Piektdiena, 31. marta Gvido, Atvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tuvojas “Liepājas dzintars”

Tuvojas “Liepājas dzintars”
04.08.2006 20:15

0

Atslēgvārdi

Nu jau pavisam drīz – 19.augustā – notiks Latvijā līdz šim nebijis muzikāls sarīkojums –  “Liepājas dzintars 30”, kas pulcēs vairāk nekā 100 leģendāru mūziķu, kuri piedāvās deviņu stundu garu retrospektīvu uzvedumu. No saulrieta līdz saullēktam festivāla apmeklētāji ar dziesmu un videomateriālu palīdzību varēs atcerēties visus līdz šim notikušos “Liepājas dzintarus”, vēlreiz izdzīvot agrākos laikus, sajust šī sarīkojuma īpašo atmosfēru.       

Starp mūsējām arī Krievijas mūzikas pērle

Pasākumu organizatori no Liepājas Kultūras pārvaldes Valdis Skujiņš un Linda Tiļuga stāsta, ka kopā uz šā gada festivāla “Liepājas dzintars 30” skatuves stadionā “Daugava”, neskaitot Liepājas Simfonisko orķestri un kora dalībniekus, kāps ap 130 mūziķu. Jubilejas reizē uzstāsies tie latviešu mākslinieki, kas kādreiz plūkuši uzvaras laurus festivālā. Jau iepriekšējā gadā tika paveikts liels darbs, lai apzinātu visus tos, kas piedalījušies festivālā, un tos, kas saņēmuši godalgas. Liepājniekus ar divām dziesmām priecēs arī grupas “Ariel” līderis, Krievijas Nopelniem bagātais skatuves mākslinieks Valērijs Jarušins, kuram saglabājušās labas atmiņas par dalību “Liepājas dzintarā”. Lielākā daļa mūziķu ar lielu degsmi atsaucās aicinājumam uzstāties festivālā, jo “Liepājas dzintars” ir ne tikai festivāls ar bārdaināko vēsturi latviešu rokmūzikas vēsturē, bet arī daudzu tagad populāru mākslinieku pirmo nopietno panākumu pirmsākums. Bet ir mūziķi un grupas, kas dažādu iemeslu dēļ nevarēs 19.augustā pagodināt skatītājus ar savu klātbūtni. 

“Protams, laiks ievieš savas korekcijas. Sanāca tā, ka Vjačeslavs Mitrohins nevarēs uzstāties festivāla sākumā, kā tas bija ieplānots, jo viņš šajā laikā piedalīsies starptautiskā festivālā Vācijā. Bet mākslinieks atgriezīsies naktī uz labāko ģitāristu saspēli,” sacīja V.Skujiņš. Festivāla programmas scenārijs visu laiku tiek mainīts, uzlabots, jo, salāgot scenāriju ar daudzo mūziķu vēlmēm un laika grafiku, nav tik vienkārši.

Kultūras pārvaldes ļaudis ir gandarīti, ka festivāla veidošanā iesaistījušies daudzi profesionāli sava amata meistari, piemēram, Igo, brāļi Mediņi un Jēkabs Ozoliņš, kurš aranžējis skaņdarbus, ko mūziķi izpildīs ar orķestri.

Vecie grandi un jaunie talanti

Stadiona “Daugava” vārti 19.augustā būs vaļā jau 16.45, kad uz divām mazajām skatuvēm sāks spēlēt “Rietumu radio” raidījuma “Tunelis” piedāvātās Liepājas jaunās blices. Pusseptiņos uz lielajiem ekrāniem varēs vērot senus mirkļus no “Liepājas dzintara”. Lielkoncertam uz galvenās skatuves starts tiks dots pulksten septiņos, un tas beigsies trijos, četros naktī. “Mēs aicinām liepājniekus ierasties laikus, jo Liepājas jauno mūziķu grupas ļoti cītīgi gatavojas šim lielajam iznācienam, un skatītājiem būs iespēja bez steigas atrast un ieņemt savas vietas,” mudina V.Skujiņš. Lai pie vārtiem neveidotos drūzma, pasākuma teritorijā varēs ienākt pa astoņām ieejām. Aproces iegādāties nevajadzēs.

Festivāls sastāvēs no piecām daļām, katrai no tām dots savs nosaukums. Pirmajā daļā “Vērojumi, mirklis un mūžība” kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri uzstāsies Liepājas jauniešu koris, vecie grandi no grupām  “Zvaigznīte”, “Zodiaks”, “Sīpoli”, “Credo”, “Odis” un “Inversija”. Pēc muzikāli vēsturiskās atkāpes uz mazajām skatuvēm redzēsim Liepājas jaunās grupas – “Mango džems”, “Habemus”, “Andretty”, kuras izpildīs slavenu, tautā iemīļotu latviešu dziesmu kaverversijas. Grupas “Credo” dziesmu popūriju savukārt būs sagatavojis ansamblis “Gaismiņas”.

Otro daļu, kurai dots nosaukums “Karstums un kaisle”, savukārt nevajadzētu nokavēt apvienību “Menuets”, “Rebel”, “Bet, bet”, “Melnā princese”, “Lādezers” un Ivo Fomina faniem. Ap pusnakti sāksies trešā koncerta daļa “Atradums un sajūsma”, un tad uz skatuves kāps, piemēram, mūziķi no “Arcaim”, “Double Faced Eels”, “R.A.P.” un Olga Rajecka. “Sajūtas un dzintara meklējumi” – tā nosaukta daļa, kurā uzstāsies grupas “Jumprava”, “Pērkons” un Igo. Un tad jau būs pienācis laiks atkal uzgavilēt mūsu orķestrim un sagaidīt “Līvus”. “Dziļums, mirdzums un vilinājums” – pēdējās daļas nosaukums, pēc kuras sekos labāko ģitāristu šovs, festivāla jubilejas himnas pirmatskaņojums un salūts.

Festivāla šā gada himnai “Es būšu, ja tu būsi” mūziku sarakstījis Zigmars Liepiņš, viņš pats arī izvēlējies teksta autoru – Igo. Šī arī būs vienīgā dziesma, kas klausītāju ausīm būs vēl sveša, bet tā ļoti precīzi izsaka festivāla “Liepājas dzintars” būtību un sajūtas. Pārējie jubilejas sarīkojumā skanošie skaņdarbi savukārt būs jau pazīstami – tie savulaik mūziķiem palīdzējuši tikt pie medaļām. Katra grupa izpildīs ne vairāk pa trim dziesmām un    mūziķi paši izvēlējušies, kādas dziesmas no sava zelta repertuāra izpildīs koncertuzvedumā.

Abās pusēs skatuvei atradīsies divi lielie ekrāni, kuros varēs vērot gan to, kas notiek uz skatuves, gan to, kā mākslinieki izskatījušies kādreiz. Lai sagādātu ierakstus, rīkotājiem nācies krietni papūlēties, jo nav saglabājušās daudzas video liecības par “Liepājas dzintaru”. “Astoņpadsmit kasetes mēs nopirkām no Latvijas televīzijas. Tas nav daudz, iemūžināti ir tikai festivāli no 1987. līdz 1997.gadam. Arī privāto fondu praktiski nav. No 1974.gada ir ļoti daudz fotogrāfiju, jo tad Liepājas fotostudijai bija uzdevums bildēt festivālu,” zināja stāstīt L.Tiļuga.

Taču 19.augusta sarīkojums nebūs vienīgais pasākums, kas veltīts “Liepājas dzintaram”. 18.augustā pulksten 20 visi aicināti uz estrādi “Pūt, vējiņi!”, kur notiks “”Puķu bērnu” bērnu nakts”, kurā skanēs labākā “Liepājas dzintara” laika mūzika. Šai ballītei īpašu programmu būs sagatavojis Ivars Godmanis. Jautrību uzturēs Ufo, mūziku liks festivāla “Priekšnams” vadītājs Māris Žigats, Igo un dīdžejs Mirdza. Pasākumu vēl kuplinās grupa “The Briefing”, “Rietumu radio” un Emīls Dreiblats, kurš uzstāsies ar savu grupu “Willow Farm”.

Video skatlogā, vides objekts un lielā izēšanās

Par godu festivālam notiks ne tikai muzikāli pasākumi. Jau pērn festivāla organizētāji aicināja iedzīvotājus dāvināt lietas, kas saistītas ar “Liepājas dzintaru”. Savāktie suvenīri un festivāla laikā tapušās fotogrāfijas mūsdienīgā apdarē varēs apskatīt Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos”. Izstādi “”Liepājas dzintars” – mīlētais, aizliegtais, lolotais”, kas tapusi sadarbībā ar fotomeistaru Vari Santu, atklās 11.augustā pulksten 16. No 14.augusta tirdzniecības centrā “Ostmala” un Liepājas Latviešu biedrības nama skatlogos būs skatāmi seni “Liepājas dzintara” foto mirkļi. Savukārt veikala “Šautra” skatlogā būs redzami seni šī sarīkojuma video brīži. Izstāžu atklāšana paredzēta 14.augustā pulksten 17 pie Latviešu biedrības nama. 

V.Skujiņš stāstīja, ka izstāžu eksponātu kolekcija papildinās visu laiku. Piemēram, nesen Raimonds Macats piedāvājis grupas “Sīpoli” iegūtu balvu. Sākumā to varēs apskatīt izstādē Liepājas muzeja filiālē K.Ukstiņa ielā, bet pēc tam tā aizceļos uz Latvijas 1.rokkafejnīcu, kur jau atrodas daudzas mūziķiem piederošas lietas.

17.augustā pulksten 18 tirdzniecības centrā “Ostmala” norisināsies akcija “Dzintara stīga skan “Ostmalā””, kuras laikā tiks darināta “Liepājas dzintara” 30.jubilejai veltīta mozaīka – ģitāra no hipermārketa “Rimi” piedāvātajiem augļiem un dārzeņiem. 18.augustā pulksten 18 Jūrmalas parkā pie koncertestrādes “Pūt, vējiņi!” atklās vides objektu – ziedu bungas. Lai iestiprinātos pirms vērienīgā koncertuzveduma, 19.augustā no pulksten 11 līdz 16 estrādē “Pūt, vējiņi!” ikviens tiks aicināts uz svētkiem “Lauku mielasts”, kur būs iespējams nobaudīt ēdienu no ekoloģiski tīriem lauksaimniecības produktiem. Kad punči būs piepildīti, ieteicams aizstaigāt līdz Amatnieku namam Kungu ielā, kur no pulksten 11 līdz 17 notiks “Amatu dienas” – demonstrējumi, tirdziņš, iespēja iemēģināt roku dažādos amatos. 

Mūzikas leģendas arī filmā  

26. un 27.jūlijā Liepājā viesojās LTV filmēšanas grupa ar režisori Svetlanu Rudzīti priekšgalā, kas veido filmu par Liepāju un “Liepājas dzintaru”. Divu dienu garumā tika intervēti Liepājas mūziķi, kuri stāstīja par Liepāju, “Liepājas dzintaru”, par tām īpašajām sajūtām, kas katru no viņiem saista ar vēju un mūzikas pilsētu. Filmas veidotāji mēģināja rast  atbildi, kāpēc tieši no Liepājas nāk tik daudz talantīgu mākslinieku. Filmā būs arī sarunas ar ļaudīm, kas saistīti ar “Liepājas dzintaru”, piemēram, Valdi Vikmani, Ausmu Grodumu, Andžilu Remesu, Daci Gruntmani, Rihardu Rubīnu, Martu Mūrnieci un citiem. 50 minūtes garā darba pirmizrāde paredzēta 26.augustā LTV 1.kanālā pulksten 19.30. Plānots izdot dubulto DVD, kas sastāvēs no šā gada koncertieraksta un minētās filmas.

“”Liepājas dzintars 30” nav Kultūras pārvaldes  vai mūziķu izdomāts pasākums, to ir izveidojusi visa Latvijas mūzikas sabiedrība, kura visus gadus balsojusi par mūziķiem un kurai šis festivāls bijis neatņemama dzīves sastāvdaļa. Lai vēlreiz kopā izdzīvotu tās sajūtas, kas cauri laikiem mums saistās ar festivālu “Liepājas dzintars”, gaidīsim jūs visus 19.augustā “Daugavas” stadionā,” uzsver V.Skujiņš. 

Atgādinām, ka biļetes uz festivālu “Liepājas dzintars” varat iegādāties visās “Biļešu paradīzes” kasēs. Liepājā to iespējams izdarīt Latvijas 1.rokkafejnīcā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz