Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Zilie brīnumi” kutinās prātu un neļaus zust zinātkārei

“Zilie brīnumi” kutinās prātu un neļaus zust zinātkārei
Foto: Ruslans Šuļga
20.02.2016 07:09

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Jau pēc nepilnām divām nedēļām, 5.martā, darbu Liepājā sāks zinātkāres centrs “Zili brīnumi”. Telpu remonts praktiski ir pabeigts, sekos eksponātu montāža un uzstādīšana, telpu iekārtošana, lai pēcāk jau pavisam drīz bērni un pieaugušie atraisītu un apmierinātu savu zinātkāri par pasauli, tehnoloģijām un dabas procesiem.

Darbi tuvojas finišam

Bijušās bibliotēkas telpas Autoru ielā 4/6 200 kvadrātmetru platībā pārvērstas līdz nepazīšanai. Bez sienu graušanas gan iztikts, taču bijis nepieciešams liels kosmētiskais remonts, vērtējot sākotnējo telpu stāvokli, atminas centra vadītāja Ieva Hmieļevska. “Ir pārvilkta elektrība, ievilkta ventilācija. Ir no jauna izbūvētas sanitārās telpas, ieeja, kapitāli izremontēts pagrabs, tajā bija izveidojies biezs kultūrslānis.” I.Hmieļevska priecājas, ka to visu izdevies paveikt salīdzinoši neilgā laikā. Remontdarbi uzsākti decembra beigās.

Pašvaldības izsludinātajā būvdarbu iepirkumā uzvarēja SIA “MK Būvniecība”, kas no deviņām firmām solīja vismazāko cenu – 67 827,38 eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli, pastāsta I.Hmieļevska. Telpu tehniskā projekta izstrādi un remontu sedza Liepājas pašvaldība.

Brīdī, kad portāls viesojas “Zilajos brīnumos”, I.Hmieļevska teic, ka strādnieki šeit būs vēl tikai līdz piektdienas vakaram, tad nāks jau citi – vaskot nobetonētās grīdas. Sekos tīrīšanas darbi, pēc kuriem tiks sākta interaktīvo eksponātu montāža.

Izrādot telpas, I.Hmieļevska pastāsta, ka abas lielākās atvēlētas ekspozīcijām un dažādiem interaktīviem eksponātiem. “Ir izremontēts arī pagrabs,” priecājas vadītāja. “Ikdienā tas kalpos kā noliktava, bet plānojam to izmantot arī īpašos pasākumos. Iespējams pagrabā būs mūzikas istaba, bet par to vēl domāsim.” Atsevišķa telpa ir arī izglītojošām nodarbībām, eksperimentiem. “Jā, tā nav liela, bet šādi panākam nozīmīgo klātbūtnes efektu. Jo katram jāspēj piedalīties eksperimentos, līdzdarboties.” Telpā ērti jutīsies 15, maksimums 20 bērnu. Tuvumā esošais tirgus laukums vairākas aktivitātes ļaus īstenot ārā.”

Zinātkāres centrā visvairāk tiks gaidīti bērnudārzu vecāko grupu un 1.-7.klašu audzēkņi. Taču, kad “Zilie brīnumi” būs iestrādājušies, ir plānots rīkot gan ģimeņu rītus, gan  domāšanu rosinošus vakarus pieaugušajiem. “Ar filmu skatīšanos, parunāšanos ar interesantiem cilvēkiem kutināsim arī pieaugušo prātus un rosināsim atvērtību jaunām zināšanām. ”Te būs, ko darīt un pētīt visai ģimenei,” atklāj I.Hmieļevska.

Vēl centrs piedāvās izbraukuma pasākumus, kā arī izzinošas ballītes bērniem un pieaugušajiem.

Gaidīs ikvienu

”Līdzīgi kā tas ir ievācoties  jebkurā jaunā dzīvesvietā, telpas iepazīsim un pilnībā apgūsim pamazām. Laika gaitā  zinātkāres centra telpas  papildinās jauni eksponāti un iedzīve. Vēl pirms atvēršanas esam saņēmuši virkni individuālos un grupu pieteikumus, kā arī uzaicinājumus doties izbraukumos. Jūtam, ka interese un gaidas ir lielas,” stāsta I.Hmieļevska.

Runājot par “Zilo brīnumu” būtību, I.Hmieļevska norāda, ka centrs vēlas rosināt zinātkāri ikvienā – gan mazajos, gan lielajos. “Mums ir līdzekļi ar ko to uzturēt dzīvu,” teic vadītāja, aicinot nākt ne tikai tos, kam skolā padodas vai ir savulaik padevušies eksaktie mācību priekšmeti. “Zinātkāre jau ir ikvienā cilvēkā. Bērnā tā ir neslēptāka un neapslāpēta.”

I.Hmieļevska uzsver: “Šeit nav stāsts par to, ka jākļūst par ķīmiķi vai biologu. Tu vari kļūt par labu vijolnieku, kurš saprot, kā skaņa no fizikas vai emocionālā aspekta ar tevi rezonē, kādu pozitīvu iespaidu uz tevi tā atstāj. Vai arī kļūt par labu rakstnieku un izcili aprakstīt to, ko saprot fiziķis.” To sakot, centra vadītāja, norāda, ka zinātkāre  rosina tiekšanos pēc zināšanām. Savukārt zināšanas mūs padara par atvērtākiem, laimīgākiem un sekmīgākiem cilvēkiem. Tādēļ “Zilajos brīnumos” būs gaidīts ikviens.

Vaicāta, kā pašai mācībās gājis skolas laikos, Ieva atbild, ka vienīgais četrinieks piecu baļļu sistēmā bijis matemātikā. Tā kā minētais mācību priekšmets nav padevies, vidusskolas gados izplēnējis sapnis par arhitektūras studijām, lai gan to ļoti vēlējusies. “Dzīve dažkārt izspēlē jokus un liek pievērsties lietām, par kurām ne tuvu neesi sapņojis vai uzskatījis par savu stipro pusi. Pienāk īstais mirklis un saproti – viss ir iespējams.” Sarunas laikā var just, cik ļoti I.Hmieļevska ar notiekošo ir aizrāvusies. “Es patiešām baudu procesu, esmu aizrāvusies.”

Cer arī uz lietuviešiem

I.Hmieļevskai īstenot centra izvirzītos mērķus palīdzēs neliela, bet darboties griboša komanda. Centrā strādās divi administratori un četri gidi, kā arī kolēģis Emīls Lukjanskis no populārā Cēsu zinātnes centra “Z(in)oo”. “Pusgadu, līdz jūlijam, viņš dzīvos Liepājā un būs mūsu padomdevējs, drošais plecs, apmācīs arī darbiniekus,” pastāsta I.Hmieļevska.

Meklējot gidus, viena no prasībām bijusi – teicamas svešvalodu zināšanas. “Uz vakantajām darba vietām pieteikumu bija daudz,” atzīst centra vadītāja, tāpēc bija jāizdara ļoti pārdomāta izvēle. “Viena no centra darbiniecēm ir ar teicamām lietuviešu valodas zināšanām. Dzimusi lietuviešu ģimenē,” stāsta I.Hmieļevska.

“Gribam savas izbraukuma nodarbības piedāvāt  arī Lietuvas tirgū, jo primārais klientu loks ir ne tikai Kurzemē, bet arī Lietuvā. Kaimiņvalstī šādu centru pagaidām vēl nav,” zina teikt I.Hmieļevska, un tas ir vēl viens būtisks aspekts, kam pievērsta uzmanība.

Par to, ka kaimiņiem ir interese, Ieva pārliecinājās tūrisma izstādē “Adventur”, kas janvārī norisinājās Viļņā. “Tas, ka esam nelieli, bet dzīvelīgi un adaptēties spējīgi, ir mūsu priekšrocība attiecībā pret lielajiem zinātnes centriem, kā, piemēram, “AHHA” Igaunijā,” norāda I.Hmieļevska. Iepazīstināt apmeklētājus ar “Zilajiem brīnumiem” Ieva devās arī uz Rīgu, uz tūrisma izstādi “Balttour”, kur gluži kā Viļņā, apmeklētāji bijuši ieinteresēti. “Arī mums ir būtiskas tūristu grupas, kuras plāno braukt uz Liepāju. Gribam, lai cilvēki zina, ka tādi esam, un, plānojot savas brīvdienas, šeit ir vēl viens pieturas punkts, kur atnākt. To zināt ir svarīgi tieši ģimenēm, – ka galamērķī ir ne vien kvalitatīvi bērnu laukumi un SPA,  bet arī intelektuāls piedāvājums.”

Jāatzīmē, ka I.Hmieļevska devusies pieredzes apmaiņā arī uz līdzīgiem zinātnes centriem citās valstīs, lai redzētu, kādas vispār ir iespējas. “Ir ļoti svarīgi redzēt un zināt, ko dara citi.”

Plāno attīstību

Kā zināms Latvijas Zinātnes centru apvienības ietvaros  zinātkāres centri bērniem darbojas vēl četrās Latvijas vietās – Cēsīs, Rīgā, Lielvārdē un Daugavpilī. Ar ko Liepāja no tiem atšķirsies? “Katrs no centriem atšķiras gan ar ekspozīciju, gan nodarbību ievirzi. Piemēram, Daugavpilī šobrīd un nākotnē uzsvars tiks likts uz bioloģiju, savukārt Lielvārdes centra kolēģi mazo telpu dēļ galvenokārt darbojas tikai ar praktiskām nodarbībām. “Mēs būsim miniatūrs Rīgas variants, bet tomēr ar savām atšķirībām,” Liepājas centra vadītāja norāda, ka ekspozīcijā būs vairāki tikai Liepājai veidoti eksponāti, tomēr galvenais akcents būs likts uz fizikas likumiem, piemēram, skaņu, kustību, u.c.

Tā kā netālu atrodas Olimpiskais centrs, un šajā vietā ir stabila cilvēku plūsma, centra veidotāja uzskata, ka telpas ir izvēlētas veiksmīgi. Savukārt, centram attīstoties, lielāku zinātnes kompleksu būtu iespējams veidot arī topošajā radošo industriju kvartālā Dārza ielā 10, ko apstiprina I.Hmieļevska. “Tur saturiski būtu iespēja vairāk rezonēt ar Liepājas identitāti – skaņu, vēju, kinētisko enerģiju.” Idejas esot, tikai tam vajagot laiku un resursus.

Atgādinām, ka telpas Autoru ielā 4/6 pieder pašvaldībai, kura tās nodevusi centra veidotāja – Latvijas Zinātnes centru apvienības (iepriekš biedrība ar nosaukumu “Vidzemes Inovāciju un uzņēmējdarbības centrs”) – rīcībā. Liepājas pašvaldība ir iestājusies šajā asociācijā, līdzīgi kā tajā jau ir Cēsis un Cēsu novada pašvaldības, tā arī Daugavpils, kur izveidots līdzīgs zinātkāres centrs bērniem. Centra darbības sākšanai un pirmo interaktīvo eksponātu izveidei Liepājas pašvaldība ir piešķīrusi 25 tūkstošus eiro.

Interese par sadarbību zinātnes centru veidošanā ir arī citām pašvaldībām Latvijā un ārvalstīs.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz