Sestdiena, 4. aprīlis Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds

”Baltu Piens” strādā visā Latvijā

”Baltu Piens” strādā visā Latvijā
02.03.2020 00:00

“Baltu Piens”

2019. gada sākumā Latvijā savu darbību uzsāka otrā līmeņa lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība ”Baltu Piens”. Kas ir ”Baltu Piens” un ar ko tas nodarbojas, lūdzam pastāstīt LPKS ”Baltu Piens” valdes priekšsēdētāju Mirdzu Feldmani.

– Kāpēc tika veidots šāds uzņēmums un kādas funkcijas tas pilda?

– Latvijā šobrīd piena ražotājus apkalpo 24 atzīti kooperatīvi, un katrs no tiem cenšas realizēt savu biedru saražoto pienu Baltijas tirgū. Latvijā ir ļoti labi svaigpiena ražošanas apstākļi. Perspektīvas piena nozarei noteikti ir. Piens pasaulē būs vajadzīgs arvien vairāk un tirgus turpina augt. Piena ražošana, pārstrāde attīstīsies. Līdz ar to zemniekiem noteikti ir jāpalielina piena ražošana.

Pēc vairāku gadu gūtās pieredzes ir redzams, ka arī piena pārstrādātāji paši ienāk Latvijas piena pircēju tirgū un grib diktēt savus piena iepirkuma noteikumus, kas nebūt nav izdevīgi mazajiem piena ražotājiem. Šodien mazo Latvijas piena saimniecību īpašnieki, kuriem ir iespēja savus ganāmpulkus barot ganībās, jau tiek pielīdzināti kā EKO piena ražotāji. Pieprasījums pēc EKO piena turpina pieaugt. Rezultātā, mazo saimniecību piena kooperatīviem ir jādomā, kā strādāt, lai sekmīgi pildītu kooperācijas pamatnoteikumus. Tādēļ 2018. gada nogalē 8 kooperatīvi sēdās pie galda un vienojās par kopēju sadarbību un izveidoja kooperatīvu apvienību ”Baltu piens”, kas ko pā apvieno 1250 piena ražotājus no visas Latvijas un kopā saražo ap 250000 tonnu svaigpiena gadā.

– Vai kooperatīvs ”Baltu Piens” atvērts jauniem biedriem?

– Jā. Mūsu kooperatīvs aptver visu Latviju un, protams, esam atvērti jauniem biedriem – atzītiem piena nozares kooperatīviem. Esam gan Kurzemē, kuru pārstāv PLPKS ”Dundaga” un LPKS ”Laura”, Zemgalē – LPKS ”Pienupīte”, Sēlijā – LPKS ”Ezerkrasti-1”, Vidzemē sekmīgi darbojas PKS ”Bites”, PKS ”Straume” un LPKS ”Baltais ceļš”, Latgalē – LPKS Viļāni”. Gribu atzīmēt, ka arī viens no lielākajiem piena ražotāju kooperatīviem Lietuvā ŽUK ”Rešketenai” ir mūsu biedrs.

– Kāds labums zemniekam no kooperatīvu apvienošanās?

– Šeit jāmin vairāki ieguvumi:

Pirmkārt, tiek sakārtota piena savākšanas loģistika. Vairs nekrustojas mūsu piena savākšanas loku automašīnu maršruti, samazinot transporta izmaksas;

Otrkārt, kopējais realizējamais svaigpiena apjoms kooperatīvam ”Baltu Piens” ir ievērojams, kas ļauj panākt izdevīgākus realizācijas noteikumus. Apvienojoties esam noturējuši konkurētspējīgu cenu saviem biedriem;

Treškārt, kooperatīva ”Baltu Piens” iekšējā cenu politika paredz vienādu svaigpiena iepirkuma cenu visiem biedriem. Līdz ar to, dažādos Latvijas reģionos piena iepirkuma cenas kļūst vienādas;

Ceturtkārt, svaigpienu realizējam vairākos piena pārstrādes uzņēmumos, kas nodrošina iepirkumu cenu stabilitāti mūsu zemniekiem.

– Ar ko šobrīd ”Baltu Piens” sadarbojas?

– Kā jau minēju, strādājam ar vairākiem uzņēmumiem gan Latvijā, gan Lietuvā.

Latvijā ļoti laba sadarbība izveidojusies ar SIA ”Latvijas Piens”, kas novērtē pienu no mūsu mazajām saimniecībām, jo tas jau principā ir EKO piens, kā atzīst viņu ārzemju partneri. Lietuvā runājam ar vairākām rūpnīcām, uz kurām mums loģistika ir izdevīgāka, jo strādājam dažādos reģionos. Strādājam ar tiem, kur mums ir izdevīgāk, jo piena bāzes cena jau ir biržas noteikta, atliek tikai lētāk saražot.

– Tātad atliek tik zemniekam ražot – pārējo paveiks ”Baltu Piens”?

– Tā jau arī gribam – lai zemnieks dara savu darbu un domā par ģimeni. Pārējo paveiksim mēs – kooperatīvs. Mums jākļūst pēc iespējas lielākiem un efektīvākiem.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli