Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jumta segumu salīdzinājums – priekšrocības un trūkumi

Ēkas jumts ir pirmā aizsardzības līnija pret klimata un atmosfēras iedarbību, padarot jumta materiāla izvēli par ļoti svarīgu lēmumu māju īpašniekiem, celtniekiem un arhitektiem.

Jumta segumu salīdzinājums – priekšrocības un trūkumi
Foto: Publicitātes
22.02.2024 09:18

Apmaksāta informācija

Šajā rakstā tiks aplūkoti dažādi tirgū pieejamie jumta segumi, analizējot to īpašības, priekšrocības un trūkumus.

Lasītāji iegūs vērtīgu informāciju, lai spētu izvēlēties savām vajadzībām labāko un piemērotāko jumta segumu.

Metāla jumta segumi

Metāla jumta segumi ir laba izvēle to ilgmūžības un mūsdienīgas estētiskās pievilcības dēļ.

Parasti metāla jumta segumi tiek izgatavoti no tērauda, alumīnija vai vara un ir izturīgi pret jebkuriem laikapstākļiem.

Mētala jumta segumu priekšrocības ir augsta ugunsizturība, zemas apkopes prasības un ilgs kalpošanas laiks, kas pārsniedz pusi gadsimta. Tomēr uzstādīšanas izmaksas var būt augstākas salīdzinājumā ar citiem jumta segumiem. Daži uzskata, ka metāla jumti ir trokšņaini stipra lietus vai krusas laikā. Metāla jumti ir pārstrādājami, veicinot videi draudzīgas būvniecības praksi.

Metāla jumtu segumu izmantošana aizsākās pirms tūkstošiem gadu un vēsture liecina, ka civilizācijas senajā Ķīnā, Romā un Grieķijā izmantoja dažādus metāla materiālus jumtu segšanai. Tomēr plaši izplatītā metāla jumta seguma ieviešana mūsdienu būvniecībā aizsākās 19. gadsimtā. Rūpnieciskās revolūcijas laikā sasniegumi metālu ražošanā un ražošanas tehnoloģijās pavēra ceļu metāla jumta materiālu masveida ražošanai.

Kopš tā laika metāla jumtu segumi ir turpinājuši attīstīties. Mūsdienās metāla loksnes tiek plaši izmantotas dažādās konstrukcijās, sākot no dzīvojamām mājām līdz komerciālām un rūpnieciskām ēkām.

Bitumena šindeļu jumta segumi

Bitumena šindeļi ir viens no visplašāk izmantotajiem mājas jumtu segumiem. Šie hidroizolācijas materiāli sastāv no stikla šķiedras pamata, kas pārklāta ar polimēru bituma maisījumu.

Bitumena šindeļu jumta segumi ir viegli, ļoti ērti uzstādāmi un tiem ir dažādi stili, un krāsas. Ir ekonomiski izdevīgi un nodrošina labu izturību pret UV stariem. Tomēr var nebūt tik izturīgi kā daži citi jumta seguma materiāli un ekstremāli laikapstākļi var radīt bojājumus. Daudzpusības un pieejamības dēļ parasti izmanto dzīvojamās ēkās.

Vēsturiski bitumena šindeļu izmantošana ieguva popularitāti 20. gadsimta sākumā. Tā ir ļoti iecienīta izvēle dzīvojamo māju jumtu segumiem.

20. gadsimta vidū uzlabojumi ražošanas procesos un uz stikla šķiedras paklāja balstītu šindeļu izstrāde tikai uzlaboja izstrādājuma kvalitāti. Stikla šķiedra aizstāja tradicionālo filca pamatni, padarot to izturīgāku pret mitrumu un mazāk jutīgu pret deformāciju.

Līdz 20. gadsimta otrajai pusei bitumena šindeļi bija kļuvuši par visizplatītāko dzīvojamo ēku jumta seguma materiālu ASV. To popularitāte paplašinājās visā pasaulē un mūsdienās bitumena šindeļus plaši izmanto dažādos klimatiskajos apstākļos.

Betona dakstiņu jumta segumi

Betona dakstiņi ir jaunāki salīdzinājumā ar māla dakstiņiem. Betona kā būvmateriāla izmantošana meklējama sensenos laikos, bet betona dakstiņi kā savdabīgs jumta seguma materiāls tika sākts izmantot 20.gadsimta sākumā.

To autors ir Ādolfs Krohers, vācu imigrants ASV. 1904.gadā viņš Čikāgā patentēja betona jumta dakstiņus. Tā sākās produkcijas komerciālā ražošana – kā alternatīva tradicionālajiem jumta segumiem.

Betona jumta dakstiņi kļuva populāri pateicoties to izturībai, ugunsdrošībai un izdevīgumam.

Betona dakstiņu uzvaras gājiens turpinājās 20. un 21.gadsimtā. Mūsdienās betona dakstiņi gadiem ir izplatīta izvēle daudzos pasaules reģionos. Tie ir zināmi ar savu ilgmūžību, zemajām apkopes prasībām un spēju atdarināt dažādu tradicionālo materiālu, piemēram, māla vai šīfera, izskatu.

Betona dakstiņi ir izturīgi pret uguni, kukaiņiem un puvi, tiem vajadzīga minimāla apkope. Tomēr to svaram uzstādīšanas laikā var būt nepieciešamas papildus jumta konstrukcijas un noteiktos apstākļos tie var plaisāt.

Cena ir mērena un ilgais kalpošanas laiks padara tos par ļoti izdevīgu izvēli ilgtermiņā. Ilgtspējības ziņā materiāls ir energoefektīvs, var tikt pārstrādāts. Tos parasti izmanto gan dzīvojamās, gan komerciālās ēkās.

Māla dakstiņu jumta segumi

Māla dakstiņi ir izmantoti gadsimtiem ilgi un izceļas ar savu mūžīgo estētisko pievilcību. Ir zināma to esamība dažādās senās civilizācijās. Viens no agrākajiem māla dakstiņu izmantošanas gadījumiem vēsturiski fiksēts senajā Ķīnā ap 10 000 gadu pirms mūsu ēras. Tiek uzskatīts, ka ķīnieši sāka izmantot māla dakstiņus jumta segumam jau neolīta periodā.

Māla dakstiņu izgatavošanas tehnoloģija pakāpeniski izplatījās citās Āzijas daļās, Tuvajos Austrumos un galu galā arī Eiropā. Senajā Romā māla dakstiņi kļuva par izplatītu jumta materiālu ap 3.gadsimtu pirms Kristus. Romieši pilnveidoja ražošanas procesu un ieviesa dažādas formas, un dizainus.

Visā vēsturē māla dakstiņi ir novērtēti to izturības dēļ – tiem ir laba ugunsdrošība un lieliskas izolācijas īpašības. Tomēr šis jumta seguma veids var būt smags, tādēļ ir nepieciešamas pastiprinātas jumta konstrukcijas.

Lai gan māla dakstiņiem ir ilgs kalpošanas laiks, sākotnējās uzstādīšanas izmaksas ir augstākas salīdzinājumā ar citiem jumta segumiem. Māla dakstiņu jumtu segumu parasti izmanto augstvērtīgos dzīvojamos un vēsturiskos restaurācijas projektos.

Bezazbesta šīfera jumta segumi

Azbestu nesaturoša šīfera izmantošana mājai attīstījās reaģējot uz parastā šīfera apdraudējumiem veselībai. Azbestu agrāk izmantoja dažādos būvmateriālos, tostarp jumta šīferī, tā ugunsizturīgo un izturīgo īpašību dēļ. Tomēr līdz 20. gadsimta beigām azbesta radītais kaitējums veselībai kļuva plaši zināms, tādēļ tika pārtraukta tā izmantošana būvmateriālos.

Bezazbesta šīfera izstrāde un izmantošana sākās 20. gadsimta otrajā pusē, jo ražotāji meklēja drošākas alternatīvas. Tas kļuva arvien izplatītāks, jo tika ieviesti noteikumi, kas ierobežo azbesta lietošanu. Latvijā azbesta šīferi piedāvāt tirgū ir aizliegts kopš 2001.gada.

Bezazbesta šīferis parasti tiek izgatavots no cementa, celulozes šķiedru un citu piedevu kombinācijas, lai imitētu dabisko šīferi. Mūsdienās bezazbesta šīferi izvēlas māju īpašnieki, kuri meklē tradicionālo šīfera jumta segumu estētisko pievilcību, neapdraudot veselību.

Bezazbesta šīferis piedāvā greznu un dabisku izskatu. Tas ir izturīgs, ugunsdrošs, kā arī darbojās kā labs izolācijas materiāls. Tomēr ir smags jumta konstrukcijai, arī uzstādīšanas process var būt darbietilpīgs. Sākotnējās izmaksas ir augstas, taču tā ilgmūžība garantē saprātīgu ieguldījumu ilgtermiņā. Tas bieži tiek izvēlēts augstas klases dzīvojamo un vēsturisko ēku saglabāšanas projektiem.

Jumta segumu nākotne

Jumta segumu nākotni, visticamāk, veidos tehnoloģiju sasniegumi, ilgtspējība un pieaugošais uzsvars uz energoefektivitāti. Šeit ir daži galvenie aspekti, kas var noteikt nākotnes attīstību:

Saules bateriju tehnoloģijas:

Saules paneļu integrācija jumta materiālos, visticamāk, kļūs arvien izplatītāka. Saules jumta dakstiņi un šindeļi, kas nemanāmi saplūst ar tradicionālajiem jumta seguma materiāliem, kļūst arvien populārāki, ļaujot māju īpašniekiem izmantot saules enerģiju bez lielgabarīta saules paneļiem.

Vēsie jumta seguma risinājumi:

Termins vēss jumta segums attiecas uz materiāliem, kas paredzēti, lai atspoguļotu vairāk saules gaismas un absorbētu mazāk siltuma. Šie seguma risinājumi palīdz samazināt enerģijas patēriņu ēkas dzesēšanai karsta klimata apstākļos, padarot tos videi draudzīgus un rentablus. Vēsie jumta materiāli var ietvert atstarojošus pārklājumus, īpašus dakstiņus un metāla jumtus.

Viedās jumta seguma sistēmas:

Paredzams, ka palielināsies viedo tehnoloģiju integrācija jumta seguma sistēmās. Viedie jumti, kas aprīkoti ar sensoriem un uzraudzības sistēmām, var sniegt reāllaika datus, uzraugot jumta stāvokli, iespējamās noplūdes un vides faktorus.

Nanotehnoloģijas virsmas aizsardzībai:

Nanotehnoloģiju izmantošana jumta materiālos var piedāvāt uzlabotu virsmas aizsardzību, padarot tos izturīgākus pret tādiem vides faktoriem kā piesārņojums, laikapstākļi un mikrobu augšana.

Par jumta segumu izmaksām!

Dažādu jumtu veidu cenas var ievērojami atšķirties atkarībā no tādiem faktoriem kā:

  • materiāli;
  • uzstādīšanas sarežģītība;
  • ģeogrāfiskā atrašanās vieta;
  • piegāde;
  • darbaspēka izmaksas.

Šeit ir vispārīgs pārskats par dažu izplatītu jumta materiālu cenām:

Dārgākās izvēles:

Metāla jumta segums (īpaši – titāncinka skārds vai kapars). Tie ir augstākās kvalitātes metāla jumta materiāli, to priekšrocības – ilgmūžība, izturība pret koroziju un estētika. Augstās sākotnējās izmaksas kompensē ilgtspējība un zemās apkopes prasības.

Vidējais diapazons:

Betona dakstiņi. Tie nodrošina izturību, dažādus stilus un ir ugunsdroši. Tie ir lētāki nekā dabīgais šīferis, taču joprojām sniedz stilīgu un ilgstošu jumta segumu.

Māla dakstiņi. Populāri to estētiskās pievilcības, ilgmūžības un izturības pret vides faktoriem dēļ. Lai gan ir dārgāki nekā asfalta šindeļi, piedāvā izcilu izskatu un zemākas izmaksas salīdzinājumā ar dabīgo šīferi.

Pieejamākie varianti:

Metāla jumta segums (tērauds vai alumīnijs)

Bitumena šindeļi. Viens no ekonomiski izdevīgākajiem jumta seguma variantiem. Tie ir dažādos stilos un krāsās, nodrošinot daudzpusību un salīdzinoši zemas izmaksas. Tomēr tiem ir īsāks kalpošanas laiks, salīdzinot ar dažiem augstākās kvalitātes materiāliem.

Jumta seguma izvēle ļoti ietekmē ēkas kopējo ilgtspējību un izskatu. Katram materiālam ir savas priekšrocības un trūkumi, un, lai pieņemtu apzinātu lēmumu, jāapsver daudzus faktorus. Neatkarīgi no tā, vai izvēlaties modernu metāla jumta segumu pievilcību, bitumena šindeļu pieejamību, betona dakstiņu daudzpusību, māla dakstiņu mūžīgo eleganci vai bezazbesta šīfera grezno izskatu, katra materiāla īpašību izpratne ir būtiska.

Būvniecības nozarei turpinot attīstīties, nākotnes tendencēs var tikt izvirzītas prasības, lai lielāks uzsvars tiek likts uz videi draudzīgām un ilgtspējīgām jumta seguma iespējām, nodrošinot māju īpašniekiem un celtniekiem vēl plašākas izvēles iespējas.

Rīgas Būvserviss ir interneta veikals, kurā būvmateriāli pieejami plašā klāstā! Aplūkojiet daudzveidīgo piedāvājumu un iegādājieties nepieciešamos materiālus ātri, ērti un par izdevīgām cenām!

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz