Skolēni redānā iepazīstas ar Latvijas Brīvības cīņu vēsturi

"Kurzemes Vārds"
Pirms septiņiem gadiem Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas vēstures skolotāja Baiba Mackiala aizsāka tradīciju skolas jauniešus vest uz Liepājas cietokšņa daļu – redānu, lai dabā un autentiskos apstākļos jauniešus iepazīstinātu ar Latvijas Brīvības cīņu vēsturi. Tieši pirms 100 gadiem 14. novembrī pie redāna notika cīņa pret Bermonta karavīriem, lai nosargātu jaunās valsts neatkarību.
Nu jau pasākums ģimnāzijas 7., 8. un 9. klašu komandām izvērsies par aizraujošām vēstures, fizisko aktivitāšu un arī zināšanu pārbaudes stundām.
Vakar diena bija ļoti piepildīta, jo jaunieši ne tikai uzklausīja vēsturnieka Jura Raķa stāstījumu par cīņām pie Liepājas 1919. gada 14. novembrī un piedalījās ģimnāzijas vecāko klašu skolēnu, vēstures pulciņa un Latviešu strēlnieku apvienības sagatavotajā viktorīnā, bet arī klausījās Jūras spēku mīnukuģu eskadras Latvijas Pareizticīgās baznīcas kapelāna Dāvida Šterna uzrunu.
Bija ugunskurs, draudzības zupas ēšana un svecīšu aizdedzināšana. Pie skolasbērniem redānā ieradās vairāki NBS orķestra mūziķi, un kopīgi tika dziedātas latviešu karavīru dziesmas.
Kā vakar pastāstīja skolotāja B. Mackiala, brīvprātīgā darbošanās klašu komandās jauniešus saliedē un senos vēstures notikumus ļauj ieraudzīt, saprast daudz patiesāk, nekā tikai lasot grāmatas. Pat brauciens uz redānu daudziem ir piedzīvojums, jo ikdiena jauniešiem lielākoties paiet pilsētas centrā.
Skolotāja uzsvēra, ka pasākums var notikt, tikai pateicoties daudzu iesaistīto, skolas un vecāku, Latviešu strēlnieku apvienības, zemessargu un Nacionālo bruņoto spēku, atsaucībai.
J. Raķis savukārt uzslavēja tos retos Liepājas vēstures skolotājus, kuri tiešām ar aizrautību un entuziasmu jauniešiem ne tikai stāsta par vēstures notikumiem, tajā skaitā par Liepājas aizstāvēšanu 1919. gada 14. novembrī, bet savus skolēnus arī izved ārpus klašu sienām.
J. Raķis: “Kaut nu šādu skolotāju būtu vairāk! Īpaša uzslava 10. vidusskolas pedagoģei Īrisai Otrupei, kura savus audzēkņus aktīvi ved uz vēsturiskām vietām un iepazīstina ar Latvijas agrāko laiku notikumiem. Ja arī citi skolotāji nevis strikti pieturētos tikai pie mācību programmas, bet kopā ar skolu jauniešiem apmeklētu vēsturiskus objektus, cīņu vietas, tad arī jaunatnē patriotisms nostiprinātos. Tepat Liepājā ir tik plašas iespējas izmantot zinošus gidus un dažādus interesantus piedāvājumus.”