Trešdiena, 30. septembris Menarda, Elma, Elna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Apkure kā dārgums

Apkure kā dārgums
10.08.2006 14:15

0

Atslēgvārdi

Ātri vien aizsteigsies divi mēneši, un mēs atkal sāksim runāt par apkuri. Mūsu siltumenerģētiķi, protams, vasaru izmanto, lai labāk sagatavotos ziemai. Un tomēr – kāda ir pašreizējā aina? Vai kļūst skaidrāka perspektīva? Jo iedzīvotāji “Liepājas siltuma” un “Liepājas enerģijas” plānus līdz šim uztvēruši ar zināmu neuzticību, pat visu labo argumentējot ar vienu vārdu – dārgi! Bet labāk lai situāciju raksturo “Liepājas enerģijas” valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs

Jādomā, ka darbs ir diezgan saspringts, jo šogad ir lielāki plāni nekā iepriekšējos gados, arī štats samazināts.
– Tiesa, mēs balstāmies galvenokārt paši uz saviem spēkiem. Taču pie mums strādā arī citi uzņēmumi. Galvenais, lai laikus un pareizi noformētu līgumattiecības, sagatavotu visu dokumentāciju un nodrošinātu kontroli. Ar to nodarbojas mūsu pārvaldes aparāta darbinieki. Bet galvenais, ko es gribu uzsvērt, ir tas, ka visi vasarai izvirzītie uzdevumi un apstiprinātie plāni tiek pildīti stingri noteiktajos termiņos. Bez parastās vasaras profilakses maģistrālajās siltumtrasēs nomainīsim cauruļvadus trīs kilometru garumā. Droši vien tas nav pārāk daudz, ja salīdzinām ar visus 130 kilometrus garajām trasēm. Tomēr, pirmkārt, tas ir vairāk nekā iepriekšējos gados, otrkārt, jaunās caurules galvenokārt ir ar drošu rūpnīcā gatavotu izolāciju un kalpos kvalitatīvi un ilgi, treškārt, atjaunošanas apjomi arvien palielināsies.
Vai bez cauruļvadu maiņas paredzēti arī lielāki darbi?
– Jā. Piemēram, tas attiecas uz divu jaunu katlumāju iedarbināšanu Zaļajā birzī un šobrīd darbojošās katlumājas likvidāciju Kapsēdes ielā 3. Viena jaunā katlumāja atradīsies Slimnīcas ielā 15, otra – Grīzupes ielā 89. Esam noslēguši līgumus ar divām firmām, un katra veic darbus vienā no minētajiem objektiem. Firmas šobrīd gatavo projektus, bet pēc tam pašas ķersies pie to īstenošanas. Šajā mikrorajonā pašreizējā siltumapgādes sistēma ir neefektīva, jo kādreiz bija paredzēta daudz lielāka dzīvojamā masīva apkalpošanai.
Taču pāreja uz efektīvu darbu būtu jānodrošina visā pilsētas teritorijā, vai nav tiesa?
– Bez šaubām. Kaut gan vispirms mēs skatāmies, kādi darbi veicami steidzami, kas nodrošinās maksimālu atdevi. Taču sākusies arī visas pilsētas siltumapgādes attīstības jaunās koncepcijas izstrāde: cik un kādas jaudas koģenerācijas stacijas jābūvē – viena, divas vai trīs, kādās vietās tām būtu jāatrodas. Ar to jau nodarbojas zviedru konsaltinga kompānija “Golden Forest”, kura, starp citu, darbojoties Latvijā, jau iekrājusi pietiekami lielu pieredzi. Kad dokuments būs gatavs, sāksim meklēt finansējumu. Diez vai šī summa varētu būt mazāka par 10 miljoniem latu. Bez tam projektu īstenošana jānodrošina tā, lai ieguldītā nauda būtu efektīva un atgrieztos atpakaļ. Taču netiek izslēgti arī alternatīvā kurināmā varianti.
Šodien visur runā par mūsu siltumapgādes zemo efektivitāti un lielajiem zudumiem. Gribētos redzēt gaismu tuneļa galā.
– Agrāk, kaut ko būvējot, vadījās pēc citām nākotnes vīzijām. Tādēļ tagad daudz kas ir nolaists, pirmām kārtām dzīvojamais fonds. Taču īsā laikā nav iespējams visu sakārtot, pat ja būtu nauda. Lai pārbūvētu siltumapgādes sistēmu, ir jāņem vērā, ka tā turas uz trim vaļiem: klientu sektors – māju iekšējie tīkli, maģistrālās siltumtrases un paši siltuma avoti. Ja runājam par pirmo, tad jāsaka, ka darbs ar mājām jau sākts un finansējums nāk no dažādiem avotiem, arī ar iedzīvotāju līdzdalību. Un vispirms tie ir siltummezgli un skaitītāji, jo nepieciešama stingra piegādājamā siltuma uzskaite un regulēšanas iespējas. Pēc tam varētu runāt par ēku siltināšanu, par logiem, durvīm un tā tālāk – svarīgs ir viss. Un šobrīd pārkārtošana ir tik aktuāla, kā nekad agrāk. Šogad esam apņēmušies ierīkot 75 siltummezglus, un šie darbi jāpabeidz ne vēlāk kā nākamajā gadā.
Otrs valis – mūsu siltumtrases. Pat ar vislielāko gribu divu gadu laikā to pilna nomaiņa nav iespējama. Šogad atjaunosim trīs kilometrus, pēc tam, manuprāt, būs pieci vai seši kilometri, vēlāk – vēl vairāk. Lieta tāda, ka nepieciešams liels sagatavošanas darbs, arī projekti acumirklī netop, bet bez tiem pat tranšeju izrakt neļaus. Mums savi darbi ielās jāveic sinhroni ar citiem uzņēmumiem, jo neviens neļaus vienlaikus izrakņāt visu pilsētu. Jāņem vērā arī uzņēmēju plāni. Taču turpmākajos gados darbu apjoms vienalga nemitīgi palielināsies. Pirmajiem projektiem bija atvēlēts pārāk maz laika.
Trešais valis – siltuma avoti, ko es jau minēju. Taču ir iespējami arī dažādi starpvarianti. Piemēram, namu pārvalde “Karosta” izteica ideju par mazas gāzes katlumājas ierīkošanu septiņām mājām Turaidas ielā. Ja tur ievilktu gāzesvadu, tad tāda katlumāja būtu pilnīgi iespējama. Šobrīd šajā rajonā vērojams savdabīgs anahronisms – namu pārvalde katlumājā kurināšanai izmanto malku. Analizējam arī tādu variantu, kā Ziemupes un Vānes ielas rajona atvienošana no TEC 2007.gadā, lai tur uzbūvētu vēl vienu autonomu katlumāju. Tas ļaus novērst zudumus neracionālajā trasē slikti izolēto liela diametra cauruļu dēļ.
Kad varēsim apseglot trešo vali?
– Pirmām kārtām tas attiecas uz TEC. Šogad būs gatava koncepcija, nākamajā gadā veiksim sagatavošanas darbus, bet 2008.gadā ķersimies pie projektēšanas. Šis valis (vai vaļi) jāapseglo līdz 2011.gadam.
Vai jūs nevarētu komentēt pašreizējo tarifu?
– Grūti pasacīt ko jaunu. Kopš šā gada sākuma gāze padārdzinājusies par 28,7 procentiem. Un ar to, domājams, šis process vēl nebeigsies. Bet siltumenerģijas tarifā 70 procentus veido tieši gāze. Lūk, cik daudz naudas jātērē gāzei! Pagājušajā mēnesī (un runa ir tikai par karsto ūdeni!) mēs samaksājām 170 tūkstošus latu. Tik tiešām iznāk dārgi. Tieši tādēļ arī jācenšas taupīt. Un ar to saistītas visas mūsu tikko minētās iniciatīvas. Jebkurā dzīvoklī taču ir atsevišķs elektriskais slēdzis katrā telpā, un šajā ziņā nevienam nekādas neskaidrības nerodas. Tādēļ arī bez skaitītājiem mēs vairs nekādi nevaram iztikt. Ja runājam par zudumiem, tad tarifā iekļauta tikai to normatīvā daļa, kaut gan praktiski šodien tie ir daudz lielāki, un uzņēmums pagaidām strādā ar ieplānotiem zaudējumiem. Bet dibinātāji taču nespēs bezgalīgi tērēt savu kapitālu. Jo katrs grib redzēt savu ieguldījumu efektivitāti, un ekonomiskajiem aprēķiniem ir jānodrošina peļņa. Ar zudumiem konsekventi jācīnās, un tie jālikvidē.

Kirils Bobrovs,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz