Otrdiena, 11. augusts Liega, Olga, Zita, Zigita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Viens uz ielas. Bērni pie patstāvības jāradina laikus

Viens uz ielas. Bērni pie patstāvības jāradina laikus
Foto: Egons Zīverts
20.09.2019 07:03

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Ir bērni, kuriem vecāki brauc vai vecvecāki iet pakaļ uz skolu visu sākumskolas laiku, bet ir tādi pirmklasnieki, kuri pēc stundām mājup droši soļo vieni. Skaidrs, ka noteikti pienāks brīdis, kad skolēns uz mājām ies viens pats. Kā tam sagatavot savu atvasi?

Likumā un dzīvē

“Bērnu tiesību aizsardzības likuma” 24. pantā norādīts, ka vecākiem ir pienākums (kā mājās, tā ārpus tām) bērnu līdz septiņu gadu vecumam neatstāt bez pieaugušā uzraudzības.

Turklāt brāļi un māsas (vai citi bērni) mazākos drīkst pieskatīt tikai tad, ja paši sasnieguši vismaz 13 gadu vecumu.

Likuma burts ir viena lieta, bet kas vecākiem un vecvecākiem tiešām būtu jādara, par ko jāparūpējas, lai bērnu sagatavotu patstāvīgai dzīvei.

Psihologi un bērnu tiesību speciālisti norāda, ka ļoti svarīgi ir radināt atvasi pie patstāvības, veicināt viņā drošības izjūtu un pārrunāt dažādus iespējamos nestandarta gadījumus, situācijas, nevis kādu rītu pēkšņi paziņot: “Tagad tu esi liels, un no šodienas mājup no skolas tu iesi/brauksi viens pats!”

“Savējos vienmēr esmu audzinājusi tā, ka viņi jau kopš mazotnes man brunčos neturējās. Ja kaut kur gāju, vienmēr pastāstīju, kurp dodos un cik ilgi būšu prom.

Manuprāt, ar bērniem daudz ko var sarunāt, tikai abām pusēm droša sirds ir tad, ja tiek turēti solījumi un pārrunātas visas neskaidrās lietas,” stāsta četru bērnu mamma Ginta Dreimane-Odiņa.

“Ja pēc vecākajiem bērniem uz skolu gāju kājām, tad jaunākos mājās vedu ar automašīnu. Ar trešo dēlu pirms viņa pirmās klases sākuma jau augustā vairākas reizes no mājām aizsoļojām līdz skolai un atpakaļ. Pirmās nedēļas viņu vedu uz skolu un arī sagaidīju, bet tad pienāca brīdis, kad viņš paziņoja: “Iešu viens pats!” Sarunājām, ka uztaisīsim izmēģinājuma gājienu. Viņš ies, bet es no attāluma sekošu un vērošu, kā viss notiek. Tāpat arī darījām ar meitu. Kad nonācām pie mājām, jautāju, kādas bija sajūtas, kas šķita grūtākais. Mani galvenie ieteikumi: telefonam jābūt somā, nevis rokās. Ejot visu laiku jābūt vērīgam un uzmanīgam, it sevišķi šķērsojot ielu. Vēl sarunājām, ka tad, kad bērns būs atnācis mājās, viņš man piezvanīs. Sākumā mammai nav viegli, zinot, ka mazais mājās nāk viens pats. Sirds tomēr ir tāda – nedroša, bet vēlāk jau pieņem, ka viss būs labi,” pieredzē dalās G.Dreimane-Odiņa.

Padomi:

Pie patstāvības mazais jāradina laikus.

Atgriežoties no prombūtnes, ar mājās palikušo atvasi jāpārrunā, kā bērnam gājis, kā viņš juties viens pats.

Bērnam mājās jājūtas droši un jāprot sevi nodarbināt ilgāku laiku. Protams, vecākiem jāpiedāvā varianti, ko mazais varētu darīt, esot viens pats.

Priecājies un atbalsti, ka dēls vai meita kaut ko spēj izdarīt bez pieaugušā klātbūtnes!

Radināt nākt vienam pašam mājās no skolas jāsāk gaišā laikā. Jāpārrunā, kopā ejot, jāizpēta, pēc kādām zīmēm, norādēm vadīties, kā šķērsot ielas.

Ļoti labs kopīgs treniņš: mazais no skolas mājup dodas kopā ar vecāku vai vecvecāku, bet viņam piedāvā uzņemties vadību un vecāku pārvest mājās.

Tikai tad, kad pieaugušais vairākkārt pārliecinājies, ka bērns visu apguvis un uz ielas jūtas droši, var atļaut nākt mājās vienam.

Vēl variants, ka vispirms vecāks skolnieciņu sagaida netālu no skolas un abi iet mājās kopā. Tad tikšanos norunā pie ielas krustojuma, vēlāk jau tikšanās vietai attālumu palielina vēl lielāku.

Ja bērnam jābrauc sabiedriskajā transportā, jānorunā, ka pirms kāpšanas, piemēram, tramvajā, dēls vai meita piezvanīs. Vienam no vecākiem visu laiku jābūt sazvanāmam!

Gan vecākiem, gan bērniem jāpārrunā savas bažas, kas ceļā uz mājām šķiet visgrūtākais, visbīstamākais un raisa bailes. Tad kopā vēlreiz jāveic viss mājupceļš, īpašu uzmanību pievēršot bīstamajām vietām (krustojumu šķērsošana u.c.).

Bērnam jāprot ne tikai atslēgt mājokļa durvis, bet arī jāzina ārdurvju (vai signalizācijas) kods, jāprot durvis aiz sevis aizslēgt.

Lieliski, ja atvase no galvas zina vecāku vai vecvecāku telefona numurus. Ja ne, tiem jābūt pierakstītiem un vienmēr pieejamiem.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz