Pirmdiena, 6. maijs Didzis, Gaidis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Svētki sev pašam, ciemiņiem, mīļajiem

Svētki sev pašam, ciemiņiem, mīļajiem
15.11.2008 07:00

Atslēgvārdi

Svētku izjūtu radām mēs paši – sev, savai ģimenei. Un svētkos ietilpst gan tuvinieku un draugu kopā būšana, gan silta sveču liesmiņa, gan svinīgas pusdienas. “Mēs ar saviem audzēkņiem vēlamies novēlēt jaukus un sirsnīgus svētkus visiem liepājniekiem un viņu tuviniekiem un dot mazu ierosmi maltītes gatavošanā,” sacīja Tekstila un tūrisma skolas ēdienu gatavošanas skolotāja, Amatniecības kameras pavāra amata meistare Velta Cīpa.

Tekstila un tūrisma skolas ēdienu gatavošanas un ēdināšanas servisa audzēkņi kopā ar savām amata pedagoģēm svētkiem sāka gatavoties jau laikus. Topošie pavāra amata pratēji kopā ar pedagogiem piedalījās konkursā “Latviešu nacionālie ēdieni mūsdienu interpretācijā”. Konkursā galvenais uzsvars bija likts uz senatnes tradīciju piesaisti mūsdienām.

“Mēs jauniešiem vēlējāmies likt saprast, ka no tradicionālām sastāvdaļām var pagatavot mūsdienīgu, veselīgu maltīti, kas tīkama kā vēderam, tā acīm un pieņemama mūslaiku cilvēka naudas makam,” pa pusei nopietni, pa pusei jokojot sacīja V.Cīpa un piebilda, ka mēs taču sākam ēst ar acīm. Tieši tāpēc būtisks ir ēdiena noformējums un pasniegšanas veids. Kad viņa aprunājās ar skolēniem, ko tie uzskata par svētku pusdienu neatņemamu sastāvdaļu, arī jaunie cilvēki mēdza minēt gan karbonādi, gan kotletes.

“Taču nebūt nav jāgatavo trekns, smags ēdiens. No mūsu pašu dārzeņiem var sagatavot gardu un, galvenais, veselīgu maltīti. Dārzeņus var grilēt un sautēt, nav jāliek lielas porcijas, pietiek ar glītu servējumu,” precizēja skolotāja. Viņa ir arī žūrijas komisijā, kuras uzdevums ir nogaršot un novērtēt, ko tad jaunajiem censoņiem izdevies uzburt, vai ēdiens ir tikpat gards, cik labi izskatās, un vai zem skaistās ārienes nav paslēpts bezgaršīgs veidojums. Jāteic, ka V.Cīpai ir prieks un gandarījums par saviem audzēkņiem, kuri no vienkāršiem produktiem prot pagatavot interesantus un tiešām svētkiem atbilstošus ēdienus. Un vēl kas – mūsdienās ir svarīgi, lai ēdiens būtu ātri pagatavojams. Tad nu V.Cīpa kopā ar saviem jaunajiem pavāriem piedāvā “Brīvbrīža” lasītājiem ierosmei dažas receptes. Varbūt svētku brīvdienās mēģināsiet pagatavot salātus, saldo ēdienu, bet varbūt dosiet priekšroku gaļai?

Receptes 

Karstā biešu – siera uzkoda
Vidēji liela biete,
1 ēdamkarote rīvēta siera,
karote majonēzes,
rīvmaize,
ceturtdaļa olas,
ķiploks – garšai.

Vārītu bieti sagriež ļoti plānās šķēlēs. Formiņu ietauko un izklāj ar biešu šķēlītēm. Sarīvē sieru, pievieno majonēzi, rīvmaizi, olu, ķiploku un garšvielas pēc garšas. Siera masu klāj pāri biešu šķēlēm un piepilda formiņu līdz divām trešdaļām. Siera masu pārklāj ar atlikušajām biešu šķēlēm. Pārkaisa ar garšvielām, pārsedz ar foliju un cep cepeškrāsnī 10 līdz 15 minūtes. Gatavu uzkodu nedaudz atdzesē, izņem no formas un pasniedz.

Cūkas ribiņas pildītas ar āboliem
1 kilograms cūkas sānu gabala ar ribām,
400 gramu skābu āboli,
ķiploki,
gaļas garšvielas.

Iegriež starp mīkstuma ārējo slāni un ribām, izveidojot kabatu. No iekšpuses un ārpuses ierīvē ar garšvielām un sasmalcinātu ķiploku. Kabatu pilda ar nomizotiem, daiviņās sagrieztiem āboliem, kas apviļāti garšvielās. Griezuma vietu aizsprauž ar irbuļiem. Cep cepeškrāsnī, līdz izveidojas garoziņa. Turpina cept, mazliet samazinot siltumu. Cepšanas laikā aplaista ar cepeša sulu. Lai saglabātu sulīgumu, var pārklāt ar foliju. Piedevās var pasniegt apaļus kartupeļus, kurus cep kopā ar cepeti. Lai kartupeļi pilnīgi izceptos, tos vispirms var izvārīt, līdz tie pusgatavi. No cepeša sulas gatavo mērci. Uz paplātes palikušo cepeša sulu pārlej ar nelielu ūdens daudzumu, novāra, izkāš, pievieno garšvielas un iebiezina ar kartupeļu cieti. Garšas daudzveidošanai var pievienot nedaudz konjaka.

Rupjmaizes krēms
Pusglāze saldā krējuma,
cukurs pēc garšas,
2 vidējas šķēles rupjmaizes,
želatīns.

Rupjmaizi izkaltē, sarīvē. Atdzesētu saldo krējumu saputo ar cukuru. Pievieno sagatavoto maizi. Želatīnu uzbriedina, izkausē karstā ūdens peldē un pievieno sagatavotajai masai. Krēmu lej veidnītēs, aukstumā sastindzina. Gatavu pasniedz ar dzērveņu vai brūkleņu mērcēm.

Mērce
Ogas kopā ar cukuru sastrādā ar blenderi. No ogām izspiež sulu, čagas pārlej ar nelielu ūdens daudzumu, uzvāra, izkāš. Šķidrumam pievieno cukuru, uzvāra, pievieno sulu, iebiezina ar kartupeļu cieti.

Daina Meistere,
“Kurzemes Vārds”

Velta Cīpa ar pasniegšanai sagatavotajiem biešu salātiem. Labu apetīti novēl arī viens no skolas pavāru konkursa laureātiem – Lauris Skuja (stāv aizmugurē).

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz