, plaša ģimenes māja – vēl dzīvo tikai iecerēs. Tai gan ir jau ielieti pamati. Toties apkārtne gan sakārtota tā, ka prieks baudīt šo lauku mieru un klusumu.

Pašlaik pašu spēkiem uzslieta pirtiņa, izrakts dīķītis un ļoti daudz kas iekārtots bērnu priekam. Par to, ka tas viss ir bijis iespējams, Anita slavē arī vīra vecākus, kas turpat dzīvo un ir lieli palīgi. Anita ar Agri tikai nedaudz vairāk kā mēnesi vairs nemēro katru vakaru ceļu uz mājām Liepājā, jo beidzot uzslieta arī viņiem maza mājiņa, kurā palikt. “Kā es to gaidīju!” Anita atplaukst smaidā un atzīstas, ka ļoti grūti saimniekot uz divām pusēm: rūpēties par māju Liepājā un vēl “Ziemeļos”.

Bet, stāstot par to, kā te viss tapis, lai par viņu roku iekopto skaistumu varētu priecāties arī citi, Anita pavisam nopietni saka: “Tas nav kaut kas tāds, ko izdara uz vienu brīdi, tas ir dzīvesveids.” Un piebilst, ka viss, kas redzams, ir Agra paša roku darbs.

Gatavi atvērt ideju banku

Patiesībā iesākums visai šai vietai bijis kāds konkurss žurnālā “Ieva”. Uzvarētājam solīja finansējumu projekta īstenošanai. Anita kopā ar divām domubiedrenēm izstrādāja projektu bērnu atpūtas takai, iekļuva finālā, taču finansējumu nedabūja. Viņu kļūda bija tā, ka šis projekts domāts nekomerciāls. Taču nekas – viss tapa pašu spēkiem un rokām. Un Anita piebilst: vispirms mazmeitiņai par prieku. Anitas un Agra bērni jau pieauguši: meitai Lienei ir 28 gadi un dēlam Pēterim jau 30. Un viņiem ir jau trīs mazbērni.

Iepazīšanos sākam ar bērnu mājiņu. Lai pieaugušie tajā ieietu, ir jāpieliecas. Un tad nokļūsti mazā pasaulītē ar skolas tāfeli, uz kuras var pa īstam rēķināt, ar mazu virtuvīti, krēsliņiem un tamlīdzīgi. Jebkurš bērns par kaut ko tādu varētu tikai sapņot.

Ejot tālāk, varam turpat laukā uzspēlēt boulingu, kam ķegļi ir no koka, bet bumba gan īstā boulinga bumba. “Sākumā arī to uztaisījām no koka, bet ātri nodila,” smejas Anita. Turpat blakus futbola, volejbola un arī strītbola laukums. Un tad jau esam pie labirinta. Dodies tik iekšā un meklē izeju! Bet to sargā liela auguma koka vīrelis. Kas tas tāds? “To es nosapņoju,” Anita jau atkal smejas. Viņa sapnī redzējusi veselu mežu ar tādiem vīriņiem, no rīta izstāstījusi sapni Agrim, un pēc divām dienām viņš Anitai atnesis tieši tādu vīriņu. Anitai saistībā ar tiem esot diži plāni, bet tos gan viņa negrib atklāt.

Ejam tālāk, kur saimniece pati veikli pārspurdz pāri laipai, kas šūpojas, bet mēs pa to laiku apskatām veiklības pārbaudījumu, kur jāizspraucas cauri maisiem, kas, iesieti striķos, kustas katrs savā virzienā. Un tad jau esam mežā. Tur atkal labirints. Jāmeklē centrs. Kad tajā nonākam, tur vietiņa mierīgai atpūtai. Malā atkal iekārtojies meža dīvainītis, kura slēptuvē Ziemassvētkos rūķītis paslēpj dāvaniņas, bet Lieldienās zaķis sadēj olas. Un Anita mazliet padalās savās iecerēs – to esot tik daudz, ka visas pat nav iespējams īstenot. Vismaz ne uzreiz.

Kur tās idejas rodas? Anita jau atkal smejas: “Mums ar vīru to ir tik daudz, ka varētu atvērt ideju banku. Šajā ziņā mums ļoti saskan.”

Lai visu “Ziemeļos” redzamo mierīgi izstaigātu un savu veiklību pārbaudītu, vajadzīgs laiks. Un tāpēc nepietiks, ja ieskriesi uz vienu stundiņu. Ja atbraucējiem ir laika, Anita velk ārā lielo grāpi, karina turpat uz ugunskura, un var vārīt zupu. Tad viesošanās ievelkas vēl ilgāk, toties garantēts tāds miers un atpūta, ka gandrīz vai prom negribas braukt.

Vēl nesaka tūrismam

Tagad Anita ir ļoti priecīga, ka Agris viņiem beidzot uzcēlis savu mājiņu, lai katru vakaru nebūtu jābrauc atpakaļ uz Liepāju. Viņai pašai arī “Ziemeļos” ļoti, ļoti patīk, lai gan darba arī ir daudz. Taču vairāk par visu Anitai patīk pirtiņa. Te gan saimniecei nobirst sūra asariņa. Pirtiņa bija pirmais, ko ģimene uzcēla, kad sāka šo vietu apsaimniekot. Sapratuši, ka nespēs katru dienu izbraukāt, izdomāja turpat pirtiņā izbūvēt arī paši sev istabiņu. Kad tā bija pabeigta un vakarā vēl jaunieliktā koka dēļu grīda apstrādāta ar lineļļu, notika nelaime. “No rīta vīra vecāki zvana, lai braucam šurp – pirtiņas vietā palikusi tikai pelnu čupiņa,” to stāstot, Anita slauka asaras. Un piebilst: to sakot tāpēc, lai cilvēki zinātu, ka lupatās palikušajai lineļļai piemīt īpašība pašaizdegties. Tāpēc arī pirtiņa nodega, ka lupatas, ar ko grīda bija iesmērēta, turpat arī palikušas. Lai pārliecinātos, vai tā patiešām notiek, ģimene speciāli sētā nolikusi ar lineļļu saslapinātas lupatas, un jā – žvirkt, un tās aizdegušās! Tas notika pirms diviem gadiem.

Jau pērn Jāņos iesvētīta jaunā pirtiņa. Tiesa gan, citā vietā. Anita saka: esot dzirdējusi, ka nevajagot celt tajā pašā. Taču, iespējams, drīz būs jāceļ vēl viena pirtiņa – viesiem, jo aizvien vairāk cilvēku interesējas, vai nevar arī izsutināties uz lāviņas.

Lai gan Dobeļi piekrituši savos “Ziemeļos” uzņemt viesus, Anita tomēr ir pavisam godīga – neesot pārliecināta, vai tas būs uz palikšanu. Izmēģinās un tad arī izvērtēs. Tā domāt liekot arī daži nepatīkami gadījumi, no kuriem viens bijis īpaši sāpīgs, kad kādas klases skolēni vārda vistiešākajā nozīmē izdemolējuši bērnu mājiņu, izlaužot tai logu, pienesot pilnu ar granti, smiltīm, noberžot visu krāsu un tamlīdzīgi.

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Laipni lūdzu bērnu mājiņā – tāds namiņš varētu būt katra bērna sapnis.

Varbūt uzspēlējam boulingu? Un tad dodamies iekustināt maisus, bet paši mēģinām lavierēt, lai tie netrāpītu pa sāniem.

Vīriņu, kas sargā labirinta ieeju, Anita nosapņojusi un Agris to uztaisījis precīzi tādu, kādu sieva sapnī redzējusi.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz